آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

سلام استاد عزیز.
سؤال:
میشه درباره عملکرد دیاگ کمی توضیح بدین. منظورم اینه:

موضوع مهم درباره دیاگ اختلاف ولتاژ دو سر دیاگه. یعنی اگه بین دو سر دیاگ اختلاف ولتاژ مشخصی (معمولاً 30 ولت) بیفته دیاگ روشن میشه.

1- آیا مفهوم روشن شدن اینه که اتصال کوتاه میشه؟ ولی جایی مطرح شده که یه پالس سوزنی تولید میکنه.

2- در خیلی از ترکیبات دیاگ و ترایاک، این شکلیه که یه سر دیاگ به پایه مثبت خازن وصله و منتظر شارژ شدن خازن و افزایش ولتاژ اون سمت دیاگه اما سر دیگه دیاگ به گیت ترایاک وصله و به هیچ جای دیگه وصل نیست. چرا ولتاژ این سر دوم صفر در نظر گرفته میشه؟ منظورم اینه که وقتی ترایاک خاموشه پایه گیتش که به جایی وصل نیست و جریانی هم ازش عبور نمیکنه و وقتی جریان از قطعه ای عبور نکنه ولتاژ قبل و بعدش باید برابر باشه.
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

سلام استاد عزیز.
سؤال:
میشه درباره عملکرد دیاگ کمی توضیح بدین. منظورم اینه:

موضوع مهم درباره دیاگ اختلاف ولتاژ دو سر دیاگه. یعنی اگه بین دو سر دیاگ اختلاف ولتاژ مشخصی (معمولاً 30 ولت) بیفته دیاگ روشن میشه.

1- آیا مفهوم روشن شدن اینه که اتصال کوتاه میشه؟ ولی جایی مطرح شده که یه پالس سوزنی تولید میکنه.

2- در خیلی از ترکیبات دیاگ و ترایاک، این شکلیه که یه سر دیاگ به پایه مثبت خازن وصله و منتظر شارژ شدن خازن و افزایش ولتاژ اون سمت دیاگه اما سر دیگه دیاگ به گیت ترایاک وصله و به هیچ جای دیگه وصل نیست. چرا ولتاژ این سر دوم صفر در نظر گرفته میشه؟ منظورم اینه که وقتی ترایاک خاموشه پایه گیتش که به جایی وصل نیست و جریانی هم ازش عبور نمیکنه و وقتی جریان از قطعه ای عبور نکنه ولتاژ قبل و بعدش باید برابر باشه.
ممنون

درود

1- ولتاژ دو سر دیاک روشن تقریبا 30 ولته و لذا دیاک رو.شن شورت نمیشه

2- چرا تصور میکنی گیت ترایاک قطع است و متصل به جایی نیست ؟
مگه بیس ترانزیستور قطع است ؟

3-سوال بعدی شما مفهومم نشد اما اینکه فرمودی:
وقتی جریان از قطعه ای عبور نکنه ولتاژ قبل و بعدش باید برابر باشه.
صحیح نیست
زیرا واضحه که مثلا ولتاژ دو سر یک دیود خاموش یا یک کلید باز ، همیشه مساوی نیست و ممکنه متفاوت باشه .

دیاک و دو زینر حدود 30 ولت سر به سر یا بالعکس از جهاتی شباهت عمده و از جهاتی تفاوت عمده ای با هم دارند بگونه ای که بجای یکدیگر قابل استفاده نیستند ، هرچند اشتباها بسیاری از سایت ها آنها را دقیقا معادل یکدیگر اعلام کرده اند .

و لذا این سوال که تفاوت دیاک و دو زینر سری چیه و چرا دو زینر معگوس سری ، بعنوان دیاک قابل استفاده نیست در تاپیکی مطرح کردم که پاسخی واصل نشد و لذا اینجا نیز مطرح میکنم ببینم چکار میکنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

سلام استاد عزیز.

آیا مقصود شما اینه که ولتاژ دو سر یک دیود خاموش یا یک کلید باز ، همیشه مساوی است ؟
نه استاد حق با شماست و من نباید این رو به عنوان یه قاعده کلی مطرح میکردم(موقع نوشتن خودم هم بهش مطمئن نبودم) اما این موضوع ناقض سؤال من نیست که پرسیدم

چرا ولتاژ این سر دوم صفر در نظر گرفته میشه؟

و لذا این سوال که تفاوت دیاک و دو زینر سری چیه و چرا دو زینر معگوس سری ، بعنوان دیاک قابل استفاده نیست در تاپیکی مطرح کردم و تصور میکنم پاسخی واصل نشد و لذا اینجا نیز مطرح میکنم ببینم چکار میکنی .
این شیوه شما در پاسخگویی نشون میده که بنده رو به شاگردی پذیرفتین و با این شیوه دارین منو پرورش میدین و من از این بابت خیلی خوشحالم.
برای پاسخ اجازه بدین فکر کنم..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

سلام استاد عزیز.

نه استاد حق با شماست و من نباید این رو به عنوان یه قاعده کلی مطرح میکردم(موقع نوشتن خودم هم بهش مطمئن نبودم) اما این موضوع ناقض سؤال من نیست که پرسیدم

این شیوه شما در پاسخگویی نشون میده که بنده رو به شاگردی پذیرفتین و با این شیوه دارین منو پرورش میدین و من از این بابت خیلی خوشحالم.
برای پاسخ اجازه بدین فکر کنم..

درود

استدعا دارم

این سوال شما رو نمی فهمم
چرا ولتاژ این سر دوم صفر در نظر گرفته میشه؟

کی گفته سر دوم صفر ولته ؟
پایه دوم هر قطعه ای حتی یک تکه چوب ممکنه به صفر ولت یا به 1000 ولت متصل شده باشه در اینصورت پایه دوم قطعه در حالت اول صفر ولت و در حالت دوم 1000 ولته

این موضوع برای پایه اول هر قطعه ای هم صادقه

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

کی گفته سر دوم صفر ولته ؟
آیا این درسته که دیاگ معمولاً باید اختلاف پتانسیل حدود 30 ولت در دو طرفش ایجاد بشه تا روشن بشه؟ اگه درسته، در ترکیبی که عرض کردم که دیاگ وصل به گیت ترایاک هست، این اختلاف پتانسیل چطور محاسبه میشه؟ یعنی ولتاژ اون پایه ای که به ترایاک وصله چند در نظر گرفته میشه؟ (مثلاً مدار تصویر پیوست)

پیوست‌ها

• 47 کیلوبایت بازدیدها: 200

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

آیا این درسته که دیاگ معمولاً باید اختلاف پتانسیل حدود 30 ولت در دو طرفش ایجاد بشه تا روشن بشه؟ اگه درسته، در ترکیبی که عرض کردم که دیاگ وصل به گیت ترایاک هست، این اختلاف پتانسیل چطور محاسبه میشه؟ یعنی ولتاژ اون پایه ای که به ترایاک وصله چند در نظر گرفته میشه؟ (مثلاً مدار تصویر پیوست)

درود

ولتاژ دیاک روشن حدود 30 ولته و تا زمانیکه حدود 30 ولت نشه روشن نمیشه
صرف ولتاژ گیت بتنهایی نامفهومه و برای تحلیل روشن شدن ترایاک باید نسبت به A1 با جریان کافی تعریف بشه که در دیتاشیت معرفی میشه .

اینکه چه ولتاژی به GA1 میرسه ولتاژ ورودی نسبت به A1 منهای 30 ولت به GA1 میرسه .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

اینکه چه ولتاژی به GA1 میرسه ولتاژ ورودی نسبت به A1 منهای 30 ولت به GA1 میرسه .
در زمان روشن شدن دیاک فرمایش شما درسته و من هم میدونم که ولتاژ به تنهایی بی معنیه و اختلاف ولتاژ صحیحه. منظور من همون ولتاژ GA1 هست منتها زمانی که ترایاک خاموشه. یعنی در زمان خاموشی ترایاک چه ولتاژی روی GA1 میفته؟
شاید بیان بنده ضعیفه که نمیتونم منظورم رو کامل برسونم!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

در زمان روشن شدن دیاک فرمایش شما درسته و من هم میدونم که ولتاژ به تنهایی بی معنیه و اختلاف ولتاژ صحیحه. منظور من همون ولتاژ GA1 هست منتها زمانی که ترایاک خاموشه. یعنی در زمان خاموشی ترایاک چه ولتاژی روی GA1 میفته؟
شاید بیان بنده ضعیفه که نمیتونم منظورم رو کامل برسونم!!

درود

در لحظات خاموشی ، دیاک قطع است و گیت آزاد است و ولتاژ GA1=0 است یعنی اگه A1 برابر 1000 ولت باشه گیت هم 1000 ولته

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

تفاوت دیاک و دو زینر سری چیه و چرا دو زینر معگوس سری ، بعنوان دیاک قابل استفاده نیست
استاد از روی منحنی مشخصه دیاک DB3 (تصویر 1 پیوست) این طور معلومه که با افزایش اختلاف پتانسیل دو طرف دیاک تا قبل از ولتاژ شکست (30 ولت) ، دیاک تقریباً مانع عبور جریان میشه و بعد از رسیدن به ولتاژ شکست، جریان اجازه عبور پیدا میکنه و همزمان با افزایش جریان عبوری، ولتاژ دو سر دیاک تا مقدار VF کاهش پیدا میکنه (VF چقدره؟)
اما منحنی مشخصه دیود زنر نشون میده(تصویر 2 پیوست) زنر هم تا قبل از رسیدن اختلاف ولتاژ دو سرش به ولتاژ شکست، مانع عبور جریان میشه اما با رسیدن به ولتاژ شکست،
اختلاف ولتاژ دو سرش ثابت و برابر VZ میمونه و جریان رو تا جایی که زنر طاقت داره از خودش عبور میده. اتصال دو زنر معگوس سری هم این امکان رو بوجود میاره که از دو طرف بشه اختلاف پتانسیل دلخواه رو در دو طرف اونها ایجاد کرد. مثلاً در تصویر سوم، با عبور جریان از A به B اختلاف ولتاژ 6.7 در AB ایجاد میشه و در حالت عکس و با عبور جریان از B به A ، اختلاف ولتاژ 12.7 ایجاد خواهد شد.
درسته؟

پیوست‌ها

بالا