آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

اصول لحیمکاری (با چه کلکی قطعات را ساده‌تر خارج کنیم)

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
816
1,377
درود

ضمن تقدیر از همراهی کلیه علاقمندان عزیز.

قبل از موضوع اصلی نکات زیر قابل قابل ذکر است که :

همانطور که جناب بردیا عزیز فرمودند.
ترکیب دو فلز قلع و سرب موجب کاهش نقطه ذوب میشه بطوریکه پایین ترین نقطه ذوب با ۶۳ درصد قلع و ۳۷درصد سرب بدست میاد که بنحو باورنکردنی ۱۸۳ درجه سانتیگراد است.

بعبارتی افزایش هر کدام از آنها در این ترکیب یعنی حتی افزایش درصد قلع هم ، میتونه عامل افزایش نقطه ذوب بشه و لذا در حرارت بالاتری ذوب میشه .

با توجه به اینکه در آنزمان اینترنت و منبع معتبری وجود نداشت و مهمترین امکانات محقق ، کتابخانه‌ها بود لذا این پدیده را از دو دبیر شیمی محله هم سوال کردم.

یکی از آنها باور نکرد و شبیه خودم تعجب کرد.
و دومی که تحصیلات بالاتر و عمیق‌تری داشت ، با توضیحات مفصلی ، این پدیده را توجیه کرد .
اما ازآنجاکه در خصوص علم شیمی اطلاعات علمی یا تجربی ندارم ، لذا نمیفهمیدم چی میگه.

البته همین مقدار که از صحت استنباطم مطمئن شدم گام موثری بود و لذا اگرچه پذیرش پدیده بدون استدلال علمی عذاب‌آور است اما بناگزیر بدون دلیل و استدلال علمی ، آنرا پذیرفتم و تصمیم گرفتم در حرفه تعمیرات و لحیمکاری از آن استفاده کنم.

ادامه در فرصت آتی .
سلام مجدد استاد و تشکر از لطف شما
چند نمونه از قلع‌هایی که در کارگاه موجود دارم؛ درصدها مختلفی دارند و حتی یکی از آنها متفاوت با آنچیزی است که شما و جناب بردیا فرمودید.
۱- قاعدتا درجه ذوب هر یک از آنها متفاوت با دیگری است؛ در صورت امکان بفرمایید نقطه ذوب هر کدام در چه درجه‌ای است.
۲- درصد بکار رفته از چپ به راست، ابتدا مربوط به سرب است و یا قلع؟

۲۰۲۳۰۸۲۰_۲۲۳۲۱۰.jpg

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,275
ایران
درود بر استاد غزال عزیز ، وقتی بردی سالها استفاده می شود و هیچوقت قطعه یا قطعات چون عیبی در آن ناحیه وجود نداشت تا قطعه خارج شود در اثر کارکرد زیاد مدار و حرارت حاصل از جریان کشی آن، ترکیبات قلع و سرب اکسیده شده و خاصیت خود را از دست می دهند اصطلاحا به آن قلع مردگی یا سردی لحیم می گویند لذا با آغشته کردن محل لحیم شده به روغن لحیم یا فلکسی با تجدید قلع جدید و حرارت هویه وات بالا بعضا هیچ تاثیری در جدا کردن قطعه از فیبر ندارد و از طرفی هم خود سیم لحیم از استاندارد قدیم برخوردار نیست حتی علاوه بر ترکیب قلع و سرب غیر استاندارد و عدم خلوص هرکدام از قلع و سرب و همچنین در وسط سیم لحیم ها فاقد روغن هستند این عوامل موجب میشود که در جدا کردن و خارج کردن قطعه از فیبر مشکل ایجاد شود.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,275
ایران
با فندک گازی کوچک مشعلی یا هویه گازی با رعایت عدم آسیب به فیبر و حداقل زمان بهتر از هویه در مواقعی میشود قطعه را از برد خارج کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام مجدد استاد و تشکر از لطف شما
چند نمونه از قلع‌هایی که در کارگاه موجود دارم؛ درصدها مختلفی دارند و حتی یکی از آنها متفاوت با آنچیزی است که شما و جناب بردیا فرمودید.
۱- قاعدتا درجه ذوب هر یک از آنها متفاوت با دیگری است؛ در صورت امکان بفرمایید نقطه ذوب هر کدام در چه درجه‌ای است.
۲- درصد بکار رفته از چپ به راست، ابتدا مربوط به سرب است و یا قلع؟

مشاهده فایل‌پیوست 204436

درود

لطفا تناقض سیم‌لحیم‌های مختلف با پدیده‌ای که اثبات و محرز شده و تجربه کردم را صراحتا اعلام فرمایید.

یعنی وجود انسان‌های مختلف ثابت میکنه انسان نیاز به غذا نداره؟

آیا سیم‌لحیم با ترکیب‌های متفاوت ثابت میکنه تفاوتی ندارند ؟
مطمئنا اغلب علاقمندان ، سیم‌ لحیم متفاوتی تجربه کرده‌اند ولی گویا شما به نکته‌ای توجه فرمودید که از نگاه دیگران مغفول مانده ، لذا با صراحت و شفافیت ارشاد فرمایید تا علاوه بر اصلاح خطاها ، قابل استفاده هم باشه.

ضمنا پایین‌ترین نقطه ذوب با ترکیب 63/37 حاصل شده که در 183 درجه ذوب میشه و لذا همانطور که در پست قبل اشاره کردم ترکیب 70/30 و یا 60/40 در حرارت بیشتر از 183 درجه سانتیگراد ذوب میشه.
اما کاربرد قلع بیشتر یا کمتر اهداف دیگری از جمله شدت استحکام را تامین و محقق میکنه و لذا اگر صرفا افزایش نقطه ذوب ، مورد نظر باشه ، افزایش درصد سرب بهتر است زیرا با هزینه کمتری حاصل میشه.

سپاس

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
816
1,377
درود

لطفا تناقض سیم‌لحیم‌های مختلف با پدیده‌ای که اثبات و محرز شده و تجربه کردم را صراحتا اعلام فرمایید.

یعنی وجود انسان‌های مختلف ثابت میکنه انسان نیاز به غذا نداره؟

آیا سیم‌لحیم با ترکیب‌های متفاوت ثابت میکنه تفاوتی ندارند ؟
مطمئنا اغلب علاقمندان ، سیم‌ لحیم متفاوتی تجربه کرده‌اند ولی گویا شما به نکته‌ای توجه فرمودید که از نگاه دیگران مغفول مانده ، لذا با صراحت و شفافیت ارشاد فرمایید تا علاوه بر اصلاح خطاها ، قابل استفاده هم باشه.

سپاس
درود بر استاد بزرگوار
واقعیتش متوجه فرمایش شما نشدم.؛ لیکن در این حد فهمیدم که ظاهرا سوال بی‌ربطی پرسیم که باعث تکدر خاطر شما گردید؟ لذا ضمن پوزش توضیحات ذیل را به عرض می‌رسانم.
فرمودید:
پایین ترین نقطه ذوب با ۶۳ درصد قلع و ۳۷درصد سرب بدست میاد که بنحو باورنکردنی ۱۸۳ درجه سانتیگراد است.
برداشتم از فرمایش شما و جناب بردیا این شد که قلع استاندارد موجود در بازار تنها با درصد‌های ۶۳/۳۷ و ۶۰/۴۰ تولید می‌شود. لذا تصویر نمونه ۷۰/۳۰ را در کنار دو نمونه دیگر ارسال کردم؛ تا مشخص فرمایید برداشتم از صحبت شما درست بوده یا نه، و اگر اشتباه است در این خصوص نیز توضیح فرمایید.
ضمن آنکه تقاضا نمودم نقطه ذوب نمونه‌های ۷۰/۳۰ و یا ۶۰/۴۰ را برایم مشخص فرمایید.
اصلی ترین دلیلی که خواهان اطلاع از نقطه ذوب درصد‌های مختلف هستم نیز به مشکلی که با آیسی‌های ناند دارم و محدودیت اعمال درجه حرارت به آنها بر می‌گردد که اگر صلاح دانستید؛ پس از تکمیل فرمایشات شما عرض خواهم کرد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود بر استاد بزرگوار
واقعیتش متوجه فرمایش شما نشدم.؛ لیکن در این حد فهمیدم که ظاهرا سوال بی‌ربطی پرسیم که باعث تکدر خاطر شما گردید؟ لذا ضمن پوزش توضیحات ذیل را به عرض می‌رسانم.
فرمودید:

برداشتم از فرمایش شما و جناب بردیا این شد که قلع استاندارد موجود در بازار تنها با درصد‌های ۶۳/۳۷ و ۶۰/۴۰ تولید می‌شود. لذا تصویر نمونه ۷۰/۳۰ را در کنار دو نمونه دیگر ارسال کردم؛ تا مشخص فرمایید برداشتم از صحبت شما درست بوده یا نه، و اگر اشتباه است در این خصوص نیز توضیح فرمایید.
ضمن آنکه تقاضا نمودم نقطه ذوب نمونه‌های ۷۰/۳۰ و یا ۶۰/۴۰ را برایم مشخص فرمایید.
اصلی ترین دلیلی که خواهان اطلاع از نقطه ذوب درصد‌های مختلف هستم نیز به مشکلی که با آیسی‌های ناند دارم و محدودیت اعمال درجه حرارت به آنها بر می‌گردد که اگر صلاح دانستید؛ پس از تکمیل فرمایشات شما عرض خواهم کرد.

درود

از طرف من یا دیگر کاربران عزیز هرگز چنین ادعایی مطرح نشده که فقط سیم 63/37 در بازار موجوده .
اگر چنین ادعایی ملاحظه فرمودید لطفا آدرس آنرا اعلام و کپی فرمایید.

خیلی با عجله مطالعه میفرمایید .

تصور میکنم در سطح کشور ، تعمیرکاری که سابقه کارش بیشتر از من باشه وجود نداره و یا بسیار نادره .
لذا چطور ممکنه تابحال انواع لحیم با ترکیب مختلف و ضخامت مختلف و با روغن یا بدون روغن لحیم ندیده باشم؟
بویژه که برای خرید سیم لحیم هر فروشگاهی به درصد قلع تاکید میکنه.
اگه فقط یک نوع ترکیب در بازار موجود باشه چرا باید تاکید کنه ؟
لذا چطور ممکنه تعمیرکار مبتدی حتی با یکسال سابقه کار هم از این نکته مهم بی‌خبر باشه.

اما بابت نقطه ذوب ترکیب‌های مختلف اطلاع دقیقی ندارم و هرگز مورد تحقیقم نیز نبوده .

تحقیقات من درخصوص دستیابی به کیفیت مطلوب لحیمکاری و آزاد کردن پایه‌ها و امثالهم بوده که در پست های آتی در فرصت مناسب تنظیم و تقدیم میکنم.

اما کمترین حرارت برای دوب سیم لحیم با ترکیب 63/37 حاصل میشه.

سپاس

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
816
1,377
از طرف من یا دیگر کاربران عزیز هرگز چنین ادعایی مطرح نشده که فقط سیم 63/37 در بازار موجوده .
اگر چنین ادعایی ملاحظه فرمودید لطفا آدرس آنرا اعلام و کپی فرمایید.
جسارتا استاد، بنده هم عرض نکردم شما یا جناب بردیا فرمودید؛ بلکه گفتم، بنده چنین برداشتی کردم. ضمن اینکه این برداشت را محدود به استاندارد نمودم:
برداشتم از فرمایش شما و جناب بردیا این شد که قلع استاندارد موجود در بازار
طبع شاگرد بی تجربه، سوال از استاد است و آموختن. همچنین مناعت طبع استاد نیز، پاسخ بزرگوارانه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
جسارتا استاد، بنده هم عرض نکردم شما یا جناب بردیا فرمودید؛ بلکه گفتم، بنده چنین برداشتی کردم. ضمن اینکه این برداشت را محدود به استاندارد نمودم:

طبع شاگرد بی تجربه، سوال از استاد است و آموختن. همچنین مناعت طبع استاد نیز، پاسخ بزرگوارانه.
درود

استدعا دارم.

هرگز قصد جسارت نداشتم و ندارم.
اصولا یا موضوعی مطرح نمیکنم و یا چنانچه مطرح کنم با وسواس افراطی بارها اصلاح و ویرایش میکنم که حتی‌المقدور از سوء برداشت و استنباط نادرست پیشگیری کنم و ِلذا غالبا به تفصیل و با جملات همسنگ توضیح میدم‌ تا خسارتی به احدی وارد نکنه .

البته قبول دارم که هرچقدر تلاش و سعی کنم بالاخره سوءبرداشت اتفاق میافته ، ولی وظیفه خود میدانم که با حساسیت فراوان از سوءبرداشت جلوگیری کنم و به همین علت حجم مطالب در پست‌های من ، زیاد است
هرچند میدانم که زحمت تایپ را برای من و زحمت مطالعه را برای مخاطب ، دشوار و خسته کننده میکنه ، اما چاره‌ دیگری ندارم.
در هر صورت صرفا ارتقاء دانش و تجربیات خودم و علاقمندان عزیز مورد هدف است و البته اگر منجر به ارشاد و اصلاح خودم بشه بیشتر خوشحالم.

سپاس

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,920
10,659
سلام
نقطه ذوب آلیاژ نسبت مستقیمی با درصد فلزات به کار رفته نداره در سیستم یوتکتیک نقطه ذوب آلیاژ کمتر از هر یک از مواد تشکیل دهنده آن است و در یک نقطه به کمترین میزان خودش می رسه (نقطه یوتکتیک) که این میزان برای لحیم به میزان 63 درصد قلع و 37 درصد سرب هستش .

Phase-Diagram.png

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
945
8,858
استان مرکزی-اراک
سلام.
من برای خازج کردن قطعات پایه های قطعه رو با سیم لحیم ،لحیم کاری مجدد میکنم و تو همون حالت قطعه رو آزاد و خارج میکنم.
در موارد کمی هم همزمان با هیتر و هویه این کارو میکنم که به برد اسیبی نرسه.

بالا