آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
پاسخ : وظیفه دیود در محل d701 در این مدار چیست و با چه دیودی میتوان جایگزین کرد ؟

با سلام مجد :
ساختار جنس و ظاهر فیزیکی دیود در این کاربرد اهمیتی ندارد هر دیود که برای ولتاژ 50 ولت به بالا و 50 میلی امپری در دسترس هست میتونید استفاده کنید فقط مطلب مهم اینکه از دیودهای شیشه ای { ارسید گالنیومی (ژرمانیومی ) } طبق شکل زیر استفاده نکنید همون 4004 مشکی رنگها بهتر است .
موفق باشید .
با تشکر
استاد عزیز منظور بنده به زبان ساده اینست که اگر بخواهیم از یک مغازه الکترونیکی دیود 1N4004 با بدنه شیشه ای (طبق علامت خورده تصویر ) خریداری کنیم باید بگیم چه دیودی می خواهیم ؟
20150603_005808.jpg
بنده هر وقت جهت خرید دیود 4004 را می خواهم فروشنده به من دیود با بدنه مشکی را می دهد !!!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
پاسخ : وظیفه دیود در محل d701 در این مدار چیست و با چه دیودی میتوان جایگزین کرد ؟

با تشکر
استاد عزیز منظور بنده به زبان ساده اینست که اگر بخواهیم از یک مغازه الکترونیکی دیود 1N4004 با بدنه شیشه ای (طبق علامت خورده تصویر ) خریداری کنیم باید بگیم چه دیودی می خواهیم ؟
مشاهده فایل‌پیوست 118636
بنده هر وقت جهت خرید دیود 4004 را می خواهم فروشنده به من دیود با بدنه مشکی را می دهد !!!
با سلام :
دیودهای شیشه ای مورد اشاره شما تا جاییکه بنده اطلاع دارم با حروف SC شروع میشوند به شماره 4004-1N شیشه ای ندیده ام در صورتیکه اصرار دارید از نوع جنس شیشه ای استفاده کنید باید کاتالوگ یا دیتاشیت ها را بگردید و انواع شماره های GLASS DIOD RECTIFIER را یادداشت و از فروشندگان طبق شماره درخواست کنید اما همونطور که اشاره کردم دیودهای شیشه ای رکتیفایری انچنان رایج نیستند که فروشندگان وارد کنند مگر سفارش کلی دهید البته ممکن هست انواع غیر استاندارد بی نام و نشان {دیود شیشه ای } پیدا بشه که بازم بدلیل غیر اورجینال بودن انها نمی توان روی چنین قطعاتی حساب باز کرد اما بازم میگم که در کاربرد شما انچنان تاثیری ندارد هر دیود شیشه ای رکتفایری را میتونید استفاده کنید. برای مثال اگر اهم کویل رله تون بیش از یک کیلو اهمی هست !! دیود شیشه ای 4148 در بازار فراوان هست میتونید ازش بهره ببرید.
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
با سلام :
317 که به تنهایی 3 امپر را تحمل نخواهد کرد حتما بدنبال ان از ترانزیستور قدرتی استفاده شده ...
به هر حال همون از یک ترانس 220 به 32 الی 35 ولت و 4 امپر استفاده کنید .
با تشکر.
ممنون استاد در کنارش سه تا دیود 1n5408
و دو عدد دیود 1n4003 استفاده شده

farhadgowgan

کاربر
2012-08-27
7
19
با سلام و تشکر از شما بابت مدار قبلی
مداری میخواستم تا با استفاده از اون ولتاژ ورودی خود را از 12ولت ac به حدودای 50 ولت 3 آمپر dc برسونم البته بتونم با استفاده از پتانسیومتر میزان ولتاژ را در خروجی کنترول کنم!و همچنین این مدار در هر بار استفاده حدود 4 ثانیه فقط استفاده خواهد شد و زیاد زیربار نخواهد ماند!
سپاس

hosein6915

کاربر
2012-04-16
4
6
سلام
آیا میشه واسه دستگاهی که نوشته ۱۰۰ ولت ac از ولتاژ ۲۲۰ که سر راهش دیود گذاشته بشه استفاده کرد؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام و تشکر از شما بابت مدار قبلی
مداری میخواستم تا با استفاده از اون ولتاژ ورودی خود را از 12ولت ac به حدودای 50 ولت 3 آمپر dc برسونم البته بتونم با استفاده از پتانسیومتر میزان ولتاژ را در خروجی کنترول کنم!و همچنین این مدار در هر بار استفاده حدود 4 ثانیه فقط استفاده خواهد شد و زیاد زیربار نخواهد ماند!
سپاس

با سلام :
میتونید از مولتیپلایر { کاسکد }که از چند خازن و دیود ساده تشکیل می یابد استفاده کنید مدار مربوطه با توضیحات تقدیم شد .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
سلام
آیا میشه واسه دستگاهی که نوشته ۱۰۰ ولت ac از ولتاژ ۲۲۰ که سر راهش دیود گذاشته بشه استفاده کرد؟

با سلام :
{ نوع مصرف کننده شرط بکار گیری دیود میباشد که عنوان نکرده اید } اما بطور کلی متاسفانه نخیر نمیشه .... دیود در چنین مدارات فقط یکی از سیکل برق متناوب را حذف میکنه
موفق باشید .

hosein6915

کاربر
2012-04-16
4
6
با سلام :
{ نوع مصرف کننده شرط بکار گیری دیود میباشد که عنوان نکرده اید } اما بطور کلی متاسفانه نخیر نمیشه .... دیود در چنین مدارات فقط یکی از سیکل برق متناوب را حذف میکنه
موفق باشید .
سلام، ضمن تشکر از توجه شما
مصرف کننده یک بخاری نفتی برقی ژاپنی هست که مصرفش در حالت عادی ۲۰ وات هست ولی واسه استارت یه گرمکن داره که نفتو بخار کنه و اون مصرفش حدود ۶۰۰ واته. چون هزینه ترانس با این توان زیاد بود گفتم بیام گرمکنشو جداگانه با برق ۲۲۰ و دیود بکار بندازم و فقط یه ترانس کوچیک بگیرم.
آیا ۲۲۰ به گرمکن آسیب میزنه؟
راهکار شما چیه؟

azacr

کاربر
2009-12-18
53
168
سلام ،

خواستم بپرسم که انواع رنگ بندی مدارهای الکترونیکی (PCB) در وسایل الکترونیکی که شامل : سبز ، آبی ، زرد ، بنفش ، صورتی ، خاکستری ، سفید ، سیاه و ....

هر کدام به چه علت و معنایی هست ؟ اگر امکان داره بطور جامع بفرمایید و اگر لینکی در این درباره وجود داره بطور تخصصی فارسی و غیر فارسی قرار دهید .

با سپاس

بالا