آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
عاقبت نگفتی مولتیمتر آنالوگ داری یا نه ؟
استاد هم مولتی متر انالوگ دارم و هم دیجیتال بیشتر قطعات سه پایه را با انالوگ تست میکنم . خیلی کمتر با دیجیتال کار میکنم . بیشتر خوندن ولتاژ و اهم بکار میبرم

فت را چطور تست میکنی که مطمئنی سالمه؟
استاد فیت را خارج از مدار تست کردم با مولتی متر انالوگ . پایه های فیت از چپ گیت و درین و سورس است . طبق دیتاشیت نوع منفی است . انالوگ را تو رنج 10 کیلو قرار میدهم. پروب سیاه رنگ را روی پایه درین قرار میدهم.پراب قرمز را یک بار روی پایه گیت قرار میدهم .و بعد پراب قرمز را روی پایه سورس قرار میدهم و دو پایه گیت و درین را به وسیله انگشتم اتصال میدهم . عقربه مولتی متر به سمت صفر اهم حرکت میکند. و هربار با اتصال پراب قرمز به پایه سورس عقربه مولتی متر به سمت صفر اهم حرکت میکند . وبا اتصال پراب قرمز به پایه گیت و دوباره قرار دادن پراب قرمز روی پایه سورس . عقربه اهم متر هیچ گونه حرکتی نخواهد کرد.
اینطوری مفهم که فیت سالم است.
استاد مهربانم اگر تست اشتباه هست . راهنماییم کنید.
استاد بغیه تست ها را فردا انجام میدم. گزارش میکنم.
ممنونم متشکرم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام استاد منطورم از موازی بودن سلف های L1 و L2 بود چون من یکی از داخل پخش خودرو برداشتم یکی هم از داخل پاور کامپیوتر
سلف پخش تعداد ۱۸ دور داشت و قطر سیم کلفتر و سلف پاور ۳۰ دور با قطر نازکتر
امروز ازمایشاتی انجام دادم سلف L3 رو از قطر نازک انتخاب کردم و در حال کارکرد خود سیم پیچ سرخ میشد و به حد ذوب میرسیدحتی بدون فلز داخلش ظرفیت خازنها زیاد بود اما قدرت مند بود خیلی سریع فلز رو سرخ میکرد از ۲ خازن 824J 400V استفاده کرده بودم یکی رو برداشتم اینبار کمتر سرخ شد
بار دوم خارن رو به400V 684J کاهش دادم اینبار L3هم کمتر داغ کرد اما قدرتش در سرخ کردن فلز خیلی کمتر شد

درود

توانایی لحظه ای مقطعی سیستم های الکترونیکی ملاک نیست
باید بمدت طولانی قابل استفاده باشه.
سیم سلف L3 حتی المقدور باید ضخیم باشه چون حامل جریان زیاد است و بدیهی است که سیم نازک را سرخ میکنه و نباید از سیم نازک استفاده کنید .
سلف ۲ و ۳ باید دقیقا شبیه هم باشه و هسته و تعداد دور باید مطابق محاسبات علمی و تجربیات گذشته باشه و دستکاری و دخل و تصرف در توصیه طراح ، هرگز منجر به بهبود سیستم نمیشه .

دخل و تصرف زمانی قابل توجیه است که هدف متفاوتی و با بازدهی کمتر موردنظر باشه مثلاً بخواهیم حرارت کمتری تولید کنیم و یا فرکانس متفاوتی نیاز داشته باشیم

البته نتیجه تست هایی که کردید کمک قابل توجهی به تحلیل صحیح آن میکنه.
و لذا نتایجی که با تغییر قطعات گزارش میکنید از این جهت مفید و قابل استفاده است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد هم مولتی متر انالوگ دارم و هم دیجیتال بیشتر قطعات سه پایه را با انالوگ تست میکنم . خیلی کمتر با دیجیتال کار میکنم . بیشتر خوندن ولتاژ و اهم بکار میبرم

استاد فیت را خارج از مدار تست کردم با مولتی متر انالوگ . پایه های فیت از چپ گیت و درین و سورس است . طبق دیتاشیت نوع منفی است . انالوگ را تو رنج 10 کیلو قرار میدهم. پروب سیاه رنگ را روی پایه درین قرار میدهم.پراب قرمز را یک بار روی پایه گیت قرار میدهم .و بعد پراب قرمز را روی پایه سورس قرار میدهم و دو پایه گیت و درین را به وسیله انگشتم اتصال میدهم . عقربه مولتی متر به سمت صفر اهم حرکت میکند. و هربار با اتصال پراب قرمز به پایه سورس عقربه مولتی متر به سمت صفر اهم حرکت میکند . وبا اتصال پراب قرمز به پایه گیت و دوباره قرار دادن پراب قرمز روی پایه سورس . عقربه اهم متر هیچ گونه حرکتی نخواهد کرد.
اینطوری مفهم که فیت سالم است.
استاد مهربانم اگر تست اشتباه هست . راهنماییم کنید.
استاد بغیه تست ها را فردا انجام میدم. گزارش میکنم.
ممنونم متشکرم.

درود

آفرین
تست فت درسته .
اگه اینجوری تست کردی فت ها سالمه و اشکال دیگه داره .
در صورت سلامت فت ها با توجه به اینکه هر دو فت حرارت یکسانی دارن باید بدرستی کار کنه مگر اینکه لااقل یکی از دو دیود قطع باشه.
۱- دیگه با ۲ اهم تست کن که فت ها سریع داغ نشه و فرصت اندازه گیری داشته باشی تا ببینم دردش چیه؟

۲- اهم دو دیود داخل مدار را اعلام کن از دو طرف.

۳- درحالیکه پروب مشکی ولتمتر به منفی تغذیه متصل و ثابت نگهداشتی حالا ولتاژ درین ۱ و ۲ را ببین
سپس یکبار سورس و گیت فت ۱ را شورت کن و ببین ولتاژ درین فت ۱ فت ۲ چند ولت میشه ؟

۴- حالا گیت سورس فت ۲ را شورت و مجددا ولتاژ درین فت ۱ و ۲ را هم گزارش کن

۵- تصاویر پشت و روی برد که بتونم قطعات را واضح ببینم ( سلف ۳ خارج از کادر تصویر باشه اشکالی نداره که تصویر بزرگتر و از فاصله کمتری بگیری )

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
۲- اهم دو دیود داخل مدار را اعلام کن از دو طرف.
اهم دو دیود از دو طرف( با مولتی متر عقربه ای ضربدر 10 )
سیم سیاه به کاتد و سیم قرمز به اند
در دیود یک 450 اهم در دیود دو 450 اهم
سیم قرمز به کاتد و سیم سیاه به اند
در دیود یک 40 اهم و در دیود دو 40 اهم
اهم پایه های قطعات وصل شده به فیت ها ( فیت را از مدار در آوردم)
پایه گیت و درین
سیم مشکی به درین و سیم قرمز به گیت
فیت 1 40 اهم فیت 2 40 اهم
سیم قرمز به درین و سیم سیاه به گیت
فیت 1 450 اهم فیت 2 450 اهم
پایه گیت و سورس
سیم سیاه به گیت و سیم قرمز به سورس
فیت 1 4/7 کیلو اهم فیت 2 4/7 کیلو اهم
بر عکس سیم ها
فیت 1 380 اهم فیت 2 380 اهم
پایه درین و سورس
سیم سیاه به درین و سیم قرمز به سورس
فیت 1 5 کیلو فیت 2 5 کیلو
بر عکس سیم ها
فیت 1 680 اهم فیت 2 680 اهم

۳- درحالیکه پروب مشکی ولتمتر به منفی تغذیه متصل و ثابت نگهداشتی حالا ولتاژ درین ۱ و ۲ را ببین
ولتاژ درین فیت 1 4/80 به سمت ولتاژ پایین میرود 4/79 و 4/78 و 4/77 و...........
ولتاژ درین فیت 2 4/80 به سمت ولتاژ پایین میرود 4/79 و 4/78 و 4/77 و ..........
مدار در لحظه اول وصل میشه ولتاژ ثابت است بعد از گرم شدن فیت ها مثل شمارش ثانیه ساعت ولتاژ پایین میاید.

سپس یکبار سورس و گیت فت ۱ را شورت کن و ببین ولتاژ درین فت ۱ فت ۲ چند ولت میشه ؟
ولتاژ درین فیت1 4/87 ولت ولتاژ به پایین میاید .
ولتاژ درین فیت 2 4/87 ولتاژ به پایین میاید.

- حالا گیت سورس فت ۲ را شورت و مجددا ولتاژ درین فت ۱ و ۲ را هم گزارش کن
ولتاژ درین فیت1 4/97 ولتاژ به پایین میاید .
ولتاژ درین فیت 2 4/87 ولتاژ به پایین میاید.( ولتاژ به صورت شمارش ثانیه های ساعت به پایین میاید.)

۵- تصاویر پشت و روی برد که بتونم قطعات را واضح ببینم ( سلف ۳ خارج از کادر تصویر باشه اشکالی نداره که تصویر بزرگتر و از فاصله کمتری بگیری )
۲۰۲۱۰۱۱۰_۰۸۳۴۰۸_resized_2.jpg۲۰۲۱۰۱۱۰_۰۸۳۴۴۸_resized.jpg
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
اهم دو دیود از دو طرف( با مولتی متر عقربه ای ضربدر 10 )
سیم سیاه به کاتد و سیم قرمز به اند
در دیود یک 450 اهم در دیود دو 450 اهم
سیم قرمز به کاتد و سیم سیاه به اند
در دیود یک 40 اهم و در دیود دو 40 اهم
اهم پایه های قطعات وصل شده به فیت ها ( فیت را از مدار در آوردم)
پایه گیت و درین
فیت 1 40 اهم فیت 2 40 اهم
فیت 1 450 اهم فیت 2 450 اهم
پایه گیت و سورس
فیت 1 4/7 کیلو اهم فیت 2 4/7 کیلو اهم
بر عکس سیم ها
فیت 1 380 اهم فیت 2 380 اهم
پایه درین و سورس
فیت 1 5 کیلو فیت 2 5 کیلو
بر عکس سیم ها
فیت 1 680 اهم فیت 2 680 اهم

ولتاژ درین فیت 1 4/80 به سمت ولتاژ پایین میرود 4/79 و 4/78 و 4/77 و...........
ولتاژ درین فیت 2 4/80 به سمت ولتاژ پایین میرود 4/79 و 4/78 و 4/77 و ..........
مدار در لحظه اول وصل میشه ولتاژ ثابت است بعد از گرم شدن فیت ها مثل شمارش ثانیه ساعت ولتاژ پایین میاید.

ولتاژ درین فیت1 4/87 ولت ولتاژ به پایین میاید .
ولتاژ درین فیت 2 4/87 ولتاژ به پایین میاید.

ولتاژ درین فیت1 4/97 ولتاژ به پایین میاید .
ولتاژ درین فیت 2 4/87 ولتاژ به پایین میاید.( ولتاژ به صورت شمارش ثانیه های ساعت به پایین میاید.)

مشاهده فایل‌پیوست 172766مشاهده فایل‌پیوست 172767
متشکرم

درود

گیت سورس هر دو فت را شورت کن ببین ولتاژ درین ۱ ، ۲ بالا میره و برابر ولتاژ تغذیه میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
گیت سورس هر دو فت را شورت کن ببین ولتاژ درین ۱ ، ۲ بالا میره و برابر ولتاژ تغذیه میشه؟
سلام
بله استاد ولتاژ درین فیت 1 و2 بالا میره 12.66 ولت شد.
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
بله استاد ولتاژ درین فیت 1 و2 بالا میره 12.66 ولت شد.
متشکرم

درود

فت ها سالمه

اگر اهم داخل مدار قطعات را در حالت ضربدر ۱۰ کیلو تست کردی اشتباهه و قابل ارزیابی نیست
باید در پایین ترین رنج که قابل اندازه گیری باشه اعلام کنی
یعنی اگه عقربه از یکطرف با حالت ضربدر ۱۰۰ اهم حرکت میکنه نباید در رنج های بالاتر اندازه گیری کنی و قس علیهذا.

از طرفی ۴۰ اهم بایاس مستقیم دیودها حاکی از صدمه است اما اهم بایاس معکوس حاکی از سلامت است و قابل قبول نیست و باید اشکالی در اندازه گیری باشه.

ساده ترین راه اینه که
اگه نمیتونی خازن را تست کنی خازن دیگری جایگزین کن و یک پایه دو دیود آزاد و تست کن و دو زینر را به روش زیر تست کن
شاید زینر ۲،۴ ولت بجای ۲۴ ولت استفاده کردی
برای تست زینر یک پایه را آزاد کن و با مقاومت ۱ الی ۲ کیلو سری کن و در جهت معکوس به ولتاژ کمی بالاتر از ۲۴ ولت متصل کن ببین دو سر زینر ۲۴ ولت داری یا نه؟.

تا من عکس ها رو بررسی کنم.
رنگ یکی از زینرها غیرعادی است

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود

فت ها سالمه

اگر اهم داخل مدار قطعات را در حالت ضربدر ۱۰ کیلو تست کردی اشتباهه و قابل ارزیابی نیست
یعنی اگه عقربه از یکطرف با حالت ضربدر ۱۰۰ اهم حرکت میکنه نباید در رنج های بالاتر اندازه گیری کنی و قس علیهذا.

از طرفی ۴۰ اهم بایاس مستقیم دیودها حاکی از صدمه است اما اهم بایاس معکوس حاکی از سلامت است و قابل قبول نیست و باید اشکالی در اندازه گیری باشه.

ساده ترین راه اینه که
اگه نمیتونی خازن را تست کنی خازن دیگری جایگزین کن و یک پایه دو دیود آزاد و تست کن و دو زینر را به روش زیر تست کن
برای تست زینر یک پایه را آزاد کن و با مقاومت ۱ الی ۲ کیلو سری کن و در جهت معکوس به ولتاژ کمی بالاتر از ۲۴ ولت متصل کن ببین دو سر زینر ۲۴ ولت داری یا نه؟.

تا من عکس ها رو بررسی کنم.
رنگ یکی از زینرها غیرعادی است

سپاس

درود

سیم قرمز پشت برد مانع بررسی یک فت است
ولی بنظر میرسه در فت دیگر گیت را اشتباها به سلف ۳ متصل کردی یعنی پایه چپ فت را به کاتد us1m و سلف ۳ متصل کردی ؟

پشت برد پایه های فت را مشخص کن.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام

اهم پایه های قطعات وصل شده به فیت ها ( فیت را از مدار در آوردم)با مولتی متر دیجیتال( استاد این قسمت تست را صبح انجام داده بودم.
پایه گیت و درین
فیت 1 0/446 کیلو فیت 2 0/449 کیلو
فیت 1 0/446 کیلو اهم فیت 2 0/446 کیلو اهم
پایه گیت و سورس
فیت1 1/110 کیلو اهم فیت2 1/382 کیلو اهم
بر عکس سیم ها
فیت 1 5/16 کیلو فیت 2 5/16 کیلو اهم
پایه درین و سورس
فیت 1/382 کیلو فیت 1/382 کیلو
بر عکس سیم ها
فیت 1 5/17کیلو اهم فیت 2 5/17 کیلو اهم

یک پایه دو دیود آزاد و تست کن و دو زینر را به روش زیر تست کن
زنر ها 24 ولت است . اولش منم شک کردم . طبق آزمایش بالا تست کرده . ولتاژ رنر 1 23/70 ولتاژ زنر 2 23/20 است.

اگه نمیتونی خازن را تست کنی خازن دیگری جایگزین کن
خازن را تست کردم با خازن سنج 677/8 نانو فاراذ . ببینم خازن با این مشخصات داشتم جاگزین کنم استاد.
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
اهم پایه های قطعات وصل شده به فیت ها ( فیت را از مدار در آوردم)با مولتی متر دیجیتال( استاد این قسمت تست را صبح انجام داده بودم.
پایه گیت و درین
فیت 1 0/446 کیلو فیت 2 0/449 کیلو
فیت 1 0/446 کیلو اهم فیت 2 0/446 کیلو اهم
پایه گیت و سورس
فیت1 1/110 کیلو اهم فیت2 1/382 کیلو اهم
بر عکس سیم ها
فیت 1 5/16 کیلو فیت 2 5/16 کیلو اهم
پایه درین و سورس
فیت 1/382 کیلو فیت 1/382 کیلو
بر عکس سیم ها
فیت 1 5/17کیلو اهم فیت 2 5/17 کیلو اهم

زنر ها 24 ولت است . اولش منم شک کردم . طبق آزمایش بالا تست کرده . ولتاژ رنر 1 23/70 ولتاژ زنر 2 23/20 است.

خازن را تست کردم با خازن سنج 677/8 نانو فاراذ . ببینم خازن با این مشخصات داشتم جاگزین کنم استاد.
متشکرم

درود

تست اهمی داخل مدار با اهم متر دیجیتال قابل اطمینان نیست
ولی اگه زینر ها مطمئنه فقط دو دیود مشکوک باقی مونده که بسادگی یک پایه رو آزاد کن و با تست اهمی مطمئن شو

پاسخ پایه اشتباه فت را هم ارسال کن و پایه های فت را پشت برد مشخص کن .
در تصویر ارسالی پایه گیت اشتباها به سلف ۳ متصل شده.

سپاس

بالا