آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با عرض عذزخواهی بفرمایید مقاومت rt 270k خازن ct 47n که فرکانس میشه 53 هرتز
با سلام :
بله درسته اشتباه از من بود این حروف IR اولش دقت نکردم و حضور ذهنی قبلی - مرا با ای سی های SG ***X به اشتباه کشاند .
- ببینید این نوع اینورترها دیگه جایگاه یا ارزش مونتاژ ندارند زیرا هم بازده پایین و اتلاف انرژی بالایی { بخصوص با این وضعیت قیمت باتریها...} دارند و همچنین پر هزینه و حجم بالا و.... منسوخ شده هستند .
توصیه میکنم از نوع سویچینگ استفاده کنید .
با این حال ... افزایش فرکانس این مبدل موجب افزایش فرکانس خروجی نیز خواهد بود که ممکن هست بعضی از دستگاه ها { به ویژه انهایی که از سیم پیچ و موتوروترانس... بهره برده اند } خطرناک و حتی قابل استفاده نخواهد بود بهتر است همون فرکانس استاندارد 50 را بکار گیرید .
مسله مهم دیگر اینکه خروجی ایسی مستقیما ورودی های { G} ماسفیت را کنترل میکنند که اگر از توان نامی مدار جریان اصافی بکشید موجب سوختن ماسفیت ها و با شورت شدن ماسفیت ها احتمال جدی سوختن ترانس نیز دارد لااقل از مدار اصلاح شده ای که در سطح انجمن مان هم کم نیستند استفاده کنید . در ضمن تونستین این ایسی را پیدا کنید ؟؟؟ ابتدا از دسترس بودن ایسی فوق مطمین شوید .
موفق باشید .

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس رجبی کاملا دلایلتان منطقی است و تشکر
چند جا زنگ زدم خوشبختانه ای سی را پیدا کردم این مدار بخاطر اینکه ترانسش اماده هست و در بازار پیدا میشه واسم مهمه چون در نوع سوئیچینگ باید هسته فریت و ترانس با محاسبات پیچیده بشه
به عقیدتان
مقاومت مسیر گیت 22 اهم کفایت میکنه؟
اگر ترانس با 4 آمپر واقعی براش بزارم چند وات خروجی دارم؟
اگر بجای Z44 از irf3205 یا هر فت دیگه ای استفاده کنم تو بازده مدار و وات خروجی تاثیری داره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
با عرض عذزخواهی بفرمایید مقاومت rt 270k خازن ct 47n که فرکانس میشه 53 هرتز
12V / 230V 50Hz square wave inverter with IR2153

سلام

دوست خوبم
این درسته که دیتاشیت آی سی فرمول فرکانس مدار مربوطه را ارائه کرده اما به محدودیتهای مربوطه هم اشاره کرده و لذا همانطور که استاد عزیزم جناب آقای رجبی فرمودند استفاده از این آی سی در فرکانس پایین و مرز ناهنجاری و حالت بحرانی صحیح نیست

متشابها اگر گین مداری که با 12 ولت تغذیه میشه 10000 باشه دراینصورت اگه ولتاژ ورودی 1 ولت باشه به این معنی نیست که ولتاژ خروجی 10000 ولت میشه زیرا ولتاژ تغذیه 12 ولته و ماکزیمم ولتاژ خروجی حدود 12 ولت میشه

لذا مجاز به استفاده از هر مقادیری برای rt , ct نیستیم
و همانطور که استاد رجبی عزیز فرمودند درسته که دستیابی به فرکانس حدود 100 هرتز مقدوره اما در مرز بحرانی است و حتی المقدور باید از مرز بحرانی دور شد و اصولا کاربرد این مدار در فرکانس بالا و با هسته فریت است.

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
مهندس رجبی کاملا دلایلتان منطقی است و تشکر
چند جا زنگ زدم خوشبختانه ای سی را پیدا کردم این مدار بخاطر اینکه ترانسش اماده هست و در بازار پیدا میشه واسم مهمه چون در نوع سوئیچینگ باید هسته فریت و ترانس با محاسبات پیچیده بشه
به عقیدتان
مقاومت مسیر گیت 22 اهم کفایت میکنه؟
اگر ترانس با 4 آمپر واقعی براش بزارم چند وات خروجی دارم؟
اگر بجای Z44 از irf3205 یا هر فت دیگه ای استفاده کنم تو بازده مدار و وات خروجی تاثیری داره؟
با سلام :
در مورد محاسبه توان خروجی فرمول ساده ای داره >> V × A × 50% = VA به عبارتی حاصل ولتاژ ورودی ضرب در جریان ورودی - در 50 در صد {این 50 در صد همون بازده رایج و معمولی چنین مدارات میباشد } بنابراین و تقریبا برای هر 100وات خروجی >> V12 ~ 10A
مسلما تا جاییکه خروجی ایسی فوق بتواند G ماسفیتها را تامین کند { به دیتا شیت ایسی مراجعه و توان خروجی ها را مطالعه کنید انگاه جریان ورودی G را نیز به ازای خروجی ماسفیت فوق و محاسبه .. }
یک ترانس 4 امپری 12 ولتی توانی معادل { بدون در نظر گرفتن تلفات } 48 وات در 220 ولت خروجی خواهد داد بقیه اش را ...
در حالیکه ماسفیت های اشاره در طرح حدود 10 امپری هستن لذا چه نیازی به پرقدرت کردن ماسفیت {با توجه به توان ترانس موجود شما ؟} .
بله میتوان با افزایش توان ترانس و ماسفیت ها تا حدی که در سطر اول توضیح داده شد توان خروجی را بالا ببرید .
مقاومت های پیشنهادی 22 اهمی تاثیر چشمگیری در G نخواهد داشت انچه مهم هست در صورت اتسال کوتاه شدن S , D هست که مثل یک تکه سیم باتری را مستقیما به ترانس انتقال خواهد داد .
هدف بنده از طرح چنین مشکل در این مدار اینکه مدار فوق فاقد فیدبک منفی هست و جریان ماسفیت ها کنترل نخواهد شد .
موفق باشید .

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سپاسگزار شما
مهندس با توجه به فرمایش شما و مهندس غزال بازده کم مدار تصمیم گرفتم فرکانس مدار را بالا ببرم با تغییر خازن و مقاومت rt و ct و از ترانس فریت استفاده کنم
پاور اوراقی گرین دارم که میخام از ترانس اصلی اش برای این کار استفاده کنم دو سر ورودی اولیه طرف سوئیچها مشخص است که در مدار اینورتر برعکس میشه و خروجی میشه
در سیم پیچ ثانویه ترانس پاور چند سر وجود دارد که سیم پیچ مشترک انها از ترانس بیرون امده و به مدار لحیم شده و مشخص است دو سیم دیگر چطوری بدست بیاورم؟
از انجا که مدار پوش پول است یک سر مشترک یک سر مثبت 12 یک سر منفی 12 میخام آیا این کار شدنیه و به نظر شما در چه فرکانسی ای سی کار کنه با این ترانس پاور بهتره؟ خازن بین پایه 6 و 8 در این مدار چه مقدار باشد بهتر است؟

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,478
دامغان
سوالی داشتم
یک موتور یخچال داریم
میخواهیم توسط مبدل 24 به 220 ان را راه اندازی کنیم
حال مبدل راداریم ولی فرکانس خروجی ان حدودا 220 هرتز میباشد
میخواستم ببینم ایا فرکانس باید به 50 برسه تا موتور شروع به کار کند ؟
مبدل مورد نظر از از نوع ترانسی میباشد و خروجی یکسو نشده است
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سوالی داشتم
یک موتور یخچال داریم
میخواهیم توسط مبدل 24 به 220 ان را راه اندازی کنیم
حال مبدل راداریم ولی فرکانس خروجی ان حدودا 220 هرتز میباشد
میخواستم ببینم ایا فرکانس باید به 50 برسه تا موتور شروع به کار کند ؟
مبدل مورد نظر از از نوع ترانسی میباشد و خروجی یکسو نشده است
با تشکر

درود

یخچال 50 هرتز با فرکانس 60 هم کار نمیکنه چه رسد به فرکانس بالاتر .
سیم پیچ فرکانس 50 بسیار متفاوت با سیم پیچ فرکانس 220 است.

سپاس

آخرین ویرایش:

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,478
دامغان
با تشکر از شما استاد عزیز
حال اگه بخواهیم اینوتور مورد نظر را از فرکانس 220 به 50 برسانیم ایا این امر امکان پذیر میباشد ؟

pa@rse

کاربر vip
vip
کاربر
2009-12-03
41
24
می خواستم بدونم می تونم با کد نویسی از میکرو کنترلر AT91SAM7X256 بتونم کارکردی مثل ای سی SN74HC245 استفاده کنم اگه میشه میخوام بدونم که چطور میتونم این کارو بکنم و اگه کد خاصی داره خواهش می کنم کدش رو هم قرار بدبد
یا اگر پروزه با میکرو کنترلر مشابه هست اگز براتون زحمتی نیست خواهشا برام بزارید خیلی برام مهمه

بالا