آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

اصول لحیمکاری (با چه کلکی قطعات را ساده‌تر خارج کنیم)

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
227
538
درود بر تمامی اساتید ....دوستان همانطور که همه میدانن در استاندارد roshباید میزان سرب در لوازم الکترونیکی به حداقل مجاز برسه وگرنه اجازه وادرات به اروپا نخواهند داشت بر این اساس لحیم مصرفی در اکثر لوازم الکترونیکی داری حداقل مجاز سرب هستش و برای محکم تر شدن لحیم از گزرینه های دیگه استفاده شده در این حالت هم قطعات باید با حرارت بیشتر برداشته بشن که این هم موجب اسیب دیدن برد میشه ....برخی دوستان هم گمان میکنن هر چه مقدار سرب در قطع بیشتر باشه درجه ذوب اون بالاتره ولی در اصل اینطور نیست ...و بهترین نسبت الیاژ قلع حدود 65به 35 ویا 40 به 60 هستش در صورتی که الیاژ قلع اگر سرب مقداری از این مقدار بالاتر بره در برخی نسبت ها ممکنه حتی درجه ذوب پایینتر هم بیاد و یا بالعکس ..

در مورد بد قلق بودن برخی قطعات در صورتی که قطعه و برد خیلی حساس هستش بهتره از قرص جیوه استفاده شود مثلا قطعات پردازنده smdو یا بردهای چند لایه چون در این برد ها بوشها و کانکتورهایی که مدارات را از این یک طرف برد به لایه های دیگه متصل میکنه ممکنه اسیب ببینه و ایجاد قطعی کنه و همچنین حرارت بیش از اندازه ممکنه باعث کنده شدن جای پایه های از روی برد بشه ...ئر صورتی که از قرص قلع به دلیل زیان بار بودن ان نمیخواهید استفاده کنید برای جدا کردن قطعات smdبخصوص پردازنده ها و ای سی های بافر در تلویزیونهای پلاسما ابتدا پایه های چهار طرف ایسی را با تیغ جراحی از روی ایسی کات کنید بعدا که پایه ها ازاد شد با هیه معمولی و قلع اندود مجدد پایه های بریده شده بدون اسیب دیدن برد برداشته میشن و برای خود ایسی هم میتونید دو تا دور جای پایه ها را چسب انتی هیت بزنیدکه حرارت هیت به جای پایه ا اسیب نزنه و خود پردازنده را با هیت دادن گرم کرده و جدا کنید ....البته در تمامی این مراحل برای هر نوع جدا سازی از خمیر فلکس مرغوب ترجیحا amtechاستفاده کنید
سپاس همکار گرامی...
در مورد آی سی ها وقطعات سوخته،بله میشه پایه ها را کات کنیم (البته اگر پایه ها در دسترس باشند) ولی اگر بخواهیم آی سی را سالم جدا کنیم راه حل ساده چی هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سپاس همکار گرامی...
در مورد آی سی ها وقطعات سوخته،بله میشه پایه ها را کات کنیم (البته اگر پایه ها در دسترس باشند) ولی اگر بخواهیم آی سی را سالم جدا کنیم راه حل ساده چی هست؟
درود

آفرین به همگی
تقریبا کلیه پاسخ‌ها صحیح و حیرت‌انگیز و حاکی از دانش و تجربه بالای علاقمندان عزیز است ، بطوریکه تصور نمیکردم با چنین پاسخ‌های پرمحتوایی مواجه بشم که بیش از آنکه تجربه‌ای تقدیم کنم باید از تجربیات و پاسخ‌های شوق‌انگیز شما استفاده کنم .

قبل از آنکه در پایان نظرات ، پاسخ را با زبان خودم جمع‌بندی کنم سوال دیگری که فراموشم شده بود بشرح زیر مطرح و اضافه میکنم.

بدلایلی که بدرستی فرمودید ، تولیدکنندگان از درصد قلع کمتری استفاده میکنند .

اما چرا تولید کنندگان حتی‌المقدور از درصد قلع کمتری استفاده میکنند ؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,069
2,893
32
چون قیمت جهانی قلع بیشتر از سرب هست

سرب ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Pb و عدد اتمی 82 وجود دارد. سرب ، عنصری سنگین ، سمی و چکش‌خوار است که دارای رنگ خاکستری کدری می‌باشد. هنگامیکه تازه تراشیده شده ، سفید مایل به آبی است، اما در معرض هوا به رنگ خاکستری تیره تبدیل می‌شود. نقطه ذوب آن برابر 46/327 °C می باشد.​

قلع فلزی است چکش خوار ، قابل انعطاف، شدیدا" بلورین وسفید نقره ای که ساختار بلوری آن هنگام خم شدن قطعه ای از قلع صدای خاصی ایجاد می کند( علت آن شکست بلورها است). نقطه ذوب آن برابر 93/231 °C می باشد.​

بنابراین رنگ سرب تازه هنگامیکه روی آنرا کمی بتراشید متفاوت از رنگ قلع می باشد نقطه ذوب آن حدود 95 درجه بیشتر است.​

چون سرب شعاع اتمی بزرگتری دارد واکنش پذیری آن نیز نسبت به قلع بیشتر است. این نکته را به یاد داشته باشید: واکنش پذیری در فلزات با شعاع اتمی رابطه مستقیم دارد.
میتوان گفت که واکنش پذیری سرب از قلع بیشتر است. زیرا در گروهی که فلز باشند هر چه از بالا به پایین حرکت کنیم خواص فلزی و واکنش پذیری بالا میرود.

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,766
خراسان بزرگ!
درود و روز دوستان بخیر
ارادت خاص تقدیم مهندس کمالی بزرگوار
در فیلمی که یک تکنیسین روس در نت قرار داده بود نکته جالبی دیدم
برای قطعات دیپ
یک سوزن سرنگ درشت
که پایه قطعه داخل سوراخ ان برود
و خود سوزن داخل سوراخ روی برد برود
در نتیجه با داغ کردن سوزن توسط هویه و قرار دادن ان روی پایه
سوزن مثل یک بوش یا ویاهای متالیزه خود برد داخل سوراخ برد میرود
و دور پایه میگیرد
همزمان سوزن بالا و پایین میکنند تا قلع سرد شود
اما قبل ازینکار با فلع کش تا جای ممکن قلع پایه را میکشند.
بدرود

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
814
1,373
اما چرا تولید کنندگان حتی‌المقدور از درصد قلع کمتری استفاده میکنند ؟
از اونجایی که یکی از برترین مسایل در معادلات و محاسبات شرکتها، در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و کم کردن هزینه حداکثری محصول است؛ تصور می‌کنم تفاوت قیمت دو فلز سرب و قلع در بازارهای جهانی، باعث شده شرکت‌ها به استفاده از درصد بیشتر سرب تمایل داشته باشند.

Screenshot_۲۰۲۳۰۸۱۹-۱۴۵۸۲۰_Chrome.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
از اونجایی که یکی از برترین مسایل در معادلات و محاسبات شرکتها، در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و کم کردن هزینه حداکثری محصول است؛ تصور می‌کنم تفاوت قیمت دو فلز سرب و قلع در بازارهای جهانی، باعث شده شرکت‌ها به استفاده از درصد بیشتر سرب تمایل داشته باشند.

مشاهده فایل‌پیوست 204364
درود

صد آفرین
با وجود صحت پاسخ‌ها ، پس از دریافت نظرات ، توضیحات کاملتر و نتیجه تحقیقات بسیار مفید و موثری که در اوایل فعالیتم داشتم بعرض میرسونم و تقدیم میکنم.
بویژه که پاسخ‌های پرمحتوا و دلنواز جان تازه‌ای میبخشد.

سپاس

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
286
150
درود

صد آفرین
با وجود صحت پاسخ‌ها ، پس از دریافت نظرات ، توضیحات کاملتر و نتیجه تحقیقات بسیار مفید و موثری که در اوایل فعالیتم داشتم بعرض میرسونم و تقدیم میکنم.
بویژه که پاسخ‌های پرمحتوا و دلنواز جان تازه‌ای میبخشد.

سپاس
با درود
خدمت جناب استاد غزال و تمامی اساتید و همکاران گرامی
به نظر بنده به سه دلیل قلع کمتری استفاده می کنند :
۱- بحث کم کردن هزینه تولید
۲- استاندارهای سخت گیرانه زیست محیطی اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد استفاده از فلزاتی مثل سرب و قلع و فلزات سنگینی که در آلیاژ لحیم استفاده میشه
۳- در بردهای کنونی که اکثرا فرکانس کاری بالایی دارن استفاده از قلع زیاد باعث بروز نویزهای مختلف در مدار میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود

ضمن تقدیر از همراهی کلیه علاقمندان عزیز.

قبل از موضوع اصلی نکات زیر قابل قابل ذکر است که :

همانطور که جناب بردیا عزیز فرمودند.
ترکیب دو فلز قلع و سرب موجب کاهش نقطه ذوب میشه بطوریکه پایین ترین نقطه ذوب با ۶۳ درصد قلع و ۳۷درصد سرب بدست میاد که بنحو باورنکردنی ۱۸۳ درجه سانتیگراد است.

بعبارتی افزایش هر کدام از آنها در این ترکیب یعنی حتی افزایش درصد قلع هم ، میتونه عامل افزایش نقطه ذوب بشه و لذا در حرارت بالاتری ذوب میشه .

با توجه به اینکه در آنزمان اینترنت و منبع معتبری وجود نداشت و مهمترین امکانات محقق ، کتابخانه‌ها بود لذا این پدیده را از دو دبیر شیمی محله هم سوال کردم.

یکی از آنها باور نکرد و شبیه خودم تعجب کرد.
و دومی که تحصیلات بالاتر و عمیق‌تری داشت ، با توضیحات مفصلی ، این پدیده را توجیه کرد .
اما ازآنجاکه در خصوص علم شیمی اطلاعات علمی یا تجربی ندارم ، لذا نمیفهمیدم چی میگه.

البته همین مقدار که از صحت استنباطم مطمئن شدم گام موثری بود و لذا اگرچه پذیرش پدیده بدون استدلال علمی عذاب‌آور است اما بناگزیر بدون دلیل و استدلال علمی ، آنرا پذیرفتم و تصمیم گرفتم در حرفه تعمیرات و لحیمکاری از آن استفاده کنم.

ادامه در فرصت آتی .

بالا