آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

ha123

کاربر
2015-08-08
4
11
یزد
andishmandan-javan.com
درود

برای افزایش جریان میتونی از مدارهایی که استاد عزیزم جناب استاد رجبی ارائه فرمودند استفاده کنی و به این تغذیه اضافه کنی
بطوریکه با استفاده از آنها بجای یک ترانزیستور از چند ترانزیستور استفاده میکنی تا حداکثر جریان با روش هوشمندانه و قابل پیش بینی از ترانزیستورها عبور کنه که بمقدار غیرمجاز نرسه
متاسفانه فرصت جستجو ندارم و باید خودت جستجو کنی ولی اگه نتونستی از نقشه های مربوطه (مثلا 15 آمپری) برای این تغذیه استفاده کنی مطرح کن تا ابهام شما را رفع کنم

سپاس
سلام
من 7 تا دونه 2n3055 دارم
ایا موازی کردن این ترانزیستور ها روش خاصی داره یا همین طور موازی کنم
و یه سوال من تعداد ترانزیستور ها رو ببرم بالا جریان بیشتری میتونم عیور بدم پس محدود کننده جریان و مدار اتصال کوتاه چی این ها که برای سه امپری طراحی شدن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد من برای خنک کردن ترانزیستور یک فن گذاشتم و برقشو با یک رگلاتور ۱۲ ولت از زیر خازن بزرگ گرفتم ولی وقتی از خروجی منبع تغذیه ۲ آمپر یا بالاتر میگیرم رگلاتور ۱۲ ولت میسوزه به نظر شما علت چی میتونه باشه؟

Sent from my iPad using Tapatalk

درود

احتمالا منظورت اینه که وقتی فن برای مدت کوتاهی روشن میشه رگلاتور میسوزه که طبیعیه چون برای تبدیل 30 ولت به 12 ولت با جریان کم هم باباش درمیاد
بهترین راه :
با روشی که در تاپیک زیر تقدیم کردم از نقطه ای از سیم پیچ ترانس استفاده کن که بسیار ساده و بدون رگلاتور و با یک دیود و خازن هم انرژی مناسب به فن برسه

http://www.irantk.ir/irantk48462-13/

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
من 7 تا دونه 2n3055 دارم
ایا موازی کردن این ترانزیستور ها روش خاصی داره یا همین طور موازی کنم
و یه سوال من تعداد ترانزیستور ها رو ببرم بالا جریان بیشتری میتونم عیور بدم پس محدود کننده جریان و مدار اتصال کوتاه چی این ها که برای سه امپری طراحی شدن

درود

اگه جستجو میکردی میدیدی فقط روش موازی کردن کافی نیست
برای تعریف کردن حداکثر جریان هم مفصلا بحث شده و راهکارهایی ارائه و عملا تست هم شد ولی متاسفانه فرصت کافی ندارم که بجای شما مطالعه و پیدا کنم تا برای جستجو به زحمت نیافتی.

سپاس

ha123

کاربر
2015-08-08
4
11
یزد
andishmandan-javan.com
درود

اگه جستجو میکردی میدیدی فقط روش موازی کردن کافی نیست
برای تعریف کردن حداکثر جریان هم مفصلا بحث شده و راهکارهایی ارائه و عملا تست هم شد ولی متاسفانه فرصت کافی ندارم که بجای شما مطالعه و پیدا کنم تا برای جستجو به زحمت نیافتی.

سپاس

ببخشید من چی سرچ کنم

ha123

کاربر
2015-08-08
4
11
یزد
andishmandan-javan.com
سلام به همه من منبع تعذیه رو درست کردم همه چیز عالی کار میکنه :distracted:
ولی یه مشکل هست که من وقتی جریان یک امپر از مدار میکشم ولتاژ خیلی افت ولتاژ در پی داره چی کار کنم
و یه سوال دارم ایا میشه قسمت محدود کننده مدار و قسمت اتصال کوتاه رو حذف کرد برای این کار چی کار باید کنم :92000000:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام به همه من منبع تعذیه رو درست کردم همه چیز عالی کار میکنه :distracted:
ولی یه مشکل هست که من وقتی جریان یک امپر از مدار میکشم ولتاژ خیلی افت ولتاژ در پی داره چی کار کنم
و یه سوال دارم ایا میشه قسمت محمدود کننده مدار و قسمت اتصال کوتاه رو حذف کرد برای این کار چی کار باید کنم :92000000:

درود

ولتاژ کلکتور 2N3055 در حالت بی باری چند ولته ؟
و با بار حدود 1 یا 2 آمپر چند ولته ؟

و یه سوال دارم ایا میشه قسمت محمدود کننده مدار و قسمت اتصال کوتاه رو حذف کرد برای این کار چی کار باید کنم
حذف محدود کننده مقدوره ولی عاقلانه نیست .
شبیه این خواسته که بگی دستم زخمی شده و درد میکنه لذا برای نابود کردن سیستم عصبی بدنم که هیچوقت دردی احساس نکنم راهنمایی کنید چکار کنم ؟ !
باین ترتیب درسته که چند روزی از احساس درد فارغ میشی ولی پس از چند روز بکلی از حیات دنیوی هم فارغ شدی

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام به استاد گرامی
بنده دیروز خروجی منبع تغذیه را به اسیلوسکوپ وصل کردم و مشاهده کردم که خروجی ولتاژ چقدر صاف است و ریپل ندارد حتی تو 12 ولت 4 آمپر هم ریپل نداد ولتاژ ورودی یک ترانس 20 ولت متناوب 10 آمپر هست و از یک ماسفت irfp260n به جای ترانزیستور های قدرت استفاده کرده ام و همه ی قطعات مدار همان بوده فقط مقاومت R7 را 0.22 اهم قرار داده ام. ولی وقتی محدود کننده ی جریان شروع به کار میکند خروجی به شدت ریپل پیدا میکند ایا مشکل طبیعی بوده ؟ یا در هر حالتی باید ولتاژ بدون ریپل باشد ؟
حتی توی 12 ولت و ولتاژ های دیگر جریان بسیار کم 0.1 آمپر را کشیدم و وقتی محدود کننده ی جریان را روی صفر قرار دادم ولتاژ خروجی به شدت ریپل داشت بار خروجی که امتحان کردم یه مقاومت بود و یک لامپ در هر تو تست وقتی محدود کننده ی جریان به کار میافتد ولتاژ به شدت ریپل پیدا میکند .
در حالت عادی بدون محدود کردن جریان ولتاژ خروجی صاف است.
تست های انجام شده :
ولتاژ -5.6 ولت درست است و ولتاژ 11.2 ولت هم درست بوده و ولتاژ وسط ولوم جریان خطی تغییر میکند ایسی u3 تعویض شد ولی همچنان مشکل پا برجاست .
در حالتی ایسی را در اورده و منبع را روشن کرده ( بدون u3) و در خروجی باری قرار داده و پایه ی 6 ایسی u3 را به گراند وصل کرده ( تاکید دوباره ایسی در اورده شده بود و فقط منظور در سوکت پایه ی 6 است) و ولتاژ خیلی صاف پایین امد ! یعنی درست کار کرد ! ولی با ایسی همان مشکل وجو داد لطفا کمک کنید !؟
عکس مدار:
6tc6zbmroouj27fzwmmd.jpg
شکل موج در حالت که محدود کننده ی جریان به کار میافتد :
ابی پایه ی 6 ایسی u3 . زرد ولتاژ خروجی مدار .
DS0009.PNG
و پایینی بدون به کار افتاد محدود کننده ی جریان ولتاژ خروجی مدار در 12 ولت با جریان 3 آمپر .
DS0010.PNG
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام به استاد گرامی
بنده دیروز خروجی منبع تغذیه را به اسیلوسکوپ وصل کردم و مشاهده کردم که خروجی ولتاژ چقدر صاف است و ریپل ندارد حتی تو 12 ولت 4 آمپر هم ریپل نداد ولتاژ ورودی یک ترانس 20 ولت متناوب 10 آمپر هست و از یک ماسفت irfp260n به جای ترانزیستور های قدرت استفاده کرده ام و همه ی قطعات مدار همان بوده فقط مقاومت R7 را 0.22 اهم قرار داده ام. ولی وقتی محدود کننده ی جریان شروع به کار میکند خروجی به شدت ریپل پیدا میکند ایا مشکل طبیعی بوده ؟ یا در هر حالتی باید ولتاژ بدون ریپل باشد ؟
حتی توی 12 ولت و ولتاژ های دیگر جریان بسیار کم 0.1 آمپر را کشیدم و وقتی محدود کننده ی جریان را روی صفر قرار دادم ولتاژ خروجی به شدت ریپل داشت بار خروجی که امتحان کردم یه مقاومت بود و یک لامپ در هر تو تست وقتی محدود کننده ی جریان به کار میافتد ولتاژ به شدت ریپل پیدا میکند .
در حالت عادی بدون محدود کردن جریان ولتاژ خروجی صاف است.
تست های انجام شده :
ولتاژ -5.6 ولت درست است و ولتاژ 11.2 ولت هم درست بوده و ولتاژ وسط ولوم جریان خطی تغییر میکند ایسی u3 تعویض شد ولی همچنان مشکل پا برجاست .
در حالتی ایسی را در اورده و منبع را روشن کرده ( بدون u3) و در خروجی باری قرار داده و پایه ی 6 ایسی u3 را به گراند وصل کرده ( تاکید دوباره ایسی در اورده شده بود و فقط منظور در سوکت پایه ی 6 است) و ولتاژ خیلی صاف پایین امد ! یعنی درست کار کرد ! ولی با ایسی همان مشکل وجو داد لطفا کمک کنید !؟
عکس مدار:
مشاهده فایل‌پیوست 133981
شکل موج در حالت که محدود کننده ی جریان به کار میافتد :
ابی پایه ی 6 ایسی u3 . زرد ولتاژ خروجی مدار .
مشاهده فایل‌پیوست 133982
و پایینی بدون به کار افتاد محدود کننده ی جریان ولتاژ خروجی مدار در 12 ولت با جریان 3 آمپر .
مشاهده فایل‌پیوست 133984
سپاس

درود

پاسخ شما در سوال شما وجود داره

منبع تغذیه شما سالمه
متشابها شما گاز اتومبیلی را محدود کردی که مانع سرعت بالاتر از 100 کیلومتر بشه و حالا بقدری سرعت به 100 کیلومتر نزدیک شده که محدود کننده فعال شده و مدام مانع میشه و شما میخوای از 100 عبور کنی و لذا اتومبیل مدام شل و سفت میکنه و سرعت اتومبیل دل دل میزنه که اساسا باید همینطور باشه وگرنه چطور محدودت کنه.

در تغذیه هم همینطوره
یعنی شما به مرز فعال شدن محدود کننده رسیدی و لذا مانع میشه و شما دوباره میخوای جریان بحرانی بکشی و او دوباره مانع میشه و لذا ولتاژ دل دل میزنه که طبیعی است

اگه میخوای 1 آمپر بکشی نباید محدود کننده را با 1 آمپر محدود کنی بلکه بابد کمی در جریان بالاتر از 1 آمپر محدود بشه.
یعنی وقتی چراغ قرمز محدود کننده روشن بشه درواقع داره بهت میگه زیرش زاییدم به من زور نیار و لذا حالت غیر طبیعی است و در این شرایط نباید توقع حالت طبیعی را داشته باشی .

سپاس

آخرین ویرایش:

armin_gera

کاربر
2010-06-19
15
35
سلام
ضمن تشکر فراروان از استاد عزیز , دوتا سوال داشتم
اول اینکه محدود کننده جریان ک فعال میشه آیا باعث ب وجود اومدن ریپل های زیاد تو خروجی نمیشه؟ چون خروجی اپمپ 3 هی قطع و وصل میشه و اپمپ 2 رو انگولک میکنه
و سوال دوم ایا میشه ب جای 741 از lm324 ک 4 تا اپمپ توش داره برای خلوت شدن مدار استفاده کرد؟
ممنون

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام
ضمن تشکر فراروان از استاد عزیز , دوتا سوال داشتم
اول اینکه محدود کننده جریان ک فعال میشه آیا باعث ب وجود اومدن ریپل های زیاد تو خروجی نمیشه؟ چون خروجی اپمپ 3 هی قطع و وصل میشه و اپمپ 2 رو انگولک میکنه
و سوال دوم ایا میشه ب جای 741 از lm324 ک 4 تا اپمپ توش داره برای خلوت شدن مدار استفاده کرد؟
ممنون

با اجازه استاد غزال عزیز.
سلام دوست محترم.
1- پاسخ سؤال اول شما در توضیحات استاد غزال در پست شماره 158 موجوده.
2- به نقشه دقت کنین، ولتاژ تغذیه آپ امپ های 2 و 3 با تغذیه آپ امپ 1 متفاوته. بنابراین نمیتونین از یه LM324 به جای 741 استفاده کنین.
توضیحات تکمیلی اگه نیاز بود، خود استاد غزال مطرح خواهند کرد. موفق باشین

بالا