آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام

من این دستگاه رو تعمیر نکردم ولی بعید می بینم ترموستات داشته باشه که بسادگی معلوم میشه

دو سیم غیر المنت را به اهم متر متصل کنید و المنت را گرم کنید و تغییر مقدار مقاومت را اعلام کنید

باید سنسور حرارتی باشه که احتمالا خراب شده و چون خرابه و دمای زیادی نشون میده لذا هیتر را قطع میکنه چون بقیه سیستم فکر میکنه این سنسور دروغ نمیگه و حرارت خیلی زیادتر از مقدار مجاز شده

لذا بفرمایید آیا این دو سیم به دو سر خازن C5 متصله یا نه تا بگم چکار کنید
حالا کمی عیب را متوجه شدم شما پاسخ سوالاتم را بده تا بزودی حل بشه

ضمنا دو نوع آی سی که فرمودید یک آی سی است که توسط شرکتهای مختلف تولید شده و مشابه محسوب نمیشه بلکه یکی هستند مانند تلویزیون سامسونگ شرکت سام سرویس و تلویزیون سامسونگ شرکت شهاب

سپاس

آخرین ویرایش:

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
همچین مشکلی هم من دقیقا داشتم یهو هیتر خاموش میشد شماره خود بخود بالا میرفت خلاصه کلی کلنجار باهاش رفتم در اخر مشخص شد سوکتی خود المنت که داخل دسته که به دوتا سیم برق المنت وصل میشه نه اونی که مال ترموکوپل هست.این سوکت نری و مادگیش وقتی جا داشته باشن و اتصال شل باشه و در کمترین زمان یک لحظه ارتباط المنت با دستگاه قطع بشه دستگاه قاطی میکنه باید این دوتا سوکت اتصالشون بهم محکم باشن . من نری مادگی سوکت محکم کردم درست شد .
شما اون سوکتی مادگی که روی دستگاه نصبه و به کابل المنت یا هیتر وصل میشه چک کن ببین پین هاش جا باز نکرده؟ همچنین سوکت نری هم چک کن . خلاصه اگر کمتر از یک ثانیه هیتر یا المنت ارتباطش با دستگاه قطع بشه همچین مشکلی پیش میاد. حالا این قطعی ممکنه از تو دسته یا کابل یا سوکت های روی دستگاه تا روی برد مدارچاپی دستگاه باشه.

آخرین ویرایش:

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام

لذا بفرمایید آیا این دو سیم به دو سر خازن C5 متصله یا نه تا بگم چکار کنید
حالا کمی عیب را متوجه شدم شما پاسخ سوالاتم را بده تا بزودی حل بشه

سپاس

سلام
اره طبق نقشه به خازن c5 متصله .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام
اره طبق نقشه به خازن c5 متصله .

اگر این دو سیم به c5 متصل است قطعا سنسور دما است
حالا این دو سیم را قطع کن و ببین چه اتفاقی می افته و حرارت و نمایشگر چه وضعیتی پیدا میکنه
و یکبار دوسر c5 را اتصال کوتاه کن و تغییرات هر دو حالت را گزارش کن

نگران نباش تست و گزارش کن
شبیه پست 24 که با بررسی نقشه و طرح سوالاتی منتظر گزارش شما موندم و پاسخ ندادید

سپاس

آخرین ویرایش:

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام
نه قابل استفاده نیست .

ببینید :خود به خود که روشن میشه ؛پمپ هم روشن میشه و نمایشگر مربوط به هیتر که درجه حرارت رو نشون میده تا 950 افزایش می یابد .ولی هیتر روشن نمیشه چون هیچ گرمای نداره .جای تعجب اینجاست در صورتیکه هیتر روشن نیست چرا درجه حرارت تا 950 میره .در صورتیکه هیچ گرمای هم نداره . این برای زمانی هست که خود به خود روشن شده و بعد هم که کلید دستگاه رو میزنم که روشن بشه دیگه هیتر هم کار نمیکنه .امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید .

ترمستاتی که دوست عزیزمون فرمودند که کار دماسنج رو انجام میده رو من نگاه کردم یه سیم معمولی هست که از درون المنت هیتر رد شده .من احتمال خیلی زیاد میدم که هز چی هست از قسمت ترمستات هست .چون زمانیکه درجه حرارت پاین میاد باعث off کردن دستگاه میشه و همین ترمستات هست که باعث نشان دادن درجه حرارت میشه .

عکس المنت رو قرار دادم همانطور که مستحضرید 4 تا سیم داره که سیم فیش دار مربوط به هیتر هست و دو سیم که با فلاش علامت زدم مربوط به ترمستات هست .ولی دقیقا کارکردش رو نمیدونم که چه جوری در مدار کار میکنه ؟

سلام
همانطور که در بالا توضیح دادم و عکسی هم پیوست کردم .مجداد عرض میکنم که سنسور دماسنجی وجود ندارد .فقط یک سیم هست که به عنوان ترمستات عمل میکنه .زمانی که گرم و سرد میشه مقاومتش کمو زیاد میشه .همان 2 فلاشی که در عکس زدم این سیم های ترمستات هست .

راحل های هم که دوستان پیشنهاد کردند رو انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام
همانطور که در بالا توضیح دادم و عکسی هم پیوست کردم .مجداد عرض میکنم که سنسور دماسنجی وجود ندارد .فقط یک سیم هست که به عنوان ترمستات عمل میکنه .زمانی که گرم و سرد میشه مقاومتش کمو زیاد میشه .همان 2 فلاشی که در عکس زدم این سیم های ترمستات هست .

راحل های هم که دوستان پیشنهاد کردند رو انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم .

سلام
دوست خوبم
قطعه ای که مقاومتش با تغییر دما تغییر میکنه سنسور دما است نه ترموستات
ترموستات با تغییر دما فقط قطع و وصل میکنه

اگه پاسخ پست 24 را میدادید خیلی چیزها رو مشخص میکرد
ولی شما راحت باش و هر سوالی را دوست داری پاسخ بده تا ببینم چیزی میفهمم یا نه

سپاس

آخرین ویرایش:

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام

آیا عیب این است که فقط خودبخود روشن میشه و بصورت عادی کار میکنه
یا وقتی روشن میشه بصورت تصادفی و برخلاف انتظار کار میکنه

ضمنا در دو حالت زیر را تست فرمایید
با مقاومت تست ، پایه 12 آپ امپ ( که به R5 متصل است ) را یکبار به پایه 4 ( تغذیه آی سی ) متصل کنید و یکبار به پایه 11 (گراند) متصل کنید
( اگه حرارت غیر قابل کنترل بوده ) ببینید در دو حالت فوق هم حرارت را به میل خودش تعیین میکنه ؟
هر حالت را در زمان قابل توجه ( نه لحظه ای ) آزمایش کنید.

سپاس

سلام
در مورد این سوالتون چون مربوط به هیتر نبود دقتی نکردم و یادم رفت جواب بدم .

ای سی D1 برای المنت هیتر و ترمستات و خاموش شدن دستگاه هست و D2برای هویه هست .(در دیتاشیت تمام مسائل مشهود هست). سوال شما هم مربوط به مقاومت (R5) که به پایه 12 ای سی D2 متصل هست ، بود که ما در قسمت هویه مشکلی نداریم .صمن اینکه من هر 2 ای سی رو عوض کردم .

من خودم هم اولش فکر کردم دماسنج داره ولی اصلا دماسنجی نداره .نمیدونم که این دستگاه رو شما باز کردید یا نه .ولی فرق بین دماسنج رو با یه تکه سیم رو بعد از این همه سال میدونیم دیگه :32000000:

ترمستات در حالت عادی که دستگاه خاموش و المنت سرد هست 1.5 اهم هست که زمانیکه گرم میشه مقاومت تا 20 اهم هم افزایش می یابد ..جریان از این قرار هست که زمانیکه ترمستات گرم میشه؛؛ این گرما مقاومتش رو افرایش میده در این حالت نمایشگر دما هم بالا میره و زمانیکه ترمستات خنک میشه و مقدار اهمش کاهش میابد .در این حالت باعث خاموش شدن دستگاه میشه (زمانیکه دستگاه میخاد خاموش بشه مقدار اهم ترمستات بین 1.5تا 2 اهم هست)
ترمستات با مقامت R20 - که 470 اهم هست سری شده .من مقاومت رو به 400 اهم کاهش دادم تا ببیتم مشکل برطرف میشه یا نه .دستگاه برای یک روز خوب کار میکرد و اصلا خاموش و روشن نمیشد .ولی مجداد امروز باز خاموش و روشن میشه . باید مجداد مقاومت 400 اهم رو کاهش بدم ببینم جواب میده یا نه

در ضمن تمام اتصالات هم چک کردم .هیچ قطعی هم نداره .
از همراهی و راهنمایی یکایک دوستان هم سپاسگذارم

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
اگر این دو سیم به c5 متصل است قطعا سنسور دما است
حالا این دو سیم را قطع کن و ببین چه اتفاقی می افته و حرارت و نمایشگر چه وضعیتی پیدا میکنه
و یکبار دوسر c5 را اتصال کوتاه کن و تغییرات هر دو حالت را گزارش کن

نگران نباش تست و گزارش کن
شبیه پست 24 که با بررسی نقشه و طرح سوالاتی منتظر گزارش شما موندم و پاسخ ندادید

سپاس

سلام
زمانیکه قسمت ترمستات (همان TCدر نقشه) رو در مدار اتصال کوتاه کردم دستگاه دیگه خود به خود روشن نمیشد ولی زمانیکه خودم دستگاه رو روشن میکردم نمایشگر دما بیشتر از 30 رو نشون نمیداد ..
بنابراین مشکل در همین قسمت هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام
زمانیکه قسمت ترمستات (همان TCدر نقشه) رو در مدار اتصال کوتاه کردم دستگاه دیگه خود به خود روشن نمیشد ولی زمانیکه خودم دستگاه رو روشن میکردم نمایشگر دما بیشتر از 30 رو نشون نمیداد ..
بنابراین مشکل در همین قسمت هست

.... ولی فرق بین دماسنج رو با یه تکه سیم رو بعد از این همه سال میدونیم دیگه...
....باید مجداد مقاومت 400 اهم رو کاهش بدم ببینم جواب میده یا نه

سلام

عزیزم من احنمالا به اندازه سن شما کار کردم ولی خیلی از موارد رو نمیدونم
ندونستن بد نیست نپرسیدن و غرور مانع پیشرفته
من اطلاعاتی که ظرف یکسال اخیر در این انجمن گرفتم به اندازه اطلاعات فنی بقیه عمرم بوده

درهرصورت شما توجهی به عرایضم نمیکنید وگرنه عیب پیچیده ای نیست
من خازن c6 را c5 خوندم و چون یک خط درمیان و بسیار خلاصه و گنگ پاسخ داده بودید متوجه اشتباهم نشده بودم و در بخش نامرتبطی تمرکز کرده بودم .

1- با احتمال زیاد سنسور (بقول شما ترموستات) سالمه
جهت اطمینان از سلامت آن ببینید مقاومت سنسور هویه هم با حرارت و سرما شبیه این سنسور تغییر میکنه یعنی ببین حداقل و حداگثر مقاومت دو سنسور مشابه است یا نه

2- فیش CN19 را بگونه ای قطع کنید که ارتباط CN12 با کنتاکتهای رله قطع شود و ببینید رفتار دستگاه چه تغییری میکنه و سپس دوسر آزاد CN12 را با سیمی اتصال کوتاه کنید و تغییر حالت دستگاه را در این حالت هم گزارش کنید

چون ممکنه اتصال CN19 با رله مشکل داشته باشه و فیش CN19 خوب متصل نمیشه و یا کنتاکت رله خراب شده که با این آزمایش مشخص میشه ضمنا خرابی C5 هم بعید نیست

اگر موارد فوق نتیجه ای نداد بجای سنسور ، مقاومتهای حدود 2 و 3 ... الی 10 اهم بگذارید و در هر حالت تغییرات دستگاه را گزارش کنید

ضمنا تغییر مقادیر مدار باید بعد از کشف عیب و برپایه اصول علمی و تجربی باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

amiric

ناظم انجمن
2007-09-29
2,998
29,017
دوست عزیز احتمالا ایسی میکروی هیتر مشکل پیدا کرده هست که باید تعویض شود در ضمن تمام هیترهای گرداک پسوند A و C دارند پس هیتر شما تقلبی هست دوست عزیز در اطراف تمام ولوم هیتر باید درجه اعداد نوشته شده باشند که برای شما اینطور نیست در ضمن از بین هیترهای انالوگ و دیجیتال خرابی دیجیتال ها بیشتر هست و تعمیر انها نیز سخت تر هست شما باید تمام المانهای روی برد میکروی هیتر را تست کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر
دوست عزیز مدل 952 دارای نمایشگر دیجیتال +هویه میباشد
اما 952c و952aمشخصه انالوک بودن دستگاه است

پیوست‌ها

• 38 کیلوبایت بازدیدها: 439
  • 7.9 کیلوبایت بازدیدها: 444
  • 40.5 کیلوبایت بازدیدها: 443
بالا