آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
سلام
درست میگین منم قبلا خیلی اونو از دیتا شیتش خوندم ولی علاوه بر جهار تا فکر کنم بشه 6 تا را هم کنترل کنه . چون من خودم با چشمای خودم یه سیستم که از این نوع ای سی ها استفاده کرده بود را دیدم که تو یه شرکتی بو د و نصب بود . منم اونجا کارمند قسمت برق الکترونیکشون هستم . این سیستم خارجی هست و برای کنترل از راه درور چرثقیل ثقفی استفاده میشه ونصب هست چیز خیلی توپی هست البته کره ای هست ولی برد 500 متر داره و همزمان میتونی باش 6 تا عمل در یک زمان هم انجام بدی که تا الان من همچین چیزی ندیده بودم که بشه باش 6 تا کد مختلف روی یه موج فرستاد اونم از این نوع ای سی ها که قیمتش خیلی کم هست . ولی اخرش نفهمیدم چه طوری هم میتونه 6 تا کد را همزمان بفرسته و جالب اینه که چطوری 6 تا کد را فقط با سه تا ای سی دریافت کنه . بخدا 100 بار بهمش ریختم ولی دیگه دارم هنگ میکنم .اگه به دادم نرسین دیونه میشم

سلام
یه عکس با کیفیت از پشت و روی مدار بزارید خوب میشه.

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
سلام دوستان عزیز
مداری از آی سی mc145027 پیدا کردم 16 کاناله واقعا ای سی جالبیه.
::smiley_on_tredmi::
[hide]

16 cannal.jpg
[/hide]

**arash

کاربر
2013-04-09
37
144
سلام دوستان عزیز
مداری از آی سی mc145027 پیدا کردم 16 کاناله واقعا ای سی جالبیه.
::smiley_on_tredmi::
hidden content may not be quoted

دستت در د نکنه
ولی من چکش کردم این فقط یه ای سی بود با شماره mc145026 که برای حالت فرستندگی بکار میره البته هم که خیلی پیچیدسش کردن نفهمیدیم چی به چی هست . یه قسمتی هم داره که فکر کنم ماژول فرستنده باشه که اصلا معلوم نیست چی هست .
لطفا اگه طرف گیرندگیش هم دارین بزارین

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
دستت در د نکنه
ولی من چکش کردم این فقط یه ای سی بود با شماره mc145026 که برای حالت فرستندگی بکار میره البته هم که خیلی پیچیدسش کردن نفهمیدیم چی به چی هست . یه قسمتی هم داره که فکر کنم ماژول فرستنده باشه که اصلا معلوم نیست چی هست .
لطفا اگه طرف گیرندگیش هم دارین بزارین

سلام دوست عزیز
لااقل اسم ای سی هایی رو که در کنترل تون وجود داره رو می نوشتی تا دوستان بهتر کمکتون کنند.
اونم چشم انشاالله بزودی.

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
توضیح مختصری راجع به دیودها موجود در مدار.

دیودها در اصل مدار داخلی ای سی نظیر 74HC147 است .
که طراح بنا به دلایلی از ای سی استفاده نکرده.

این هم نمونه دیود ها برای تبدیل 16 به 4 بیت
01409x01.png

16-to-4-encoder.jpg

اینهم 74LS147
Decima3.gif
نمونه مدار با همین آی سی
[hide]Decima5.gif[/hide]

وتصویر GIF بصورت متحرک از کار کرد MC145026 ,MC145027
[hide]remoto2.gif[/hide]

پیوست‌ها

**arash

کاربر
2013-04-09
37
144
سلام دوست عزیز
لااقل اسم ای سی هایی رو که در کنترل تون وجود داره رو می نوشتی تا دوستان بهتر کمکتون کنند.
اونم چشم انشاالله بزودی.
:212:
سلام مهندس دستت دردنکنه خوب بود مخصوصا اون تصویرتون با gif
من که در ابتدا ی پستم بهتون گفتم که تو فرستنده و دسته که کنترل میکنیم . از ای سی mc145026 استفاده کرده و تو گیرنده و جعبه گیرنده از سه تا ای سی mc 145027 , استفاده شده همین دیگه چیزی نداره .
ولی اینا که شما گذاشتین خوب هست و تقریبا اطلاعات خوبی را بهمون میده دستت طلا داداش ولی در کل هنوز به جوابم نرسیدم که گفتم چطوری من میتونم همزمان و در یک لحظه 6 تا شستی را فشار بدم و یا حتی 8 تا و تو گیرنده همون لحظه و در یک ان 6 یا 8 تا خروجی بهم بده .که اگه مثلا هر کدوم از شستی ها را رها کردم برابرش تو گیرنده همون خروجی قطع بشه واگه باز فشار دادم همون خروجی باز وصل بشه همین

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
سلام مهندس دستت دردنکنه خوب بود مخصوصا اون تصویرتون با gif
من که در ابتدا ی پستم بهتون گفتم که تو فرستنده و دسته که کنترل میکنیم . از ای سی mc145026 استفاده کرده و تو گیرنده و جعبه گیرنده از سه تا ای سی mc 145027 , استفاده شده همین دیگه چیزی نداره .
ولی اینا که شما گذاشتین خوب هست و تقریبا اطلاعات خوبی را بهمون میده دستت طلا داداش ولی در کل هنوز به جوابم نرسیدم که گفتم چطوری من میتونم همزمان و در یک لحظه 6 تا شستی را فشار بدم و یا حتی 8 تا و تو گیرنده همون لحظه و در یک ان 6 یا 8 تا خروجی بهم بده .که اگه مثلا هر کدوم از شستی ها را رها کردم برابرش تو گیرنده همون خروجی قطع بشه واگه باز فشار دادم همون خروجی باز وصل بشه همین

سلام
خوب اگه ریموت دمه دسته مثل همون ببند . دیگه بیشتر از این چیزی پیدا نکردم.
تا عملا مدار رو نبندی و تست نکنی چیزی عایدت نمیشه.

**arash

کاربر
2013-04-09
37
144
سلام
خوب اگه ریموت دمه دسته مثل همون ببند . دیگه بیشتر از این چیزی پیدا نکردم.
تا عملا مدار رو نبندی و تست نکنی چیزی عایدت نمیشه.
اینا که خودم میدونستم . متاسفانه برد فرستنده 4 لایه هست و کوچیک وجمع وجور که عمرا بتونم ازش بزنم و بفهمم چی به چی هست . و به صورت smd ساخته شده . ولی گیرند فقط دولایه هست و اینا شاید بشه کاری کرد . وگرنه همون روز اول خودم نقشه ازش میزدم .

**arash

کاربر
2013-04-09
37
144
:212::212::212::212:
دوستان کسی نیست یه یاری برسانه . والله خیلی روش کار کردم انواع مدار باش بستم فقط تونستم چهار تا کانل که همزمان هست ازش جواب بگیرم . بخدا عجله هم دارم . اقای CINAPA هم که گفت مدارشا برات میزارم دیگه قیبش زد .

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:212::212::212::212:
دوستان کسی نیست یه یاری برسانه . والله خیلی روش کار کردم انواع مدار باش بستم فقط تونستم چهار تا کانل که همزمان هست ازش جواب بگیرم . بخدا عجله هم دارم . اقای CINAPA هم که گفت مدارشا برات میزارم دیگه قیبش زد .
::rocketq3:::narahat::violent-smiley-093:
سلام دوست عزیز
من دیتا شیت این ای سی ها را بررسی کردم . وبه این نتیجه رسیدم که اولا گیرنده یا MC145027 ای سی دیکودر هست که خروجیش 4 تا بصورت لچ هست . یعنی این که هرگاه یه ورودی از فرستنده را زدی برابر اون در گیرنده ای سی پایه مربوطه خروجی میده ولی قفل میکنه تا خروجی دیگه فعال بشه اونوقت این خروجی از لچ در میاد . و بطور خلاصه بگم که بصورت لحظه ای میتونی استفاده کنی ولی نه به این راحتی
در ضمن بعد از بررسی زیاد فهمیدم که واقعا هر کی اینو طراحی کرده که بتونی بیشتر از 4 تا خروجی همزمان کلید بخورن یه مهندس توزمینه الکترونیک واقعی هست . چون خیلی جالب تونسته فقط از یه دونه فرستنده و بقول شما 3 تا گیرنده منظورم 3 تا ای سی از نوع MC145027 یک کنترل از راه دور بسازه که همزمان بیشتر از 4 تا خروجی فعال بشن . البته من فهمیدم که چه کار کرده ولی کار برد تا فهمیدم . و فکر هم نکنم کسی بتونه کمکت کنه . البته من مخلص اساتید این انجمن هستم . حالا اگه واقعا نیاز بش داری و برات ارزش داره که پول روش خرج کنی بسم الله .من برات طراحی میکنم .
در ضمن فهمیدم میخوای کجا استفاده کنی . ببین درست میگم . شما
این سیستم را روی چرثقیل ها استفاده میکنی که برای کنترل کردن

1-
وینچ چرثقیل هست -- یک کانال برای حرکت وینچ به سمت راست و کانال دیگه برای حرکتش به سمت چپ
2-
قلاب چرثقیل هست -- یک کانال برای حرکت قلاب به طرف بالا و یک کانل برای حرکتش بطرف پایین
3-
ریل چرثقیل -- یک کانال برای حرکت ریل کل جرثقیل به طرف جلو ویک کانالش به طرف عقب

که در مجموع میشه 6 تا کانال همزمان

اگه درست گفتم OK بده تا بریم سر بقیه موضوع و قرار داد .........

آخرین ویرایش:
بالا