آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اخبار: شروع ثبت نام کلاس های آموزش الکترونیک استاد غزال

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

من از محل مورد نظر در تهران مطلعم و فقط یکباربرای چند ساعت در عمرم مشهد بودم و از اونجا خبر ندارم ولی مطمئنم اونجا اماکن بهتر و بیشتری داره
همه شهرها شبیه جمعه بازار دارن
درغیراینصورت سمساری ها و تعمیرگاه ها مراجعه کن خصوصا تعمیرگاه غیر صوتی و تصویری مانند خانگی و سیم پیچ ها و امثالم که نمیتونن مولتیمتر تعمیر کنن و حتما چند تا اوراقی دارن که اتفاقا خیلی بهتر از تولیدات اخیر است.
صوتی و تصویری ها هم مولتیمتر خراب داران ولی احتمالش کمتر از تعمیرگاه های فوق هست چون میتونن تعمیرش کنن

سپاس

سلام
استاد پس از جستجوی زیاد و نیافتن مولتی متر استوک. و همچنین با توجه به تأکیدات همیشگی شما بر استفاده از مولتی متر آنالوگ و مزایای اون، تصمیم گرفتم یه مولتی متر نو و تا حدی جنس خوب تهیه کنم. به همین خاطر از یکی از فروشگاههای تهران یه دونه پروسکیت مدل mt2018 خریدم که امروز به دستم رسید و بی صبرانه منتظر شروع کلاسهای شما هستم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام
استاد پس از جستجوی زیاد و نیافتن مولتی متر استوک. و همچنین با توجه به تأکیدات همیشگی شما بر استفاده از مولتی متر آنالوگ و مزایای اون، تصمیم گرفتم یه مولتی متر نو و تا حدی جنس خوب تهیه کنم. به همین خاطر از یکی از فروشگاههای تهران یه دونه پروسکیت مدل mt2018 خریدم که امروز به دستم رسید و بی صبرانه منتظر شروع کلاسهای شما هستم.

درود

مولتیمتر آنالوگ برای تعمیرات ، هر چه قدیمی تر باشه بهتره
ارزش مولتیمتر آنالوگ به دقتش نیست برای استحکامش ارزشمنده
در تعمیر خواهیم دید که نیاز به دقت نداری ولی شدیدا نیاز به حفظ مولتیمتر خودت داری چون قلق هر مولتیمتر آنالوگی نسبت به نیمه هادی ها متفاوته
لذا اگه مولتیمتر خودتو از دست بدی نمیتونی با سرعت عیبو پیدا کنی .

اینجوری برات بگم که حدود ۵۰ ساله با ساده ترین مولتیمتر کار میکنم و بیش از ۴۰ ساله رسما و با مجوز با همین مولتیمتر ساده کار و تعمیر میکنم و حتی در الکترونیک صنعتی بندرت از کلمپ استفاده میکنم و با هیچ قیمتی عوضش نمیکنم
درحالیکه گرون ترین دستگاه های پژوهشی دارم

انواع مولتیمترها رو تهیه کردم ولی نتونستم از مولتیمتر اول دست بکشم
بسیار بسیار ساده است ولی مثلا بجای لاک از شیشه روی عقربه استفاده کرده که برخلاف لاک ، باردار نمیشه و الکتریسته ذخیره نمیکنه و موجب اختلال عملکرد میتر نمیشه.
اگه چند بار روی محافظ لاکی و شفاف عقربه دست بکشی می بینی عقربه بواسطه الکتریسته روی لاک ، دیگه یک عددی رو نشون میده و مجبوری تنظیمش کنی که موجب خطای شدید میشه که هر چند خطاش مهم نیست ولی بسیاری از مواقع موجب خطاهای غیر قابل اغماض میشه و حتی عقربه تکون نمیخوره.

سلکتورش ۱۰۰۰ سال دیگه خراب نمیشه چون کلا فلزی است و از مدار چاپی استفاده نکرده.
اگه احیانا بسوزه مثل برق و باد تعمیر میشه چون قطعاتی نداره و قابو باز کنی قطعات سوخته براحتی قابل تعویضه.

در تعمیرات خواهیم دید ۱ کیلو و ۱،۱ کیلو تفاوتی نداره و ۱۲ ولت و ۱۱ ولت فرقی نداره لذا دقت بالا به کارمون نمیاد.
وقتی یک بخش صدمه می بینه مشخصه ها تفاوت فاحشی با حالت نرمال پیدا میکنن.
بنحوی که با میتر رادیو ضبط و باطری ساعت مولتیمتر جیبی درست کردم و غالبا همراهم هست که در تصویر چهارم می بینی و سالهاست در مواقعی که مولتیمترم در دسترس نیست با همین میتر تصویر چهارم تعمیر میکنم.
لذا مولتیمتر فقط محکم و لذا قدیمی تر باشه و یه چیزی تقریبی نشون بده خوبه .

IMG_20200511_010402_524.jpg
این عالیترین مولتیمتر منه که حدود ۵۰ سال دارمش و با این تعمیر کرده و میکنم و برام خیلی ارزش داره درحالیکه گدا هم قبولش نمیکنه

IMG_20200511_010519_541.jpg
اینم داخل مولتیمترم که سلکتورش بکلی فلزی و مادام العمر هست و قطعاتی هم نداره

IMG_20200511_010100_388.jpg
این جزء مولتیمترهای گران قیمت هست ولی شاید یکبار هم در تعمیرات ازش استفاده نکردم و فقط خاک میخوره
حتی در امور پژوهشی هم بندرت ازش استفاده میکنم چون ۲ زار نمی ارزه ولی خیلی ها هلاکش هستن و قطعا بالای یک میلیون قیمت داره

IMG_20200511_013246_885.jpg
اینم مولتیمتر جیبی من که غالبا همراهم هست و با همین هم بسیاری از دستگاه ها را تعمیر کردم و خاطرات و ماجراهایی باهاش دارم

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
تفاوت کسی که با دانش و با چراغ روشن وارد یه موضوع میشه با من مبتدی که با دانسته های اندک و تحت تأثیر تبلیغات در موضوعی ورود میکنم همینه دیگه استاد. من به ظاهر و قیمت و جیب خودم نگاه میکنم و شما به نکاتی که فرمودین.
راستش منم با توجه به فرمایش شما دلم میخواست که یکی از همون قدیمی ها رو تهیه کنم اما همونطور که عرض شد پیدا نکردم و موقعیت رفتن به تهران رو هم نداشتم. لذا مجبور شدم که دل به دریا بزنم و یدونه نو بخرم. قیمتش حدود 350 تومن شد و امیدوارم آسیب نبینه. البته شما مطمئنا از قرار کرفتن دستگاه در موقعیتهای آسیبپذیر جلوگیری میکنین مگر اینکه خودم بی احتیاطی کنم و آسیب ببینه که سعی خودمو خواهم کرد که این اتفاق نیفته.

Untitled.png

استاد دقیقا متوجه اون مولتیمتر جیبی نشدم و برام خیلی جالب شده. اگه ممکنه یکم درموردش توضیح بدین. اون میتر چی بوده و خط سبز و قرمز (شبیه نمایشگر پربودن کیسه جاروبرقیه ) دقیقا چی هستن و ..

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
تفاوت کسی که با دانش و با چراغ روشن وارد یه موضوع میشه با من مبتدی که با دانسته های اندک و تحت تأثیر تبلیغات در موضوعی ورود میکنم همینه دیگه استاد. من به ظاهر و قیمت و جیب خودم نگاه میکنم و شما به نکاتی که فرمودین.
راستش منم با توجه به فرمایش شما دلم میخواست که یکی از همون قدیمی ها رو تهیه کنم اما همونطور که عرض شد پیدا نکردم و موقعیت رفتن به تهران رو هم نداشتم. لذا مجبور شدم که دل به دریا بزنم و یدونه نو بخرم. قیمتش حدود 350 تومن شد و امیدوارم آسیب نبینه. البته شما مطمئنا از قرار کرفتن دستگاه در موقعیتهای آسیبپذیر جلوگیری میکنین مگر اینکه خودم بی احتیاطی کنم و آسیب ببینه که سعی خودمو خواهم کرد که این اتفاق نیفته.

مشاهده فایل‌پیوست 166180

استاد دقیقا متوجه اون مولتیمتر جیبی نشدم و برام خیلی جالب شده. اگه ممکنه یکم درموردش توضیح بدین. اون میتر چی بوده و خط سبز و قرمز (شبیه نمایشگر پربودن کیسه جاروبرقیه ) دقیقا چی هستن و ..

درود
8]درود

سمساری و ضایعاتی ها برای تعمیرکار بعنوان الماس و جواهر فروشی محسوب میشه
و لازمه که هر تعمیرکاری در محل و شهر خودش از ادرس این اماکن مطلع باشه زیرا بدون اغراق گاها قطعات و لوازمی در این اماکن وجود داره که از هر جواهری گران بهاتر هست و گاهی الهام بخش مخلوقات نوظهور میشه و نقش اساسی در ارتقاء دانش تعمیرکار داره .
اگه پیداش میکردی میتونستی با این مبلغ ۱۰ تا مولتیمتر عالیتر تهیه کنی.
میتر مورد نظر شما که در تصویر زیر پیوست است متعلق به رادیو ضبط های کاست قدیمی است و نمایشگر شدت صدا و گاها میزان ضعف باطری بود و نقشی در ترکیب و رنگ سبز و قرمز آن نداشتم و فقط میزان حرکت عقریه برای من ملاک است و مقصودم این بود که در تعمیرات نیاز به دقت آنچنانی نیست ولی کالیبره کردن نیاز به دقت داره و لوازم الکترونیک خانگی و صوتی و تصویری کالیبره نیاز نداره و اگه نیاز داشته باشه معیار کالیبراسیون گوش و چشم هست زیرا اینگونه لوازم برای لذت گوش و چشم و اعضاء بدن ساخته میشه و غالبا هر تغییر و تنظیمی برای گوش و چشم و اعضاء خوشایندتره همونجا کالیبره است
در هر صورت تعمیر الکترونیک در عین حال که برای مبتدی بسیار دشواره اما اگه با فوتش آشنا بشه ساده ترین حرفه است

اگه مولتیمتر خودتو باز کنی بد نیست و اگه نقشه نداره ، بهتره چند عکس از مقادیر و مشخصات قطعات داشته باشی .

سپاس
یک باطری ساعت کنارش اضافه کردم و چسب اسکاچ که دورش پیچیدم برای نگهداری باطری هست چون حال و حوصله نداشتم جای باطری براش درست کنم .
مشاهده فایل‌پیوست 166144

آخرین ویرایش:

فرهاد ریگی

مدیر تعمیرات فتوکپی ، پرینتر و فکس
مدیر تالار
2010-10-30
2,564
30,856
بلوچستان
درود
8]درود

و لازمه که هر تعمیرکاری در محل و شهر خودش از ادرس این اماکن مطلع باشه زیرا بدون اغراق گاها قطعات و لوازمی در این اماکن وجود داره که از هر جواهری گران بهاتر هست و گاهی الهام بخش مخلوقات نوظهور میشه و نقش اساسی در ارتقاء دانش تعمیرکار داره .
میتر مورد نظر شما که در تصویر زیر پیوست است متعلق به رادیو ضبط های کاست قدیمی است و نمایشگر شدت صدا و گاها میزان ضعف باطری بود و نقشی در ترکیب و رنگ سبز و قرمز آن نداشتم و فقط میزان حرکت عقریه برای من ملاک است و مقصودم این بود که در تعمیرات نیاز به دقت آنچنانی نیست ولی کالیبره کردن نیاز به دقت داره و لوازم الکترونیک خانگی و صوتی و تصویری کالیبره نیاز نداره و اگه نیاز داشته باشه معیار کالیبراسیون گوش و چشم هست زیرا اینگونه لوازم برای لذت گوش و چشم و اعضاء بدن ساخته میشه و غالبا هر تغییر و تنظیمی برای گوش و چشم و اعضاء خوشایندتره همونجا کالیبره است
در هر صورت تعمیر الکترونیک در عین حال که برای مبتدی بسیار دشواره اما اگه با فوتش آشنا بشه ساده ترین حرفه است

اگه مولتیمتر خودتو باز کنی بد نیست و اگه نقشه نداره ، بهتره چند عکس از مقادیر و مشخصات قطعات داشته باشی .

سپاس
یک باطری ساعت کنارش اضافه کردم و چسب اسکاچ که دورش پیچیدم برای نگهداری باطری هست چون حال و حوصله نداشتم جای باطری براش درست کنم .
مشاهده فایل‌پیوست 166144

بودن استاد یکی از الطاف خداوند هست که الان نزد همه ما حضور دارند.بارهت در برخورد با مشکلات به کمک ایشان تا رسیدن به نتیجه مطلوب ایشان بدون هیچ چشم داشتی بنده رو کمک کردن.
این بهترین فرصت پیش آمده که از تجارب گرانبهای ایشان استفاده کنیم.بازم هم از ایشان نهایت تشکر رو دارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام عزیزان.
ما کماکان منتظریم از حضور استاد بزرگوار فیض ببریم. معلوم نشده که از کی قرار هست کلاس ها شروع بشه و شرایط ثبت نام چطور هست؟

درود

با تشکر فراوان و تقدیر بی پایان از اینهمه لطف وعنایت قابل ستایشی که جبران ناپذیر است .
با احتمال زیاد قراره حدود یکماه دیگه یعنی در تیر ماه ثبت نام انجام بشه.

سپاس

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
درود
8]درود

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 166144

با سلام به استاد گرامی و همه کاربران گرامی،جناب استاد از اونجا که مدتهاست پیگیر آموزش ها،رهنمودها،و کلا نوشته های جنابعالی درراین سایت وزین هستم.لذا سوالاتی که مدتهاست در ذهن من هست و گرچه بارها و در محضر بزرگانی دیگرهم مطرح کردم و پاسخ هایی هم دریافت کردم اما دوست دارم نظر جنابعالی را نیز در این موارد بدونم.امیدکه بازهم چراغی دراین راه تاریک برای ما روشن کنید.و اما سوالات که شاید هم کنی بی ربط به هم باشن.
1. ما در دریافت هزینه تعمیر یک وسیله باید چه‌چیزی را مدنظر قرار بدیم،وقتی که پاش گذاشتیم؟میزان تخصص ما یا خرج روزانه خودمون؟ایا مجازهستیم از کسی که ثروتمند هست اجرت بیشتری بگیریم؟
2.آیا استفاده از لوازم و قطعات دست دوم که از روی بردهای اوراقی دراوردیم برای تعمیر وسایل مشتری اخلاقی هست؟
3.در برخی موارد مشتری میخاد بدونه وسیله اش چه مشکلی داشته و‌چطور تعمیر شده ایا باید حقیقت را بگیم اسرار کارمون را لو بدیم یا طرف را به اصطلاح بپیچونیم؟
4=در برخی موارد تعمیرکار قبلی عمدا وسیله ای را خراب کرده یا قطعه ای را برداشته ایا باید این مورد را به مشتری بگیم یا طرف همکارمون را بگیریم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام به استاد گرامی و همه کاربران گرامی،جناب استاد از اونجا که مدتهاست پیگیر آموزش ها،رهنمودها،و کلا نوشته های جنابعالی درراین سایت وزین هستم.لذا سوالاتی که مدتهاست در ذهن من هست و گرچه بارها و در محضر بزرگانی دیگرهم مطرح کردم و پاسخ هایی هم دریافت کردم اما دوست دارم نظر جنابعالی را نیز در این موارد بدونم.امیدکه بازهم چراغی دراین راه تاریک برای ما روشن کنید.و اما سوالات که شاید هم کنی بی ربط به هم باشن.
1. ما در دریافت هزینه تعمیر یک وسیله باید چه‌چیزی را مدنظر قرار بدیم،وقتی که پاش گذاشتیم؟میزان تخصص ما یا خرج روزانه خودمون؟ایا مجازهستیم از کسی که ثروتمند هست اجرت بیشتری بگیریم؟
2.آیا استفاده از لوازم و قطعات دست دوم که از روی بردهای اوراقی دراوردیم برای تعمیر وسایل مشتری اخلاقی هست؟
3.در برخی موارد مشتری میخاد بدونه وسیله اش چه مشکلی داشته و‌چطور تعمیر شده ایا باید حقیقت را بگیم اسرار کارمون را لو بدیم یا طرف را به اصطلاح بپیچونیم؟
4=در برخی موارد تعمیرکار قبلی عمدا وسیله ای را خراب کرده یا قطعه ای را برداشته ایا باید این مورد را به مشتری بگیم یا طرف همکارمون را بگیریم؟

درود

۱- ازآنجاکه ملاک اجرت تعمیرکار بر پایه عرف و تامین مخارج معمولی زندگی است و از طرفی میزان تخصص تعمیرکار که با تلاش و زحمات و تحمل خساراتی حاصل میشه باید در اینده از سوی متقاضی جبران بشه و بهمین علت اجرت یکساعت کار متخصص قلب بسیار بالاتر از یکساعت کار پرستار است و دیگر موارد بیشماری که در تعین اجرت موثره ، معمولا شما نمیتونی اجرت مناسب را از بی بضاعت بگیری و اگه هر مبلغی از ثروتمند بگیری اجرت غیر واقعی و اجحاف نیست زیرا دراینصورت اغلب تعمیرکاران باید سرمایه دار بزرگی باشن درحالیکه چنین اتفاقی در بین تعمیرکاران اتفاق نمیافته .

و لذا قطعا هر مبلغی بتونی از ثروتمند بگیری هنوز حقتو نگرفتی
و اگه از بی بضاعت کمتر میگیری با توجه به شرایط خودت و شرایط اجتماعی فقرا ، در اراده شماست و جزء سیاست شغلی است و به کسی ارتباط نداره.
زیرا در شرایطی بدلیل ناتوانی مشتری و جامعه ناگزیر هستی اجرت میلیونی را باهزار تومن صلح کنی و دلیل چشم پوشی از اجرت واقعی برای ثروتمند نیست.

۲- بهاء واقعی اجناس و قطعات قدیمی غالبا با ارزش طلا برابری میکنند و بسیار ارزشمندتر از قطعات نو هستند و اگر به هر صورتی دراختیار داری باید با ارزش واقعی محاسبه بشه و اگه مثلا پدربزرگم مجانا دراختیارم گذاشته درواقع گنجی است که براحتی حاصل شده و کسی گنج را بقیمت نازل نمیفروشه
خصوصا که بین لوازم کهنه و در سمساری و با صرف وقت و جستجو و با تقبل خساراتی بدست امده باشه .

۳- به متقاضی براورد اولیه را اعلام کن که اگه اجازه دارم تا x تومن تعمیر کنم حاضرم اقدام کنم در غیراینصورت کار من نیست
و اگه پس از بررسی مشخص شد این مبلغ کافی نیست با شما هماهنگ میکنم چون هزینه تعمیر موتور سیکلت هم قبل از مشخص نمیشه چه رسد به الکترونیک.

ازآنجاکه مشتری تصور میکنه با اجرت واقعی ، سرمایه دار بزرگی میشی حاضر به تمکین نیست و براحتی نمی پردازه لذا تدابیری لازمه که به طریقی حق خودتو بگیری .
مثلا اگه از ابتکارات فنی استفاده میکنی دلیل محکمه پسندی هست که نمیتونی اسرار فنی رو به اطلاع مشتری برسونی ولی قبل از تعمیر بنحوی که اشاره کردم توافق نسبی داشته باش .

۴- در مورد قطعاتی که برداشته شده حتی المقدور بشکلی که علیه همکارت استنباط نشه واقعیت موجود را به اطلاع متقاضی برسان و در حضور خودش ، دستگاه را باز کن و بگو این قطعات وجود نداره
درغیراینصورت اگه قابل تعمیر نباشه و عودت کنی ، خودت در معرض اتهام مشابه خواهی بود

سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا