آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام

من در پست ها توصیه ای خطاب به شما بابت تعویض قطعه نمی بینم
لذا پاسخ چه کسی را دادید ؟!

منم نگفتم قطعه ای تعویض کن انجام آزمایشی را خواستم که پاسخ ندادید.
غالبا با تعویض تصادفی قطعه عیب افزایش پیدا میکنه

سپاس

خوب عزیز حالا که تعویض کردم مشکل دیگه هم اضاف نشده . الان دقیق چه کاری انجام بدم ؟ اگه راه حلی داره پیشنهاد بده ممنون میشم !!!!

شما گفته بودی دو سر ترایاک رو به هم اتصال بدم ! کدوم دوتا سر بود ؟ (من درست متوجه نشدم) کدوم پایه ها ؟ گیت و کدومشون؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
خوب عزیز حالا که تعویض کردم مشکل دیگه هم اضاف نشده . الان دقیق چه کاری انجام بدم ؟ اگه راه حلی داره پیشنهاد بده ممنون میشم !!!!

شما گفته بودی دو سر ترایاک رو به هم اتصال بدم ! کدوم دوتا سر بود ؟ (من درست متوجه نشدم) کدوم پایه ها ؟ گیت و کدومشون؟

سلام

چطور متوجه شدی عیبی اضافه نشده
درسته که ظاهرا بازم المنت میسوزونه ولی شاید اون موقع یک قطعه سوخته بوده و الان 3 قطعه و با این وجود عارضه همونه

اگه کسی یک پاش شکسته و نمیتونه حرکت کنه اگه پای دیگر و دو دستش را هم بشکنی بازم نمیتونه حرکت کنه ولی اگه از خودش سوال کنی میگه درسته که مثل اونموقع نمیتونم حرکت کنم ولی الان حسابی بابام دراومده

اگه پست مربوطه را مطالعه فرمایید دقیقا دو پایه را مشخص کردم
پایه متصل به المنت نه اون دوتای دیگه
اگر دوست نداری اینکارو کنی
1-ترایاک مربوطه را پیدا کن
2- گیت را تعقیب کن تا کوپلرش را پیدا کنی
3- دو پایه ورودی کوپلر را اتصال کوتاه کن ببین المنت خاموش میشه ؟

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
حق با شماست شاید ، قطعات جدید هم خراب شدن !!؟؟
کاری که گفته بودید رو انجام دادم. ورودی کوپلر رو اتصال کوتاه کردم
المنت خاموش شد.( البته من با المنت تست نمیکنم . با لامپ 100 وات تست میکنم. چون المنت رو درجا میسورونه)
ممنون میشم راهنماییم کنی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
حق با شماست شاید ، قطعات جدید هم خراب شدن !!؟؟
کاری که گفته بودید رو انجام دادم. ورودی کوپلر رو اتصال کوتاه کردم
المنت خاموش شد.( البته من با المنت تست نمیکنم . با لامپ 100 وات تست میکنم. چون المنت رو درجا میسورونه)
ممنون میشم راهنماییم کنی

سلام

چون دو تا تعجب کردی بیشتر توضیح میدم

عزیزم من کلی خسارت دیدم و عمری خاک خوردم تا دو ذار تجربه کردم و حالا این تجربه را مفت مفت دراختیار شما میذارم اگه دوست داشتی استفاده کن و اگه دوست نداشتی چند تا تعجب کن و مثل من بعد از تحمل خسارت باور و تجربه کن که اساسی ترین نکته تعمیر اینه

بشدت باید از جابجایی و تعویض قطعات و حتی جابجایی سیمهای دستگاه احتراز کرد
زیرا درغیراینصورت احتمالات زیر موجب پیچیدگی تعمیر میشه

1- احتمال بروز خطا در نصب مجدد قطعه و نصب ناصحیح پایه های قطعه
2- احتمال عدم تطبیق قطعه جدید با قطعه اصلی
3- احتمال تقلبی بودن قطعه
4- احتمال کاهش کیفیت برد و مدارچاپی و سوختن چسب زیر مدارچاپی
5- احتمال قطع شدن سیمها و بروز خطای نصب مجدد آنها در محل اصلی
6- احتمال استقرار جدید سیم ها در محل نامناسب
7- افزایش زمان تعمیر و اتلاف وقت بیهوده

در مورد بند 6 حدود 6 ماه روی دستگاهی بدنبال عیب بودم درحالیکه عیبی نداشت و تغییر دادن محل سیم موجب ظهور نویز شده بود

شما میتونی بدون هزینه و با یک جمله از این تجربیات استفاده کنی و میتونی به نظر خودت پافشاری کنی و بیشتر از دو تا هم تعجب کنی تا با چشمت ببینی و با جیبت خرجش کنی

درهرصورت توصیه را اجرا کردی و تابحال نگفتم چیزی را لحیم کن و قطعه ای را عوض کن و اگه تا انتها اجرا کنی می بینی که فقط قطعه معیوب را خارج میکنی و با حداقل لحیمکاری و در حداقل زمان درست میشه (البته عدم وجود نقشه موجب دشواری تعمیر میشه )

حالا سیم سنسور حرارت کنار المنت را یکبار قطع و یکبار اتصال کوتاه کن و نتیجه را گزارش کن

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
چشم. عزیز حالا من یه دو بار تعجب کردم....والا ،شما به بزرگواریتون ببخش
1.سیم سنسور رو که قطع کردم : دما رفت بالا (توی صفحه نمایش) و وقتی دکمه خاموش شدن رو زدممثل همیشه باد هیتر قویتر شد که دما رو خاموش کنه... ولی باز دما میرفت بالا
2.سیم سنسور رو هم که اتصال کوتاه کردم دما ثابت روی صفحه نمایش نشون میده 50 ...به سنسور هم که وصل باشه همون 50 هست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
چشم. عزیز حالا من یه دو بار تعجب کردم....والا ،شما به بزرگواریتون ببخش
1.سیم سنسور رو که قطع کردم : دما رفت بالا (توی صفحه نمایش) و وقتی دکمه خاموش شدن رو زدممثل همیشه باد هیتر قویتر شد که دما رو خاموش کنه... ولی باز دما میرفت بالا
2.سیم سنسور رو هم که اتصال کوتاه کردم دما ثابت روی صفحه نمایش نشون میده 50 ...به سنسور هم که وصل باشه همون 50 هست.

زمانیکه دستگاه سالم بوده وضعیت نمایشگر و باد هیتر چطور بوده و الان چه تفاوتی کرده
مثلا آیا پمپ هوا با سرد شدن المنت خاموش میشده ؟
کلا رفتار اونموقع و الان را گزارش کن

دو پایه ورودی کوپلر را تعقیب کن تا به آی سی برسی و بگو به کدام پایه های آی سی مرتبطه
و شماره آی سی چیه؟

اگه نقشه این قسمت را روی کاغذ بکشی و ارسال کنی خیلی بهتر میتونم نظر بدم

وقتی آی سی مربوطه را پیدا کردی ببین همین آی سی را عوض کردی ؟

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
1.زمانیکه دستگاه سالم بود ، هوا قطع میشد......بعد یه مدت به مشکل برخورد و دما وقتی زیر 50 هم بود قطع نمیشد........ اون زمان پتانسیومتر ها شو دستکاری کردم مشکل برطرف شد.

2. پایه های ورودی کوپلر هم دنبال کردم یکیش با مقاومت 1 کیلو به آی سی 324 وصله پایه اول. و پایه دیگه هم به پنل جلو به led سبز رنگ (چراغ به اسم هیتر) . ( پایه دیگه led هم که منفی هست برمیگرده به مدار به خروجی آی سی 7905 و پایه منفی 7805) و همین پایه که از led میاد وصله به ورودی یکی دیگه از اپتوکوپلر مدار. که فکر کنم مال پمپ هست

3. داداش نقش خیلی پیچیده میشه (اگه تونستم چشم)

4.دو تا 324 داره که تعویض کردم _ 3 تا کوپلر تعویض کردم _ bta 12 تعویض کردم _ دو تا bt136 داشت تعویض کردم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
1.زمانیکه دستگاه سالم بود ، هوا قطع میشد......بعد یه مدت به مشکل برخورد و دما وقتی زیر 50 هم بود قطع نمیشد........ اون زمان پتانسیومتر ها شو دستکاری کردم مشکل برطرف شد.

2. پایه های ورودی کوپلر هم دنبال کردم یکیش با مقاومت 1 کیلو به آی سی 324 وصله پایه اول. و پایه دیگه هم به پنل جلو به led سبز رنگ (چراغ به اسم هیتر) . ( پایه دیگه led هم که منفی هست برمیگرده به مدار به خروجی آی سی 7905 و پایه منفی 7805) و همین پایه که از led میاد وصله به ورودی یکی دیگه از اپتوکوپلر مدار. که فکر کنم مال پمپ هست

3. داداش نقش خیلی پیچیده میشه (اگه تونستم چشم)

4.دو تا 324 داره که تعویض کردم _ 3 تا کوپلر تعویض کردم _ bta 12 تعویض کردم _ دو تا bt136 داشت تعویض کردم

سلام

یک پایه یک مقاومت 10 کیلو را روی پایه 2 آی سی 324 نگهدار و طرف دیگر مقاومت را یکبار به پایه 4 و یکبار به پایه 11 متصل کن ببین در یکی از دو حالت فوق آیا النت خاموش میشه یا نه

اگر نشد یک پایه مقومت فوق را روی پایه 3 نگهدار و دو حالت فوق را انجام بده و نتیجه را گزارش کن

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
1. به پایه 2 و 4 = المنت خاموش بود + از 50 درجه رفت روی 65 و وقتی خاموش کردم پمپ خاموش نشد و کار میکرد.
2. پایه 2 و 11 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن
3. پایه 3 و 4 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن
4.پایه 3 و 11 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
1. به پایه 2 و 4 = المنت خاموش بود + از 50 درجه رفت روی 65 و وقتی خاموش کردم پمپ خاموش نشد و کار میکرد.
2. پایه 2 و 14 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن
3. پایه 3 و 4 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن
4.پایه 3 و 14 = تاثیری نداشت و مثل قبل المنت روشن

سلام

پایه 2 و 3 را تعقیب کن ببین به کدوم پایه دیگر آی سی متصله و کدامیک مرتبط با گراند یا ولتاژ تغذیه یا سنسور و امثالهم است

سپاس

بالا