آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت دوم

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
سلام محمد جان
در اطلاعات شما هيچ شكي نيست ولي چطور مي شه وقتي حرف از پي آي هست كه به معني القاي پالسه حرفي از پالس نزني و به تحليل مدار به ورودي سينوسي بپردازي .
اگر شما از معادلات لاپلاس فقط براي محاسبه انتگرال استفاده مي كنيد مي تونم به جرات بگم شما از الكترونيك حرفه اي بي خبريد كه البته بعيد است .

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
به وسيله معادلات لاپلاس مي توان مدار آر ال را تحليل كرده و به تابع تبديل دست يافت طوري كه به تمام ورودي ها جواب دهد به اين معني كه فرقي نداشته باشد ورودي مدار آر ال سينوسي باشد يا پالس يا چيز ديگري شما مدار را با ورودي سينوسي تعريف كرده اي و تمام رابطه ها در كتاب مدار هنرستان موجود مي باشد حتي منحني امپدانس فركانس شما بي شباهت با عكس در كتاب نيست وقتي متن مقاله شما با موضوع آن متفاوت است ديگر چه مي توان گفت .

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
به زودي مقاله اي مفصل در مورد كويل و رابطه دور و مقاومت داخلي و دور و اندوكتانس و رابطه آنها با شعاع داخلي توسط توابع برنامه مطلب ارائه خواهم كرد آن هم كويلي كه به سيم پيچ مسطح معروف است .

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
اگر سيم پيچ را با يك قطر مشخص پيچيد رابطه هاي آقا محمد درست در مي آيد كه البته اين نوع سيم پيچي مربوط به مبتديان است و خاصيت خازني را افزايش مي دهد .

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
دوستان عزيز با افزايش هر دور سيم قطر دايره تشكيل شده توسط ان دور بالا ميرود براي محاسبه طول سيم براي دور مشخص ابتدا تعداد دور را در قطز سيم ضرب كنيد سپس تقسيم بر 2 كنيد وسپس با شعاع داخلي جمع كنيد با اين كار شما به قطر متوسط ميرسيد حالا محيط دايره اي با اين شعاع رو بدس بيارين ودر نهايت جواب را در تعداد دور ضرب كنيد حالا طول بدس امده ميتوانيم طبق جدول سيمها تناسب بسته و مقاومت را بدست بياوريد (براي سيم پيچي مسطح) براي بدس اوردن دور نسبت به طول به معادله درجه دو ميرسيم كه از برنامه مطلب استفاده كنيد

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
اگر سيم پيچ را با يك قطر مشخص پيچيد رابطه هاي آقا محمد درست در مي آيد كه البته اين نوع سيم پيچي مربوط به مبتديان است و خاصيت خازني را افزايش مي دهد .

در اطلاعات شما هيچ شكي نيست ولي چطور مي شه وقتي حرف از پي آي هست كه به معني القاي پالسه حرفي از پالس نزني و به تحليل مدار به ورودي سينوسي بپردازي .
اگر شما از معادلات لاپلاس فقط براي محاسبه انتگرال استفاده مي كنيد مي تونم به جرات بگم شما از الكترونيك حرفه اي بي خبريد كه البته بعيد است .
به وسيله معادلات لاپلاس مي توان مدار آر ال را تحليل كرده و به تابع تبديل دست يافت طوري كه به تمام ورودي ها جواب دهد به اين معني كه فرقي نداشته باشد ورودي مدار آر ال سينوسي باشد يا پالس يا چيز ديگري شما مدار را با ورودي سينوسي تعريف كرده اي و تمام رابطه ها در كتاب مدار هنرستان موجود مي باشد حتي منحني امپدانس فركانس شما بي شباهت با عكس در كتاب نيست وقتي متن مقاله شما با موضوع آن متفاوت است ديگر چه مي توان گفت .
از شما بعيد است
به زودي مقاله اي مفصل در مورد كويل و رابطه دور و مقاومت داخلي و دور و اندوكتانس و رابطه آنها با شعاع داخلي توسط توابع برنامه مطلب ارائه خواهم كرد آن هم كويلي كه به سيم پيچ مسطح معروف است .

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز
در رابطه با بحث نکردن پالس های فلزیاب : اخه سوالی در این رابطه نشد من هم چیزی نگفتم اگر در رابطه با پالس های فلزیاب پی ای سوالی دارید اگر جوابش را بدانم دریغ نمیکنم و اگر هم ندانم سعی بر تحقیق برای پیدا کردن جواب ی کنم .

در مورد رابطه ها : تمامی رابطه های کلی در الکترونیک با هم برابر هستند حال از هر کتابی باشد هنرستان ، دانشگاه یا هر منبع دیکری rl موازی همجا rl موازی است و رابطه های کلی ان یکی است . من هم در تمام مقالاتم یا در ابتدا یا در انتها ،کلی بودن مطالب را ذکر کردم . بدست اوردن باقی رابطه های ریاضی بستگی به میزان سواد و هنرو از همه مهمتر علاقه کاربر دارد . همانطور که خودتان مستحضر هستید نوشتن و حل این رابطه ها و تطبیق ان با عمل کار ساده ای نیست . اقای x به من میل می زنه و می گه امپدانس چیه ؟ شما چگونه انتظار دارید که مطالب را به صورت کامل بیان کنم انوقت باید کل زمان خود را صرف یادادن الکترونیک عمومی تا
پیشرفته کنم . باید همینجا اعتراف کنم که وقت من بسیار محدود هست و طلب
پوزش دارم . من کلیات را گفتم و با معرفی منابع باقی کار ها را به عهده دوستان گذاشتم درضمن این روش باعث می شود که کاربران به دیگران اکتفا نکند و خودشان برای یادگیری تلاش کنند .

در رابطه با اون عکس : من ان عکس و تا حدود زیادی از مطالب را از کتاب هنرستان گرفتم چون به زبان ساده گفته شد فکر کردم برای کاربران مفید واقع مشه . خودم که نیاز به این مطالب نداشتم چون این مطالب را به صورت دقیق تر خوب یاد گرفتم و صرفا هم برای افزایش سطح علمی سایت و کاربران مبتدی این مقالات کلی به زبان ساده را بر گزیدم لیکن کاربران حرفه ای که دیگر به این مطالب ناقص ما احتیاج ندارند (( شما استادان و بزرگان من را ببخشید )) . حال در پایین من متن کامل rl موازی را از کتاب تحلیل مهندسی مدار نوشته ویلیام اچ.هیت و جک ای . کمری با ترجمه محمود دیانی گرفتم خودتان هم می توانید ببینید . همچنین دوست گرامی به صفحات قبلی تاپیک ها مراجعه کنید 70% کاربران تا چند ماه پیش برای پیچیدن کویل از سیم 0.5 افشان و یا مسی سمنان استفاده می کردند بطوری که یک کویل 2.5 اهمی تاحدود نیم کیلو وزن داشت به همین دلیل بود که برای تفهیم کردن موضوع کویل برای کاربران از این مطالب ساده و کلی استفاده کردم منظورم اینکه براشون از، الف با ، شروع کردم و ناگهان از معادلات پیچیده صحبت نکردم زیرا اگر این کار را می کردم بیشتر باعث سردرگمی دوستان می شد .
در رابطه با پیچیدن کویل :
دوست عزیز شما درست فرمایش کردید (( صحبت های شما در متن ها قبلی )) ولی دوست من همیشه پیچیده ترین راه بهترین راه نیست روش شما درست است ولی کمی طولانی . در ضمن از من ساده ترین روش را سوال کردند و من ساده ترین روش را ارائه کردم . دوست ارجمند خودتان پیش کسوت هستید و مطمئنا می دانید که هیچ وقت نمی توان جواب بسیار دقیق بدست امده از حل معادلات را در عمل ست کرد و حتما باید تلورانس را در نظر گرفت چون این تلورانس بخاطر مسائل فزیکی بوجود می اید مثال بزم مثالا شما در جواب معادلاتتون کویل را مثالا 2.897 بدست اوردید ولی بخاطر نوع سیم از کاخانجات مختلف در عمل ممکن که با لوازم ازمایشگاهی کول پیچیده شده با اصول تئوری اندازه می گیرید بایک تلورانس فرض 10% یا 20% مواجه می شوید
مطمئنا خودتان به این نتیجه رسیدید که : برای اندازه گیری بسیار دقیق و مطمئن کویل کافی است به ان یک ولتاژ ثابت بدهید و جریان ان را با مولتی متر اندازه بگیری سپس با قانون r = v/i اهم کویل را بدست اورید اگر مولتی متر شما دارای کیفیت مناسب باشد مطمئنا اهم بدست اورده شده دقیق می باشد حتی دقیق تر از محاسبات .
اما در رابطه با کویل فلزیاب : همانطور که می دانید یک دستگاه یک رنج خاص را پشتیبانی نمیکند برای مثال دستگاه مایندایور یا ماینر از رنج 2.5 تا 3.5 اهم را پشتیبانی می کند (( حالا 3 اهم با 3.1 اهم در کار دستگاه و راندمان ان خلالی ایجاد نمی کنه )) ولی خودم این نظر را دارم که با انجام محاسبات بهترین اهم را باید بدست اورد (( خودم این کار را انجام دادم )) .
اما در رابطه با کویل ها :
دوست گرامی من با شما هم نظر هستم که حتی یک دور کم یا بیشتر در کویل تاثیرگذار است دوست من ، همانطور که میدانید یک کویل با تعداد دور مشخص و قطر مشخص و اهم مشخص با هسته هوا انهم برای استفاده در فرکانس های پایین جزء ساده ترین کویل ها محسوب می شود این امر در رابطه های علمی کاملا مشخص است برای مثال ما در حل معادلات این کویل (( برای استفاده در فرکانس پایین .<< مایندایور و ماینر >> از مقدار پسماند معکوس استفاده نمی کنیم چون مقدار ان بسیار بسیار ناچیز است در حد ده هزارم اعشار و یا از مقدار اختلاف فاز بوجود امده در اتصال کویل به فیبر مدارچاپی و یا حتی از تطبیق فرکانسی در سیم شیلد رابط نیز صرفه نظر می شود ویا بازهم از مقدار القاکنایی متقابل که در اتصال کویل با هرسیمی بوجود می اید و همچنین از تابع جریان معکوس سلف نیز صرفه نظر می شود .
در این کویل ها حتی تمامی مقادیر بالا حساب شود بازهم مقدار ان به هزارم اعشار هم نمی رسد
ولی اگر بخواهیم پا را فراتر بگذاریم و از فرکانس بالا برای کویل استفاده کنیم انوقت حتی از یک پارامتر نمی توان گذشت چه برسد زمانی که علاوه بر اینکه فرکانس بالا رفته توان هم بالا رود .
دوست گرامی من انتگرال گیری را در محاسبات عددی کویل را نقض نکردم بلکه معتقد بر اینم که این گونه محاسبات جزء لاینفک محاسبات علمی می باشد .
منظور من این بود که در حل معادلات این کویل ساده به انتگرال های سگانه بر نمی خوریم و نیازی به معادلات لاپلاس نیست و در واقع سوال من این بود که شما برای حل معادلات یک کویل ساده چگونه به انتگرال های سگانه برخوردید و چگونه با استفاده از لاپلاس انها را حل نمودید ؟ من کلیه مطالب مربوط به rl موازی را براتون پایین گذاشتم که این مطالب از کتابی که در بالا ذکر کردم می باشد این کتاب نیز منبع دانشگاهی می باشد و در دانشگاه از روی این کتاب به من تحلیل مدار را اموزش دادن شاید شما منابع بهتری را در نظر داشته باشید خوشحال می شم اگر این منابع را به من نیز معرفی کنید و همانگونه که می بینید از انتگرال سگانه و معادلات لاپلاس خبری نیست و فقط یک انتگرال یگانه ساده موجود می باشد .

در رابطه با این جمله شما :
<< به وسيله معادلات لاپلاس مي توان مدار آر ال را تحليل كرده و به تابع تبديل دست يافت طوري كه به تمام ورودي ها جواب دهد به اين معني كه فرقي نداشته باشد ورودي مدار آر ال سينوسي باشد يا پالس يا چيز ديگري >>
با انکه توضیح دادی من هنوز هم منظورتان را از تمام ورودی ها نفهمیدم ؟؟
مگر شما برای محاسبات یک کویل تمامی ورودی ها اءهم از سینوسی ، پالسی ، مثلثی و یا غیره را در نظر می گیرید ؟؟
وقتی شکل موج ورودی به کویل بصورت پالس است و فرکانس و ولتاژ پیک (( با فرض منبع تغذیه مداوم که در معادلات فرض می شود )) نیز در ان ثابت است :
1= چرا باید در محاسبات یاید تمام شکل موج ها را در نظر گرفت ؟
2= چگونه ان امر ممکن است ؟ چون پاسخ کویل برای شکل موج های مختلف متفاوت است واز همه مهمتر برای شکل موج های مختلف نحوه پیچیدن کویل نیز فرق می کند مثلا برای شکل موج مثلثی (( همان دندان اره ای )) حتما کویل باید با هسته ای که مقدار میوی ان بسیار بالا است پیچیده شود و برای سینوسی به شکل دیگر و همینطور پالسی ...

اما عملکرد کویل در فلزیاب : دوست گرامی همانطور که شما می دانید خاصیت القای بوجود امده در فلزیاب پی ای در اثر عبور جریان می باشد و از انجایی که کویل بدون هسته می باشد (( این نوع پیچیدن از خاصیت شکل موج پالسی بوجود می اید )) این القاء به سمت میرایی میرود حال اگر فلزی در میدان وجود داشته باشد ....... خودتان که می دانید
نکته مهم جریان عبوری از سلف است که تمامی عملکرد دستگاه مثل برد ، کیفیت اشکار سازی در نقاط انتهایی شار مغناطیسی و غیره رابطه مستقیم با جریان عبوری دارد . به همین دلیل است که من معتقد هستم که در انجام محاسیات کویل باید به جران عبوری اهمیت بیشتری داد .
وقتی مجموع بعضی از عوامل حتی به هزارم اعشار نمی رسد و تاثیری ندارد چه لزومی دارد که انهادر محاسبات استفاده شود ولی جریا عبوری که بسیار نقش مهمی دارد کمرنگ باشد دوست من این نظر شخصی من نیست اهمانطور که در ریاضیات به ما اموختند باید مسئله را طوری ساده کرد که به یک جواب ساده و مطمئن برسیم حتی با صرفه نظر کردن از بعضی پارامترها .
درپایان دوست من خیلی خوشحالم که در این سایت یکی پیدا شده که مباحث و گفتگو ها رادر یک محیط سالم به بحث و گفتمان می کشاند بنظر من این باعث می شود که سطح علمی کسانی که مباحث را ارائه می کنند و اطرافیان انها بالا برود و همچنین درصد خطا را در انجام و به صمر رساندن پروژها پایین می اورد . و همچنین منتظر مقالات شما در رابطه با کویل و انجام این کار با استفاده از لاپلاس هستم
با سپاس فراوان و ارزوی موفقیت شما Mohammad

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
دوست عزیز منو میتونی محسن صدا بزنی من کاملا با حرفای اخیرت موافقم ومنهم هیچ گاه ورودی جز بالس به rl ندادم این کارو شما در مقالتون کردید که من تعجب کردم و فکر هم نمی کردم سطح دوستان در این حد باشه که اگه هست حق داری من هم خوشحالم که با علم شما اشنا شدم گفته های شما رو جاهای دیگه سایت خوندم عالی بود مخصوصا واسه dc convertor دی روز واسه dc to dc ها 45000 تومان قیمت گذاشتن که راهکارت عالی بوده مرسی

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام اقا محسن عزیز
سپاسگذارم . امیدوارم در اینده نزدیک شاهد همکاری های سبز شما در این سایت برای ارتقاء دانش و افزایش سطح کیفیت در ساخت پروژه های باشیم .
با سپاس فراوان mohammad

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
دوسستان خوبم اينجا محل طراحيو محاسبات است فرض كنيد هيچ مداري وجود ندارد چه كويلي بهترين است ؟ كويل داراي دو خاصيت است اهمي وسلفي پس تا همين جا با يك مدار rl مواجهيم(هيچ كس تا حاتا بش اشارم نكرده)و پارامتري كه اين دو را بسط ميدهد ثابت زماني است( اين خصيصه بسيار مهمي است ) مقاومت داخلي تايين كننده حداكثر جريان عبوري ازكويل است كه با v/rبه دست مي ايد البته اگر زمان جريان دهي كمي بيشتر از 5J (پنج

بالا