آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

استاد از روی منحنی مشخصه دیاک DB3 (تصویر 1 پیوست) این طور معلومه که با افزایش اختلاف پتانسیل دو طرف دیاک تا قبل از ولتاژ شکست (30 ولت) ، دیاک تقریباً مانع عبور جریان میشه و بعد از رسیدن به ولتاژ شکست، جریان اجازه عبور پیدا میکنه و همزمان با افزایش جریان عبوری، ولتاژ دو سر دیاک تا مقدار VF کاهش پیدا میکنه (VF چقدره؟)
اما منحنی مشخصه دیود زنر نشون میده(تصویر 2 پیوست) زنر هم تا قبل از رسیدن اختلاف ولتاژ دو سرش به ولتاژ شکست، مانع عبور جریان میشه اما با رسیدن به ولتاژ شکست،
اختلاف ولتاژ دو سرش ثابت و برابر VZ میمونه و جریان رو تا جایی که زنر طاقت داره از خودش عبور میده. اتصال دو زنر معگوس سری هم این امکان رو بوجود میاره که از دو طرف بشه اختلاف پتانسیل دلخواه رو در دو طرف اونها ایجاد کرد. مثلاً در تصویر سوم، با عبور جریان از A به B اختلاف ولتاژ 6.7 در AB ایجاد میشه و در حالت عکس و با عبور جریان از B به A ، اختلاف ولتاژ 12.7 ایجاد خواهد شد.
درسته؟

درود
شاکله نمودار ولتاژ جریان دیاک همینه و یقینا دیاک هایی با این مشخصه وجود داره ولی دیاک هایی که تابحال دیدم تا آنجاکه بخاطر دارم ولتاژش در این حد کم نمیشه

لذا میتونی یک دیاک تهیه کنی با یک مقاومت سری تست کنی ببینیم ولتاژش اینقدر افت میکنه ؟

اما در هر صورت فقط نمودار دیاک و زینر را مطرح کردی و دلیلی برای جایگزینی ناکارآمد آنها اعلام نکردی که چرا بجای یکدیگر قابل استفاده نیستند.

یعنی درحالیکه زینر 30 ولت مازاد 30 ولت را عبور میده و (با فرض صحت افت شدید دیاک هم ) نباید تاثیر قابل توجهی داشته باشه
زیرا دیاک با وجودیکه 5/ ولت بشه در هر صورت پس از آنکه ولتاژ ورودی بیش از 30 ولت بشه ترایاک را فعال میکنه و زینر هم در همین زمان مازاد 30 ولت را عبور میده و باید ترایاک را روشن کنه .
لذا نمودار و تشریح نمودار مورد سوال نبود بلکه سوال اینه
چرا زینر بجای دیاک قابل استفاده نیست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
لذا میتونی یک دیاک تهیه کنی با یک مقاومت سری تست کنی ببینیم ولتاژش اینقدر افت میکنه ؟
سلام استاد.
من مدار رو بستم (شکل پیوست). هم توی پروتئوس و هم عملی.
در پروتئوس وقتی اختلاف ولتاژ دو سر دیاک به 30 ولت رسید، دیاک روشن شد و از اون به بعد اختلاف پتانسیل دو سر دیاک تقریباً صفر بود یعنی دیاک به عنوان اتصال کوتاه فرض میشد اما در عمل اینطور نبود!!
عملاً دیاک رو با مقاومت، پتانسیومتر و LED سری کردم. به تدریج با افزایش مقاومت پتانسیومتر، ولتاژ دو سر دیاک افزایش پیدا کرد. وقتی اختلاف پتانسیل دو سر دیاک به 19 ولت رسید LED کمرنگ روشن شد
( چرا در 19 ولت؟؟!!) و با افزایش مقاومت، ولتاژ دو سر دیاک به 20 ولت رسید. از این به بعد با افزایش مقاومت پتانسیومتر ، LED پرنور و پرنورتر میشد اما ولتاژ دو سر دیاک از حدود 20 ولت بالاتر نرفت. با کاهش مقاومت، نور LED کمتر شد و خاموش شد. بعد از اون با کاهش پتانسیومتر، ولتاژ دو سر دیاک هم کم میشد.

پیوست‌ها

• 28.8 کیلوبایت بازدیدها: 190
  • 29.8 کیلوبایت بازدیدها: 189

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد.
من مدار رو بستم (شکل پیوست). هم توی پروتئوس و هم عملی.
در پروتئوس وقتی اختلاف ولتاژ دو سر دیاک به 30 ولت رسید، دیاک روشن شد و از اون به بعد اختلاف پتانسیل دو سر دیاک تقریباً صفر بود یعنی دیاک به عنوان اتصال کوتاه فرض میشد اما در عمل اینطور نبود!!
عملاً دیاک رو با مقاومت، پتانسیومتر و LED سری کردم. به تدریج با افزایش مقاومت پتانسیومتر، ولتاژ دو سر دیاک افزایش پیدا کرد. وقتی اختلاف پتانسیل دو سر دیاک به 19 ولت رسید LED کمرنگ روشن شد
( چرا در 19 ولت؟؟!!) و با افزایش مقاومت، ولتاژ دو سر دیاک به 20 ولت رسید. از این به بعد با افزایش مقاومت پتانسیومتر ، LED پرنور و پرنورتر میشد اما ولتاژ دو سر دیاک از حدود 20 ولت بالاتر نرفت. با کاهش مقاومت، نور LED کمتر شد و خاموش شد. بعد از اون با کاهش پتانسیومتر، ولتاژ دو سر دیاک هم کم میشد.

درود

تصاویر منطبق با توضیحات شما نیست و مشخص نیست مقادیر تصویر متعلق به تست غملی است یا نرم افزاری ؟
قطعا مقصود شما از افزایش مقاومت پتانسیومتر ، افزایش ولتاژ ورودی دیاک است وگرنه ناصحیح است بویژه ازآنجاکه از سه پایه پتانسیومتر استفاده شده لذا افزایش یا کاهش مقاومت مفهومی ندارد.

نرم افزارها برای تحقیقات علمی ارزشی نداره خصوصا که نباید از مشخصه ایده آل استفاده کرد و لذا اگه با مصیبت های رعایت نکات ضروری استفاده شود باز هم قابل اعتماد نیست.

زیرا باوجودیکه چنین موارد و آزمایش ساده ای پیش بینی شده و قطعا پاسخ صحیح قابل دسترس میباشد اما ملاحظه فرمودید جز گمراهی نتیجه ای حاصل نشد .

بنابرین هرگز به نرم افزار اعتماد نکنید.

اما قطعا آزمایش شما هم اشکال داره و نتیجه قابل قبولی نگرفتی.
1- اگر از AC استفاده کردی اشتباهه
2- اگر از DC استفاده کنی با توجه به نتیجه نامناسب آزمایش ، احتمالا تغذیه ساده ای درست کردی که ریپل زیادی داره و اگه با خازن بزرگ مثلا 47 میکرو یا بزرگتر موازی کنی مناسب میشه.
3- مقاومت 1 کیلو بی ثمره
4- پتانسیومتر 1 کیلو با 100 ولت اشتباهه و داغ میشه و موجب ناپایداری ولتاژ میشه و اندازه گیری با مشکل مواجه میشه و اگه مینی وات و کوچیک باشه دود میکنه البته اگه پتانسیومتر 1 کیلو باشه بهتره ولی باید وات بالا ( پتانسیومتر چاق یا رئوستا ) باشه. اما مقاومت بالاتر اشکال عمده ای ایجاد نمیکنه و کافیه

لذا میتونی از ولوم های نسبتا بزرگ آمپلیفایر با مقاومت بالاتر استفاده کنی که با 100 ولت داغ نکنه و موجب اختلال آزمایش هم نشه.
اگه علاوه بر ولتمتر متصل به دو سر دیاک ، ولتمتر مجزایی به سر وسط پتانسیومتر و گراند متصل بشه بهتره و خطاهای احتمالی قابل رویت میشه ولی واجب نیست و نتیجه تقریبی با یک ولتمتر هم قابل استفاده استنتاجه
دو سر دیاک هایی که من در طول عمرم تجربه کردم تا حدود 32 یا 33 ولت بالا میره.

دیاک موجود فوق العاده جالب و فوق العاده مفید و کارآمده

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد عزیزم
تصاویر منطبق با توضیحات شما نیست و مشخص نیست مقادیر تصویر متعلق به تست غملی است یا نرم افزاری ؟
موارد عدم انطباق رو بفرمایین تا اصلاح کنم اما تصویر مربوط به تست نرم افزاریه و البته تفاوت چندانی با تست عملی نداره. غیر از مواردی که در ادامه ذکر میکنم، تفاوتی که هست اینه که در عمل LED بین 1K و دیاک قرار گرفت که فکر نمیکنم تأثیری در عملکرد دیاک داشته باشه.

قطعا مقصود شما از افزایش مقاومت پتانسیومتر ، افزایش ولتاژ ورودی دیاک است وگرنه ناصحیح است بویژه ازآنجاکه از سه پایه پتانسیومتر استفاده شده لذا افزایش یا کاهش مقاومت مفهومی ندارد.
دقیقاً درسته و دلیل استفاده از پتانسیومتر هم همین بوده که ولتاژ اعمالی به دیاک قابل کنترل باشه.

1- اگر از AC استفاده کردی اشتباهه
2- اگر از DC استفاده کنی با توجه به نتیجه نامناسب آزمایش ، احتمالا تغذیه ساده ای درست کردی که ریپل زیادی داره و اگه با خازن بزرگ مثلا 47 میکرو یا بزرگتر موازی کنی مناسب میشه.
من برق شهر رو با استفاده از پل دیودی یکسو کردم و از یه خازن 15 میکرو 400 ولت برای تثبیت استفاده کردم. اگه نیازه تغییرش میدم

3- مقاومت 1 کیلو بی ثمره
منظورتون اینه که به دلیل وجود مقاومت 10K ، مقاومت 1K بی ثمره؟ اگه دلیل دیگه ای داره مشتاق شنیدنش هستم.

4- پتانسیومتر 1 کیلو با 100 ولت اشتباهه و داغ میشه و موجب ناپایداری ولتاژ میشه و اندازه گیری با مشکل مواجه میشه و اگه مینی وات و کوچیک باشه دود میکنه البته اگه پتانسیومتر 1 کیلو باشه بهتره ولی باید وات بالا ( پتانسیومتر چاق یا رئوستا ) باشه. اما مقاومت بالاتر اشکال عمده ای ایجاد نمیکنه و کافیه
من در عمل از پتانسیومتر 100K استفاده کردم. در همین حالت هم با افزایش مقاومت پتانسیومتر و افزایش جریان مصرفی در مدار، پتانسیومتر گرم شد و یه جاهایی هم دود کرد:nevreness:. البته نتایج مطرح شده مربوط به قبل از دود کردنه!

دیاک موجود فوق العاده جالب و فوق العاده مفید و کارآمده
من هم تا قبل از این، شناخت چندانی نسبت بهش نداشتم و حالا به لطف سؤالات و معماهای شما و البته راهنماییهای بی دریغتون دارم کم کم میشناسمش. هم دیاک رو و هم إن شاءالله بقیه قطعات الکترونیکی رو.

ممنونم استاد. در کل ممنون میشم اگه خودتون مدار رو با مشخصاتش بفرمایین تا تست کنم . درسته که مدار ساده هست اما همونطور که مشاهده کردین ما مبتدی ها توی مدارات ساده هم اشتباهاتی میکنیم که بیا و ببین!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد عزیزم

موارد عدم انطباق رو بفرمایین تا اصلاح کنم اما تصویر مربوط به تست نرم افزاریه و البته تفاوت چندانی با تست عملی نداره. غیر از مواردی که در ادامه ذکر میکنم، تفاوتی که هست اینه که در عمل LED بین 1K و دیاک قرار گرفت که فکر نمیکنم تأثیری در عملکرد دیاک داشته باشه.

دقیقاً درسته و دلیل استفاده از پتانسیومتر هم همین بوده که ولتاژ اعمالی به دیاک قابل کنترل باشه.

من برق شهر رو با استفاده از پل دیودی یکسو کردم و از یه خازن 15 میکرو 400 ولت برای تثبیت استفاده کردم. اگه نیازه تغییرش میدم

منظورتون اینه که به دلیل وجود مقاومت 10K ، مقاومت 1K بی ثمره؟ اگه دلیل دیگه ای داره مشتاق شنیدنش هستم.

من در عمل از پتانسیومتر 100K استفاده کردم. در همین حالت هم با افزایش مقاومت پتانسیومتر و افزایش جریان مصرفی در مدار، پتانسیومتر گرم شد و یه جاهایی هم دود کرد:nevreness:. البته نتایج مطرح شده مربوط به قبل از دود کردنه!

من هم تا قبل از این، شناخت چندانی نسبت بهش نداشتم و حالا به لطف سؤالات و معماهای شما و البته راهنماییهای بی دریغتون دارم کم کم میشناسمش. هم دیاک رو و هم إن شاءالله بقیه قطعات الکترونیکی رو.

ممنونم استاد. در کل ممنون میشم اگه خودتون مدار رو با مشخصاتش بفرمایین تا تست کنم . درسته که مدار ساده هست اما همونطور که مشاهده کردین ما مبتدی ها توی مدارات ساده هم اشتباهاتی میکنیم که بیا و ببین!

درود

لو فرض برای هر سوالی که مطرح میکنم، فرصت کافی جهت ارائه آزمایش و محاسبه قطعات و تهیه تصاویر لازم را داشته باشم با این وجود :

اولا ازآنجاکه اطلاعی از امکانات و قطعات شما ندارم لذا باید قطعاتی را آزادانه و بدون محدودیت در آزمایش منظور کنم که تهیه آنها مستلزم صرف هزینه و اتلاف غیرضروری وقت شما و تعویق امور میشه.

ثانیا اطلاعات و تجربیاتی که در جریان تحقیق و آزمایشات و سعی و خطاها کسب میکنید بسیار گسترده تر و ارزشمندتر از پاسخ سوال است که با محول کردن به غیر ، نصیب شما نمیشود

اما خصوصیت شما جهت دستیابی سریع به پاسخ موجب محرومیت از ارزشمندترین بخش علوم میشه زیرا استمرار فعالیت پژوهشی و کسب اطلاعات ارزشمند تجربی منوط به بقاء و حیات سوژه است
و لذا انگیزه های علمی و اخذ اطلاعات جدید و گسترده تا وصول و حصول پاسخ تداوم داره نه با حصول و وصول پاسخ فلذا پیچیدگی موضوع و عدم دسترسی سریع پاسخ باید مایه خرسندی و شور و اشتیاق بشه نه موجب سستی و افسردگی .

اگه منبع 40 ولتی داشتی بهتر بود ولی با توجه به اینکه بنظر میرسه منبع شما 100 ولتی است .
ابتدا و سر وسط یک پتانسیومتر 50 کیلو بهم متصل و پتانسیومتر را با مقاومت 20 کیلو موازی کن و این مجموعه را با یک 20 کیلو سری کن
دیاک و LED و مقاومت 15 کیلو را سری کن و ابتدا و انتهای این مجموعه را با ابتدا و انتهای مجموعه فوق موازی کن
کل مدار فوق را با مقاومت 60 کیلو سری کن و به 100 ولت DC منصل کن
ولتمتر را با دیاک موازی کن و تست کن

ازآنجاکه به ولتاژهای بیشتر از حدود 40 ولت و کمتر از حدود 20 ولت نیاز نداریم لذا جهت کاهش فشار پتانسیومتر که با پتانسیومترهای معمول هم قابل تست باشه پتانسیومتر بصورت فوق استفاده شد

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد عزیزم.
اولا ازآنجاکه اطلاعی از امکانات و قطعات شما ندارم لذا باید قطعاتی را آزادانه و بدون محدودیت در آزمایش منظور کنم که تهیه آنها مستلزم صرف هزینه و اتلاف غیرضروری وقت شما و تعویق امور میشه.
حق با شماست. مداری که پیشنهاد فرمودین با قطعات موجود بنده همخوانی نداره که در ادامه توضیح میدم.

ثانیا اطلاعات و تجربیاتی که در جریان تحقیق و آزمایشات و سعی و خطاها کسب میکنید بسیار گسترده تر و ارزشمندتر از پاسخ سوال است که با محول کردن به غیر ، نصیب شما نمیشود
استاد من هم مشتاق آزمون و سعی و خطا هستم اما دلم میخواد با راهنمایی شما راه های اصولی آزمایشات رو یاد بگیرم و طی کنم که البته توی این چند وقت اخیر با مطالعه پستهای شما در تاپیکهای مختلف و نکات ارائه شده در آنها، بسیار آموخته ام و همچنان در این مسیر تلاش میکنم. امیدوارم از سؤالات و درخواستهای بنده خسته نشین.

اگه منبع 40 ولتی داشتی بهتر بود ولی با توجه به اینکه بنظر میرسه منبع شما 100 ولتی است .
ابتدا و سر وسط یک پتانسیومتر 50 کیلو بهم متصل و پتانسیومتر را با مقاومت 20 کیلو موازی کن و این مجموعه را با یک 20 کیلو سری کن
دیاک و LED و مقاومت 15 کیلو را سری کن و ابتدا و انتهای این مجموعه را با ابتدا و انتهای مجموعه فوق موازی کن
کل مدار فوق را با مقاومت 60 کیلو سری کن و به 100 ولت DC منصل کن
ولتمتر را با دیاک موازی کن و تست کن
همونطور که عرض کردم مدار پیشنهادی شما با قطعات من همخوانی نداره و مجبور شدم تغییراتی در اندازه مقاومتها بدم تا ضمن حفظ تناسب بین اونها، اجرای آزمایش مقدورم بشه. مدار رو با اندازه های موجود در شکل بستم. به طوری که در کمترین مقدار پتانسیومتر، ولتاژ حدود 25 ولت و در بیشترین مقدارش ولتاژ حدود 40 ولت در نقطه A بیفته.
قبلاً عرض کردم که منبع من ولتاژ حاصل از یکسوسازی برق شهره البته ذکر یه نکته ضروریه و اون اینکه من در آزمایش قبلی که نتایج عجیبو غریب داشت از خازن 15 میکرو 400 ولت(دست دوم) استفاده کرده بودم و الان متوجه شدم اون خازن معیوب بوده چون ولتاژ حاصل از یکسوسازی برق شهر روی اون خازن حدود 200 ولت ذخیره میشده اما الان با خازنهای دیگه ای(22میکرو 400 ولت) امتحان کردم که ولتاژ 305 ولت رو تثبیت میکنن.
در این حالت، با افزایش پتانسیومتر و افزایش ولتاژ A، ولتاژ دو سر دیاک کم کم بالا رفت تا به 31 ولت رسید. در این ولتاژ دیاک شروع به هدایت کرد و ولتاژ دو سرش ناگهان به حدود 27 ولت کاهش پیدا کرد و LED هم کم نور روشن شد. با افزایش مقاومت پتانسیومتر، LED کمی پرنورتر شد اما تغییر محسوسی در ولتاژ دو سر دیاک اتفاق نیفتاد.

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد عزیزم.

حق با شماست. مداری که پیشنهاد فرمودین با قطعات موجود بنده همخوانی نداره که در ادامه توضیح میدم.

استاد من هم مشتاق آزمون و سعی و خطا هستم اما دلم میخواد با راهنمایی شما راه های اصولی آزمایشات رو یاد بگیرم و طی کنم که البته توی این چند وقت اخیر با مطالعه پستهای شما در تاپیکهای مختلف و نکات ارائه شده در آنها، بسیار آموخته ام و همچنان در این مسیر تلاش میکنم. امیدوارم از سؤالات و درخواستهای بنده خسته نشین.

همونطور که عرض کردم مدار پیشنهادی شما با قطعات من همخوانی نداره و مجبور شدم تغییراتی در اندازه مقاومتها بدم تا ضمن حفظ تناسب بین اونها، اجرای آزمایش مقدورم بشه. مدار رو با اندازه های موجود در شکل بستم. به طوری که در کمترین مقدار پتانسیومتر، ولتاژ حدود 25 ولت و در بیشترین مقدارش ولتاژ حدود 40 ولت در نقطه A بیفته.
قبلاً عرض کردم که منبع من ولتاژ حاصل از یکسوسازی برق شهره البته ذکر یه نکته ضروریه و اون اینکه من در آزمایش قبلی که نتایج عجیبو غریب داشت از خازن 15 میکرو 400 ولت(دست دوم) استفاده کرده بودم و الان متوجه شدم اون خازن معیوب بوده چون ولتاژ حاصل از یکسوسازی برق شهر روی اون خازن حدود 200 ولت ذخیره میشده اما الان با خازنهای دیگه ای(22میکرو 400 ولت) امتحان کردم که ولتاژ 305 ولت رو تثبیت میکنن.
در این حالت، با افزایش پتانسیومتر و افزایش ولتاژ A، ولتاژ دو سر دیاک کم کم بالا رفت تا به 31 ولت رسید. در این ولتاژ دیاک شروع به هدایت کرد و ولتاژ دو سرش ناگهان به حدود 27 ولت کاهش پیدا کرد و LED هم کم نور روشن شد. با افزایش مقاومت پتانسیومتر، LED کمی پرنورتر شد اما تغییر محسوسی در ولتاژ دو سر دیاک اتفاق نیفتاد.

درود

ولتاژ بالا و اضافی و بلا استفاده موجب محدودیت ناشی از تلفات بالا و کاهش قدرت منبع و جریاندهی و دردسرهای زیادی میشه و دقت آزمایش هم کم میشه لذا هرچند 100 ولت هم خوب نبوده اما قابل تحمل بود اما 310 ولت خیلی نامناسبه
لذا ابتدا ولتاژ 40 ولت را با دو مقاومت تهیه کن و از 40 ولت استفاده کن
اگه مقاومت وات بالا داشته باشی 15 کیلو و 100 کیلو را سری و به 310 متصل کن و از دو سر 15 کیلو ولتاژ حدود 40 ولت را استفاده کن
البته اگه آزمایش را در زمان های کوتاه ادامه بدی میتونی از مقاومت 1 وات استفاده کنی که کمی داغ میکنه و اگه طولانی استفاده کنی حرارتش قابل تحمل نیست .

درغیراینصورت از 200 کیلو و 30 کیلو استفاده کن که کمتر داغ کنه ولی جریاندهی و دقت آزمایش کمتر میشه .

ازآنجاکه این بخش دیاک هرگز برای مقاصد من مهم نبوده و لذا مورد توجه مستمر نبوده و فراموش کردم و در شرایط حاضر فرصت آزمایش ندارم که البته فرصت مناسب تری برای شما مهیا ساخته لذا با دقت بیشتری تست کن هرچند تاکنون نتیجه نسبی و قابل استنتاجی بدست آوردی ولی تا آنجاکه بخاطر دارم ولتاژ دیاک پس از روشن شدن بمقدار ناچیزی اقت میکنه حدود یک یا دو ولت شاید هم کمتر

اما جهت اصلاح استنباط اولیه شما از نمودار
از حیث آستانه خاموشی هم تست کن
یعنی برای اینکه ببینی با چه ولتاژی قطع میشه و با توجه به اینکه رئوستا نداری و پتانسیومتر های وات پایین با اندک جریانی دود میکنه لذا میتونی بصورت لحظه ای مقاومت های مختلف را بین نقطه A و گراند متصل و تست کنی و به این ترتیب هر ولتاژی از جمله مقادیر 5/ ولت و کمتر هم برای دیاک مهیا کنی .

و به این ترتیب میتونی خطای استنباط اولیه از نمودار را اصلاح کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد . ببخشین سرم شلوغ بود و پاسخ کمی دیر شد
لذا ابتدا ولتاژ 40 ولت را با دو مقاومت تهیه کن و از 40 ولت استفاده کن
اگه مقاومت وات بالا داشته باشی 15 کیلو و 100 کیلو را سری و به 310 متصل کن و از دو سر 15 کیلو ولتاژ حدود 40 ولت را استفاده کن
البته اگه آزمایش را در زمان های کوتاه ادامه بدی میتونی از مقاومت 1 وات استفاده کنی که کمی داغ میکنه و اگه طولانی استفاده کنی حرارتش قابل تحمل نیست .

درغیراینصورت از 200 کیلو و 30 کیلو استفاده کن که کمتر داغ کنه ولی جریاندهی و دقت آزمایش کمتر میشه .
استاد مقاومت 15 کیلو و 100 کیلو وات بالا ندارم. جریان مقاومت 100کیلو و 15 کیلو سری با منبع 300 ولت، میشه حدود 2.5 میلی آمپر که توان مصرفی مقاومت 15 کیلویی میشه حدود 0.1 وات و توان 100 کیلویی میشه حدود 0.7 وات.
1- برای این مقاومتها میتونم از چندتا مقاومت 0.25 وات موازی استفاده کنم؟ مثلاً 4 تا 470 کیلو موازی به جای 100کیلویی. اینجوری تحمل توانهای بالاتر رو پیدا میکنن.
2- از 40 ولت حاصل، چطور استفاده کنم؟ منظورم اینه که آیا از همون مدار پست 66 استفاده کنم(که منطقاً نباید این باشه) یا مدار دیگه ای مد نظره؟ (محل قرارگیری پتانسیومتر؟ و ...)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد . ببخشین سرم شلوغ بود و پاسخ کمی دیر شد

استاد مقاومت 15 کیلو و 100 کیلو وات بالا ندارم. جریان مقاومت 100کیلو و 15 کیلو سری با منبع 300 ولت، میشه حدود 2.5 میلی آمپر که توان مصرفی مقاومت 15 کیلویی میشه حدود 0.1 وات و توان 100 کیلویی میشه حدود 0.7 وات.
1- برای این مقاومتها میتونم از چندتا مقاومت 0.25 وات موازی استفاده کنم؟ مثلاً 4 تا 470 کیلو موازی به جای 100کیلویی. اینجوری تحمل توانهای بالاتر رو پیدا میکنن.
2- از 40 ولت حاصل، چطور استفاده کنم؟ منظورم اینه که آیا از همون مدار پست 66 استفاده کنم(که منطقاً نباید این باشه) یا مدار دیگه ای مد نظره؟ (محل قرارگیری پتانسیومتر؟ و ...)

درود

اصولا در آزمایش و امور پژوهشی و تحقیق در خصوص هر پدیده ای در عالم هستی باید بجز یک متغیر ، امکان ثبات بقیه متغیرها را فراهم کنیم تا نتیجه دقیقی حاصل بشه.

ازآنجاکه منبع خوبی نداری لذا باید تا حد امکان مقاومت داخلی منبع 40 ولتی را کم کنی که نتیجه آزمایش مستقل از تغییرات منبع بشه .
بنابرین هر چقدر منبع ولتاژ 40 ولتی دارای مقاومت داخلی کمتری باشه ( یعنی توانایی جریاندهی بیشتری داشته باشه ) بهتره

در پست قبل هم عرض کردم اگه از مقاومت 1 وات استفاده کنی و هر مرحله را در زمان کوتاهی تست کنی اشکالی نداره و فقط کمی داغ میکنه.
از بروز خطا نگران نباش مشاهده پدیده های ناشی از خطا هم تجربه ارزشمندی است

همان مدار قبلی دیاک برای پیشگیری از صدمه پتانسیومتر خوبه
البته بروشی که پیشنهاد کردم میتونی ولتاژهای دلخواه کمتر از 25 ولت را هم به دیاک اعمال کنی بطوریکه کمی بیشتر و کمتر از 5/ ولت هم قابل تست بشه تا مفهوم و حکایت نمودار روشن و شفاف بشه.
البته مقصود نمودار برای من روشن شده ولی هر گونه تردید و تشکیک ، طی آزمایش مرتفع و اصلاح میشه و شما هم تجربه میکنی .

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

اصولا در آزمایش و امور پژوهشی و تحقیق در خصوص هر پدیده ای در عالم هستی باید بجز یک متغیر ، امکان ثبات بقیه متغیرها را فراهم کنیم تا نتیجه دقیقی حاصل بشه.

ازآنجاکه منبع خوبی نداری لذا باید تا حد امکان مقاومت داخلی منبع 40 ولتی را کم کنی که نتیجه آزمایش مستقل از تغییرات منبع بشه .
بنابرین هر چقدر منبع ولتاژ 40 ولتی دارای مقاومت داخلی کمتری باشه ( یعنی توانایی جریاندهی بیشتری داشته باشه ) بهتره

در پست قبل هم عرض کردم اگه از مقاومت 1 وات استفاده کنی و هر مرحله را در زمان کوتاهی تست کنی اشکالی نداره و فقط کمی داغ میکنه.
از بروز خطا نگران نباش مشاهده پدیده های ناشی از خطا هم تجربه ارزشمندی است

همان مدار قبلی دیاک برای پیشگیری از صدمه پتانسیومتر خوبه
البته بروشی که پیشنهاد کردم میتونی ولتاژهای دلخواه کمتر از 25 ولت را هم به دیاک اعمال کنی بطوریکه کمی بیشتر و کمتر از 5/ ولت هم قابل تست بشه تا مفهوم و حکایت نمودار روشن و شفاف بشه.
البته مقصود نمودار برای من روشن شده ولی هر گونه تردید و تشکیک ، طی آزمایش مرتفع و اصلاح میشه و شما هم تجربه میکنی .

سپاس
استاد عزیز. من مدار رو دوباره و طبق شکل بستم.
در کمترین حالت پتانسیومتر ولتاژ دو سر دیاک حدود 26 ولت و دیاک خاموش بود . با افزایش مقاومت پتانسیومتر، ولتاژ A به تدریج بالا رفت و هنگامی که ولتاژ دو سر دیاک به 31 ولت رسید دیاک (و LED) روشن شد و ناگهان ولتاژ دو سر دیاک به 27.71 ولت کاهش پیدا کرد. با افزایش مقاومت پتانسیومتر ولتاژ دو سر دیاک تا 27.01 ولت کاهش یافت و البته جریان دیاک (با توجه به ولتاژ دو سر 10 کیلویی) افزایش یافت.
با کاهش مقاومت پتانسیومتر هم ولتاژ دیاک به تدریج افزایش یافت تا اینکه در نقطه ای LED خاموش و ولتاژ دو سر دیاک کمی بالاتر رفت(حدود 30 ولت).
به نظرم برای روشن شدن دیاک ولتاژ دو سرش مهمه و برای روشن ماندنش پارامتر مهم جریانشه. در مدار من هنگام روشن شدن دیاک جریانش 0.15 میلی آمپر بود. با افزایش پتانسیومتر و افزایش ولتاژ A و کاهش جریان شاخه پتانسیومتر، جریان دیاک افزایش یافت و با توجه به مقتضیات مدار تا 0.25 میلی آمپر بالا رفت. در مسیر برگشت و خاموش کردن دیاک، هنگامی که جریان عبوری از دیاک به حدود 0.1 میلی آمپر رسید دیاک در آستانه خاموش شدن قرار گرفت. یعنی در منحنی مشخصه، مسیر روشن شدن با مسیر خاموش شدن دیاک یکسان نبود.
حاصل آزمایش رو در تصویر دوم به صورت نمودار (دستی) رسم کردم.

پیوست‌ها

بالا