آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: گرم کردن شدید فتهای درایور بعد از تعویض در دستگاه جوش dx6-200

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و سپاس مهندس بزرگوار
در ادامه راهنمایی هایی که فرمودید یکی از 12 تا ماسفت از دسته های 3 تایی موازی شده اولش به گمانم نشتی داشت و بعد از چند بار روشن و خاموش کردن دستگاه دیدم چراغ شات دان همیشه روشن میشه که با تست دسته های 4 تایی به خرابی یکی از دسته ها پی بردم و یکی از 3 ماسفت در این دسته اتصال کامل شده ماسفت اتصال را در اوردم و ولتاز 70 ولت در خروجی اومد ماسفت سوخته به شماره 2sk4108 هست 20 امپر 500 ولت میخام از 23n50 استفاده کنم
بهتر خودتان میدانید که در این دستگاهها ماسفتها باید شبیه هم و حتی از یک کارخانه باشند من برای یک ماسفت سوخته نمیتونم هر 11 تای دیگه رو عوض کنم برای من و مشتری بصرفه اقتصادی نیست برای اینکه تعادل این سه دسته موازی با دیگر دسته ها حفظ بشه چه راهکارهایی را پیشنهاد میکنید؟
2sk4108 نتونستم پیدا کنم طرف میگه 23n50 داره بجاش میخوره 23 امپر 500 ولت
مشخصات 2sk4108
RDS (ON) = 0. 21Ω (typ.)
������ High forward transfer admittance : |Yfs| = 14 S (typ.)
������ Low leakage current : IDSS = 100 μA (max) (VDS = 500 V)
������ Enhancement mode : Vth = 2.0 to 4.0 V (VDS = 10 V, ID = 1 mA)
ID=20A

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام و سپاس مهندس بزرگوار
در ادامه راهنمایی هایی که فرمودید یکی از 12 تا ماسفت از دسته های 3 تایی موازی شده اولش به گمانم نشتی داشت و بعد از چند بار روشن و خاموش کردن دستگاه دیدم چراغ شات دان همیشه روشن میشه که با تست دسته های 4 تایی به خرابی یکی از دسته ها پی بردم و یکی از 3 ماسفت در این دسته اتصال کامل شده ماسفت اتصال را در اوردم و ولتاز 70 ولت در خروجی اومد ماسفت سوخته به شماره 2sk4108 هست 20 امپر 500 ولت میخام از 23n50 استفاده کنم
بهتر خودتان میدانید که در این دستگاهها ماسفتها باید شبیه هم و حتی از یک کارخانه باشند من برای یک ماسفت سوخته نمیتونم هر 11 تای دیگه رو عوض کنم برای من و مشتری بصرفه اقتصادی نیست برای اینکه تعادل این سه دسته موازی با دیگر دسته ها حفظ بشه چه راهکارهایی را پیشنهاد میکنید؟
2sk4108 نتونستم پیدا کنم طرف میگه 23n50 داره بجاش میخوره 23 امپر 500 ولت
مشخصات 2sk4108
RDS (ON) = 0. 21Ω (typ.)
������ High forward transfer admittance : |Yfs| = 14 S (typ.)
������ Low leakage current : IDSS = 100 μA (max) (VDS = 500 V)
������ Enhancement mode : Vth = 2.0 to 4.0 V (VDS = 10 V, ID = 1 mA)
ID=20A

سلام
اگر میخواد خیلی ارزون بشه همینجوری بهش بده 100 بگیر و بگو مسئولیت با خودش

اگه کمی پول میده فقط همون دسته 3 تایی که یکیش سوخته را خارج کن و سه فت یکجور نصب کن بقیه اشکالی نداره و 200

ولی بهترین کار اینه که 8 فت آمپر بالا بجای 12 فت استفاده کنی. دراینصورت حداقل 400 طی کن و باضمانت بده

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس اینجاها برای این کارها انقد پول نمیدهند شاید خیلی اسرار کنم تازه زیر 100 بگیرم
منظورتان از فرمایش اول که گفتین همینجوری بهش بدم یعنی بجای ماسفت سوخته چیزی نذارم این دسته با دو تا ماسفت بمونه ؟یا اینکه منظورتان این بود همان 23n50 را جایگزین ماسفت سوخته کنم؟
یک سوال دیگر برای فرمایش اخری که گفتین از 8 فت امپر بالا استفاده کنم فت امپر بالا سخت پیدا میشه بجاش میتوان از ای جی بی تی استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مهندس اینجاها برای این کارها انقد پول نمیدهند شاید خیلی اسرار کنم تازه زیر 100 بگیرم
منظورتان از فرمایش اول که گفتین همینجوری بهش بدم یعنی بجای ماسفت سوخته چیزی نذارم این دسته با دو تا ماسفت بمونه ؟یا اینکه منظورتان این بود همان 23n50 را جایگزین ماسفت سوخته کنم؟
یک سوال دیگر برای فرمایش اخری که گفتین از 8 فت امپر بالا استفاده کنم فت امپر بالا سخت پیدا میشه بجاش میتوان از ای جی بی تی استفاده کرد؟

سلام

اگر یکی از فت های فرد متفاوت باشه احتمال سوختن بیشتر میشه یعنی اگه دو فت باشه بهتر از 3 فت است که یکی ازآنها متنفات باشه

لذا اگه این دسته دوتایی باشه عمرش بیشتر از 3 فت ناهماهنگه
چون ممکنه عمده جریان از یک فت بگذره ولی با دو فت مشابه تردیدی نیست که هر دو فعال میشن
البته اگر ساختار یک فت متفرقه بگونه ای باشه که جریان کمتری ازش عبور کنه دراینصورت بهتره
ولی نمیدونیم چه حالتی اتفاق می افته و لذا همون 2 فت مناسب تره

در مورد IGBT بله میشه ولی با قاطعیت نمیتونم بگم روی این مدل کار میکنه یا نه
البته فت 80 آمپری هم در بازار موجوده

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و تشکر از مهندس غزال
بالاخره یا پرس و جو یک عدد 4108 با مارک توشیبا نو( شماره فت خراب خودش هم 4108 با مارک توشیبا ) از یکی از اشناها گرفتم و بجای فت خراب زدم و دستگاه درست شد
مهندس جان 3 تا را با هم عوض میکردم بهتر بود ؟ دیدم هر دو مارک تعویضی و اصلی توشیبا هستند به تعویض همان فت خراب بسنده کردم؟
جای تک فت جایگزین اصلی تاثیر گزاره که اول یا آخر یا وسط باشه؟

در مورد بند پایین با چه راهکاری میشود؟مثلا مقاومت گیت فت متفرقه را بالا برد که جریان کمتری ازش عبور کنه؟
باز هم از عنایت و لطفتان سپاس و قدردانی میکنم

البته اگر ساختار یک فت متفرقه بگونه ای باشه که جریان کمتری ازش عبور کنه دراینصورت بهتره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام و تشکر از مهندس غزال
بالاخره یا پرس و جو یک عدد 4108 با مارک توشیبا نو( شماره فت خراب خودش هم 4108 با مارک توشیبا ) از یکی از اشناها گرفتم و بجای فت خراب زدم و دستگاه درست شد
مهندس جان 3 تا را با هم عوض میکردم بهتر بود ؟ دیدم هر دو مارک تعویضی و اصلی توشیبا هستند به تعویض همان فت خراب بسنده کردم؟
جای تک فت جایگزین اصلی تاثیر گزاره که اول یا آخر یا وسط باشه؟

در مورد بند پایین با چه راهکاری میشود؟مثلا مقاومت گیت فت متفرقه را بالا برد که جریان کمتری ازش عبور کنه؟
باز هم از عنایت و لطفتان سپاس و قدردانی میکنم

سلام
با تعویض یکی از 3 فت عمده ترین ایرادی که زیانباره جریان نامتعادله که پس از تعویض باید در شرایط تولید حرارت متوسط تست بشه

یعنی باید پیچ هر 3 فت باز کنید و از هیت سیگ کمی فاصله داشته باشه و حالا بقدری از دستگاه جریان کشیده بشه که فت ها کمی گرم کنه و ببینی گرمای 3 فت مساوی است یا نه

و اگر حرارت هر 3 فت مساوی باشه بهترین حالته
و درغیراینصورت اگه یکی از فت ها خنک باشه قابل تحمله
ولی اگه دو فت خنک تر باشه بدترین حالته و بزودی میسوزه

البته در مواقع اضطراری که قطعات مورد نیاز قابل تهیه نباشه میتونیم با تمهیداتی حرارت هر 3 فت را متعادل کنیم که در این دستگاه ها بواسطه جریان زیاد با استفاده از خازن و مقاومت سری و موازی گیت مقدوره
ولی در جریان متوسط با استفاده از مقاومت سری امیتر خیلی بهتره

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس گرام در مورد بند اخر پاسخی که فرمودید یک مثال میزنید مثلا با افزایش یا کاهش کدام مقاومت و خازن؟ مثلا در اخرین دستگاهی که تعمیر کردم مقاومت گیت 10 اهم بود و یک مقاومت 15 کیلو و خازن 10 نانو با هم موازی بودند که این خازن و مقاومت با مقاومت گیت و سورس موازی شده بودند مثل عکس زیر ولی فرقی که دارد اینست در این قسمت در هر بازو از یک فت استفاده شده ولی مثال ما باید برای 3 فت موازی در هر بازو باشه

البته در مواقع اضطراری که قطعات مورد نیاز قابل تهیه نباشه میتونیم با تمهیداتی حرارت هر 3 فت را متعادل کنیم که در این دستگاه ها بواسطه جریان زیاد با استفاده از خازن و مقاومت سری و موازی گیت مقدوره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مهندس گرام در مورد بند اخر پاسخی که فرمودید یک مثال میزنید مثلا با افزایش یا کاهش کدام مقاومت و خازن؟ مثلا در اخرین دستگاهی که تعمیر کردم مقاومت گیت 10 اهم بود و یک مقاومت 15 کیلو و خازن 10 نانو با هم موازی بودند که این خازن و مقاومت با مقاومت گیت و سورس موازی شده بودند مثل عکس زیر ولی فرقی که دارد اینست در این قسمت در هر بازو از یک فت استفاده شده ولی مثال ما باید برای 3 فت موازی در هر بازو باشه

سلام

باید با توجه به مدار و طراحی تست کنید
مثلا در مدار مورد نظر گیت فت هایی که بیشتر داغ میکنه باید با دو مقاومت تقسیم ولتاژ تغذیه بشه
یعنی یک مقاومت 47 الی 100 اهم قبل از 10 اهمی سری بشه و مقاومت فوق الذکر از طریق یک مقاومت 47 الی 1000 اهم به سورس متصل بشه تا دامنه کمتری به گیت اعمال بشه

و البته باید عملا با مقاومت های مختلف تست بشه تا ایده آلترین شرایط حاصل بشه

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
در مورد جایگذاری ماسفت های 4108 . 23n50 با همدیگر از روی دیتا شیت مشخصات زمان های روشن و خاموش شدن این قطعات تزدیک هم میباشد و با توجه به فرکانس نزدیک 100khz در این مدل ها و دوره تناوب 100 میکرو ثانیه ای در مقابل اختلاف tr , td ,tf این دو قطعه قابل گذشت میباشد و بهتر بگم اینکه در ماسفت های موازی زمان روشن شدن وخاموش شدن این قطعات خیلی مهم است و درست است که این زمان ها در این دو قطعه اختلاف دارد ولی اختلاف در برابر دوره تناوب 100 میکرو ثانیه ای ولتاژ گیت قابل صرف نظر کردن است و میتوانی به جای هم استفاده کنی.من در موارد بسیاری این قطعات را به جای هم استفاده کردم و مشکلی پیش نیامده اما اگر بخواهی خیالت راحت شود تعویض 3 عدد ماسفت موازی با هم کفایت میکند.در مورد ایراد های برد مین این مدل اینورتر ها اگر اسکوپ داشته باشی به راحتی با دیدن شکل موج های خروجی های هر قسمت میتوانی سلامت قسمت مورد نظر را بررسی کنی(به دلیل فرکانس بالا ولت متر کاربرد ندارد.)در عکس زیر با اتصال پروپ های اسکوپ به بدنه ماسفت های اول و آخر(4 ماسفت پشت برد pwm ( شکل موج خروجی بدین صورت است
که یک شکل موج پیک تو پیک 25 ولت متقارن اشت20130829154.jpg
وبا اتصال پروپ های اسکوپ به دوتا از خروجی های برد تحریک این شکل موج نا متقارن حدود 15 ولت پیک تو پیک دیده میشود که قسمت مثبت ولتازبرای روشن کردن وقسمت منفی ولتاژ برای خاموش کردن ماسفت ها میباشد20130829157.jpg
موفق باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
در مورد جایگذاری ماسفت های 4108 . 23n50 با همدیگر از روی دیتا شیت مشخصات زمان های روشن و خاموش شدن این قطعات تزدیک هم میباشد و با توجه به فرکانس نزدیک 100khz در این مدل ها و دوره تناوب 100 میکرو ثانیه ای در مقابل اختلاف tr , td ,tf این دو قطعه قابل گذشت میباشد و بهتر بگم اینکه در ماسفت های موازی زمان روشن شدن وخاموش شدن این قطعات خیلی مهم است و درست است که این زمان ها در این دو قطعه اختلاف دارد ولی اختلاف در برابر دوره تناوب 100 میکرو ثانیه ای ولتاژ گیت قابل صرف نظر کردن است و میتوانی به جای هم استفاده کنی.من در موارد بسیاری این قطعات را به جای هم استفاده کردم و مشکلی پیش نیامده اما اگر بخواهی خیالت راحت شود تعویض 3 عدد ماسفت موازی با هم کفایت میکند.در مورد ایراد های برد مین این مدل اینورتر ها اگر اسکوپ داشته باشی به راحتی با دیدن شکل موج های خروجی های هر قسمت میتوانی سلامت قسمت مورد نظر را بررسی کنی(به دلیل فرکانس بالا ولت متر کاربرد ندارد.)در عکس زیر با اتصال پروپ های اسکوپ به بدنه ماسفت های اول و آخر(4 ماسفت پشت برد pwm ( شکل موج خروجی بدین صورت است
که یک شکل موج پیک تو پیک 25 ولت متقارن اشتمشاهده فایل‌پیوست 99585
وبا اتصال پروپ های اسکوپ به دوتا از خروجی های برد تحریک این شکل موج نا متقارن حدود 15 ولت پیک تو پیک دیده میشود که قسمت مثبت ولتازبرای روشن کردن وقسمت منفی ولتاژ برای خاموش کردن ماسفت ها میباشدمشاهده فایل‌پیوست 99586
موفق باشید

سلام

مهندس دارابی عزیز

لطفا بابت نحوه استفاده از دیتاشیت در خصوص زمان روشن و خاموش شدن فت ها بذل عنایت فرمایید.

اگر لبه بالا رونده سیگنال اعمالی به گیت دارای شیب ملایمی بود دراینصورت آستانه هدایت متفاوت فت ها ، موجب روشن شدن فت های مختلف در زمانهای متفاوت میگردید .

بعبارتی اگر آستانه هدایت یک فت X ولت و فت دیگر X+1 باشد و سیگنال دندانه اره ای به گیت اعمال شود دراینصورت ازآنجاکه دامنه X+1 مدت زمانی بعد از دامنه X میباشد لذا فت با آستانه هدایت X زودتر از فت دیگر روشن میشد

اما به استناد تصویری که ارسال فرمودید شکل موج اعمالی به گیت در لبه بالارونده بصورت ضربه و تیز است و بعبارتی دامنه X , X+1 , X+5 و 0 و ماکزیمم همگی در یک لحظه و یک زمان حضور دارند

و دراینصورت چگونه ممکنه فت های مختلف ، در زمانهای متفاوتی روشن بشن ؟

البته تصور میکنم استدلال هوشمندانه شما درخصوص آمپلیفایر و تقویت سیگنالهای صوتی مطرح شده باشد که دراینصورت با نظر شما موافقم اما در مدارهایی که از فت بعنوان سوئیچ استفاده میشه و لزوما با ضربه روشن میشه زمان روشن شدن فت ها متفاوت نمیشه

بابت موضوع قابل تاملی که سوژه بحث ساختید سپاسگزارم .

آخرین ویرایش:
بالا