آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
الان متوجه دلیل ولتاژ های متفاوت دو سر خازن در هر بار اندازه گیری شدم. علتش اینه که ولتاژ در لحظات اولیه زدن منبه به برق حدودا یکی ۱۴۵ ولت و یکی دیگه ۱۴۰ ولت هست ولی به مرور زمان این ولتاژ فکر کنم بخاطر گرم شدن خازن ها افزایش پیدا می کنه و به ۱۵۲ و ۱۴۷ می رسه. و همچنین ولتاژ خروجی هم به مرور در حد نیم ولت افزایش پیدا می کنه.
من خازن ها رو با esr متر اندازه گرفتم مشکل خاصی ندارن. همچنین توی پاور کامپیوتر من به کرات دو تا خازن نیمه جون رو با موازی کردم و یه خازن نرمال گرفتم ولی اینجا وقی اینکار رو کردم یعنی دو تا خازن دیگه باهاش موازی کردم اختلاف ولتاژ دو سر خازن ها بیشتر از پنجاه ولت بود یعنی یکی ۱۸۰ وات و دیگری ۱۲۰ ولت.

درود

موازی کردن دو خازن خراب نادرسته
خازن ها با شرایط مختلفی خراب میشن و اگه در سیستمی با موازی کردن دو خازن معیوب نتیجه گرفتی اولا همیشه و با همه خازن ها اینجور نیست و ثانیا سلامت ظاهری عملکرد سیستم دلیل خوبی نیست بهیچ عنوان از خازن معیوب استفاده نکن.

همین اختلاف چند ولت چنانچه با جابجایی دو خازن جابجا بشه دراینصورت خازن خرابه
ضمنا خازنی که بمرور پس از گرم شدن بهتر بشه خرابه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
طبق توصیه شما جای دو خازن بزرگ رو عوض کردم ولی ولتاژ خروجی هنوز همون سه و نیم بود. با دو خازن دیگه هم امتحان کردم ولی بازم سه نیم بود. و با اینکه ترانزیستور های قدرت روی برد و خارج از برد سالم نشون می دادن با دو ترانزیستور دیگه با شماره 13007 عوض کردم ولی اینبار ولتاژ خروجی اومد روی چهار و نیم!
خازن های خودش رو جا دادم ولی تغییری نکرد و ولتاژ هنوز چهار و نیم هست.
با توجه به روش پست اول شما پایه اول و دوم q5 رو به هم وصل کردم و با یک آدابتور 18 ولتی تست سیم منفی رو به پایه هفت آی سی و سیم مثبت رو به کاتد d12 زدم البته قبلش برای یک لحظه منبع رو به برق زدم و قبل از اینکه خازن های بزرگ دشارژ بشن اینکار رو کردم ولی به محض زدن سیم مثبت به vcc جریان خیلی سریع به سمت صفر رفت. در صورتی که قبلا به آرامی کاهش پیدا می کرد.
لطفا با توجه به مطلب بالا راهنمایی کنید. در ضمن تمام مقاومت های متصل به ترانزیستور ها رو با توجه به نقشه چک کردم و سالم هستند.

درود

اولا نگفتم با جابجایی دو خازن بزرگ ببینی تغذیه درست میشه یا نه ؟
معلومه درست نمیشه زیرا جابجا کردن دو خازن بزرگ موجب رفع عیبی نمیشه و اگه یکی از دو خازن خراب باشه بازم خرابه
بلکه گفتم دو خازن که اولی مثلا دارای ۱۰۰ ولت و دومی ۱۷۰ وات داره جابجا کن اگه حالا همون اولی که مثلا با علامت قرمز مشخص کردیم و ۱۰۰ ولت داشت بعد از جابجایی هم ۱۰۰ ولته و دومی که ۱۷۰ ولت داشت بعد از جابجایی هم همون ۱۷۰ واته دراینصورت خازن خرابه.
اما اگر بعد از جابجایی دو خازن ، خازنی که ۱۰۰ ولت بود ۱۷۰ ولت شد و ۱۷۰ ولتی ۱۰۰ ولت شد دراینصورت عیب مربوط به خازن بزرگ نیست.
در مورد تست پایان پست متوجه نشدم جریان بسرعت صفر شد یعنی چی
چطور ممکنه آداپتوری به یک بار متصل کنی و جریانش فورا صفر بشه مگه خازنه که فورا صفر بشه.
جریان چه چیزی صفر شد؟

بین پایه ۷ و ۱۲ از دو طرف چند اهمه؟ ( داخل مدار ) نیاز به آزاد کردن قطعه نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

اولا نگفتم با جابجایی دو خازن بزرگ ببینی تغذیه درست میشه یا نه ؟
معلومه درست نمیشه زیرا جابجا کردن دو خازن بزرگ موجب رفع عیبی نمیشه و اگه یکی از دو خازن خراب باشه بازم خرابه
بلکه گفتم دو خازن که اولی مثلا دارای ۱۰۰ ولت و دومی ۱۷۰ وات داره جابجا کن اگه حالا همون اولی که مثلا با علامت قرمز مشخص کردیم و ۱۰۰ ولت داشت بعد از جابجایی هم ۱۰۰ ولته و دومی که ۱۷۰ ولت داشت بعد از جابجایی هم همون ۱۷۰ واته دراینصورت خازن خرابه.
اما اگر بعد از جابجایی دو خازن ، خازنی که ۱۰۰ ولت بود ۱۷۰ ولت شد و ۱۷۰ ولتی ۱۰۰ ولت شد دراینصورت عیب مربوط به خازن بزرگ نیست.
در مورد تست پایان پست متوجه نشدم جریان بسرعت صفر شد یعنی چی
چطور ممکنه آداپتوری به یک بار متصل کنی و جریانش فورا صفر بشه مگه خازنه که فورا صفر بشه.
جریان چه چیزی صفر شد؟

سپاس
منظورم ولتاژ خروجی منبع بود. یعنی من مولتی متر رو به خروجی زده بودم و با زدن منبع به برق ولتاژ حدودا سه نیم بود و با قطع منبع از برق این ولتاژ به مرور بعد حدودا ده پانزده ثانیه صفر می شد ولی با روشی که شما گفتین با اتصال سیم مثبت آدابتور ۱۸ ولت درست بعد از قطع منبع از برق ولتاژ خروجی خیلی سریع صفر می شه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
منظورم ولتاژ خروجی منبع بود. یعنی من مولتی متر رو به خروجی زده بودم و با زدن منبع به برق ولتاژ حدودا سه نیم بود و با قطع منبع از برق این ولتاژ به مرور بعد حدودا ده پانزده ثانیه صفر می شد ولی با روشی که شما گفتین با اتصال سیم مثبت آدابتور ۱۸ ولت درست بعد از قطع منبع از برق ولتاژ خروجی خیلی سریع صفر می شه.

درود

چرا خازن مطمئن استفاده نمیکنی و تعداد احتمالات را بی جهت زیاد میکنی ؟
باید ولتاژ هر دو خازن یکسان باشه و بمروز هم زیاد نشه

چنین اتفاقی محاله
و البته خیلی مبهم توضیح میدی و شاید متوجه نمیشم
خروجی تغذیه با هر حالتی افت میکرده و مثلا ظرف یک ثانیه افت میکرده چنانچه آداپتوری به vcc متصل کنی امکان نداره خروجی تغذیه تندتر افت کنه
احتمالا انرژی خازن بزرگ مصرف میشه و راه انداز کار نمیکنه و ولتاژی تولید نمیکنه و در خروجی ظاهر نمیشه و ارتباطی با تخلیه انرژی خازن های صافی نداره
آیا ولتاژ خروجی یکلحظه بسمت نرمال نمیره ؟ و سپس بسرعت افت کنه ؟ ( باید بلافاصله بعد از قطع برق و قبل از تخلیه خازن های بزرگ ، vcc را بسرعت متصل کنی )
احتمالا دو خازن بزرگ خرابه و قادر به ذخیره مطلوب انرژی نیست و از طرفی فورا vcc را متصل نمیکنی

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
استاد در حال حاضر بیرون هستم و امکان اندازه گیری نیست ولی تا دو ساعت دیگه مقاومت پایه ها رو اندازه می گیرم و اطلاع می دم.

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

چنین اتفاقی محاله
و البته خیلی مبهم توضیح میدی و شاید متوجه نمیشم
خروجی تغذیه با هر حالتی افت میکرده و مثلا ظرف یک ثانیه افت میکرده چنانچه آداپتوری به vcc متصل کنی امکان نداره خروجی تغذیه تندتر افت کنه
احتمالا انرژی خازن بزرگ مصرف میشه و راه انداز کار نمیکنه و ولتاژی تولید نمیکنه و در خروجی ظاهر نمیشه و ارتباطی با تخلیه انرژی خازن های صافی نداره
آیا ولتاژ خروجی یکلحظه بالا نمیره ؟

سپاس
ببخشید بابت شفاف نبودن نوشته های من. امیدوارم این بار بتونم منظورم رو برسونم.
در حالت عادی یعنی بدون اتصال پایه اول و دوم q5 و استفاده از ۱۸ ولت خارجی، وقتی مولتی متر رو به خروجی منبع می زنم و منبع رو به برق وصل می کنم ولتاژ خروجی حدودا سه و نیم ولت هست که به مرور تا نزدیک چهار ولت افزایش پیدا می کنه. و وقتی منبع رو از برق قطع می کنم ولتاژ خروجی با یک صدای تق تق و چشمک زدن ال ای دی شروع به کاهش می کنه و وقتی به حدودا دو ولت رسید دوباره ولتاژ افزایش داره و تا حدودا چهار ولت می رسه و صداد تق تق و چشمک ال ای دی زیادتر می شه. و اینبار سریعتر کاهش پیدا می کنه و نهایتا صفر می شه که این اتفاق تقریبا ده ثانیه طول می کشه.
ولی وقتی از روش پست اول شما استفاده کردم یعنی اول پایه یک و دو q5 رو به هم وصل کردم و سیم منفی آدابتور ۱۸ ولت رو به پایه هفت آی سی از پشت لحیم کردم و منیع رو به برق زدم و دوباره از برق جدا کردم و خیلی سریع سیم مثبت آدابتور رو به کاتد d12 زدم دیدم که ولتاژ خروجی که مولتی متر نشون داد فورا زیر یک ولت اومد و همینطور بعد از یک ثانیه صفر شد ولی در همین حال وقتی سیم مثبت آدابتور رو از d12 جدا کردم دوباره ولتاژ بالا رفت و مانند حالت عادی که در اول گفتم به مرور کاهش و بعد افزایش و سپس صفر شد.
در ضمن راجب خازن که چرا از خازن مطمئن استفاده نمی کنم باید بگم چشم حتما یا یک جفت خازن دیگه هم تست می کنم ولی همین خازن تا قبل از این منبع رو روشن کرد هیچ مشکلی نداشت.
با تشکر از صبر و پاسخ های آموزنده شما استاد عزیز.

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
مقاومت پایه ۷ و ۱۲ آی سی از دو طرف ۹۵۳ اهم می باشد.
در ضمن خازن بزرگ رو با یک جفت خازن نو و مطمئن تعویض کردم که ولتاژ پایه یکی ۱۴۹ و دیگری ۱۴۶ ولت هست و مانند قبل به مرور تغییر نمی کنه و ثابته و هنوز خروجی چهار نیم ولت است. البته همونطور که در پست قبلی گفتم بعد از تعویض ترانزیستور ها قدرت ولتاژ خروجی چهار و نیم شد ولی قبل از تعویض سه و نیم بود.

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

بله حالا کاملا درسته
ازآنجاکه در پست ۳۶۷ اعلام کردی با تکه المنت یعنی با جریان زیادی که بکشیم تغذیه روشن نمیشه و از جمله استنباط میشه در حالت بی باری یا بارهای کم روشن میشه لذا خواستم از مفهوم اصلی جمله و یا خطای احتمالی مطلع بشم.

و به این ترتیب وظیفه زینر کاملا محرز و غیرقابل تردید است که البته خودت حدس زدی ولی طی پست های آتی بزبان خودم هم تحلیل میکنم.
در مورد بخشی که بشرح فوق و بابت ۸۸ اهمی تحلیل کردی کاملا درسته آفرین

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بیصبرانه منتظر تحلیل شما در خصوص ZD3 میباشیم.
با توجه به تستهای انجام شده مطلب ذیل به ذهنم رسید:

-اگر ZD3 در مدار باشد پاور با هر بار مصرفی فعال میشود.

-اگر ZD3 حذف باشد با اضافه بار پاور فعال نمیشود.
بنابراین:

ZD3 جهت فعال شدن پاور در استارت اولیه در بار مصرفی زیاد میباشد.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بیصبرانه منتظر تحلیل شما در خصوص ZD3 میباشیم.
با توجه به تستهای انجام شده مطلب ذیل به ذهنم رسید:

-اگر ZD3 در مدار باشد پاور با هر بار مصرفی فعال میشود.

-اگر ZD3 حذف باشد با اضافه بار پاور فعال نمیشود.
بنابراین:

ZD3 جهت فعال شدن پاور در استارت اولیه در بار مصرفی زیاد میباشد.
با سپاس فراوان

درود

[COLOR="#B111112"]آفرین

دلیل حضور DZ3 همینه که فرمودید
اما تحلیلش که چطور این ضعف زمان استارت را رفع میکنه بشرح زیر است

هر چند جناب رسول عزیز وظیفه زینر DZ3 و تحلیل لازم را در خلال آزمایشات اعلام فرمودند اما قصد داشتم با انجام آزمایشات لازم به نتیجه نهایی برسیم و ضمنا روش تحقیق بابت دستیابی به وظیفه این قطعه نیز مطرح شده باشه

که متاسفانه تغییرات عمدی یا سهوی در نمونه ای که در اختیار ایشان است و تفاوت با نقشه تاپیک مانع حصول مقصود شد.
بطوریکه پس از آزمایشاتی مشخص شد ، ولتاژ ناکافی راه انداز و خازن C30 مغایر با نقشه ، (بجای ۲،۲ میکرو ۲۲ میکرو ) است که عامل پاسخ های غیرعادی آزمایشات گردید و لذا پس از اصلاح و آزاد ساختن ۲۲ میکرو پاسخ سیستم ، مطابق انتظار و طبق تحلیل گردید ، تحلیل عملکرد DZ3 بشرح زیر تقدیم میگردد.

تحلیل عملکرد DZ3

ازآنجاکه پایه ۴ آی سی مدت خاموشی سیگنال را در هر سیکل تعیین میکنه و افزایش ولتاژ پایه ۴ بمقدار ماکزیمم ، موجب خاموشی کامل سیگنال تولیدی آی سی میشه ، لذا بمحض ورود برق شهر که ولتاژ راه انداز تولید میشه اگر ابتدا ولتاژ کافی برای خاموشی کامل سیگنال به پایه ۴ برسه و سپس vcc کافی ( بیشتر از 7 ولت ) برای آی سی تامین بشه دراینصورت آی سی قبل از راه اندازی خاموش شده و با دلایل و شرایط زیر هرگز روشن نمیشه
بعبارتی در اینحالت که بدون زینر اتفاق میافته ابتدا ولتاژ خاموشی به پایه ۴ میرسه و سپس آی سی آماده راه اندازی میشه. دقیقا شبیه اتومبیلی که ابتدا برق كوئل را قطع کنیم که جرقه به شمع ها نرسه و سپس استارت بزنیم که هرگز روشن نمیشه.

به این ترتیب ازآنجاکه آی سی خاموش خواهد بود و ولتاژ راه اندازی جون نداره که جریان بار خروجی را تامین کنه و بناگزیر بشدت افت میکنه و نمیتونه Q5 را روشن کنه و لذا ولتاژ پایه ۴ کماکان بالا هست و اجازه تولید سیگنال را نمیده و به این ترتیب آی سی تا ابد خاموش میمونه مگر بطریقی Q5 روشن بشه.

بنابرین برای روشن کردن آی سی باید با تمهیداتی ابتدا آی سی را روشن کنیم و سپس ولتاژ کافی را برای پایه ۴ آماده کنیم.

به این ترتیب از زینر ۶ ولتی DZ3 استفاده میکنیم تا ابتدا ولتاژ 7 ولت برای تغذیه آی سی تامین بشه و سپس ولتاژی برای پایه ۴ آماده بشه
زیرا زمانیکه vcc از صفر ولت در حال افزایش است تا زمانیکه به ۶،۲ ولت نرسیده قادر به عبور از زینر ۶،۲ ولتی نیست و تا زمانیکه به ۶،۹ ولت نرسیده قادر به عبور از D13 نیست زیرا ۷/. ولت توسط D13 افت میکنه و باز هم ولتاژ کافی به پایه ۴ نمیرسه ( اگر ولتاژ پایه ۴ کوچکتر از 5/. ولت باشه کوچکترین اثری در سیگنال نداره )

و لذا زمانیکه vcc تقریبا به 7 ولت میرسه و آی سی شروع به تولید سیگنال میکنه ولتاژ لازم به پایه ۴ نمیرسه که قادر به تاثیرگذاری باشه و لذا سیگنال تولید میشه و ولتاژ جانانه ای در بار تولید میشه و به این ترتیب ، دیگه ولتاژ خروجی میتونه بالا بره و میتونه Q5 را فعال کنه و پایه ۴ را به گراند متصل کنه تا اگر احیانا ولتاژی قصد عبور به پایه ۴ را داشت مانع بشه .

حالا در چنین شرایطی چنانچه vcc هر چقدر هم بالا بره و هر مقدار زیادی هم از زینر عبور کنه ، Q5 مانع انتقال این ولتاژ به پایه ۴ میشه و تا زمانیکه Q5 روشن هست هرگز ولتاژی به پایه ۴ نمیرسه و تاثیری در کار آی سی نخواهد داشت .

سوال :
چرا پایه ۴ را برای همیشه به گراند متصل نمیکنیم که نیازی به این تمهیدات نباشه و هیچوقت قادر به خرابکاری نباشه؟
جواب :
زیرا این تغذیه با این طراحی نیاز به محافظ اتصال کوتاه داره وگرنه بمحض اتصال کوتاه صدمه می بینه و لذا تمهیدات فوق بعنوان محافظ اتصال کوتاه پیش بینی شده تا در صورت اتصال کوتاه که ولتاژ خروجی را صفر ولت میکنه دراینصورت Q5 خاموش بشه و لذا پایه ۴ از گراند آزاد بشه و ولتاژ عبوری از DZ3 به پایه ۴ برسه و فورا آی سی را خاموش کنه و از بروز خسارت پیشگیری بشه.

قابل ذکر است چنانچه Q5 خاموش باشه و ولتاژ vcc بمقدار حدود ۹ ولت هم برسه با زینر ۶ ولتی ، هنوز ولتاژ کافی برای خاموشی کامل سیگنال مهیا نیست زیرا از ۹ ولت حدود ۳ ولت به پایه ۴ میرسه که باز هم آی سی روشن و سیگنال بمقدار کافی قادر به تامین جریان خروجی و روشن کردن Q5 هست.[/COLOR]

[COLOR="#B0000CD2"]سوال
۱-چرا ۲۲ میکرو در جایگاه C30 میتونه تغذیه را در هر شرایطی راه اندازی و روشن کنه حتی در صورتی که خروجی تغذیه اتصال کوتاه باشه.

2- زیان استفاده از ۲۲ میکرو را تحلیل کنید[/COLOR]

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ببخشید بابت شفاف نبودن نوشته های من. امیدوارم این بار بتونم منظورم رو برسونم.
در حالت عادی یعنی بدون اتصال پایه اول و دوم q5 و استفاده از ۱۸ ولت خارجی، وقتی مولتی متر رو به خروجی منبع می زنم و منبع رو به برق وصل می کنم ولتاژ خروجی حدودا سه و نیم ولت هست که به مرور تا نزدیک چهار ولت افزایش پیدا می کنه. و وقتی منبع رو از برق قطع می کنم ولتاژ خروجی با یک صدای تق تق و چشمک زدن ال ای دی شروع به کاهش می کنه و وقتی به حدودا دو ولت رسید دوباره ولتاژ افزایش داره و تا حدودا چهار ولت می رسه و صداد تق تق و چشمک ال ای دی زیادتر می شه. و اینبار سریعتر کاهش پیدا می کنه و نهایتا صفر می شه که این اتفاق تقریبا ده ثانیه طول می کشه.
ولی وقتی از روش پست اول شما استفاده کردم یعنی اول پایه یک و دو q5 رو به هم وصل کردم و سیم منفی آدابتور ۱۸ ولت رو به پایه هفت آی سی از پشت لحیم کردم و منیع رو به برق زدم و دوباره از برق جدا کردم و خیلی سریع سیم مثبت آدابتور رو به کاتد d12 زدم دیدم که ولتاژ خروجی که مولتی متر نشون داد فورا زیر یک ولت اومد و همینطور بعد از یک ثانیه صفر شد ولی در همین حال وقتی سیم مثبت آدابتور رو از d12 جدا کردم دوباره ولتاژ بالا رفت و مانند حالت عادی که در اول گفتم به مرور کاهش و بعد افزایش و سپس صفر شد.
در ضمن راجب خازن که چرا از خازن مطمئن استفاده نمی کنم باید بگم چشم حتما یا یک جفت خازن دیگه هم تست می کنم ولی همین خازن تا قبل از این منبع رو روشن کرد هیچ مشکلی نداشت.
با تشکر از صبر و پاسخ های آموزنده شما استاد عزیز.

درود

فرمودی چون با همین خازن ها کار میکرد بنابرین خازن ها سالمه
دراینصورت هیچ قطعه ای نمیسوزه چون قبلش کار میکرده

همانطور که با تعویض خازن شاهد تغییرات و بهبودی هستی

یکی از ترانزیستورها بدرستی کار نمیکنه بدلیل بایاس نامناسب یا سیگنال نامناسب

گزارش نکردی چکار کردی
آیا مقاومت های بزرگ را تست کردی
آیا خازن های الکترولیت کوچک مرتبط به بیس را عوض کردی ؟
Vcc آی سی را قطع کن ببین ولتاژ دو خازن بزرگ دقیقا یکسان میشه یا نه ،‌ ؟
آیا دو پایه ترانزیستوری که شورت کردی به c30 متصلند درواقع برای آزمایش مورد نظر باید خازن c30 اتصال کوتاه بشه

احتمالا در جریان تعویض قطعات عمل ناخواسته ای انجام دادی
مثلا ممکنه کلکتور یا رادیاتور یک ترانزیستور به فلز رادیاتور متصل شده باشه ( اگه ترانزیستور ایزوله نباشه )

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا