آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

استاد بنده مرد کارهای سخت هستم و خوراکم کارهای سخته
تو تاپیک قبلی اینقدر اذیتتون کردم و درقبلش تجربه کسب کردم که پیچیدن ترانس دیگه واسم به راحتی مقدوره بخصوص ترانس فوق که خوشبختانه فضای خالی به اندازه کافی داره
بسیار خب انجام میدم و تصویر مربوطه رو جهت اطلاع رسانی به عرض خواهم رسانید
احتمالا امروز فرصت نمیکنم نهایت تا فردا اطلاع رسانی خواهم کرد

آیا تغذیه های دیگه هم تو این رنج مانند تغذیه بنده جملگی با همین مشکل ( زیر ۵ یا ۶ ولت ولتاژی تولید نشه) روبرو هستند بعنوان مثال نقشه همین تاپیک که زحمتش رو کشیدید یا اینکه....
البته اصولا بنده عادت کردم همه چی رو با سختی بدست بیارم و این هم خودش یه نعمتی بابت کسب تجربه بیشتره

سپاس.

درود

آفرین

خوب از انجمن استفاده کردی و به جاهای خوبی رسیدی
خروجی رگلاتور را با یک دیود هم سری کنی بهتره که تغذیه اصلی تاثیری بر رگلاتور نداشته باشه
تقریبا در کلیه تغذیه های سوئیچینگ این مشکل هست که ولتاژ پایین نمیده و من با توجه به تحقیقات مفصلی که در تغذیه های مختلف داشتم راه حل را پیدا کردم .

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

آفرین

خوب از انجمن استفاده کردی و به جاهای خوبی رسیدی
خروجی رگلاتور را با یک دیود هم سری کنی بهتره که تغذیه اصلی تاثیری بر رگلاتور نداشته باشه
تقریبا در کلیه تغذیه های سوئیچینگ این مشکل هست که ولتاژ پایین نمیده و من با توجه به تحقیقات مفصلی که در تغذیه های مختلف داشتم راه حل را پیدا کردم .

سپاس
درود
استاد ببخشید اگه دیر شد
اصولا من آخر کار خرابکاری میکنم
سیم رو دور ترانس ۱۵ دور پیچیدم و از سر ۱۰ دور و ۱۲ دور و ۱۴ دور سیم بیرون کشیدم بدون یکسوسازی تغذیه رو روشن کردم و دیدم ولتاژ حدود ۱/۲ ولت و خیلی پایینه ۲ دور دیگه اضافه کردم ولتاژ ۱/۵ ولت شد
واسم عجیب بود به هر حال یک دیود به انتهای ۱۷ دور متصل نمودم و مجدد ولتاژ رو اندازه گرفتم با کمال تعجب حدود ۱۴ ولت رو مشاهده نمودم یک خازن ۳۵ ولتی ۲۲۰۰ میکرو به سر مثبت دیود و ابتدای ۱۷ دور اضافه نمودم و بدون اینکه به جایی از مدار متصل کنم ولوم ۵کیلویی که قبلا به پایه یک آیسی متصل کرده بودیم رو چرخوندم دیدم ولتاژ خیلی بالا رفت( ولتاژ یکسو سازی جدید ۱۷ دور)
ولی متمعن هستم به هیچ جای مدار هم متصل نکردم
یهو ال ایدی پاور خاموش شد و فت تغذیه هم جرقه زد

تغذیه رو خاموش کردم هر دو ترانزیستور و همچنین مقاومت R11 با 1/5 اهم سوخته یک سر این مقاومت به خازن ۴.۷ میکرو ۵۰ ولتی با لوکیشن c11 متصله و پایه دیگر خازن به ترانس کوچک روی تغذیه متصل شده

خواستم ابتدا مدار رو راه اندازی کنم بعد اعلام نتیجه کنم که متاسفانه فت یا ترانزیستورها شماره عجیبی دارند و تا الان نتونستم پیدا کنم spym309 شماره چاپی میباشد و زیر اون هم کد jt 43 چاپ شده
zxdg_۲۰۱۹۰۶۰۳_۰۸۰۶۳۹.jpg

مشابهش رو هم نمیدونم و نتونستم پیدا کنم

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
j037_۲۰۱۹۰۶۰۳_۰۸۴۹۲۱.jpg

تصویر ترانزیستور فت به همراه مقاومت ۱و نیم اهم سوخته تغذیه فوق

سپاس

درود

دوباره زدی به جاده خاکی
کجا گفتم ولتاژ بدون یکسوسازی را با ولتمتر اندازه گیری کن
اساسا ولتاژ متناوب سوئیچینگ با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست و هیچ ولتمتری نمیتونه ولتاژ متناوب سوئیچینگ را اندازه گیری کنه.

مضافا که تاکید کردم بعد از یکسوسازی باید از رگلاتور استفاده کنی چون ولتاژ خیلی بالاست و باید ثابت و کمش کنه.
ولی اختراع کردی و ولتاژ سوئیچینگ را با ولتمتر اندازه گیری کردی و دیدی ولتاژ کمه لذا طبق معمول فکر کردی عقلم نرسیده و اشتباها ۱۵ دور توصیه کردم که ۱،۵ ولت میده و لذا باید ۱۵۰ دور بپیچی که ۱۵ ولت بده
و لذا کارهای خودسرانه را شروع کردی و تعداد دور را اضافه کردی که ولتاژ متناوب فرکانس بالا با ولتمتر بمیزان دلخواه بشه غافل از آنکه ولتاژ را به خدا رسوندی.

هنوز از کارهای خودسرانه عبرت نگرفتی و لااقل سوال هم نمیکنی.
اولین اقدامی که توصیه کردم چی بود ؟ اینکه ۱۰ دور را با یکسوساز و خازن و رگلاتور و یک دیود دیگه به vcc متصل کنی سپس اگه مشکل رفع نشد و کافی نبود به ۱۲ دور و ......
ولی بجای آنکه تست را از کمترین ولتاژ شروع کنی ، ابتدا چند دور به بالاترین ولتاژ اضافه کردی تا ولتاژی بالاتر از بالاترین ولتاژ درست بشه و در اولین مرحله به این ولتاژ عجیب و غریب متصل کردی که حسابی داغون کنه ضمنا رگلاتور را هم حذف کردی که درست و حسابی جر بده.

طبق نقشه فت نیست و ترانزیستور fjp13009 هست
اکثر ترانزیستورهای قدرت ولتاژ بالا و فرکانس و جریان بالا قابل استفاده است.

باوجودیکه هر کسی نمیتونه آس سی ۴۹۴ را بسوزونه ولی بنظر میرسه این آی سی هم سوخته زیرا حتی با ۱۷ دور بیشتر از ۶۰ ولت میشه که به vcc دادی که درواقع به اغلب مدار ازجمله به آی سی وارد شده

بارها تاکید کردم ممکنه کوچکترین خودسری همه زحمات را به باد بده و به خودت هم صدمه برسونی ولی طبق معمول فکر کردی خودت میتونی ابتکار بزنی و اولا رگلاتور استفاده نکردی و ثانیا اولین تست را برخلاف تاکیدم به ولتاژ عجیب و غریبی متصل کردی .
مقصر نیستی گروه خون ( اُ ) هستی دیگه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

دوباره زدی به جاده خاکی
اساسا ولتاژ متناوب سوئیچینگ با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست و هیچ ولتمتری نمیتونه ولتاژ متناوب سوئیچینگ را اندازه گیری کنه.

مضافا که تاکید کردم بعد از یکسوسازی باید از رگلاتور استفاده کنی چون ولتاژ خیلی بالاست و باید ثابت و کمش کنه.
ولی اختراع کردی و ولتاژ سوئیچینگ را با ولتمتر اندازه گیری کردی و دیدی ولتاژ کمه لذا طبق معمول فکر کردی عقلم نرسیده و اشتباها ۱۵ دور توصیه کردم که ۱،۵ ولت میده و لذا باید ۱۵۰ دور بپیچی که ۱۵ ولت بده
و لذا کارهای خودسرانه را شروع کردی و تعداد دور را اضافه کردی که ولتاژ متناوب فرکانس بالا با ولتمتر بمیزان دلخواه بشه غافل از آنکه ولتاژ را به خدا رسوندی.

هنوز از کارهای خودسرانه عبرت نگرفتی و لااقل سوال هم نمیکنی.
اولین اقدامی که توصیه کردم چی بود ؟ اینکه ۱۰ دور را با یکسوساز و خازن و رگلاتور و یک دیود دیگه به vcc متصل کنی سپس اگه مشکل رفع نشد و کافی نبود به ۱۲ دور و ......
ولی بجای آنکه تست را از کمترین ولتاژ شروع کنی ، ابتدا چند دور به بالاترین ولتاژ اضافه کردی تا ولتاژی بالاتر از بالاترین ولتاژ درست بشه و در اولین مرحله به این ولتاژ عجیب و غریب متصل کردی که حسابی داغون کنه ضمنا رگلاتور را هم حذف کردی که درست و حسابی جر بده.

باوجودیکه هر کسی نمیتونه آس سی ۴۹۴ را بسوزونه ولی بنظر میرسه این آی سی هم سوخته زیرا حتی با ۱۷ دور بیشتر از ۶۰ ولت میشه که به vcc دادی که درواقع به اغلب مدار ازجمله به آی سی وارد شده

بارها تاکید کردم ممکنه کوچکترین خودسری همه زحمات را به باد بده و به خودت هم صدمه برسونی ولی طبق معمول فکر کردی خودت میتونی ابتکار بزنی و اولا رگلاتور استفاده نکردی و ثانیا اولین تست را برخلاف تاکیدم به ولتاژ عجیب و غریبی متصل کردی .
مقصر نیستی گروه خون ( اُ ) هستی دیگه.

سپاس

درود
ببخشید استاد
ترانزیستور 13009 موجود دارم ولی پسوندش fjp نیست همچنین ترانزیستور d1555 مربوط به تلوزیون هم دارم
آیسی هم در صورتی که سوخته باشه از قبل موجود دارم
فقط این ترانزیستور خود مدار که شماره رو در پست قبل ذکر کردم ابعادش از 13009 خیلی بزرگتره تغریبا دوبرابر 13009 میباشد
ابعادش مثل d1555 تلوزیون رنگی میباشد
طبق راهنمای عیب یابی که در ابتدای پست فرموده بودید انجام میدم و بعد اطلاع رسانی میکنم .

فقط از ترانزیستورها و شماره ها مطمعن نیستم که کدوم ترانزیستور روش ُجواب میده

ضمنا من سیم پیچ جدید رو به مدار متصل نکرده بودم و سیمها روی هوا بود
یعنی فقط ولتاژ سیمی که دور هسته پبچیده شده بود و بدون اینکه به مدار متصل کنم اندازه گیری کردم .
فکر نمیکردم اینطوری آسیب برسونه .
استاد قبلا هم عرض کردم من هیچ چیز رو به راحتی بدست نمیارم
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

دوباره زدی به جاده خاکی

ولی اختراع کردی و ولتاژ سوئیچینگ را با ولتمتر اندازه گیری کردی و دیدی ولتاژ کمه لذا طبق معمول فکر کردی عقلم نرسیده که ۱۵ دور توصیه کردم و ۱،۵ ولت شده و لذا باید ۱۵۰ دور باشه و لذا کارهای خودسرانه را شروع کردی و
تعداد دور را اضافه کردی که ولتاژ متناوب فرکانس بالا با ولتمتر بمیزان دلخواه بشه غافل از آنکه ولتاژ را به خدا رسوندی و اینجوری شد.

هنوز از کارهای خودسرانه عبرت نگرفتی و لااقل سوال نکردی
اولین اقدامی که توصیه کردم چی بود ؟ اینکه ۱۰ دور را با یکسوساز و خازن و رگلاتور و یک دیود دیگه به vcc متصل کنی
ولی هر کاری کردی جز این اولین قدمی که توصیه کردم.

و لذا باوجودیکه هر کسی نمیتونه آس سی ۴۹۴ را بسوزونه ولی مطمئنا این آی سی هم سوخته زیرا حتی با ۱۷ دور بیشتر از ۶۰ ولت میشه که به vcc دادی یعنی به اغلب مدار ازجمله به آی سی وارد شده

بارها تاکید کردم ممکنه کوچکترین خودسری همه زحمات را به باد بده و به خودت هم صدمه برسونی ولی طبق معمول فکر کردی خودت میتونی ابتکار بزنی و اولا رگلاتور استفاده نکردی و ثانیا اولین تست را برخلاف توصیه ای که کردم بجای پایین ترین ولتاژ با بالاترین ولتاژ شروع کردی و تازه چند دور هم خودت صلاح دیدی اضافه تر کنی و لذا بالاتر از بالاترین ولتاژ را درست کردی و برای اولین تست و آنهم بدون رگلاتور استفاده کردی یعنی ولتاژ بالای ۶۰ ولت را به مدار دادی و باباشو درآوردی.

سپاس[UOTE]
درود
ببخشید استاد
ترانزیستور 13009 موجود دارم ولی پسوندش fjp نیست همچنین d555 مربوط به تلوزیون هم دارم
آیسی هم در صورتی که سوخته باشه از قبل موجود دارم
فقط این ترانزیستور خود مدار که شماره رو در پست قبل ذکر کردم ابعادش از ۱۳۰۰۹ بزرگتر و حجیمتره
ابعادش مثل d555 میباشد
طبق عیب یابی که در ابتدای پست فرمودید انجام میدم و بعد اطلاع رسانی میکنم
فقط از ترانزیستورها و شماره ها مطمعن نیستم که کدوم روش جواب میده

سپاس

درود

عیب یابی نمیخواد احتمالا یک ترانزیستور بزرگ سوحته که عوض کن و اگه مقاومت هم سوخته عوض کن و با لامپ سری تست کن. ( ظاهر مقاومت سالمه )
اگه منظورت اینه که ۱۳۰۰۹ لامپ کم مصرف داری به درد این نمیخوره ولی اگه اندازه ترانزیستور خروجی هوریزانتال تلویزیونه برای تست و استفاده در جریان پایین تر اشکال نداره.

اینکه سیم را متصل نکرده باشی و یا اتصال ناخواسته ای اتفاق نیافتاده باشه ولی اینجوری سوخته باشه به اندازه رفتن داخل خورشید باورنکردنی است .
آخه دیدی ۱۵ دور ۱،۵ ولت میده با چه منطقی ۲ دور اضافه کردی
واقعا فکر کردی با ۱۷ دور ۱۶ ولت میده؟
اگر ۱۶۰ ولت می پیچیدی لااقل با معیار نادرست قابل توجیه بود ولی برای اضافه کردن ۲ دور چه معیاری داشتی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

عیب یابی نمیخواد احتمالا یک ترانزیستور بزرگ سوحته که عوض کن و اگه مقاومت هم سوخته عوض کن و با لامپ سری تست کن. ( ظاهر مقاومت سالمه )
اگه منظورت اینه که ۱۳۰۰۹ لامپ کم مصرف داری به درد این نمیخوره ولی اگه اندازه ترانزیستور خروجی هوریزانتال تلویزیونه برای تست و استفاده در جریان پایین تر اشکال نداره.

سپاس
درود
ابعاد 13009 که موجود دارم اندازه ترانزیستورهای کم مصرفه
ولی d1555 که موجود دارم مربوط به هوریزانتاله

همون d1555 رو نصب کنم؟

البته 13009 که شما فرمودید رو هم میتونم تز بازار تهیه کنم و مشکلی نیست .

مقاومت هم هیچ اهمی نشون نمیده و سوخته
تغذیه الان تو دسترسم نیست
شب باید نصب کنم

سپاس.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
استاد باور بفرمایید سیمپیچ جدید رو به مدار متصل نکردم حتی لحظه ای کوچک
زمانی این اتفاق افتاد که بعد از نصب دیود به یک سر سیمپیچ (در خروجی دیود ولتاژ مثبت ضاهر شد)
بعد همون ولتاژ مثبت رو به مثبت خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل کردم و سر دیکر سیمپیچ را به منفی خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل کردم

بعد خواستم مجدد ولتاژ همون بخش رو بگیرم که این مشکل بوجود اومد

آیا این سیستم که انجام دادم ایراد دارد ؟
شاید در همین بخش جایی رو اشتباه کرده باشم

ولی مطمعن هستم به جایی از مدار متصل نکردم
آیا منظور از یکسوسازی که فرمودید یعنی توسط پل دیود ( ۴ دیود) یکسوسازی کنم یا فقط بایک دیود in4004 .بنده فقط با اضافه کردن یک دیود به یک سر سیمپیچ یکسو سازی رو انجام دادم
اگر اشتباه است بفرمایید سری بعد تکرار نشود

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد باور بفرمایید سیمپیچ جدید رو به مدار متصل نکردم حتی لحظه ای کوچک
زمانی این اتفاق افتاد که بعد از نصب دیود به یک سر سیمپیچ (در خروجی دیود ولتاژ مثبت ضاهر شد)
بعد همون ولتاژ مثبت رو به مثبت خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل کردم و سر دیکر سیمپیچ را به منفی خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل کردم

بعد خواستم مجدد ولتاژ همون بخش رو بگیرم که این مشکل بوجود اومد

آیا این سیستم که انجام دادم ایراد دارد ؟
شاید در همین بخش جایی رو اشتباه کرده باشم

ولی مطمعن هستم به جایی از مدار متصل نکردم

آیا منظور از یکسوسازی که فرمودید یعنی توسط پل دیود ( ۴ دیود) یکسوسازی کنم یا فقط بایک دیود in4004 .بنده فقط با اضافه کردن یک دیود به یک سر سیمپیچ یکسو سازی رو انجام دادم
اگر اشتباه است بفرمایید سری بعد تکرار نشود

سپاس

درود

۱۵۵۵ خوبه

مطابق شکل زیر یکسوسازی با یک‌دیود و یک خازن کافیه
کاتد این دیود به پایه ۱ رگلاتور حدود ۱۶ ولت متصل بشه و پایه وسط رگلاتور به منفی خازن صافی و سر دیگر سیم پیچ متصل میشه
خروجی مثبت رگلاتور باید با یک دیود سری بشه و خروجی این دیود یعنی کاتد باید بجای مثبت آداپتوری که قبلا متصل کرده بودی متصل بشه
و سر دیگر سیم پیچ که به منفی خازن صافی و پایه وسط رگلاتور متصل شده و منفی است باید بجای منفی آداپتوری که متصل کرده بودی متصل بشه.

ضمنا هیچ حادثه ای بدون دلیل اتفاق نمی افته.
من در عمرم به اندازه چند نفر حوادث عجیب و باورنکردنی تجربه کردم اما یکبار هم حادثه بدون علت ندیدم برخلاف شما که اکثر حوادث را بدون علت میدونی
و دلیلش اینه که دوست داری عامل حادثه را نبینی و علت اصلی کلیه حوادث شما تعجیل شماست.
ولی من چندین برابر معمول بررسی میکنم و با حوصله و دقت کار میکنم ،

تصویر زیر نمای ابتکاری منزل خودمه که تقریبا اواخر کار بود این عکسو گرفتم که بتنهایی سنگ از کوه و رودخونه تهیه کردم و خودم بتنهایی کلیه کارهاشو انجام دادم سال گذشته تمام کردم و یکسال طول کشید و روزی ۲ یا ۳ ساعت کار کردم بطوریکه از شروع کار هر کسی دید عکس و فیلم گرفت و حتی دست اندرکاران مهندسین ساختمان و متخصصین مربوطه بقدری سوال میکردن که ناگزیر شدم در اوقاتی که تردد نمیشه کار کنم و پاس سگم هم از ابتدای کار تاکنون متوقف نشده زیرا به حضور غریبه های پشت دیوار که دائما عکس و فیلم میگیرن عکس العمل نشون میده و خودم برای خارج شدن از خونه باید اتومبیل را آماده کنم و ناگهان از خونه فرار کنم وگرنه حداقل باید یکساعت پاسخگوی علاقمندانی باشم که در حال تماشا یا فیلمبرداری هستند و همه اینها حاصل دقت و حوصله و تامل است که خلق آثار تازه را میسر میکنه.

و البته کل ساختمان هم بجز سفید کاری کار خودمه که در جوانی ساختم یعنی بجز گچبری و سفیدکاری هیچ نقطه دیگری از این ساختمان کار غیر نیست و از رسم نقشه تا اتمام بنای ساختمان ، کار خودمه

باوجودیکه بسیاری از موارد مانند احداث چاه یا ساختن اسکلت و شاکله آرک اوپن و یا پل های زنبوری اسکلت فلزی و غیره که تا اونزمان هرگز ندیده و یا لااقل انجام نداده بودم معذالک فقط از کارگر استفاده کردم و با این وجود بسیاری از متخصصین مربوطه از ابتکارت من الگو گرفتند چون فقط از دستم استفاده نمیکنم و بیشتر از مغزم کمک میگیرم مثلا ممکنه باور نکنید که تمام تیر آهن ها و پل های بسیار سنگین اسکلت فلزی همین ساختمان را بتنهایی بالا بردم و خودم جوشکاری کردم ( یعنی فقط و فقط یک تیرآهن را با کمک دوستان بالا بردیم و بقیه را خودم یک تنه) زیرا با ابتکاراتی درواقع ذهنم عمده کارهای فیزیکی را انجام میده و حوصله و دقت فوق العاده دارم .

جالب اینکه برای گچبر که سفید کار هم بود و تنها بنا و استاد ساختمانم بود و هرگز فوت و فن کارشون رو ندیده بودم با این وجود الگو و شابلون هایی ساختم که کارش تمیزتر و سریع تر بشه که با اولین پیشنهادم عصبی شد و بهش بر خورد و قهر کرد و خواست کارم را تعطیل و رها کنه و بره و باور نمیکرد پیشنهاداتم درست باشه ولی بسرعت متوجه شد ابتکارات موثری است که هرگز به ذهن اون صنف نرسیده و سود بسیاری هم براشون داره .
به نحوی ببین که دیده نشده
بیشتر از مغز کار بکش نه از دست ،
متفکر باش نه متبحر
عامل کُپ باش نه کپی
که جملگی در سایه دقت و تامل حاصل میشه.

پس یکبار گوش کن و عجله را رها کن که بالاخره حادثه جبران ناپذیری اتفاق میافته.

سپاس

IMG_20190603_164625_239.png

IMG_20180913_235126_886.jpg

IMG_20180913_234732_534.jpg

IMG_20180913_234850_457.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

۱۵۵۵ خوبه

مطابق شکل زیر یکسوسازی با یک‌دیود و یک خازن کافیه
کاتد این دیود به پایه ۱ رگلاتور حدود ۱۶ ولت متصل بشه و پایه وسط رگلاتور به منفی خازن صافی و سر دیگر سیم پیچ متصل میشه
خروجی مثبت رگلاتور باید با یک دیود سری بشه و خروجی این دیود یعنی کاتد باید بجای مثبت آداپتوری که قبلا متصل کرده بودی متصل بشه
و سر دیگر سیم پیچ که به منفی خازن صافی و پایه وسط رگلاتور متصل شده و منفی است باید بجای منفی آداپتوری که متصل کرده بودی متصل بشه.

ضمنا هیچ حادثه ای بدون دلیل اتفاق نمی افته.
من در عمرم به اندازه چند نفر حوادث عجیب و باورنکردنی تجربه کردم اما یکبار هم حادثه بدون علت ندیدم برخلاف شما که اکثر حوادث را بدون علت میدونی
و دلیلش اینه که دوست داری عامل حادثه را نبینی و علت اصلی کلیه حوادث شما تعجیل شماست.
ولی من چندین برابر معمول بررسی میکنم و با حوصله و دقت کار میکنم ،

تصویر زیر نمای ابتکاری منزل خودمه که تقریبا اواخر کار بود این عکسو گرفتم که بتنهایی سنگ از کوه و رودخونه تهیه کردم و خودم بتنهایی کلیه کارهاشو انجام دادم سال گذشته تمام کردم و یکسال طول کشید و روزی ۲ یا ۳ ساعت کار کردم بطوریکه از شروع کار هر کسی دید عکس و فیلم گرفت و حتی دست اندرکاران مهندسین ساختمان و متخصصین مربوطه بقدری سوال میکردن که ناگزیر شدم در اوقاتی که تردد نمیشه کار کنم و پاس سگم هم از ابتدای کار تاکنون متوقف نشده زیرا به حضور غریبه های پشت دیوار که دائما عکس و فیلم میگیرن عکس العمل نشون میده و خودم برای خارج شدن از خونه باید اتومبیل را آماده کنم و ناگهان از خونه فرار کنم وگرنه حداقل باید یکساعت پاسخگوی علاقمندانی باشم که در حال تماشا یا فیلمبرداری هستند و همه اینها حاصل دقت و حوصله و تامل است که خلق آثار تازه را میسر میکنه.

و البته کل ساختمان هم بجز سفید کاری کار خودمه که در جوانی ساختم یعنی بجز گچبری و سفیدکاری هیچ نقطه دیگری از این ساختمان کار غیر نیست و از رسم نقشه تا اتمام بنای ساختمان ، کار خودمه

باوجودیکه بسیاری از موارد مانند احداث چاه یا ساختن اسکلت و شاکله آرک اوپن و یا پل های زنبوری اسکلت فلزی و غیره که تا اونزمان هرگز ندیده و یا لااقل انجام نداده بودم معذالک فقط از کارگر استفاده کردم و با این وجود بسیاری از متخصصین مربوطه از ابتکارت من الگو گرفتند چون فقط از دستم استفاده نمیکنم و بیشتر از مغزم کمک میگیرم مثلا ممکنه باور نکنید که تمام تیر آهن ها و پل های بسیار سنگین اسکلت فلزی همین ساختمان را بتنهایی بالا بردم و خودم جوشکاری کردم ( یعنی فقط و فقط یک تیرآهن را با کمک دوستان بالا بردیم و بقیه را خودم یک تنه) زیرا با ابتکاراتی درواقع ذهنم عمده کارهای فیزیکی را انجام میده و حوصله و دقت فوق العاده دارم .

جالب اینکه برای گچبر که سفید کار هم بود و تنها بنا و استاد ساختمانم بود و هرگز فوت و فن کارشون رو ندیده بودم با این وجود الگو و شابلون هایی ساختم که کارش تمیزتر و سریع تر بشه که با اولین پیشنهادم عصبی شد و بهش بر خورد و قهر کرد و خواست کارم را تعطیل و رها کنه و بره و باور نمیکرد پیشنهاداتم درست باشه ولی بسرعت متوجه شد ابتکارات موثری است که هرگز به ذهن اون صنف نرسیده و سود بسیاری هم براشون داره .
به نحوی ببین که دیده نشده
بیشتر از مغز کار بکش نه از دست ،
متفکر باش نه متبحر
عامل کُپ باش نه کپی
که جملگی در سایه دقت و تامل حاصل میشه.

پس یکبار گوش کن و عجله را رها کن که بالاخره حادثه جبران ناپذیری اتفاق میافته.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156837

مشاهده فایل‌پیوست 156838

مشاهده فایل‌پیوست 156839

مشاهده فایل‌پیوست 156840
درود بر شما
سنگ چینی واقعا زیبا شده ابتدا که تصویر رو دیدم احساس کردم اشتباهی تاپیک رو باز کردم بعد توی دلم گفتم چقدر زیباست یعنی همچین جایی هم وجود داره؟ انگار با فتوشاپ رنگ آمیزی و تزیین شده سنگها بسیار مرتب و زیبا چیده شده
فوق العاده عالیه استاد . واقعا استاد خبره در همه چی هستید به هر حال شما جزو نوابق و افتخارات میهن هستید و با امثال ماها فرق دارید لایک.

در مورد تغذیه
ترانزیستور 13009 درشت با همون پسوند که فرمودید تهیه و نصب نمودم مقاومت سوخته هم تعویض شد
مقاومت موازی با خازنهای خروجی لوکیشن R39 اهم270 که در ولتاژ ۲۴ به شدت داغ میشد با ۵۰۰ اهمی وات بالا تعویض شد
سیم پیچ ، رگلاتور، دیود و خازن جدید هم بر طبق مدار و توضیحاتی که مرحمت فرمودید متصل نمودم( از ابتدای سیمپیچ و سر ۱۰ دور متصل نمودم )
توسط لامپ سری تغذیه رو روشن کردم و بدون مشکل روشن شد
ولتاژ از حدود صفر تا ۲۲ ولت پایین میاد و از حدود ۶ ولت به پایین جریان خیلی کمه و چاپر هم صدا میکنه

لامپ سری رو باز کردم و مستقیم به برق متصل کردم
تا حدود صفر ولت پایین میاد با چرخوندن ولوم فیوز تغذیه سوخت
بجای فیوز لامپ ۶۰ وات متصل کردم تغذیه رو روشن کردم دیگه تستی انجام ندادم و خاموشش کردم.

سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا