آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: گرم کردن شدید فتهای درایور بعد از تعویض در دستگاه جوش dx6-200

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

مهندس دارابی عزیز

لطفا بابت نحوه استفاده از دیتاشیت در خصوص زمان روشن و خاموش شدن فت ها بذل عنایت فرمایید.

اگر لبه بالا رونده سیگنال اعمالی به گیت دارای شیب ملایمی بود دراینصورت آستانه هدایت متفاوت فت ها ، موجب روشن شدن فت های مختلف در زمانهای متفاوت میگردید .

بعبارتی اگر آستانه هدایت یک فت X ولت و فت دیگر X+1 باشد و سیگنال دندانه اره ای به گیت اعمال شود دراینصورت ازآنجاکه دامنه X+1 مدت زمانی بعد از دامنه X میباشد لذا فت با آستانه هدایت X زودتر از فت دیگر روشن میشد

اما به استناد تصویری که ارسال فرمودید شکل موج اعمالی به گیت در لبه بالارونده بصورت ضربه و تیز است و بعبارتی دامنه X , X+1 , X+5 و 0 و ماکزیمم همگی در یک لحظه و یک زمان حضور دارند

و دراینصورت چگونه ممکنه فت های مختلف ، در زمانهای متفاوتی روشن بشن ؟

البته تصور میکنم استدلال هوشمندانه شما درخصوص آمپلیفایر و تقویت سیگنالهای صوتی مطرح شده باشد که دراینصورت با نظر شما موافقم اما در مدارهایی که از فت بعنوان سوئیچ استفاده میشه و لزوما با ضربه روشن میشه زمان روشن شدن فت ها متفاوت نمیشه

بابت موضوع قابل تاملی که سوژه بحث ساختید سپاسگزارم .
سلام مهندس
من مهندس الکترونیک نیستم و مثل شما نمیتوانم مدارات و رفتار قطعات را تحلیل کنم و موردی اگر ذکر میکنم حاصل تفکرات ذهن پریشان این جانب میباشد و جهت افزایش تجربه و دانستنیهای جمع میباشد پس اگر جایی اشتباه میکنم خوشحال میشوم که ایرادم گرفته شود تا در جمع هم باعث گمراهی دیگر دوستان نشود.
بطور کلی برای اینکه نتیجه بگیریم آیا استفاده از مدل های متفاوت با مشخصات نزدیک به هم ماسفت در اینورتر های جوشکاری مجاز است یا نه لطفا نظر قطعی خود را اعلام کنید.
در مورد igbt ها هم همین مشکل را داریم و من فکر میکنم igbt ها خیلی حساس تر از ماسفت ها بوده باشند. البته من در دستگاهی که هم مدل اینورتر 200 آمپر synyoung که در تاپیکی جداگانه ایرادش را ذکر کرده ام (که خواهشمندم در آن مورد هم نظر بدهید) سه مدل igbt را کنار هم روی دستگاه نصب کردم دستگاه روشن شد و مقداری هم کار کرد اما دفعه بعد که دستگاه را روشن کردم کل ترانزیستور ها ترکید.البته من احتمال میدهم که ایراد از متفاوت بودن igbt ها نبوده باشد چون قبل از من هم کس دیگری همه 6 ترانزیستور را تعویض کرده بود که به گفته صاحب دستگاه یک الکترود هم جوش نداده و igbt های دستگاه دوباره سوخته بودند(یعنی احتمالا ایراد از جای دیگری بود نه از متفاوت بودن ترانزیستورها
باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام مهندس
من مهندس الکترونیک نیستم و مثل شما نمیتوانم مدارات و رفتار قطعات را تحلیل کنم و موردی اگر ذکر میکنم حاصل تفکرات ذهن پریشان این جانب میباشد و جهت افزایش تجربه و دانستنیهای جمع میباشد پس اگر جایی اشتباه میکنم خوشحال میشوم که ایرادم گرفته شود تا در جمع هم باعث گمراهی دیگر دوستان نشود.
بطور کلی برای اینکه نتیجه بگیریم آیا استفاده از مدل های متفاوت با مشخصات نزدیک به هم ماسفت در اینورتر های جوشکاری مجاز است یا نه لطفا نظر قطعی خود را اعلام کنید.
در مورد igbt ها هم همین مشکل را داریم و من فکر میکنم igbt ها خیلی حساس تر از ماسفت ها بوده باشند. البته من در دستگاهی که هم مدل اینورتر 200 آمپر synyoung که در تاپیکی جداگانه ایرادش را ذکر کرده ام (که خواهشمندم در آن مورد هم نظر بدهید) سه مدل igbt را کنار هم روی دستگاه نصب کردم دستگاه روشن شد و مقداری هم کار کرد اما دفعه بعد که دستگاه را روشن کردم کل ترانزیستور ها ترکید.البته من احتمال میدهم که ایراد از متفاوت بودن igbt ها نبوده باشد چون قبل از من هم کس دیگری همه 6 ترانزیستور را تعویض کرده بود که به گفته صاحب دستگاه یک الکترود هم جوش نداده و igbt های دستگاه دوباره سوخته بودند(یعنی احتمالا ایراد از جای دیگری بود نه از متفاوت بودن ترانزیستورها
باتشکر

سلام

مهندس دارابی عزیز

اتفاقا مهندس واقعی کسی است که عملا مهندسی کنه چه با مدرک مهندسی و چه بدون مدرک
و متاسفانه غالبا تنها کاری که از فارغ التحصیل مهندسی برنمیاد همین مهندسی است

محفوظات علمی بی ثمر ، ارزشی نداره و آنچه مهمه عمل و تجربه است
اصولا علوم فنی کلاسیک چنانچه در بهبود و انجام امور عملی قابل استفاده و موثر باشه ، مفیده و درغیراینصورت فقط مایه خجالته

به هر تقدیر
من هم با شما هم عقیده هستم که فقط فت های موازی یک دسته باید مشابه یکدیگر باشن و تفاوت یک دسته موازی با سه دسته دیگر مهم نیست به دو دلیل

1- ازآنجاکه در هر نیم سیکل دو دسته موازی ( مثلا A , B) بصورت سری قرار میگیرن لذا هر جریانی از دسته A عبور کنه لزوما همان جریان از دسته B هم عبور میکنه لذا تفاوت دسته A با دسته B موجب تفادت جریان این دو دسته نمیشه

2- هر دسته سری مستقل از دسته سری دیگر است .

لذا فقط ضروری است که فت های هر دسته موازی مشابه با یکدیگر باشند و تفاوت این دسته با سه دسته دیگر اهمیتی نداره

درخصوص JGBT تجربه ای که دارم درمواردی ناگزیر به استفاده از IGBT بجای فت شدم که زودتر از فت میسوزه ولی با کاهش ولتاژ گیت خیلی بهتر کار میکنه ولی یکی از اونا چند روز پیش پس از یکسال منفجر شد و تحویل تعمیرگاهم گردید و شرمنده کرد

درخصوص عیب دستگاه مورد اشاره برحسب اتفاق تاپیک مربوطه را دیدم اما متاسفانه تجربه ای در خصوص چنین دستگاهی ندارم و تابحال یکدستگاه با ظاهر مشابه دستگاه شما دیدم که فرانسوی بود و با دستکاری های ناشیانه درب و داغونش کرده بودن و تعمیرش مقرون بصرفه نبود و باوجودیکه بجهت کنجکاوی هزینه تعمیر را کمتر از هزینه واقعی پیشنهاد کردم تا بلکه با تعمیر آن دستیابی به اطلاعات جدید محتمل بشه اما با این وجود از نظر هزینه تعمیر توافق نشد

و لذا من هم اطلاعات قابل تقدیمی ندارم وگرنه حتما انجام وظیفه میکردم
اما آنچه مسلم است بالاخره بدست توانای شما تعمیر میشه ولی در زمان طولانی تر

با توجه به اینکه اسکوپ دراختیار دارید تعمیرش خیلی پیچیده نیست و اگر نکته ای به ذهن من هم خطور کنه جسارتا مطرح خواهم کرد

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,110
سلام

مهندس دارابی عزیز

لطفا بابت نحوه استفاده از دیتاشیت در خصوص زمان روشن و خاموش شدن فت ها بذل عنایت فرمایید.

اگر لبه بالا رونده سیگنال اعمالی به گیت دارای شیب ملایمی بود دراینصورت آستانه هدایت متفاوت فت ها ، موجب روشن شدن فت های مختلف در زمانهای متفاوت میگردید .

بعبارتی اگر آستانه هدایت یک فت X ولت و فت دیگر X+1 باشد و سیگنال دندانه اره ای به گیت اعمال شود دراینصورت ازآنجاکه دامنه X+1 مدت زمانی بعد از دامنه X میباشد لذا فت با آستانه هدایت X زودتر از فت دیگر روشن میشد

اما به استناد تصویری که ارسال فرمودید شکل موج اعمالی به گیت در لبه بالارونده بصورت ضربه و تیز است و بعبارتی دامنه X , X+1 , X+5 و 0 و ماکزیمم همگی در یک لحظه و یک زمان حضور دارند

و دراینصورت چگونه ممکنه فت های مختلف ، در زمانهای متفاوتی روشن بشن ؟

البته تصور میکنم استدلال هوشمندانه شما درخصوص آمپلیفایر و تقویت سیگنالهای صوتی مطرح شده باشد که دراینصورت با نظر شما موافقم اما در مدارهایی که از فت بعنوان سوئیچ استفاده میشه و لزوما با ضربه روشن میشه زمان روشن شدن فت ها متفاوت نمیشه

بابت موضوع قابل تاملی که سوژه بحث ساختید سپاسگزارم .

درسته که پالس اعمالی به فتها به گفته شما آنی است ولی باز هم تایم دیویژن اسیلوسکوپ را که کم و زیاد کنی میبینی یک شیب از صفر تا ماکزیمم دامنه ولتاژ وجود داره حالا به فرض اینکه شیب نداشته باشه و در شرایط ایدال باشه و آنی باشه در اینجا شما زمان پاسخدهی فت به سیگنال ورودی گیت را جا انداخته اید ، هر ماسفت از زمانی که فرمان روی گیت میاد تا زمانی که بخواد به اشباع بره یک مدت زمانی طول میکشه که در دیتا شیت قطعه قید شده به گفته استاد غزال عزیز با این وجود بهتر است از فتهای هم نام و کاملا مشابه و ساخت یک شرکت استفاده شود

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
لطفا به زمان تاپیک توجه کنید.
خواهشا برای نظم از ایجاد پست در تاپیک قدیمی جلوگیری کنید.

بالا