آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد بسازید

درود

شماره و مشخصه قطعات را اعلام کنید تا دلیلش قابل ارزیابی بشه
همیشه همون طرف میسوزه ؟

سپاس

استاد عزیزم
سلام ببخشید که اینقدر بد مونتاژ کردم . فیت irfz44 سمت راست میسوزه. ( کنار سلف سیاه رنگ)
سلف ها هم اندازه و یکسان هستند قطر دایره داخل سلف 1/3 سانتیمتر است. و قطر دایره بیرونی سلف 2/7 است.و تعداد سیم پیچ 28 دور با نمره سیم 0/95 است.
مقاومت 470 اهم و 10 کیلو
و دیود US1M ( اس ام دی ) و خازن موازی شده با L3 میکرو فاراد 0/68 ولتاژ کاری 630 ولت
دیود زنر 24 ولت 1N4749 است
با باطری ماشین تست شده
۲۰۲۱۰۱۰۷_۱۸۰۹۲۴_resized.jpg
متشکرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

استاد عزیزم
سلام ببخشید که اینقدر بد مونتاژ کردم . فیت irfz44 سمت راست میسوزه. ( کنار سلف سیاه رنگ)
سلف ها هم اندازه و یکسان هستند قطر دایره داخل سلف 1/3 سانتیمتر است. و قطر دایره بیرونی سلف 2/7 است.و تعداد سیم پیچ 28 دور با نمره سیم 0/95 است.
مقاومت 470 اهم و 10 کیلو
و دیود US1M ( اس ام دی ) و خازن موازی شده با L3 میکرو فاراد 0/68 ولتاژ کاری 630 ولت
با باطری ماشین تست شده
مشاهده فایل‌پیوست 172717
متشکرم

درود
بدون شک خطایی در مونتاژ داری
با چه ولتاژی و چه منبعی تست کردی ؟
کدوم نقشه رو استفاده کردی ؟
کدوم پایه رو گیت و درین محسوب کردی ؟
سلف۳ نباید نزدیک مدار باشه
سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

سلام
استاد مهربانم
با باطری ماشین پراید احتمالا 65 امپر ساعت
القایی.png

پایه اول از سمت چپ گیت . پایه وسط درین . پایه سوم سمت راست سورس ( فیت را طوری نگه داشتم که روبرو مشخصات خونده بشه)

سلف۳ نباید نزدیک مدار باشه؟
نزدیک مدار است .
استا مهربانم فردا تست میکنم .
متشکرم

آخرین ویرایش:

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319

سلام
استاد عزیزم من این مدار رو بستم در موقع آزمایش مدار در لحظه اول یکی از فیت ها میسوزه.
سلف 1 و 2 (28 دور )با سیم لاکی 0/95 نمره
و به جای24N06 ازirfz44 استفاده کردم.
و از مقاومت های تلرانس 5 در صد استفاده کردم .
اما نتونستم جوابی بگیرم
استاد مهربانم

اینجا رو بخونید چی گفته Screenshot_۲۰۲۱-۰۱-۰۸-۰۰-۳۰-۰۰.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام
استاد مهربانم
با باطری ماشین پراید احتمالا 65 امپر ساعت
مشاهده فایل‌پیوست 172718

پایه اول از سمت چپ گیت . پایه وسط درین . پایه سوم سمت راست سورس ( فیت را طوری نگه داشتم که روبرو مشخصات خونده بشه)

سلف۳ نباید نزدیک مدار باشه؟
نزدیک مدار است .
استا مهربانم فردا تست میکنم .
متشکرم

درود

۱- سلف ۳ را با فاصله قابل توجه از مدار و در جهتی نصب کن که روزنه همه سلف ها در یک جهت مثلا همگی در جهت افق اما با فاصله باشند ولی سلف L3 در راستای دو سلف دیگر نباشه یعنی اگه خودکاری از روزنه دو سلف ۱ و ۲ عبور کنه و یک خودکار از روزنه سلف ۳ عبور کنه این دو خودکار به موازات هم حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر فاصله داشته باشن تا کمترین تاثیر روی بقیه سیستم داشته باشه.
چرا چهار سلف در تصویر شما هست؟
سلف ۳ در جهت سلف بزرگ درسته ولی باید با فاصله بیشتر از سیستم باشه یعنی بعد از فازمتر قرار بگیره و سلف چهارم را حذف کن.

۲- مقاومت حدود ۲ اهم با باطری سری کن که در صورت وجود ایراد ، دیگه فت نسوزه تا ایراد مشخص بشه و نهایتا پس از رفع مشکل میتونی مقاومت را حذف کنی.
و مراقب حرارت فت باش که بیش از حد داغ نشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319

استاد عزیزم
مقاومت 470 اهم و 10 کیلو
با باطری ماشین تست شده
مشاهده فایل‌پیوست 172717
متشکرم

بااجازه از استاد غزال
هر چقدر در مدار ساخت شما نگاه کردم ایرادی پیدا نکردم با اینکه اصلا مشخص نبود چطور مونتاژ شده اما خب اگر در جهت دیود های smd که مشخص نبود مشکلی ندارید قطعات رو چک کنید شورتی یا مشکلی نداشته باشند مثل دیود های زینر و دیود های smd و خازن
در اخر ایا فت irfz44 شما جنس اوریجینال هست ؟ قطعات تقلبی در بازار زیاد هست

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319

با سلام خدمت تمامی دوستان و ستاد غزال عزیز

من اینو قبلا ساختم و کاملا هم درست عمل میکنه.

تو آپارات فیلمش رو گذاشتم. کانال آپارت مال خود من هست.

لینکش رو میزارم. اگه تمایل داشتین یه نگاه بندازین.

https://www.aparat.com/v/nYltc

من قبل از ساخت مدار بارها همین فیلم رو نگاه کردم شاید دلیل اینکه من بین دیود ها فرقی نزاشتم همین فیلم بوده در فیلم اشاره شده که دیود1n استفاده شده اما تو مدارهایی که من دیدم همه از دیود فوق سریع استفاده شده فعلا وقت نکردم دیود سریع جایگزین کنم نتیحه کار رو ببینم

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
514
2,319

استاد یکی از نقشه هایی که من فرستادم و اشاره کردم که خیلی شبیه مدار فلای بک هست میشه با کمی تغییرات ساده تو سیم پیچ ها های ولتاژ ساخت یا بلعکس درسته استاد؟
1400491901901434_large-۱.jpg
51lO1-VgEKL.jpg
51QEjI1jYfL.jpg
27653c3d16a1d8564dc333a6d5b39ea2.png
images.jpeg-۱.jpg
ازین مدار میشه برای راه اندازی ترانس های ولتاژ تلویزیون های crt استفاده کرد ولتاژ خطرناکی تولید میکنه
اینو تو سایتهای خارجی پیدا کردم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

استاد یکی از نقشه هایی که من فرستادم و اشاره کردم که خیلی شبیه مدار فلای بک هست میشه با کمی تغییرات ساده تو سیم پیچ ها های ولتاژ ساخت یا بلعکس درسته استاد؟
مشاهده فایل‌پیوست 172720

درود

همینطوره
درواقع ابتدا این سیستم بمنظور تهیه هایولتاژ استفاده شده و سپس در کوره القایی هم استفاده شد.
درواقع اگه سلف L3 را دور هسته ترانس هایولتاژ بپیچید هایولتاژ تولید میشه.

باتوجه به سوال موثر شما که منشاء الهام تغییر و تکمیل عنوان تاپیک گردید و تهیه هایولتاژ نیز افزوده شد بسیار ممنون و سپاسگزارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

من قبل از ساخت مدار بارها همین فیلم رو نگاه کردم شاید دلیل اینکه من بین دیود ها فرقی نزاشتم همین فیلم بوده در فیلم اشاره شده که دیود1n استفاده شده اما تو مدارهایی که من دیدم همه از دیود فوق سریع استفاده شده فعلا وقت نکردم دیود سریع جایگزین کنم نتیحه کار رو ببینم

درود

دیود فرکانس پایین بدرستی در فرکانس بالا کار نمیکنه و ممکنه مسبب ناهنجاری هایی بشه از جمله تولید حرارت کم و صدمه دیود یا فت و غیره
دراینصورت اگه نوسان کنه در فرکانس پایین کار میکنه و نسبت به مصرف انرژی حرارت قابل توجهی تولید نمیکنه .

انتخاب تعداد دور و ضخامت سیم هم در تعیین فرکانس بسیار موثره
در فیلمی که معرفی فرمودید و دیدم ، حرارت خوبی تولید نمیکنه .
در این سیستم بمحض ورود فلز مغناطیس پذیر مانند آهن و چدن درون سلف L3 باید فورا سرخ بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا