آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
جناب آقای reza_476 تصویر نقشه خوانا نیست لذا درصورت امکان فایل اصلی نقشه را ارسال فرمایید تا بهتر و بیشتر قابل استفاده گردد

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران

پیوست‌ها

• 98.8 کیلوبایت بازدیدها: 769
  • 62.8 کیلوبایت بازدیدها: 767
آخرین ویرایش:

yx700

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-03
617
1,681
دوست عزیز احتمالا ایسی میکروی هیتر مشکل پیدا کرده هست که باید تعویض شود در ضمن تمام هیترهای گرداک پسوند A و C دارند پس هیتر شما تقلبی هست دوست عزیز در اطراف تمام ولوم هیتر باید درجه اعداد نوشته شده باشند که برای شما اینطور نیست در ضمن از بین هیترهای انالوگ و دیجیتال خرابی دیجیتال ها بیشتر هست و تعمیر انها نیز سخت تر هست شما باید تمام المانهای روی برد میکروی هیتر را تست کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

یادم میاد یه چند وقت قبل برای اعلام پست بی محتوای جناب عالی توبیخ شدم و جناب نکویی از روی لطفی که به بنده داشتن بجای شما بنده رو 1 هفته جریمم کردن

حالا سوال من از شما اینه :

چرا اطلاعات غلط میدید ؟؟؟

اولا که تمام این هیترا کپی همن و جنس چینی هم خیلی فرقی نمیکنه که مارکش چی باشه ، چون همشون تجارین و بعد از اون هم مدلایی که C دارن آنلالوگن و همین هیتر رو با قطعات ثابت من با 5 تا مارک متفاومت از جمله 952C جورداک دیدم

بعدشم اون درجه بندی ها خیلی مهم نیستن تا وقتی که خوده آدم تنظیمشون نکنه هیچ ارزشی ندارن و به نظر من همون 1-2-3-4 خیلی بهتره تا درجه های الکی

و سوم اینکه میکرو که روی برد سون سگمنت وصله فقط جهت نمایش دما به کاربره و این مشکل ارتباطی به اون نداره

خوب بریم سراغ آقای مهندس

قربان شما از صحت و سلامت کلید پاور دستگاه و اتصال کابلای اون مطمئن هستید ؟ موردای زیادی داشتم که مربوط به این قسمت بوده

اون مقاومت های کمپرسور هم ماله همه همینه و سیاه و داغ کردنشون مشکلی نیست ولی سوختگیشون خوب نیست و تعویض لازمه ، چون به کمپرسور فشار میاد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
ضمن تشکر و تقدیر از جناب آقای REZA_476 و دیگر دوستان عزیز

جهت تست آپ امپ HA17324 در داخل مدار این پست را مطالعه فرمایید
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=28106&p=181027&viewfull=1#post181027

بعنوان مثال یک مقاومت 4.7 کیلو ( مقاومت تست در این مدار ) را به پایه 5 متصل و پایه دیگر مقاومت را یکبار به مثبت تغذیه و بار دیگر به بدنه یا گراند آی سی متصل کنید و تغییرات و عکس العمل خروجی آی سی و دما را گزارش فرمایید

و یا یک پایه مقاومت تست ( 4/7 کیلو ) را به تغذیه آی سی و پایه دیگر را یکبار به پایه 5 و بار دیگر به 6 متصل و عکس العمل آی سی و دما را در دوحالت فوق ملاحظه و گزارش فرمایید

با روش موصوف بدون کمترین خطایی هر چهار آپ امپ آی سی قابل تست در داخل مدار است و جهت اطمینان از صحت و سقم آن نیاز به تعویض نیست

شرایط خوبی است که روش مذکور را آزمایش کنید و به کارآیی آن ایمان بیاورید
اگر با مشکل و ابهامی مواجه شدید بفرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام به استاد عزیز و بزرگوار غزال:
در پست قبلی برای تست آپ امپ فرمودید که مقاومت تست کمتر از 10 کیلو اهم نباشد ولی در این پست مقاومت تست را 4/7 کیلو اهم مرقوم فرمودی حتما بعدا آزمایش کردید که مشکلی ایجاد نمیکند متشکرم.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
یادم میاد یه چند وقت قبل برای اعلام پست بی محتوای جناب عالی توبیخ شدم و جناب نکویی از روی لطفی که به بنده داشتن بجای شما بنده رو 1 هفته جریمم کردن

حالا سوال من از شما اینه :

چرا اطلاعات غلط میدید ؟؟؟

اولا که تمام این هیترا کپی همن و جنس چینی هم خیلی فرقی نمیکنه که مارکش چی باشه ، چون همشون تجارین و بعد از اون هم مدلایی که C دارن آنلالوگن و همین هیتر رو با قطعات ثابت من با 5 تا مارک متفاومت از جمله 952C جورداک دیدم

بعدشم اون درجه بندی ها خیلی مهم نیستن تا وقتی که خوده آدم تنظیمشون نکنه هیچ ارزشی ندارن و به نظر من همون 1-2-3-4 خیلی بهتره تا درجه های الکی

و سوم اینکه میکرو که روی برد سون سگمنت وصله فقط جهت نمایش دما به کاربره و این مشکل ارتباطی به اون نداره

خوب بریم سراغ آقای مهندس

قربان شما از صحت و سلامت کلید پاور دستگاه و اتصال کابلای اون مطمئن هستید ؟ موردای زیادی داشتم که مربوط به این قسمت بوده

اون مقاومت های کمپرسور هم ماله همه همینه و سیاه و داغ کردنشون مشکلی نیست ولی سوختگیشون خوب نیست و تعویض لازمه ، چون به کمپرسور فشار میاد

دوست عزیز در جواب شما باید بگم که شرکت گرداک تمام هیترهای خود را با پسوندهای A و C وارد بازار می کند و هیتر گرداکی که پسوند نداشته باشد صد در صد تقلبی و بدرد نخور هست در ضمن دور ولوم حرارت و باد هیتر باید درجه داشته باشد و این عکسی که دوست خوبمون گذاشتند اینطور نبود در ضمن ایسی میکروکنترولر داخلش برنامه وجود دارد که میزان حرارت و نمایش دما را در سون سگمنت تنظیم می کند و اگر این ایسی خراب شود نمایش دما بهم میخورد و مقدار غیر واقعی را به کاربر نشان میدهد و کاربر را به اشتباه می اندازد قیمت این ایسی بسته به نوع ان گران می باشد و باید داخل ان برنامه ریخته شود

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
باسلام به استاد عزیز و بزرگوار غزال:
در پست قبلی برای تست آپ امپ فرمودید که مقاومت تست کمتر از 10 کیلو اهم نباشد ولی در این پست مقاومت تست را 4/7 کیلو اهم مرقوم فرمودی حتما بعدا آزمایش کردید که مشکلی ایجاد نمیکند متشکرم.

دوست خوبم
سلام

و ممنون و سپاس بابت نقشه و سوال مفید و موثری که مطرح فرمودید

کاملا حق با شماست اما
در پستی که تست آپ امپها را مطرح کردم حالت عمومی و کلی را مطرح کردم اما در موارد بسیار نادری که مثلا مقاومت معادل مدار متصل به ورودی آپ امپ 10 اهم است بدیهی است که مقاومت 1 کیلو هم نمیتوانید ولتاژ ورودی آپ امپ را بمقدار قابل توجهی تغییر دهد چه رسد به 10 کیلو و لذا با 10 کیلو نباید انتظار عکس العمل خروجی را داشته باشیم
بنابرین در موارد بسیار نادر ناگزیر به استفاده از مقاومت تست کوچکتر از 100 اهم نیز میشویم البته بسیار بسیار نادر

اما چرا این نکته را در تاپیک مربوطه مطرح نکردم به این خاطر که

اولا اگر کلیه موارد خاص و نادر را هم اعلام میکردم مطالب مربوطه طویل و خسته کننده میشد

ثانیا جز در موارد نادر ثمری نداشت

ثالثا هر کسی پس از آشنایی کافی با روش مذکور خودش این نکات را فرا خواهد گرفت .

رابعا باید فوت کوزه گری هم برای خودم محفوظ بمونه ( البته شوخی )

لذا هرچند بنظر میرسد مقاومت 10 کیلو در این مدار هم جوابگوست اما با توجه به مقاومت معادل متصل به پایه 5 و احتمالات مختلف موقعیت پتانسیومتر که موجب تغییر و کاهش مقاومت معادل میگردد لذا استفاده از 4/7 کیلو را ترجیح دادم

و اتفاقا اگر پست موصوف ( 14 ) را ملاحظه فرمایید در سطر چهارم پست 14 ، پس از 4/7 کیلو ، در داخل پرانتز تاکید کردم ( مقاومت تست در این مدار )

یعنی در این مدار خاص ، مقاومت تست را 4.7 کیلو انتخاب میکنیم .

که اگر پتانسیومتر vr4 , SOLDER در هر وضعیتی قرار داشت مطمئن باشم که این مقاومت میتواند ولتاژ پایه 5 را تغییر دهد وگرنه اگر دو پتانسیومتر فوق در وضعیت میانه باشد همان مقاومت تست 10 کیلویی هم مناسب است.

سوال جالبی بود و حاکی از دقت نظر قابل تحسین شماست و سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
آقای آقای مهندس عزیز
سلام
تاپیک حاضر ، موقعیت خوبی است که از یکسو ضعف و قدرت و صحت و سقم تست آپ امپ در داخل مدار را قابل ارزیابی و در صورت صحت ، اعتماد علاقمندان را جلب میکند

و از سوی دیگر وضعیت سلامت آپ امپ 324 دستگاه شما را هم مشخص میکند.

لذا منتظر نتیجه آزمایش هستم و اگر ابهامی وجود داره درخدمتم.

سپاس

آخرین ویرایش:

yx700

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-03
617
1,681
دوست عزیز در جواب شما باید بگم که شرکت گرداک تمام هیترهای خود را با پسوندهای A و C وارد بازار می کند و هیتر گرداکی که پسوند نداشته باشد صد در صد تقلبی و بدرد نخور هست در ضمن دور ولوم حرارت و باد هیتر باید درجه داشته باشد و این عکسی که دوست خوبمون گذاشتند اینطور نبود در ضمن ایسی میکروکنترولر داخلش برنامه وجود دارد که میزان حرارت و نمایش دما را در سون سگمنت تنظیم می کند و اگر این ایسی خراب شود نمایش دما بهم میخورد و مقدار غیر واقعی را به کاربر نشان میدهد و کاربر را به اشتباه می اندازد قیمت این ایسی بسته به نوع ان گران می باشد و باید داخل ان برنامه ریخته شود

با تشکر

عرض شود که ما تو شهرمون یه مثلی داریم که میگه :

اب هی به کرت اولیه

ما که هر چی گفتیم شما هی حرف خودتو بزن

چون جناب عالی تا حالا نمونه ی اصلیه جنسیو ندیدی دلیل نمیشه که فقط ماله شما اصلی باشه که . . .
( اونم چه مدل تابلویی که هر ده کوره ای که بری حداقل چهار پنجتاشو دارن )

اتفاقا این نمونه کاملا اصلیه

فدات شم اون نمایشگر اگه هر عیبی پیدا کنه سو روشن و خاموش شدن دستگاه هیچ خللی ایجاد نمیشه و فقط نمایش مشکل پیدا میکنه ، شما اصلا کلا کابلشو در بیار

مشکل این دوستمون چیز دیگس

بالا