آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود

حالا باید یک سوئیچینگ ۲۴ ولت پیدا کنی بجای ترانس بذاری که در خروجی تغذیه تا حدود ۲۲ ولت بده
خازن بزرگ و دیود پل هم نیاز نداره و میتونی حذف کنی و خروجی سوئیچینگ را بجهی پایه های خازن بزرگ متصل کن.

بعد ۳ یا ۴ دور سیم دور هسته سوئیچینگ بپیچ ( سیم نازک هم اشکال نداره ولی شارلاکدار باشه) و با یک دیود فرکانس بالا و خازن ۱۰ الی ۲۰ میکرو یکسو کن که حدود ۹ الی ۱۲ ولت بده یعنی ۹ ولت هم کافیه و اینو بجای آداپتور استفاده کن.
اگه دیدی ولتاژ کمتر داد باید تعداد دور را بیشتر کنی

برای اینکه تا ۵ ولت بهت بده سوئیچینگ ۱۲ ولتی خوبه و احتمالا تا ۱۰ ولت بخوبی در خروجی میده و در این روش ولتاژ را خیلی کم نمیکنه.

با همین شرایط باید فقط چند دور سیم و یک دیود و خازن را بجای آداپتور استفاده کنی .
بنابرین قطعاتی که حذف شده دیگه نیاز نداره
البته اگه بخوای از آداپتور هم استفاده کنی اشکال نداره.

فقط اشکالش اینه که سوئیچینگ دریای نویز داره و برای تعمیر و تحقیق بدرد نمیخوره.

سپاس

درود
استاد من از پاور سوئیچینگ استفاده میکنم که چنتا خروجی داره
میشه به جایه اداپتور ۱۲ ولت از یک سر مثبت و منفی استفاده کنم و برای ورودی تغذیه از یک سر مثبت و منفی جدا گانه ؟
دوتا پاور صنعتی سوئیچینگ ۱۲ ولت رو میشه سری کنم ۲۴ ولت بهم بده ؟
استاد ببخشید ولی من میخام تا ۳۰ ولت ازش بگیرم ورودی باید چند ولت بدم بهش ؟ وقتی ترانس ۲۴ ولت میزاشتم بعد پل دیود حدود ۳۳الی ۳۴ ولت میداد بعد دی سی شدن اینم باید ۳۳ ولت بدم ؟
معذرت میخام استاد دلیل داغ نکردن tip35 ولتاژ کمه با ورودی سوئیچینگ ؟ خیلی خیلی خیلی کم داغ میکنه در حدی که ازش ۲ امپر کشیدم حدود یه دیقه رو هیت سینک بود خیلی کم داغ شد در حدی که یه کم گرما حس میشد روی هیت سینک
هنوز دیود زنر ۵ولتی برای تغذیه ماژول ولت و امپر برقراره یا دیگه مورد استفاده نیست
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

درود
استاد من از پاور سوئیچینگ استفاده میکنم که چنتا خروجی داره
میشه به جایه اداپتور ۱۲ ولت از یک سر مثبت و منفی استفاده کنم و برای ورودی تغذیه از یک سر مثبت و منفی جدا گانه ؟
دوتا پاور صنعتی سوئیچینگ ۱۲ ولت رو میشه سری کنم ۲۴ ولت بهم بده ؟
استاد ببخشید ولی من میخام تا ۳۰ ولت ازش بگیرم ورودی باید چند ولت بدم بهش ؟ وقتی ترانس ۲۴ ولت میزاشتم بعد پل دیود حدود ۳۳الی ۳۴ ولت میداد بعد دی سی شدن اینم باید ۳۳ ولت بدم ؟
معذرت میخام استاد دلیل داغ نکردن tip35 ولتاژ کمه با ورودی سوئیچینگ ؟ خیلی خیلی خیلی کم داغ میکنه در حدی که ازش ۲ امپر کشیدم حدود یه دیقه رو هیت سینک بود خیلی کم داغ شد در حدی که یه کم گرما حس میشد روی هیت سینک
هنوز دیود زنر ۵ولتی برای تغذیه ماژول ولت و امپر برقراره یا دیگه مورد استفاده نیست
سپاس

درود

همه قطعاتی که با آداپتور بوده الانم باید باشه بجز خازن بزرگ و دیود پل که نیاز نبوده و اگه فراموش کردم الان میگم نیاز نیست

اما داغ نکردن tip35 بدلیل ولتاژ پایین ورودی هست
اگه سوئیچینگ ولتاژ بالا استفاده کنی بازم مانند سابق داغ میکنه.

به همین دلیل اصرار دارم از ولتاژ بالا استفاده نکنید چون هرچقدر ولتاژ ورودی بالاتر باشه حرارت ترانزیستور بیشتر میشه و باید از چند ترانزیستور موازی استفاده کنید.

اگه قبلا ولتاژ متناوب ۲۴ ولتی بعد از دیود پل ۳۳ ولت میداد بدلایلی از جمله فرکانس پایین بود اما با سوئیچینگ ۲۴ ولتی تقریبا همون ۲۴ ولت روی خازن بزرگ داریم و اضافه نمیشه.

اگه سوئیچینگ شما چند ولتاژ داره و از همدیگر جدا هستند و سر مشترک ندارند میتونی از یکی از آنها بجای آداپتور استفاده کنی

اما تغذیه اصلی که باید بجای پایه های خازن بزرگ متصل کنی باید با سیم ضخیمی پیچیده شده باشه وگرنه در جریان زیا. کم میاره و افت میکنه.

برای اینکه ۳۰ ولت بده باید از سوئیچینگ ۳۲ یا ۳۳ ولتی استفاده کنی و اگه سوئیچینگ شما ولتاژ کمتری داره میتونی چند دور سیم بهش اضافه کنی تا ۳۳ ولت بشه.

ضمنا میتونی خروجی دو تا سوئیچینگ را سری کنی که ولتاژش بیشتر بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

همه قطعاتی که با آداپتور بوده الانم باید باشه بجز خازن بزرگ و دیود پل که نیاز نبوده و اگه فراموش کردم الان میگم نیاز نیست

اما داغ نکردن tip35 بدلیل ولتاژ پایین ورودی هست
اگه سوئیچینگ ولتاژ بالا استفاده کنی بازم مانند سابق داغ میکنه.

به همین دلیل اصرار دارم از ولتاژ بالا استفاده نکنید چون هرچقدر ولتاژ ورودی بالاتر باشه حرارت ترانزیستور بیشتر میشه و باید از چند ترانزیستور موازی استفاده کنید.

اگه قبلا ولتاژ متناوب ۲۴ ولتی بعد از دیود پل ۳۳ ولت میداد بدلایلی از جمله فرکانس پایین بود اما با سوئیچینگ ۲۴ ولتی تقریبا همون ۲۴ ولت روی خازن بزرگ داریم و اضافه نمیشه.

اگه سوئیچینگ شما چند ولتاژ داره و از همدیگر جدا هستند و سر مشترک ندارند میتونی از یکی از آنها بجای آداپتور استفاده کنی

اما تغذیه اصلی که باید بجای پایه های خازن بزرگ متصل کنی باید با سیم ضخیمی پیچیده شده باشه وگرنه در جریان زیا. کم میاره و افت میکنه.

برای اینکه ۳۰ ولت بده باید از سوئیچینگ ۳۲ یا ۳۳ ولتی استفاده کنی و اگه سوئیچینگ شما ولتاژ کمتری داره میتونی چند دور سیم بهش اضافه کنی تا ۳۳ ولت بشه.

ضمنا میتونی خروجی دو تا سوئیچینگ را سری کنی که ولتاژش بیشتر بشه.

سپاس

درود چند قطعه ای که گفتین از اول حذف کردم و دیگه نصب نکردم پل دیود هم توش بود یه ۴۷۰ اهمی و زنر ۷ ولتی بعدا اضافه شد و خازن بزرگ هم برمیداریم
سوئیچینگه سه تا ورودی داره ولی به نظرم سه تاسه به هم مربوطه و موازی شدن البته دقیق نمیدونم و اطلاعاتی ندارم چون منفی یه سرو به مثبت هر سری دادم جریان کشید اگه ورودی هاش جدا بود ب نظرم نباید این اتفاق رخ میداد با پتانسیو متر روی سوئچینگ میشه ولتاژشو کمو زیاد کرد میگم دوتا ۱۲ ولتی دارم که تا ۱۵ ولت هم میده دوتا ۱۵ رو بر میدارم با هم موازی میکنم میشه ۳۰ میدم به مدار
نمیشه اون ۱۲ ولتی که با اداپتور بعدا به مدار اضافه کردیمو ۱۵ ولتش کنیم ؟ یا اینکه چطوری ۱۵ ولت رو ۱۲ کنم بدم بهش از همون تغذیه سوئیچینگ
ایا جواب نمیده؟ سوئیچینگ ۲۰ امپری هست و من فقط خروجی ۶ الی ۹ امپری میخام
استاد ببخشید یه سوال دیگه ام دارم چه ولت متر و امپر متری پیشنهاد میکنید که خطاش کم باشه من از این ماژول ولت متر امپر متر ها استفاده میکنم که کمک کردین ولتاژشو بالاخره یه کلکی زدیم ولی جریان رو نمیشه میخاستم یه چیز بی دردسر باشه دقیق هم باشه چیزی پیشنهاد میکنید استاد؟ چون با این خطاش واقعا گند میزنه به کار و حس خوبی موقع استفاده نمیده از یه طرف ولتاژش هی پرش داره از یه طرف دقیق نیست از طرفی جریانش افتضاحه و ادم کفری میشه و این کار بزرگ رو سر یه ولت و امپر متر ناقص به چشم میاد و به دل نمیشینه اگه چیزی هست تو بازار که دقت لازم رو داره خیلی خیلی ممنون میشم معرفی کنید
استاد فایل پی سی بی رو هم این پایین میزنم جاهایی که سیاه کردم پاک میشن دیگه درسته نیازی بهشون نیست ورودی برد هم اونجایی که مشخص کردم با رنگ سبز درسته استاد؟
https://uupload.ir/files/md2d_f7fa4fbe-fdd5-47d0-9178-47e9bf3257e4.jpeg
md2d_f7fa4fbe-fdd5-47d0-9178-47e9bf3257e4.jpeg

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

درود چند قطعه ای که گفتین از اول حذف کردم و دیگه نصب نکردم پل دیود هم توش بود یه ۴۷۰ اهمی و زنر ۷ ولتی بعدا اضافه شد و خازن بزرگ هم برمیداریم
سوئیچینگه سه تا ورودی داره ولی به نظرم سه تاسه به هم مربوطه و موازی شدن البته دقیق نمیدونم و اطلاعاتی ندارم چون منفی یه سرو به مثبت هر سری دادم جریان کشید اگه ورودی هاش جدا بود ب نظرم نباید این اتفاق رخ میداد با پتانسیو متر روی سوئچینگ میشه ولتاژشو کمو زیاد کرد میگم دوتا ۱۲ ولتی دارم که تا ۱۵ ولت هم میده دوتا ۱۵ رو بر میدارم با هم موازی میکنم میشه ۳۰ میدم به مدار
نمیشه اون ۱۲ ولتی که با اداپتور بعدا به مدار اضافه کردیمو ۱۵ ولتش کنیم ؟ یا اینکه چطوری ۱۵ ولت رو ۱۲ کنم بدم بهش از همون تغذیه سوئیچینگ
ایا جواب نمیده؟ سوئیچینگ ۲۰ امپری هست و من فقط خروجی ۶ الی ۹ امپری میخام
استاد ببخشید یه سوال دیگه ام دارم چه ولت متر و امپر متری پیشنهاد میکنید که خطاش کم باشه من از این ماژول ولت متر امپر متر ها استفاده میکنم که کمک کردین ولتاژشو بالاخره یه کلکی زدیم ولی جریان رو نمیشه میخاستم یه چیز بی دردسر باشه دقیق هم باشه چیزی پیشنهاد میکنید استاد؟ چون با این خطاش واقعا گند میزنه به کار و حس خوبی موقع استفاده نمیده از یه طرف ولتاژش هی پرش داره از یه طرف دقیق نیست از طرفی جریانش افتضاحه و ادم کفری میشه و این کار بزرگ رو سر یه ولت و امپر متر ناقص به چشم میاد و به دل نمیشینه اگه چیزی هست تو بازار که دقت لازم رو داره خیلی خیلی ممنون میشم معرفی کنید
استاد فایل پی سی بی رو هم این پایین میزنم جاهایی که سیاه کردم پاک میشن دیگه درسته نیازی بهشون نیست ورودی برد هم اونجایی که مشخص کردم با رنگ سبز درسته استاد؟
https://uupload.ir/files/md2d_f7fa4fbe-fdd5-47d0-9178-47e9bf3257e4.jpeg
md2d_f7fa4fbe-fdd5-47d0-9178-47e9bf3257e4.jpeg

سپاس

درود

من نمیدونم این دیگه چه سوال هایی هست ؟

خازن بزرگ رو بردار کنار بذار بجای پایه هاش ولتاژ سوئیچینگ بده
از این ساده تر و واضح تر میشه؟

با این وجود تصویر گذاشتی که مشخص کنم ؟
آره همونه که در تصویر نشون دادی درسته.

بجای ۱۲ ولت میتونی از ۱۵ ولت هم استفاده کنی اما باید از ولتاژ اصلی کاملا جدا باشه و گرنه اتصال گوتاه میشه.

یعنی قبل از اینکه به برد متصل کنی اهم ، سیم های ۱۵ ولتی را نسبت به ولتاژ اصلی اندازه گیری کن اگه بینهایت نبود یعنی بهم متصلند و باید جدا بشه .

سیم پیچ ۱۲ یا ۱۵ ولتی نباید با سیم پیچ دیگه اهمی داشته باشه.

از مارک های معتبر ولتمتر آمپرمتر اطلاعی ندارم ولی نمایشگر دیجیتال معمولا عدد ثابت نشون نمیده. کمی بازی میکنه
بویژه که در مرز دو عدد قرار بگیره که نمیتونه انتخاب کنه مثلا ۱۰ ولت نشون بده یا ۱۱ ولت چون ۱۰،۹۹۹۹ ولت هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

من نمیدونم این دیگه چه سوال هایی هست ؟

خازن بزرگ رو بردار کنار بذار بجای پایه هاش ولتاژ سوئیچینگ بده
از این ساده تر و واضح تر میشه؟

با این وجود تصویر گذاشتی که مشخص کنم ؟
آره همونه که در تصویر نشون دادی درسته.

بجای ۱۲ ولت میتونی از ۱۵ ولت هم استفاده کنی اما باید از ولتاژ اصلی کاملا جدا باشه و گرنه اتصال گوتاه میشه.

یعنی قبل از اینکه به برد متصل کنی اهم ، سیم های ۱۵ ولتی را نسبت به ولتاژ اصلی اندازه گیری کن اگه بینهایت نبود یعنی بهم متصلند و باید جدا بشه .

سیم پیچ ۱۲ یا ۱۵ ولتی نباید با سیم پیچ دیگه اهمی داشته باشه.

از مارک های معتبر ولتمتر آمپرمتر اطلاعی ندارم ولی نمایشگر دیجیتال معمولا عدد ثابت نشون نمیده. کمی بازی میکنه
بویژه که در مرز دو عدد قرار بگیره که نمیتونه انتخاب کنه مثلا ۱۰ ولت نشون بده یا ۱۱ ولت چون ۱۰،۹۹۹۹ ولت هست.

سپاس

ممنون استاد خیلی خیلی سپاسگذارم

• Like

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

با سلام
در حال ساخت یک منبع دقیق تر هستم یه ترانس بزرگ خریدم نمیدونم فاز و نول رو به کدوم بدم و میخوام از 14 ولت 4 امپر استفاده کنم
در صورت امکان راهنمایی کنید
k9bm_۲۰۲۰۱۲۱۹_۱۰۰۹۳۴.jpg
ngar_۲۰۲۰۱۲۱۹_۱۰۰۹۴۷.jpg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

با سلام
در حال ساخت یک منبع دقیق تر هستم یه ترانس بزرگ خریدم نمیدونم فاز و نول رو به کدوم بدم و میخوام از 14 ولت 4 امپر استفاده کنم
در صورت امکان راهنمایی کنید
k9bm_۲۰۲۰۱۲۱۹_۱۰۰۹۳۴.jpg
ngar_۲۰۲۰۱۲۱۹_۱۰۰۹۴۷.jpg

درود

هر چند حجم ترانس بدرستی قابل ارزیابی نیست اما ترانس قابلی نیست و لیبل ترانس ملاک نیست .
در ولتاژ پایین ممکنه تا ۳ امپر قابل دریافت باشه ولی در ولتاژ ۲۰ ولت احتمالا میتونی تا ۲ امپر دریافت کنی.

برای تشخیص محل اتصال برق شهر
یک پروب اهم متر را به پینی که با ۲۴۰ ولت مشخص شده متصل کن .
پروب دیگر را به پین های دیگر متصل و تست کن و هرکدام دارای بالاترین اهم ( بجز بینهایت) بود همان پین و ۲۴۰ را به برق شهر متصل کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

با سلام استاد این فکر کنم بابا بزرگ ترانسا باشه حدود 3-4 کیلو وزنشه
1lxr_۲۰۲۰۱۲۱۹_۲۱۳۷۵۰.jpg

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود استاد وقت بخیر
خوب هستین انشالله
استاد من میخام برای منبعم ورودی یو اس بی بزارم که گوشیمم به همون بزنم و شارژ کنم چون یکم فضام کمه و حین کار نمیتونم از پریز استفاده کنم و دلایله دیگه که شاید هم مسخره به نظر بیاد ولی تا وضع میز کار من مشاهده نشه دقیق نمیشه منظورمو متوجه شد
خب حالا از این بحث ها بگذریم
گوشی من ایفون هست و شارژرش ۵ ولت ۱ امپر هست
میخاستم بدونم میشه یه ماژول پاور بانک قرار بدیم داخل منبع ؟ یک ماژول ۵ ولت ۱ امپر
مشکلی برای گوشی پیش نمیاره؟
ممنون میشم پاسخ بدید

و سوال دوم اینکه میشه دوتا برد ساخت و به یک ترانس وصل کرد ؟ یعنی یک منبع دوبل با یک ترانس در یک باکس هر کدوم جدا باشن و به دیگری مربوط نباشن جز ورودیشون که یک ترانس هست
یعنی دوتا منبع ۶ امپری بخوام و یک ترانس ۱۵ امپری استفاده کنم
ولتاژ و جریان افت میکنه اگه هم زمان از جفت منبع ها استفاده بشه یا موردی نداره ؟ سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

با سلام استاد این فکر کنم بابا بزرگ ترانسا باشه حدود 3-4 کیلو وزنشه
1lxr_۲۰۲۰۱۲۱۹_۲۱۳۷۵۰.jpg

درود

بزرگتر از اندازه ای است که در تصویر قبلی و با توجه به شواهدی حدس زدم اما ترانس بزرگی نیست و مشخصات عجیبی روی ترانس ثبت شده که هرچند لیبل اصیلی بنظر میرسه ولی شدیدا نادرسته .

لذا برخلاف لیبل ژاپنی ، نمیتونه ژاپنی باشه و احتمالا تولید ایرانی زمان شاه هست .
درغیراینصورت برای مقاصد خاصی یکی از ثانویه ها با سیم بسیار نازک پیچیده شده که ۲۰ میلی آمپر را تامین کنه.
اما مطمئنم یا ترانس و یا لیبل سفید مشخصات متعلق به ژاپن نیست.

ترانس ۴۲۰ ولت با جریان نیم آمپر یعنی ترانس ۲۱۰ وات که باید تقریبا ۳ برابر این ترانس باشه و در طول عمرم چنین خطایی در تولید شرکت های نامعتبر ژاپنی هم ندیدم چه رسد به مارک معتبر.

اما هرچه باشه با توجه به حجمش برای این تغذیه و ۳ آمپر و احیانا تا ۵ آمپر مناسبه که به قطر سیم ثانویه هم بستگی داره.
چون اشکال و نقص این ترانس اینه که سیم پیچ های زائدی مانند ۴۲۰ ولت که برای شما استفاده ای نداره فضای ترانس را اشغال کرده و بناچار از سیم نازکتری برای ۲۶ ولت یا ۱۴ ولت استفاده کرده که قادر به جریاندهی متناسب با قدرت ترانس نیست.

یعنی اگه فقط ۲۲۰ ولت اولیه و ۱۸ ولت ثانویه داشت براحتی تا ۶ آمپر را تامین میکرد اما با شرایط فعلی که سیم های نازک ثانویه در تصویر هم دیده میشه ، لذا مشخص نیست چه جریانی تحمل میکنه و باید تست کنید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا