آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اینورتر صبا الکتریک طرح قدیم

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام خدمت همه دوستان و همکاران گرامی
عکس هایی که در ادامه درج میکنم مربوط به اینورتر صبا الکتریک مدل قدیمی میباشد که از دستگاه های خوب و کار کن میباشد.من تجربه چندانی در تعمیرات این مدل ندارم و برعکس مدل های استاندارد ماسفت و صبا الکتریک های طرح جدید که از 3 برد افقی تشکیل شده اند,از یک برد عمودی که کلیه igbt ها و ترانس جوش و دیود های خروجی بر روی یک برد قرار دارند ,تشکیل شده است و مدارات اسیلاتور هم بر روی برد کوچک smd دیگری قرار دارند. مدل اینورتر جوشکاری گام الکتریک هم دقیقا از همین نوع است و احتمالا یکی از این دو شرکت برای دیگری میسازد.در کل از این مدل زیاد دست مشتری دیدم و اما به دلیل ساختار یک تکه این مدل ,تعمیرات آن از نظر من مشکل میباشد و شاید چون تجربه چندانی در این مدل ندارم مشکل میگیرم.
اما به هر حال دستگاه پرطرفداری میباشد و جای وقت گذاشتن دارد.
و اما ایراد این دستگاه:
دستگاه با اتصال به برق روشن میشود و لی به محض اتصال انبر پروتکت میکند.فکر میکنم ایراد از igbt ها باشد.این دستگاه 8 عدد igbt k30n60hs دارد که دو به دو با هم موازی هستند.
در دستگاه های ماسفت در چنین مواقعی ورودی ترانس جریان را شورت میکردیم و با دستگاه جوشکاری میکردیم تا ایراد خودش را نشان دهد,حالا به نظر شما برای این دستگاه هم چنین کاری صحیح میباشد ویا باید پروتکول خاص دیگری اجرا کنیم. البته در این مدل ترانس جریان مشابه دستگاه های ماسفت نمیباشد و ترانس جریان کاملا شبیه ct های برق صنعتی میباشد و به اولیه آن دسترسی نداریم و فقط ثانویه ترانس جریان روی برد وصل شده و یکی از سیم های ورودی ترانس جوش(بعد از igbt ها)از داخل این ترانس جریان عبور کرده است.
حالا برای شرت کردن ترانس جریان(که البته اگر کار درستی باشد)برای مشخص شدن ایراد باید ثانویه را اتصال کوتاه کنیم یا مدار باز؟
باتشکر فراوان 20141116597.jpg20141116600.jpg20141116603.jpg20141116609.jpg20141116607.jpg20141116606.jpg20141116601.jpg20141116602.jpg

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
مدل اینورتر جوشکاری گام الکتریک هم دقیقا از همین نوع است و احتمالا یکی از این دو شرکت برای دیگری میسازد.در کل از این مدل زیاد دست مشتری دیدم و اما به دلیل ساختار یک تکه این مدل ,تعمیرات آن از نظر من مشکل میباشد و شاید چون تجربه چندانی در این مدل ندارم مشکل میگیرم.
در واقع ساخت شرکت esab میباشد و مدل دستگاه esab buddy arc 200 میباشد .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت همه دوستان و همکاران گرامی
عکس هایی که در ادامه درج میکنم مربوط به اینورتر صبا الکتریک مدل قدیمی میباشد که از دستگاه های خوب و کار کن میباشد.من تجربه چندانی در تعمیرات این مدل ندارم و برعکس مدل های استاندارد ماسفت و صبا الکتریک های طرح جدید که از 3 برد افقی تشکیل شده اند,از یک برد عمودی که کلیه igbt ها و ترانس جوش و دیود های خروجی بر روی یک برد قرار دارند ,تشکیل شده است و مدارات اسیلاتور هم بر روی برد کوچک smd دیگری قرار دارند. مدل اینورتر جوشکاری گام الکتریک هم دقیقا از همین نوع است و احتمالا یکی از این دو شرکت برای دیگری میسازد.در کل از این مدل زیاد دست مشتری دیدم و اما به دلیل ساختار یک تکه این مدل ,تعمیرات آن از نظر من مشکل میباشد و شاید چون تجربه چندانی در این مدل ندارم مشکل میگیرم.
و اما ایراد این دستگاه:
دستگاه با اتصال به برق روشن میشود و لی به محض اتصال انبر پروتکت میکند.فکر میکنم ایراد از igbt ها باشد.این دستگاه 8 عدد igbt k30n60hs دارد که دو به دو با هم موازی هستند.
در دستگاه های ماسفت در چنین مواقعی ورودی ترانس جریان را شورت میکردیم و با دستگاه جوشکاری میکردیم تا ایراد خودش را نشان دهد,حالا به نظر شما برای این دستگاه هم چنین کاری صحیح میباشد ویا باید پروتکول خاص دیگری اجرا کنیم. البته در این مدل ترانس جریان مشابه دستگاه های ماسفت نمیباشد و ترانس جریان کاملا شبیه ct های برق صنعتی میباشد و به اولیه آن دسترسی نداریم و فقط ثانویه ترانس جریان روی برد وصل شده و یکی از سیم های ورودی ترانس جوش(بعد از igbt ها)از داخل این ترانس جریان عبور کرده است.
حالا برای شرت کردن ترانس جریان(که البته اگر کار درستی باشد)برای مشخص شدن ایراد باید ثانویه را اتصال کوتاه کنیم یا مدار باز؟
باتشکر فراوانمشاهده فایل‌پیوست 102698مشاهده فایل‌پیوست 102699مشاهده فایل‌پیوست 102700مشاهده فایل‌پیوست 102701مشاهده فایل‌پیوست 102702مشاهده فایل‌پیوست 102703مشاهده فایل‌پیوست 102704مشاهده فایل‌پیوست 102705

سلام

اگر بدون جوشکاری ولتاژ خروجی داری و igbt ها بدون جوشکاری داغ نمیکنه دراینصورت ارتباطی به igbt ها نداره

بلکه بخش کنترل جریان بدرستی کار نمیکنه
ترانس مورد اشاره شما مربوط به کنترل جریان خروجی است و احتمالا برای شناسایی و محافظت از جریان غیرمجاز تغذیه igbtها هم پیش بینی لازم اندیشه شده
لذا ابتدا باید تفکیک بشه که کدام بخش معییوبه

انبرهای خروجی را با لامپ های متفاوت 100 و 200 و 1000 وات تست کنید ببینید در این جریان های پایین هم پروتکت میکنه یا نه ؟
تا حداقل جریان تقریبی که موجب خرابکاری میشه مشخص بشه

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

اگر بدون جوشکاری ولتاژ خروجی داری و igbt ها بدون جوشکاری داغ نمیکنه دراینصورت ارتباطی به igbt ها نداره

ترانس مورد اشاره شما مربوط به کنترل جریان خروجی است و احتمالا برای شناسایی و محافظت از جریان غیرمجاز تغذیه igbtها هم پیش بینی لازم اندیشه شده

انبرهای خروجی را با لامپ های متفاوت 100 و 200 و 1000 وات تست کنید ببینید در این جریان های پایین هم پروتکت میکنه یا نه ؟

سپاس
با عرض سلام و تشکر از توجه جنابعالی
دستگاه را روشن کردم .66 ولت خروجی دارد و igbt ها هم همه گی سرد بودند.
ترانس جریانی که مورد نظرم بود را در شکل مشخص کرده ام و همچنین در تصویر ای را از pdf ای که جناب bstar (با تشکر از ایشان) ارائه دادند هم مکان ترانس جریان را مشخص کردم.
این شماتیک دقیقا مثل همین دستگاه میباشد.
الان با لامپ خروجی را تست کرده و نتیجه را اعلام میکنم.
با تشکر
1.jpg201411166061.jpg

pdf

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

سپاس
سلام
با لامپ 100 و 1000 هم در آمپر پایین و هم در 200 آمپر دستگاه را تست کردم و در همه حالات لامپ روشن شده و دستگاه هم پروتکت نکرد
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
با لامپ 100 و 1000 هم در آمپر پایین و هم در 200 آمپر دستگاه را تست کردم و در همه حالات لامپ روشن شده و دستگاه هم پروتکت نکرد
سپاس

نقشه مشابهی که فرمودید جناب bstar ارسال فرموده کجاست ؟
ثانویه ترانس ct را تعقیب و قطعات مربوطه را گزارش فرمایید.

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
نقشه مشابهی که فرمودید جناب bstar ارسال فرموده کجاست ؟
ثانویه ترانس ct را تعقیب و قطعات مربوطه را گزارش فرمایید.

سپاس
سلام ببخشید اشتباه نوشتم.از روی اسمی که جناب bstar ذکر فرمودند جستجو کردم و این pdf را پیدا کردم.
http://http://www.esab.co.uk/gb/en/support/upload/BuddyArc-180-200-2.pdf

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
امروز صبح از همین لینک pdf را دانلود کردم ولی الان لینک باز نمیشود.نمی دانم چطور باید در اینجا آپلودش کنم .اما در کل به درد بخورش همین شماتیم بود که درج کردم.

بالا