آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام و ممنون از راهنمایی های بی منت شمادیود معمولی 4007هست. کاملا فرمایش شما صحیح هست وبنده هیچ گونه نظری در مقابل شما نمیتونم داشت باشم. با سپاس از وقتی که گذاشتین

درود

استدعا دارم
پیش شماره ۴۰۰۷ چیه ؟
آیا حروف و یا شماره دیگری جز ۴۰۰۷ نداره؟
لطفا شماره کامل دیود را گزارش فرمایید.
ضمنا ارسال هر فیلمی در این خصوص مفید و مایه خوشحالی است و از مشارکت مفید و فیلم های تعرفه شده و یا ارسالی استفاده کردیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

darvishy

کاربر
2013-02-28
26
48
درود استاد گرامی

عدد روی دیود دقیق اینگونه نوشته شده:

532
392 1n

منو ببخشید که 4007 اعلام کردم. چون بیش از یک سال هست که اینو درست کرده بودم. ..... امروز گشتم و دستگاه را یافتم! :yes:

عین عبارت روی دیود رو نوشتم که دوباره موجب گمراهی استاد عزیز نشوم.

سپاس فراوان

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319
در مداری که من تست کردم کوره با هر ۲ مدل دیود هم دیود معمولی 1n4007 و هم با دیود فوق سریع uf4007 با قدرت کار میکنه تفاوت چندانی در کار کرد مدار ندیدم اما بهتر هست از UF4007 استفاده بشه روش علمی که استاد غزال توضیح دادن معقولانه تر هست احتمال دارد 1N4007در جریان و ولتاژ بالاتر و مدت زمان مشکل ساز بشه
فقط در مداری که من ساختم پس از یکبار سرخ شدن فلز داخل سلفL3 کم کم سلف شروع به داغ کردن میکنه و بدلیل اتصال سلف به فت ورادیاتور گرم میشوند و من مدار رو خاموش میکنم هنوزتعداد۲۸دور سیم پیچ سلفها رو موازی هم نساختم شاید بعد از تغییر کار کردمدار بهتر شود در نمونه خودرویی که به عنوان سیخ سرخ کن استفاده میشد یک فن کوچک بالای رادیاتورها و فت درون جعبه جاساز شده بود که خنک میکرد و سلفL3 دور یک تکه سفال المنت بخاری پیچیده شده بود که سیخ هم در مرکز قرار بگیره و جاش ثابت بشه و هم سفال نسوز و عایق هست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود استاد گرامی

عدد روی دیود دقیق اینگونه نوشته شده:

532
392 1n

منو ببخشید که 4007 اعلام کردم. چون بیش از یک سال هست که اینو درست کرده بودم. ..... امروز گشتم و دستگاه را یافتم! :yes:

عین عبارت روی دیود رو نوشتم که دوباره موجب گمراهی استاد عزیز نشوم.

سپاس فراوان

درود

عجیبه چون 1n392 زینر هست
شاید با مرور زمان بدرستی خونده نمیشه.
در هر صورت پس از حل مشکل برد سجاد عزیز با دیود معمولی هم تست میکنیم .
از پیگیری شما سپاسگزارم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
در مداری که من تست کردم کوره با هر ۲ مدل دیود هم دیود معمولی 1n4007 و هم با دیود فوق سریع uf4007 با قدرت کار میکنه تفاوت چندانی در کار کرد مدار ندیدم اما بهتر هست از UF4007 استفاده بشه روش علمی که استاد غزال توضیح دادن معقولانه تر هست احتمال دارد 1N4007در جریان و ولتاژ بالاتر و مدت زمان مشکل ساز بشه
فقط در مداری که من ساختم پس از یکبار سرخ شدن فلز داخل سلفL3 کم کم سلف شروع به داغ کردن میکنه و بدلیل اتصال سلف به فت ورادیاتور گرم میشوند و من مدار رو خاموش میکنم هنوزتعداد۲۸دور سیم پیچ سلفها رو موازی هم نساختم شاید بعد از تغییر کار کردمدار بهتر شود در نمونه خودرویی که به عنوان سیخ سرخ کن استفاده میشد یک فن کوچک بالای رادیاتورها و فت درون جعبه جاساز شده بود که خنک میکرد و سلفL3 دور یک تکه سفال المنت بخاری پیچیده شده بود که سیخ هم در مرکز قرار بگیره و جاش ثابت بشه و هم سفال نسوز و عایق هست

درود

فرمودید

هنوزتعداد۲۸دور سیم پیچ سلفها رو موازی هم نساختم شاید بعد از تغییر کار کردمدار بهتر شود

متوجه نشدم چون سلف ها نباید موازی شوند لذا الان چطور مونتاژ کردید که قصد دارید سلف ها رو موازی کنید؟
شاید منظور شما از نظر ظاهری است ؟ که به موازات هم باشند اما دراینصورت نیاز نیست .

داغ شدن L3 طبیعی هست چون داخل سلف باید حرارت تولید بشه و به سیم سلف منتقل میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد بسازید

قبلا گفتی یکی از دو فت داغ میشه و به این علت خواستم جابجا کنی
اما اگه هر دو فت حرارت یکسانی داشت با جابجایی هم اتفاق جدیدی نمی افته و سر نخی بدست نمیاد.
سلام
استاد قبلا مدار را روی فیبر چوبی مونتاژ کرذه بودم. یکی از فیت ها به شدت گرم میشد . و به شکل قرینه نبود . مجبور شدن روی فیبر مسی سوراخدار مونتاژ کنم. هر دو فیت در بدنه حرارت داشت.

آیا با فلز مغناطیس پذیری تست کردی ؟
بله استاد با میخ و پیچ گوشتی که اهنربا جذب میکنه. ودر اخر با سوهان

اگه سوهان گرم نشد از مقاومت ۱ اهمی بجای ۲ اهمی استفاده کن ( باید سری با باطری باشه نه جای دیگه ) و با ۱ اهمی تست کن .
استاد از مقاومت 0.68 با مقاومت 0/22 سری کردم و به جای مقاومت 2اهمی استفاده کردم بازم مقاومت های سری 0/90 اهم به شدت داغ شد و هر دو فیت هم داغ شد. داغتر از با مقاومت 2 اهمی . سوهان داغ نشد حرارتی به وجود نیامد.

سیم خازن را حذف کن و پایه های خازن را مستقیما به پایه های سلف لحیم کن و سپس یک عکس ارسال کن بررسی کنم
سیم های اضافه شده به خازن به علت کوتاه شدن پایه های خازن بود تا جای که تونستم سیم های پایه خازن را حذف کردم.

آیا پایه us1m که با ۴ خط مشخص کرده به درین متصل شده یا به گیت؟
بله استاد 4 خط روی دیود به طرف درین متصل شده است.

دلیل اختلاف اهم گیت سورس را بررسی کن و پاسخ سوالات را گزارش کن .
سیم مشکی گیت و سیم قرمز سورس فیت یک 1/029 (کیلو) فیت دو 1/022 (کیلو) است . لحیم کاری ها و اتصالات هم برسی شد.
سیم قرمز گیت و سیم مشکی سورس فیت یک 5.16 (کیلو) و فیت دو 5.16 ( کیلو)

عکس ارسال کن بررسی کنم
استاد عزیزم فردا عکس ها ارسال میکنم
متشکرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام
استاد قبلا مدار را روی فیبر چوبی مونتاژ کرذه بودم. یکی از فیت ها به شدت گرم میشد . و به شکل قرینه نبود . مجبور شدن روی فیبر مسی سوراخدار مونتاژ کنم. هر دو فیت در بدنه حرارت داشت.

بله استاد با میخ و پیچ گوشتی که اهنربا جذب میکنه. ودر اخر با سوهان

استاد از مقاومت 0.68 با مقاومت 0/22 سری کردم و به جای مقاومت 2اهمی استفاده کردم بازم مقاومت های سری 0/90 اهم به شدت داغ شد و هر دو فیت هم داغ شد. داغتر از با مقاومت 2 اهمی . سوهان داغ نشد حرارتی به وجود نیامد.

سیم های اضافه شده به خازن به علت کوتاه شدن پایه های خازن بود تا جای که تونستم سیم های پایه خازن را حذف کردم.

بله استاد 4 خط روی دیود به طرف درین متصل شده است.

سیم مشکی گیت و سیم قرمز سورس فیت یک 1/029 (کیلو) فیت دو 1/022 (کیلو) است . لحیم کاری ها و اتصالات هم برسی شد.
سیم قرمز گیت و سیم مشکی سورس فیت یک 5.16 (کیلو) و فیت دو 5.16 ( کیلو)

استاد عزیزم فردا عکس ها ارسال میکنم
متشکرم

درود

داغ شدن مقاومت سری با باطری طبیعی هست و با مقاومت های وات پایین هم فرصت تست نمیده و سریعا بشدت داغ میکنه و بلافاصله ولتاژ را قطع میکنی و چیزی معلوم نمیشه .
اگر هر دو فت گرم میشه یعنی کار میکنه و احتمالا فرکانسش پایینه
و یا مدت لازم صبر نمیکنی فلز گرم بشه
از مقاومت آجری استفاده کن فرصت تست داشته باشی

چند ثانیه تست میکنی ؟
عکس ها واضح و از نزدیک باشه که قطعات مشخص باشه.

ولتاژ درین و ولتاژ گیت هر دو فت را اعلام کن
فت ها را خارج کن ببین محل فت در حالتی که مقاومت مختلف داشت بازم بدون فت اهم مختلف داره ؟
اگه مختلف نبود دو فت نو تهیه و جایگزین کن
چون با شرایط نامناسب قبلی احتمال صدمه فت ها هست .
مولتیمتر آنالوگ داری که نحوه تست فت را بگم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

درود

داغ شدن مقاومت سری با باطری طبیعی هست و با مقاومت های وات پایین هم فرصت تست نمیده و سریعا بشدت داغ میکنه و بلافاصله ولتاژ را قطع میکنی و چیزی معلوم نمیشه .
اگر هر دو فت گرم میشه یعنی کار میکنه و احتمالا فرکانسش پایینه
و یا مدت لازم صبر نمیکنی فلز گرم بشه
از مقاومت آجری استفاده کن فرصت تست داشته باشی

چند ثانیه تست میکنی ؟
عکس ها واضح و از نزدیک باشه که قطعات مشخص باشه.

ولتاژ درین و ولتاژ گیت هر دو فت را اعلام کن
فت ها را خارج کن ببین محل فت در حالتی که مقاومت مختلف داشت بازم بدون فت اهم مختلف داره ؟
اگه مختلف نبود دو فت نو تهیه و جایگزین کن
چون با شرایط نامناسب قبلی احتمال صدمه فت ها هست .
مولتیمتر آنالوگ داری که نحوه تست فت را بگم ؟

سپاس

استاد مهربانم ممنونم ممنونم
از مقاومت آجری استفاده کرده ام 5 وات. هر دو فیت را بیرون از مدار تست کردم. سالم است. به مدتی که فیت ها گرم گرم میشه مدار را از باطری جدا میکنم .
استاد دو تا فیت نوع دارم به شماره IRF 3205 است . مدار را با این فیت تست میکنم . فردا گزارش میدم.
همچنین استاد ممنونم متشکرم که با صبر وحوصله جواب میدید .
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

استاد مهربانم ممنونم ممنونم
از مقاومت آجری استفاده کرده ام 5 وات. هر دو فیت را بیرون از مدار تست کردم. سالم است. به مدتی که فیت ها گرم گرم میشه مدار را از باطری جدا میکنم .
استاد دو تا فیت نوع دارم به شماره IRF 3205 است . مدار را با این فیت تست میکنم . فردا گزارش میدم.
همچنین استاد ممنونم متشکرم که با صبر وحوصله جواب میدید .
متشکرم

درود

خواهش میکنم
خودمم میخوام بدونم مشکل چیه ؟
عاقبت نگفتی مولتیمتر آنالوگ داری یا نه ؟
فت را چطور تست میکنی که مطمئنی سالمه؟
فردا ولتاژ درین و گیت را اعلام کن.
فت ها را خارج کردی مقاومت محل دو پایه که اهم مختلف داشت تست کن ببین بدون فت هم اهم مختلف داره ؟
یعنی در این حالت که گفتی؛
سیم مشکی گیت و سیم قرمز سورس در فیت 1 1/045 کیلو فیت 2 1/036 کیلو
البته اهم محل پایه گیت و سورس را تست کن نه خود پایه ها

سپاس

آخرین ویرایش:

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319
درود

فرمودید

متوجه نشدم چون سلف ها نباید موازی شوند لذا الان چطور مونتاژ کردید که قصد دارید سلف ها رو موازی کنید؟
شاید منظور شما از نظر ظاهری است ؟ که به موازات هم باشند اما دراینصورت نیاز نیست .

داغ شدن L3 طبیعی هست چون داخل سلف باید حرارت تولید بشه و به سیم سلف منتقل میشه.

سپاس
سلام استاد منظورم از موازی بودن سلف های L1 و L2 بود چون من یکی از داخل پخش خودرو برداشتم یکی هم از داخل پاور کامپیوتر
سلف پخش تعداد ۱۸ دور داشت و قطر سیم کلفتر و سلف پاور ۳۰ دور با قطر نازکتر
امروز ازمایشاتی انجام دادم سلف L3 رو از قطر نازک انتخاب کردم و در حال کارکرد خود سیم پیچ سرخ میشد و به حد ذوب میرسیدحتی بدون فلز داخلش ظرفیت خازنها زیاد بود اما قدرت مند بود خیلی سریع فلز رو سرخ میکرد از ۲ خازن 824J 400V استفاده کرده بودم یکی رو برداشتم اینبار کمتر سرخ شد
بار دوم خارن رو به400V 684J کاهش دادم اینبار L3هم کمتر داغ کرد اما قدرتش در سرخ کردن فلز خیلی کمتر شد

آخرین ویرایش:
بالا