آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

دراینصورت باید تحلیل نقشه را مطالعه کنم تا راه حلی پیدا کنم.
اما قبل از هر چیز باید قطعه معیوب را پیدا کنی تا مشکل حرارت نامساوی رفع بشه (بدون آداپتور و سیم پیچ)
سپس مراحل نهایی
دو سیم آداپتور را کجا نصب کردی؟
ضمنا برای متغییر شدن ولتاژ چکار کردی و پتانسیومتر ولتاژ را کجا نصب کردی؟

سپاس
واقعا شرمنده ام که اسباب زحمت رو فراهم کردم

دو سیم آداپتور به vcc متصل شده بود
در تغذیه بنده لوکیشن c9 میباشد خازن ۵۰ ولتی ۱۰۰ میکرو مثبت آداپتور به پایه مثبت و منفی آداپتور به پایه منفی این خازن متصل کردم

ولوم جهت متغیر شدن:
پایه شماره یک آیسی رو از مدار جدا کردم و به پایه وسط ولوم ۵ کیلویی متصل شده
پایه سمت چپ ولوم رو به پیچهای خروجی منفی تغذیه و پایه سمت راست ولوم به پیچهای خروجی مثبت تغذیه متصل کرده ام

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
واقعا شرمنده ام که اسباب زحمت رو فراهم کردم

دو سیم آداپتور به vcc متصل شده بود
در تغذیه بنده لوکیشن c9 میباشد خازن ۵۰ ولتی ۱۰۰ میکرو مثبت آداپتور به پایه مثبت و منفی آداپتور به پایه منفی این خازن متصل کردم

ولوم جهت متغیر شدن:
پایه شماره یک آیسی رو از مدار جدا کردم و به پایه وسط ولوم ۵ کیلویی متصل شده
پایه سمت چپ ولوم رو به پیچهای خروجی منفی تغذیه و پایه سمت راست ولوم به پیچهای خروجی مثبت تغذیه متصل کرده ام

سپاس

درود

خواهش میکنم
آیا پایه های پتانسیومتر را طبق توصیه من نصب کردی یا خودت در توصیه من دخل و تصرف و دستکاری کردی؟

درود

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

خواهش میکنم
آیا پایه های پتانسیومتر را طبق توصیه من نصب کردی یا خودت در توصیه من دخل و تصرف و دستکاری کردی؟

درود
درود.

استاد بنده نظر هیچ احدی رو به نظر و نظریه شما ترجیح نخواهم داد و فقط نظرات شما واسم ملاک میباشد
اگر نسبت به مطالعه پستهای گذشته شما استاد گرانقدر برداشت اشتباه نکرده باشم بر طبق این نظریه عمل نمودم .

بنابرین اگه توسط دو مقاومت نصف ولتاژ خروجی را به پایه 1 برسونیم دراینصورت ولتاژ خروجی 5 ولت میشه تا نصفش ( 2.5 ولت ) به پایه 1 برسه
و لذا اگه با تغییر یکی از دو مقاومت فوق یک سوم ( 1/3 ) ولتاژ خروجی را به پایه 1 برسونیم دراینصورت ولتاژ خروجی 7.5 ولت میشه تا 2.5 ولت به پایه 1 برسه
بنابرین اگه بجای دو مقاومت فوق ، از پتانسیومتر استفاده کنیم و ابتدا و انتهای پتانسیومتر را بین خروجی و گراند متصل کنیم و سر وسط پتانسیومتر را به پایه 1 متصل کنیم دراینصورت در این تغذیه میتونیم با چرخاندن پتانسیومتر ، ولتاژ خروجی را از 3 الی 24 ولت انتخاب کنیم .

سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود.

استاد بنده نظر هیچ احدی رو به نظر و نظریه شما ترجیح نخواهم داد و فقط نظرات شما واسم ملاک میباشد
اگر نسبت به مطالعه پستهای گذشته شما استاد گرانقدر برداشت اشتباه نکرده باشم بر طبق این نظریه عمل نمودم .

سپاسگزارم.

درود

لطف داری عزیزم
امیدوارم در حدی که تصور میکنید باشم.
ضعف بزرگی که در فرهنگ و عادات ما ایرانیان است همینه که اگه کسی در دو سه مورد نظرمون را جلب کنه دیگه بعنوان خدا قبولش داریم و همیشه از همین خطای فرهنگی
ضربه های مهلکی میخوریم و زمانی میفهمیم باید متعادل باشیم که دیر شده و خسارت هولناک وارده قابل جبران نیست لذا همیشه درخصوص نظر هر کسی یادت باشه

«« کی میگه مهم نیست چی میگه مهمه »
لذا اگه در معتبرترین کتاب ببینم انیشتین فلان نظر چرت را داشته بهیچ عنوان فریب نمیخورم و فورا باور نمیکنم
و البته وقتی حس کنم یک چرت و پرت را با سند معتبری به انیشتین نسبت میدن و بنظر میاد خودش گفته دراینصورت فقط فورا تکذیب نمیکنم
و با احتیاط و تحقیق بیشتری تکذیب میکنم ولی اثر دیگری برای من نداره .

در هر صورت بابت اعتماد غیرعادی شما سپاسگزارم ولی کار درستی نمیکنی خصوصا که احساس میکنم خطاهای من عامل خطاهای قاطعانه شما میشه
و بزرگترین سهم را در خسارات احتمالی وارده دارم و لذا ضمن تقدیر و تشکر بی پایان ، از این جهت حس خوبی ندارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

لطف داری عزیزم
امیدوارم در حدی که تصور میکنید باشم.
ضعف بزرگی که در فرهنگ و عادات ما ایرانیان است همینه که اگه کسی در دو سه مورد نظرمون را جلب کنه دیگه بعنوان خدا قبولش داریم و همیشه از همین خطای فرهنگی
ضربه های مهلکی میخوریم و زمانی میفهمیم باید متعادل باشیم که دیر شده و خسارت هولناک وارده قابل جبران نیست لذا همیشه درخصوص نظر هر کسی یادت باشه

«« کی میگه مهم نیست چی میگه مهمه »
لذا اگه در معتبرترین کتاب ببینم انیشتین فلان نظر چرت را داشته بهیچ عنوان فریب نمیخورم و فورا باور نمیکنم
و البته وقتی حس کنم یک چرت و پرت را با سند معتبری به انیشتین نسبت میدن و بنظر میاد خودش گفته دراینصورت فقط فورا تکذیب نمیکنم
و با احتیاط و تحقیق بیشتری تکذیب میکنم ولی اثر دیگری برای من نداره .

در هر صورت بابت اعتماد غیرعادی شما سپاسگزارم ولی کار درستی نمیکنی خصوصا که احساس میکنم خطاهای من عامل خطاهای قاطعانه شما میشه
و بزرگترین سهم را در خسارات احتمالی وارده دارم و لذا ضمن تقدیر و تشکر بی پایان ، از این جهت حس خوبی ندارم.

سپاس
درود بیکران
جناب استاد عزیز حقیقتا بنده و خیلی از اشخاص دیگه در انجمن که تا حدودی با هم در ارتباط بودیم هیچ ضرر و زیان و خسارتی از شخص شما ویا تفکر شما نخوردیم
البته با دیگران کاری ندارم ولی شخصا جز مهر و محبت و وفا چیز دیگه ای از شما ندیدم
و امیدوارم لااقل روزی قابل جبران باشه
در عوض شخص بنده جز دردسر و زحمت و زحمت و زحمت چیز دیگه ای واسه اهدا نداشتم

بنده از کودکی علاقه شدیدی به فعالیتهای فنی و الکترونیک داشتم متاسفانه راه درستی انتخاب نکردم و البته راهنمای درستی هم نداشتم بابت همین از بد روزگار از این موهبت خدادادی که استعداد خوبی در کارهای فنی داشتم غافل شدم و وارد دنیای دیگری شدم از حرفه شدم و بدتر اینکه موفق هم نشدم
البته تو شغلی که انتخاب کردم استاد بسیار ماهر و انگشت نمایی بودم ، ولی بدروزگار امانم نداد وبه ناچار کناره گرفتم

البته این کلامها شاید در انجمن و عموم صلاح نباشد
از طرفی :;:شاید تجربه ای واسه خواننده پست بشه تا مثه بنده بابت انتخاب شغل دنبال نخودچی نره که موفق نمیشه موفقیت با عشق و علاقه به اون شغل حادث میشه نه از روی اجبار و زورکی مشغول کاری شدن

الی ایهال خواستم خصوصی پیامی بدم و مشورتی بگیرم که مقدور نبود توی تلگرام نوشتم ولی باز هم میسر نگردید
شاید قسمت نبوده
کوتاه ابنکه
اخیرا وارد شغل و حرفه ای شدم که باید از ابتدا میشدم چون علایقم تو فنی و این راسته کار بوده

استاد گرامی :
کلام کوتاهتر اینکه بنده تجارب و اطلاعات زیادی از شما یاد گرفتم و مدیون میباشم
البته مقداری ضرر و زیان هم داشتم که بابت کوتاهی و بی تجربگی بیش از حد خودم بوده
هرچند در قبال تجربه هایی که کسب کردم ذره ای هم واسم اهمیت نداره
در عوض حاضر هستم و خیلی تمایل دارم وسایلم سریعا خراب شن تا بهونه ای بشه بابت مصاحبت استفاده از تجارب شما استفا
اگه هر روز هم فت و ترانزیستور بسوزونم واسم اهمیت نداره البته وسع مالی خوب و بالایی ندارم و شاید گاها با قرض و قوله هم فراهم شده

ولی مصاحبت با شما و استفاده از تجربه های شما بسیار شیرین و لذتبخش میباشد و ارزش معنوی بسیار بالاتر از مادی واسه بنده داره
همین تغذیه مگه ایرادی داشت که بازش کردم؟ خیر

اینقدر تغذیه و آداپتور و ترانس تو خونه و دم دست دارم که این اصلا واسم اهمیتی نداره و اصلا مورد نیازم هم نیست
ولی دوست دارم ور برم و یاد بگیرم حالا در کنارش ۴ تا قطعه هم بسوزونم اصلا اهمیتی نداره

اما قبل از هر چیز باید قطعه معیوب را پیدا کنی تا مشکل حرارت نامساوی رفع بشه (بدون آداپتور و سیم پیچ)
سپس مراحل نهایی
البته بنده مثه شما نمیتونم داخل مدار قطعات رو تست کنم (هر چند تست داخل مدار کار هر شخصی هم نیست و مهارت خودتون رو میخواد) یا باید قطعات رو خارج کنم که میدونم شما شدیدا مخالف این کار هستید و یا حداقل یک پایه رو آزاد و تست کنم .تا قطعه معیوب شناسایی شود
اگر مقدوره بفرمایید بیشتر کدوم قسمت یا بخش احتمال آسیب دیدن داره تا روی همون بخش تمرکز و تست کنم ؟

سپاس بیکران .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود بیکران
جناب استاد عزیز حقیقتا بنده و خیلی از اشخاص دیگه در انجمن که تا حدودی با هم در ارتباط بودیم هیچ ضرر و زیان و خسارتی از شخص شما ویا تفکر شما نخوردیم
البته با دیگران کاری ندارم ولی شخصا جز مهر و محبت و وفا چیز دیگه ای از شما ندیدم
و امیدوارم لااقل روزی قابل جبران باشه
در عوض شخص بنده جز دردسر و زحمت و زحمت و زحمت چیز دیگه ای واسه اهدا نداشتم

بنده از کودکی علاقه شدیدی به فعالیتهای فنی و الکترونیک داشتم متاسفانه راه درستی انتخاب نکردم و البته راهنمای درستی هم نداشتم بابت همین از بد روزگار از این موهبت خدادادی که استعداد خوبی در کارهای فنی داشتم غافل شدم و وارد دنیای دیگری شدم از حرفه شدم و بدتر اینکه موفق هم نشدم
البته تو شغلی که انتخاب کردم استاد بسیار ماهر و انگشت نمایی بودم ، ولی بدروزگار امانم نداد وبه ناچار کناره گرفتم

البته این کلامها شاید در انجمن و عموم صلاح نباشد
از طرفی :;:شاید تجربه ای واسه خواننده پست بشه تا مثه بنده بابت انتخاب شغل دنبال نخودچی نره که موفق نمیشه موفقیت با عشق و علاقه به اون شغل حادث میشه نه از روی اجبار و زورکی مشغول کاری شدن

الی ایهال خواستم خصوصی پیامی بدم و مشورتی بگیرم که مقدور نبود توی تلگرام نوشتم ولی باز هم میسر نگردید
شاید قسمت نبوده
کوتاه ابنکه
اخیرا وارد شغل و حرفه ای شدم که باید از ابتدا میشدم چون علایقم تو فنی و این راسته کار بوده

استاد گرامی :
کلام کوتاهتر اینکه بنده تجارب و اطلاعات زیادی از شما یاد گرفتم و مدیون میباشم
البته مقداری ضرر و زیان هم داشتم که بابت کوتاهی و بی تجربگی بیش از حد خودم بوده
هرچند در قبال تجربه هایی که کسب کردم ذره ای هم واسم اهمیت نداره
در عوض حاضر هستم و خیلی تمایل دارم وسایلم سریعا خراب شن تا بهونه ای بشه بابت مصاحبت استفاده از تجارب شما استفا
اگه هر روز هم فت و ترانزیستور بسوزونم واسم اهمیت نداره البته وسع مالی خوب و بالایی ندارم و شاید گاها با قرض و قوله هم فراهم شده

ولی مصاحبت با شما و استفاده از تجربه های شما بسیار شیرین و لذتبخش میباشد و ارزش معنوی بسیار بالاتر از مادی واسه بنده داره
همین تغذیه مگه ایرادی داشت که بازش کردم؟ خیر

اینقدر تغذیه و آداپتور و ترانس تو خونه و دم دست دارم که این اصلا واسم اهمیتی نداره و اصلا مورد نیازم هم نیست
ولی دوست دارم ور برم و یاد بگیرم حالا در کنارش ۴ تا قطعه هم بسوزونم اصلا اهمیتی نداره

البته بنده مثه شما نمیتونم داخل مدار قطعات رو تست کنم (هر چند تست داخل مدار کار هر شخصی هم نیست و مهارت خودتون رو میخواد) یا باید قطعات رو خارج کنم که میدونم شما شدیدا مخالف این کار هستید و یا حداقل یک پایه رو آزاد و تست کنم .تا قطعه معیوب شناسایی شود
اگر مقدوره بفرمایید بیشتر کدوم قسمت یا بخش احتمال آسیب دیدن داره تا روی همون بخش تمرکز و تست کنم ؟

سپاس بیکران .

درود

نظر لطف شماست
درخصوص تلگرام قبلا هم فرمودی و من هر چه جستجو کردم چیری ندیدم ولی چند بار با نقطه هم پیام بدی که به روز بشه احتمالا می بینم
و البته حدس میزنم بمن پیامی ندادی و اشتباه فرستادی.

بابت تغذیه نگفتی در چه وضعیتی هست
آیا ترانزیستورها رو عوض کردی و با لامپ سری کار میکنه ؟
هیچ کار جدیدی پس از آخرین صدمه گزارش نکردی که قابل ارزیابی باشه.
معلومه ترانزیستور اگه سوخته باید عوض کنی و با لامپ سری تست کنی و ببینی پاسخش چیه تا بتونم ارزیابی کنم
امشب دیگه نمیتونم ادامه بدم فردا مطالعه میکنم

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

نظر لطف شماست
درخصوص تلگرام قبلا هم فرمودی و من هر چه جستجو کردم چیری ندیدم ولی چند بار با نقطه هم پیام بدی که به روز بشه احتمالا می بینم
و البته حدس میزنم بمن پیامی ندادی و اشتباه فرستادی.

بابت تغذیه نگفتی در چه وضعیتی هست
آیا ترانزیستورها رو عوض کردی و با لامپ سری کار میکنه ؟
هیچ کار جدیدی پس از آخرین صدمه گزارش نکردی که قابل ارزیابی باشه.
معلومه ترانزیستور اگه سوخته باید عوض کنی و با لامپ سری تست کنی و ببینی پاسخش چیه تا بتونم ارزیابی کنم
امشب دیگه نمیتونم ادامه بدم فردا مطالعه میکنم

سپاس

درود.
ترانزیستور d2498 رو نصب نمودم
لامپ سری ۶۰ واتی به جای فیوز سوخته نصب شد

اتصالات اخیر بجز ولوم ۵کیلویی که به پایه یک آیسی متصله مابقی اتصالات از مدار جدا شده
تغذیه با لامپ سری تغریبا نرماله

ولوم رو کم و زیاد کردم ولی ولتاژ رو از ۱۳ ولت بالاتر نبردم
در حالت بی باری یکی از ترانزیستورها فقط کمی گرم میشه ( داغ نه کمی گرمتر از اون یکی میباشد ) تایم کوتاه توسط لامپ ۱۲ ولت به بار متصل نمودم هر دو ترانزیستور به یک اندازه فقط گرم شدند
زیر بار افت ولتاز نداشت زیر ۶ ولت افت ولتاژ تا حدود ۱ونیم ولت داره ( کلیه تستهای زیر بار بردن تغذیه توسط لامپ ۱۲ ولت ۱۰ و ۶۰ وات انجام میشه )

زیر بار لامپ تست روشن کم نور روشن میشه ولی اگه لامپ وات بالا به خروجی متصل کنم لامپ تست پرنور میشه

قبلا حدودی زیر ۴ ولت که میرسید تغذیه پروتکت میکرد و مجبور میشدم ولوم رو بیشتر کنم و تغذیه رو خاموش و مجدد روشن کنم تا پروتکت برطرف شه
ولی این سری دیگه پروتکت نمیکنه ولتاژ حداقل تا ۴ و نیم ولت تنظیم میشه حداکثرش رو تست نکردم (ترسیدم ولوم روبیشتر بچرخونم. هر دو سری که ترانزیستورها سوختن هنگام کم و زیاد کردن ولتاژ توسط ولوم بود که سوختند )
بدون بار یکی از ترانزیستورها گرم میشه و اون یکی سرد میباشد ممکنه اگر تغذیه تایم بیشتری روشن بمونه گرمای ترانزیستور منجر به داغی شود که تست نکردم
زیر بار هر دو ترانزیستور گرم میشدن

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود.
ترانزیستور d2498 رو نصب نمودم
لامپ سری ۶۰ واتی به جای فیوز سوخته نصب شد

اتصالات اخیر بجز ولوم ۵کیلویی که به پایه یک آیسی متصله مابقی اتصالات از مدار جدا شده
تغذیه با لامپ سری تغریبا نرماله

ولوم رو کم و زیاد کردم ولی ولتاژ رو از ۱۳ ولت بالاتر نبردم
در حالت بی باری یکی از ترانزیستورها فقط کمی گرم میشه ( داغ نه کمی گرمتر از اون یکی میباشد ) تایم کوتاه توسط لامپ ۱۲ ولت به بار متصل نمودم هر دو ترانزیستور به یک اندازه فقط گرم شدند
زیر بار افت ولتاز نداشت زیر ۶ ولت افت ولتاژ تا حدود ۱ونیم ولت داره ( کلیه تستهای زیر بار بردن تغذیه توسط لامپ ۱۲ ولت ۱۰ و ۶۰ وات انجام میشه )

زیر بار لامپ تست روشن کم نور روشن میشه ولی اگه لامپ وات بالا به خروجی متصل کنم لامپ تست پرنور میشه

قبلا حدودی زیر ۴ ولت که میرسید تغذیه پروتکت میکرد و مجبور میشدم ولوم رو بیشتر کنم و تغذیه رو خاموش و مجدد روشن کنم تا پروتکت برطرف شه
ولی این سری دیگه پروتکت نمیکنه ولتاژ حداقل تا ۴ و نیم ولت تنظیم میشه حداکثرش رو تست نکردم (ترسیدم ولوم روبیشتر بچرخونم. هر دو سری که ترانزیستورها سوختن هنگام کم و زیاد کردن ولتاژ توسط ولوم بود که سوختند )
بدون بار یکی از ترانزیستورها گرم میشه و اون یکی سرد میباشد ممکنه اگر تغذیه تایم بیشتری روشن بمونه گرمای ترانزیستور منجر به داغی شود که تست نکردم
زیر بار هر دو ترانزیستور گرم میشدن

سپاس.

درود

منظورت از لامپ تست لامپ سری است؟
چرا در ولتاژهایی که جریان نمیده تست نکردی ؟ تست کن و گزارش کن چقدر افت میکنه؟
هر دو ترانزیستور را عوض کردی؟
در شرایطی که یکی بیشتر گرم میشه صبر کن ببین داغ میشه ؟ همینکه متوجه شدی داره داغ میشه تغذیه را خاموش کن.
آیا در دو دفعه ای که تغذیه سوخت ، ولوم را بسرعت چرخوندی ؟ یعنی ولتاژ را به آرامی کم و زیاد کردی یا با سرعت کم یا زیاد کردی که سوخت؟

آیا مقاومتی که عوض کردی دقیقا اهمش برابر با مقدار اصلی بود ؟ اگه دو تا از اون مقاومت داری هر دو را عوض کن ( یعنی مقاومتی که نسوخته بود را هم عوض کن که هر دو یک نوع باشند )
اگه بازم یکی بیشتر گرم شد ۵ قطعه ای که متصل به بیس و امیتر دو ترانزیستور قدرت است را جابجا کن ( یعنی مقاومت و خازن و دیود ) و ببین حالا ترانزیستوری که خنک بود گرم میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

منظورت از لامپ تست لامپ سری است؟
چرا در ولتاژهایی که جریان نمیده تست نکردی ؟ تست کن و گزارش کن چقدر افت میکنه؟
هر دو ترانزیستور را عوض کردی؟
در شرایطی که یکی بیشتر گرم میشه صبر کن ببین داغ میشه ؟ همینکه متوجه شدی داره داغ میشه تغذیه را خاموش کن.
آیا در دو دفعه ای که تغذیه سوخت ، ولوم را بسرعت چرخوندی ؟ یعنی ولتاژ را به آرامی کم و زیاد کردی یا با سرعت کم یا زیاد کردی که سوخت؟

آیا مقاومتی که عوض کردی دقیقا اهمش برابر با مقدار اصلی بود ؟ اگه دو تا از اون مقاومت داری هر دو را عوض کن ( یعنی مقاومتی که نسوخته بود را هم عوض کن که هر دو یک نوع باشند )
اگه بازم یکی بیشتر گرم شد ۵ قطعه ای که متصل به بیس و امیتر دو ترانزیستور قدرت است را جابجا کن ( یعنی مقاومت و خازن و دیود ) و ببین حالا ترانزیستوری که خنک بود گرم میشه ؟

سپاس
درود بر شما...
گزارش کلی تهیه نمودم که روند کار روانتر شود
کلیه آزمایشات توسط( لامپ تست) لامپ سری ۶۰ واتی رشته ای که بجای فیوز در مدار متصل نموده ام انجام میشه
ترانزیستورهای d2498 هر دو باهم نصب شده (یکیشون قدیمیه که از قبل داشتم و دیگری رو دیروز تهیه کردم)
طبق تستهایی که انجام دادم یکی از ترانزیستورها در زمان بی باری دمای بیشتری داره

در زمان بی باری هنگامیکه ولتاژ روی کمترین حالا و مینیموم (زیر ۶ ولت تا حداقل ولوم که ۴ونیم میباشد )تنظیم باشه جفت ترانزیستورها گرم و تا حدودی داغ میشن
و هر چقدر ولوم و ولتاژ رو (در بی باری) بیشتر میکنم (تا انتهای ولوم ۲۴ و نیم ولت) شدت گرمای ترانزیستورها کمتر و کمتر میشه
یا بعبارتی در زمان بی باری روی ولتاژ کم زیر ۶ ولت ترانزیستورها تحط فشار هستند و هر اندازه که ولتاژ رو بالاتر میبرم ترانزیستور خنک تر میشه و بهش فشار نمیاد مضافا که زیر ۶ولت از ترانس صدای ریزی شنیده میشه

جهت تست سلامت قطعات و حرارت یکی از ترانزیستورها قطعات متصل به بیس و آمیتر ترانزیستورها رو ( شامل ۵ قطعه مقاومت ، خازن و دیود ، ) با همیگه جابجا کردم ضمن اینکه قطعات بیرون مدار هم تست شد سلامت بودند

هنگامیکه ولتاژ در حالت ۶ یا کمتر از ۶ ولت تنظیم شده بود ممقاومت آجری ۱۰اهم ۱۰w را به خروجی متصل کردم و کاهش ولتاژ داشت . تا حدود ۳ ولت رسید
با آجری ۱ و ۲ اهم کاهش ولتاژ تا زیر ۱ ولت میباشد

از ۷ الی ۱۰ ولت توسط آجری ۱۰ اهم کاهش ولتاژ ندارد

روی ۱۲ ولت با آجری ۱۰ اهم حدود ۲ ولت کاهش ولتاژ داره

روی ۲۴ ولت توسط مقاومت آجری ۱۰ اهم و ۲۰ اهم ۱۰ w کاهش ولتاژ زیاد میشه و ۱۳ ولت میشه

متذکر میشوم تستهای فوق توسط لامپ سری با تغذیه انجام شده که بجای فیوز متصل نموده ام
هنگام تست ولتاژها از ۱۲ ولت به بالا لامپ سری هم کم نور روشن میشه

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود بر شما...
گزارش کلی تهیه نمودم که روند کار روانتر شود
کلیه آزمایشات توسط( لامپ تست) لامپ سری ۶۰ واتی رشته ای که بجای فیوز در مدار متصل نموده ام انجام میشه
ترانزیستورهای d2498 هر دو باهم نصب شده (یکیشون قدیمیه که از قبل داشتم و دیگری رو دیروز تهیه کردم)
طبق تستهایی که انجام دادم یکی از ترانزیستورها در زمان بی باری دمای بیشتری داره

در زمان بی باری هنگامیکه ولتاژ روی کمترین حالا و مینیموم (زیر ۶ ولت تا حداقل ولوم که ۴ونیم میباشد )تنظیم باشه جفت ترانزیستورها گرم و تا حدودی داغ میشن
و هر چقدر ولوم و ولتاژ رو (در بی باری) بیشتر میکنم (تا انتهای ولوم ۲۴ و نیم ولت) شدت گرمای ترانزیستورها کمتر و کمتر میشه
یا بعبارتی در زمان بی باری روی ولتاژ کم زیر ۶ ولت ترانزیستورها تحط فشار هستند و هر اندازه که ولتاژ رو بالاتر میبرم ترانزیستور خنک تر میشه و بهش فشار نمیاد مضافا که زیر ۶ولت از ترانس صدای ریزی شنیده میشه

جهت تست سلامت قطعات و حرارت یکی از ترانزیستورها قطعات متصل به بیس و آمیتر ترانزیستورها رو ( شامل ۵ قطعه مقاومت ، خازن و دیود ، ) با همیگه جابجا کردم ضمن اینکه قطعات بیرون مدار هم تست شد سلامت بودند

هنگامیکه ولتاژ در حالت ۶ یا کمتر از ۶ ولت تنظیم شده بود ممقاومت آجری ۱۰اهم ۱۰w را به خروجی متصل کردم و کاهش ولتاژ داشت . تا حدود ۳ ولت رسید
با آجری ۱ و ۲ اهم کاهش ولتاژ تا زیر ۱ ولت میباشد

از ۷ الی ۱۰ ولت توسط آجری ۱۰ اهم کاهش ولتاژ ندارد

روی ۱۲ ولت با آجری ۱۰ اهم حدود ۲ ولت کاهش ولتاژ داره

روی ۲۴ ولت توسط مقاومت آجری ۱۰ اهم و ۲۰ اهم ۱۰ w کاهش ولتاژ زیاد میشه و ۱۳ ولت میشه

متذکر میشوم تستهای فوق توسط لامپ سری با تغذیه انجام شده که بجای فیوز متصل نموده ام
هنگام تست ولتاژها از ۱۲ ولت به بالا لامپ سری هم کم نور روشن میشه

سپاس.

درود

طبق نقشه ترانزیستور شماره Q5 را در تغذیه خودت پیدا کن که احتمالا Q5. نیست ولی ترانزیستوری است که کلکتورش با یک دیود سری شده و به پایه ۴ آی سی رفته
حالا کلکتور امیتر این ترانزیستور را اتصال کوتاه کن و در کمتر از ۶ ولت تست های قبل را تکرار کن ببین فرقی نمیکنه.

اگر تفاوتی کرد بسادگی قابل اصلاحه اما اگه تفاوتی نداشت دراینصورت در ولتاژ پایین ، آی سی در محدوده غیر مجاز قرار میگیره و بهمین علت فرکانس و دیوتی نامناسب موجب داغ شدن ترانزیستور و صدمه میشه و باید با تغییر تعداد دور ترانس به ولتاژ دلخواه رسید که البته خیلی دشواره و ارزش دستکاری نداره.

که اصولی ترین راه ، کاهش تعداد دور ثانویه است که فوق العاده دشواره و هر کدام از دو سیم پیچ اصلی ثانویه باید حدود نیم دور کم بشه که از حدود ۴ ولت بدون اشکال قابل دریافت میشه ولی ماکزیمم ولتاژ هم حدود ۲۰ ولت میشه
اما بهترین و ساده ترین راه افزایش تعداد دور اولیه ترانسه که دو تا سیم پیچ سر وسط داره و باید هرکدام حدود ۷ دور اضافه بشه و البته تطبیق شرایطش باید تست بشه
توصیه میکنم دستکاری نکنی و با همین شرایط استفاده کن.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا