آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود
سیم پیچ و غیره رو جایگزین کردم
و پاور رو روشن کردم لامپ سری پشت سرهم چشمک زد سریعا خاموش کردم

یکبار دیگه اتصالات رو با دقت بیشتری چک کنم شاید تو نصب اتصالات خطایی کرده باشم

تا نیم ساعت دیگه اطلاع میدم
سپاس.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

حالا سیم پیچ و غیره را جایگزین آداپتور کن.

سپاس

درود
استاد جهت پرهیز از اشتباه یه سوال دارم
آیا مثبت خازن صافی به ورودی رگلاتور متصل شده
در تصویر مداری که در پست ۲۲۹ https://www.irantk.ir/threads/85779...-تابلوهای-روان?p=565774&viewfull=1#post565774 کشیده بودید به این صورت میباشد ولی در توضیحات ذکر نکرده بودید

علی ایهال ببینید اتصالات درسته؟

۱- سر ورودی سیمپیچ به آند دیود و کاتد دیود به ورودی رگلاتور متصل میشه

۲- سر دیگر سیم پیچ به پایه وسط رگلاتور و منفی خازن صافی و به منفی vcc متصل میشه

۳- پایه خروجی رگلاتور به آند دیود متصل میشه و کاتد آن به مثبت vcc متصل خواهد شد
پس مثبت خازن صافی به کجا متصل میشه؟

اگر مدار یکسوساز فوق رو درست متصل میکنم (مثبت خازن صافی رو به ورودی رگلاتور یا کاتد دیود ) نتیجه به این صورت میباشد
ولتاژ خروجی در زیر ۶ ولت : ترانس چاپر تغذیه صدا میده و ترانزیستورها داغ میکنن ترسیدم و ولوم ولتاژ رو از ۶ ولت پایینتر نبردم ( ترانزیستورها خیلی گرم در حد داغ شدن بود )

هر چه ولتاژ بیشتر میشه ترانزیستور سرد میشه
بجز ولتمتر باری به خروجی متصل نبود

سپاس.

با عرض پوزش
جایی کاری پیش اومده
تا حدود ساعت ۸ شب دسترسی ندارم
بدرود

۳-

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
استاد جهت پرهیز از اشتباه یه سوال دارم
آیا مثبت خازن صافی به ورودی رگلاتور متصل شده
در تصویر مداری که در پست ۲۲۹ https://www.irantk.ir/threads/85779...-تابلوهای-روان?p=565774&viewfull=1#post565774 کشیده بودید به این صورت میباشد ولی در توضیحات ذکر نکرده بودید

علی ایهال ببینید اتصالات درسته؟

۱- سر ورودی سیمپیچ به آند دیود و کاتد دیود به ورودی رگلاتور متصل میشه

۲- سر دیگر سیم پیچ به پایه وسط رگلاتور و منفی خازن صافی و به منفی vcc متصل میشه

۳- پایه خروجی رگلاتور به آند دیود متصل میشه و کاتد آن به مثبت vcc متصل خواهد شد
پس مثبت خازن صافی به کجا متصل میشه؟

اگر مدار یکسوساز فوق رو درست متصل میکنم (مثبت خازن صافی رو به ورودی رگلاتور یا کاتد دیود ) نتیجه به این صورت میباشد
ولتاژ خروجی در زیر ۶ ولت : ترانس چاپر تغذیه صدا میده و ترانزیستورها داغ میکنن ترسیدم و ولوم ولتاژ رو از ۶ ولت پایینتر نبردم ( ترانزیستورها خیلی گرم در حد داغ شدن بود )

هر چه ولتاژ بیشتر میشه ترانزیستور سرد میشه
بجز ولتمتر باری به خروجی متصل نبود

سپاس.

با عرض پوزش
جایی کاری پیش اومده
تا حدود ساعت ۸ شب دسترسی ندارم
بدرود

۳-

درود

مشاهده فایل‌پیوست 156837
در تصویر فوق فقط یک خازن هست که یک پایه به ورودی رگلاتور و یک پایه به وسط رگلاتور است
مگه میشه برداشت دیگری هم کرد.

احتمالا خازن بزرگ انتخاب کردی نباید بزرگتر از ۴۷ میکرو باشه شاید هم کوچکتر از ۴۷ که عملا مشخص میشه.

اگه با نتایج استفاده از آداپتور یکسان نیست دراینصورت
یکی از سیم های سیم پیچی که اضافه کردی را قطع کن و آداپتور تست کن ببین با آداپتور اشکالی نداره
حالا درحالیکه با آداپتور کار میکنه سیمی که قطع کردی بودی را وصل کن ببین بازم درست کار میکنه یا اشکالی پیش میاد . ( تاکید میکنم برای وصل کردن سیم سیم پیچ تغذیه را خاموش نکن درحالیکه با آداپتور کار میکنه متصل کن و آداپتور هم در مدار باشه )
آیا با همان شرایطی که با آداپتور تست کردی دقیقا با همان شرایط ، سیم پیچ را جایگزین آداپتور کردی ؟ یا تغییراتی هم دادی؟
خروجی رگلاتور را مستقیما به vcc متصل نکن بلکه به کاتد دو دیود یکسوساز نقشه ( D12 , D11 ) متصل کن که از طریق دو مقاومت نقشه ( ۲۳ و ۲۷ ) به vcc متصل بشه نه مستقیما.

چه اشکالی بود که چشمک میزد و چطور درست شد؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد غزال پیچیدن سیم اضافه دور هسته ترانس با سیم پیچ کارخانه ای که برای تغذیه ایسی در نظر گرفته شده چه تفاوتی داره؟ در هر صورت با کم کردن ولوم ولتاژ هر دو سیم پیچ کم میشه ولی تغذیه مستقل توسط اداپتور خارجی جدا از این قضیه هست یعنی مستقل از ولوم است؟
ایا دادن دو تغذیه از دو مسیر به پایه vcc باعث اختلال در کارکرد ای سی نمیشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام استاد غزال پیچیدن سیم اضافه دور هسته ترانس با سیم پیچ کارخانه ای که برای تغذیه ایسی در نظر گرفته شده چه تفاوتی داره؟ در هر صورت با کم کردن ولوم ولتاژ هر دو سیم پیچ کم میشه ولی تغذیه مستقل توسط اداپتور خارجی جدا از این قضیه هست یعنی مستقل از ولوم است؟
ایا دادن دو تغذیه از دو مسیر به پایه vcc باعث اختلال در کارکرد ای سی نمیشه؟

درود

ولتاژ راه انداز خودش برای ولتاژ پایین طراحی نشده و در ولتاژ پایین قادر به تامین ولتاژ آی سی و غیره نیست.
مواری کردن دو تغذیه مورد نظر اشکالی نداره و موجب اختلالی نمیشه ،، ضمنا استفاده همزمان دو تغذیه بصورت موقت جهت ارزیابی پاسخ سیستم و شناسایی عامل ناهنجاری است.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

مشاهده فایل‌پیوست 156837
در تصویر فوق فقط یک خازن هست که یک پایه به ورودی رگلاتور و یک پایه به وسط رگلاتور است
مگه میشه برداشت دیگری هم کرد.

احتمالا خازن بزرگ انتخاب کردی نباید بزرگتر از ۴۷ میکرو باشه شاید هم کوچکتر از ۴۷ که عملا مشخص میشه.

یکی از سیم های سیم پیچی که اضافه کردی را قطع کن و آداپتور تست کن ببین با آداپتور اشکالی نداره
حالا درحالیکه با آداپتور کار میکنه سیمی که قطع کردی بودی را وصل کن ببین بازم درست کار میکنه یا اشکالی پیش میاد . ( تاکید میکنم برای وصل کردن سیم سیم پیچ تغذیه را خاموش نکن درحالیکه با آداپتور کار میکنه متصل کن و آداپتور هم در مدار باشه )
آیا با همان شرایطی که با آداپتور تست کردی دقیقا با همان شرایط ، سیم پیچ را جایگزین آداپتور کردی ؟ یا تغییراتی هم دادی؟
خروجی رگلاتور را مستقیما به vcc متصل نکن بلکه به کاتد دو دیود یکسوساز نقشه ( D12 , D11 ) متصل کن که از طریق دو مقاومت نقشه ( ۲۳ و ۲۷ ) به vcc متصل بشه نه مستقیما.

سپاس
درود
پس با این شرایط احتمالا مشکل شناسایی میشه
البته مادانیکه پاسخ شما رو دریافت نکنم فعلا تست نمیکنم
بله اتفاقا خیلی بزرگ هم انتخاب کردم
البته اینو قبلا در طی پستها ذکر کرده بودم
بنده خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل نمودم و نمیدونستم باید خازن کوچک ۴۷ میکرو نصب کنم

نفهمیدم چطور درست شد
اتصالات رو مجدد چک کردم درست بود ولی احتمالا ولوم روی کمترین درجه بوده و بهش فشار اومده بود
البته مهلت ندادم و سریعا خاموشش کرده بودم

بعد از اینکه اتصالات رو چک کردم ولوم رو روی بیشترین حالت گذاشتم و روشن کردم لامپ سری دیگه چشمک نزد .

با این شرایط که خازن رو بزرگ انتخاب کرده بودم
بفرمایید الان چیکار کنم ؟
یک خازن ۴۷ میکرو کوچک بجای خازن قبلی نصب میکنم
آیا تست جدیدی که ذکر کردید رو هم انجام بدم ؟

سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
پس با این شرایط احتمالا مشکل شناسایی میشه
البته مادانیکه پاسخ شما رو دریافت نکنم فعلا تست نمیکنم

بله اتفاقا خیلی بزرگ هم انتخاب کردم
البته اینو قبلا در طی پستها ذکر کرده بودم
بنده خازن ۲۵ ولت ۲۲۰۰ میکرو متصل نمودم و نمیدونستم باید خازن کوچک ۴۷ میکرو نصب کنم

نفهمیدم چطور درست شد
اتصالات رو مجدد چک کردم درست بود ولی احتمالا ولوم روی کمترین درجه بوده و بهش فشار اومده بود
البته مهلت ندادم و سریعا خاموشش کرده بودم

بعد از اینکه اتصالات رو چک کردم ولوم رو روی بیشترین حالت گذاشتم و روشن کردم لامپ سری دیگه چشمک نزد .

با این شرایط که خازن رو بزرگ انتخاب کرده بودم
بفرمایید الان چیکار کنم ؟
یک خازن ۴۷ میکرو کوچک بجای خازن قبلی نصب میکنم
آیا تست جدیدی که ذکر کردید رو هم انجام بدم ؟

سپاس.

درود

پست ۲۶۳ گفتم چه کارهایی کنی و نصب خازن مناسب یکی از اوناست

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

پست ۲۶۳ گفتم چه کارهایی کنی و نصب خازن مناسب یکی از اوناست

سپاس

درود
بله اشتباه از سمت بنده میباشد

خازن ۴۷ میکرو ۵۰ ولتی رو جایگزین خازن قبلی کردم
فرقی نکرد
اصلا انگار چیزی متصل نیست و فرقی نمیکنه
زمانیکه ولوم روی حداقل ولتاژ ۴/۵ ولت میباشد با نصب اتصالات ترانس صدا دارد
زیر بار لامپ ۱۲ ولتی افت ولتاژ به ۲/۵ولت میرسه
ولی لامپ ۱۲ ولتی روش میشه
ولتاژ روی ۵ ولت تنظیم باشه افت ولتاژ نمیکنه
ترانزیستور داغ نمیشه ولی کمی گرم میشه

آزمایش پست ۲۶۳ رو هنوز انجام ندادم
گفتم اول تست خازن درست رو گزارش کنم بعد

الان تست بعدی رو هم انجام میدم
هواسم به تاکیدی که کردید هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
بله اشتباه از سمت بنده میباشد

خازن ۴۷ میکرو ۵۰ ولتی رو جایگزین خازن قبلی کردم
فرقی نکرد
اصلا انگار چیزی متصل نیست و فرقی نمیکنه
زمانیکه ولوم روی حداقل ولتاژ ۴/۵ ولت میباشد با نصب اتصالات ترانس صدا دارد
زیر بار لامپ ۱۲ ولتی افت ولتاژ به ۲/۵ولت میرسه
ولی لامپ ۱۲ ولتی روش میشه
ولتاژ روی ۵ ولت تنظیم باشه افت ولتاژ نمیکنه
ترانزیستور داغ نمیشه ولی کمی گرم میشه

آزمایش پست ۲۶۳ رو هنوز انجام ندادم
گفتم اول تست خازن درست رو گزارش کنم بعد

الان تست بعدی رو هم انجام میدم
هواسم به تاکیدی که کردید هست

درود

با خازن ۴۷ میکرو انگار چیزی متصل نیست یعنی چی ؟ واضح تر توضیح بده
یادم نیست چه رگلاتوری استفاده کردی ولی گویا ولتاژش کم بود اگه رگلاتور مناسب نداری بجاش از زینر استفاده کن که کمتر از. ۱۶ ولت نباشه
ضمنا همانطور که گفتم مستقیما به vcc متصل نکن.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس

درود...

درحالیکه اتصالات متصل میباشد آداپتور رو هم متصل نموم و سیم منفی vcc اتصالات رو قطع نمودم تغذیه روشن کردم تغذیه طبق شرایط قبل و درست کار میکنه ( ۲/۵ الی ۲۴ ولت بدون صدای اضافی ترانس )
در همین حالت سیم قطع شده اتصالات رو متصل کردم و هیچ تفاوتی نکرد انگار متصل نشده

تست ۲-
فرمودید به کاتد دو دیود یکسوساز متصل کنم که از طریق مقاومت.....

در تغذیه فوق کاتد دو دیود مورد اشاره مستقیما به vcc متصل میباشد
اتفاقا چون فضای vcc بابت لحیم کاری اتصالات کم بود قبلا به همین دیود متصل کردم که فاصله خیلی کمی با vcc داره حدود یک سانت
و سیم منفی رو هم به خردجی منفی مدار متصل کرده ام (البته این سری سیم منفی رو مستقیم به خود منفی vccمتصل کردم ولی تغییری نداره و ولتاژ مثل قبل پایین میکشه

کمی کنجکاوی کردم و ولتاژ خازن اتصالات اخیر رو در کمترین و بیشترین حالت ولوم اندازه گیری کردم
در حالیکه ولوم ۲۴ ولت تنظیم میباشد ولتاژ خازن اتصالات ۳۵/۵ ولت
و ولوم روی ۴/۵ولت تنظیم باشد ولتاژ خازن اتصالات ۱۲/۷۰ ولت میباشد
با خازن ۴۷ میکرو انگار چیزی متصل نیست یعنی چی ؟ واضح تر توضیح بده
یادم نیست چه رگلاتوری استفاده کردی ولی گویا ولتاژش کم بود اگه رگلاتور مناسب نداری بجاش از زینر استفاده کن که کمتر از. ۱۶ ولت نباشه
خازن ۴۷ میکرو
هنگامیکه آداپتور به تغذیه متصل بود سیم اتصالات بیرونی که قطع کرده بودیم رو متصل کردم ولی هیچ فرقی نمیکرد
یعنی مثلا روی حداقل ولتاژ که ۴/۵ولت هست با با متصل نمودن سیم قطع شده باز هم ولتاژ همون بود و هیچ گونه تغییری نداشت

رگلاتور هم ۱۵ ولتی نصب شده

زینر رو باید کمی جستجو کنم شاید نداشته باشم
سعی میکنم از تو اوراقیها پیدا کنم

زینر ۱۶ ولتی ندارم ۱۵ ولتی دارم و ابعاد کوچکتر از اون ۱۵ ولتی که نمیدونم چند ولتیه
یک برد تلوزیون رنگی اوراقی هم دارم ولی بعید میدونم داخلش باشه (همه زینرهاش از نظر ابعاد از ۱۵ ولتی خودم کوچکتر هستند )

سپاس از شما.

آخرین ویرایش:
بالا