آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
515
2,321
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد بسازید

درود

مقصودم اینه که جهت دو دیود را به چه صورتی منظور کردید ؟
آیا کاتد را به درین متصل کردید یا آند را ؟

شاید در دو جهت قابل استفاده باشه که خیلی بعیده و پس از بررسی و تحلیل عمقی مشخص میشه ولی این موضوع به تحلیل صحیحش کمک میکنه.
ازآنجاکه من نقشه رو از نمونه آماده ای کپی کردم که عملا هم تست کردم لذا درواقع جهت دیود در نقشه ای که کپی کردم تست شده اما نمیدونم شما هم از همون نقشه استفاده کردید یا از نقشه اینترنت و در جهت معکوس که بعیده هر دو نقشه درست باشه و معمای جالبی شده و منو بیشتر مشتاق و علاقمند به تحلیل سریعتر آن کرده .

سپاس
پایه وسط irfz44 درین هست و من جهت کاتد دیود رو بهش وصل کردم
استاد اگردر عکس های ارسالی مدار ساخته شده دقت کنید جهت کاتد دیود ها کنار مقاومت های ۱ کیلو از سوراخ به زیر برد رفته و به پایه وسط ترانزیستور متصل شده طبق نقشه البته این نقشه که من پیدا کردم از ترانزیستور irfp250 استفاده کرده
Introduction-to-IRFZ44N_3.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

پایه وسط irfz44 درین هست و من جهت کاتد رو بهش وصل کردم
استاد اگردر عکس های ارسالی مدار ساخته شده دقت کنید جهت کاتد دیود ها کنار مقاومت های ۱ کیلو از سوراخ به زیر برد رفته و به پایه وسط ترانزیستور متصل شده طبق نقشه البته این نقشه که من پیدا کردم از ترانزیستور irfp250 استفاده کرده

درود

در تصویر ارسالی شما قابل تشخیص نیست که پایه دو دیود به چه صورتی متصل شده و اگه قابل تشخیص هم بود چشم من توانایی لازم را نداره ، اما همین که مطمئنید کاتد دیودها به درین متصل شده کافی است و در تحلیل کمک میکنه ولی فوق العاده عجیبه که در دو جهت قابل استفاده باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

درود

با جهت دیود معگوس تست نکنید من در کپی نقشه اشتباه کردم و همون نقشه شما درسته ، چشم ضعیف من و قطعات smd موجب این خطا شده.
ویرایش و اصلاح میکنم.
مشارکت شما فوق العاده موثر بود و ممنونم
سپاس

IMG_20210104_120539_301.jpg

آخرین ویرایش:

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
515
2,321

درود

با جهت دیود معگوس تست نکنید من در کپی نقشه اشتباه کردم و همون نقشه شما درسته ، چشم ضعیف من و قطعات smd موجب این خطا شده.
ویرایش و اصلاح میکنم.
مشارکت شما فوق العاده موثر بود و ممنونم
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 172613

خواهش میکنم استاد
خوشحالم که مشارکت من مفید واقع شد
و همچنین راهنمایی های دقیق و ارزشمند شما که موجب شد تا خطای من در انتخاب نوع دیود اصلاح شود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

سلام
یکی از کاربردهاش میشه گفت که ناخالصی الومینیوم هم تشخیص داد.
استاد مهربانم . منتظر تحلیل زیبای شما هستیم.
متشکرم.

درود

هرچند هنوز صحت تحلیل نظری خودم را تست و آزمایش نکردم و تا قبل از اطمینان قطعی قادر به ارائه و انتشار آن نیستم.

اما بخش بدیهی و آغازین تحلیل ، که اطمینان کاملی نسبت به صحت آن دارم مطرح میکنم تا سر نخی برای همراهی علاقمندان وجود داشته باشه .

لذا اگرچه انتظار نمیره تصورات و برداشت های شما حتما درست و صحیح باشه اما قطعا تحلیل ناصحیح شما نیز میتونه موثر باشه و منشاء الهامات جدیدی برای مخاطبان باشه و علاوه بر همراهی و همفکری ، کمک شایان توجهی به تحلیل صحیح خواهد کرد .

لذا از این جهت که ممکنه تحلیل شما نادرست باشه نگران نباشید و مطرح فرمایید زیرا از یکسو قطعا در تحقق هدف اصلی موثر خواهد بود و از سوی دیگر مشارکت شما موجب درک عمیق تر پدیده های علمی خواهد شد.

لوکیشن فت ها فراموشم شد لذا فت سمت چپ را Q1 فرض کنید.

IMG_20210104_120539_301_2.png
تحلیل کوره القایی

در مقدمات تحلیل ، ضرورت بایاسینگ فت ها را ملاحظه فرمودید که دو مقاومت ۴۷۰ اهم و ۱۰ کیلو اهم وظیفه تامین ولتاژ بایاسینگ را برای هر فت بعهده دارند .

اما بایاسینگ در این سیستم تفاوت قابل توجهی با اغلب سیستم های الکترونیکی داره که بعنوان سوال مطرح و سوژه مباحثه میکنم تا مشارکت علاقمندان ، گرمای لازم را به این تاپیک ببخشد.

درواقع سوال اینه که
تفاوت بایاسینگ در این سیستم چه تفاوتی با دیگر سیستم های الکترونیکی داره ؟

اما تحلیل این سیستم با پیش بینی جهت اولیه جریان در سلف ها آغاز میشه.
و ازآنجاکه این سیستم دارای دو فت با شرایط کاملا یکسان است و ازآنجاکه روشن شدن یک فت موجب خاموش شدن دیگری خواهد شد لذا در ابتدای ورود ولتاژ به سیستم باید بشکل تصادفی یکی از فت ها بموجب اغتشاشات و نویز محیطی روشن و بتبع آن دیگری خاموش بشه.

لذا با این فرض که بمحض اتصال سیستم به منبع تغذیه ، Q1 روشن و لذا Q2 خاموش میشود ، جهت جریان سلف ها ناشی از این حالت فت ها را مشخص میکنیم که در سلف های نقشه پیوست با قلم قرمز مشخص کردم .

زیرا با ارتباط درین و سورس Q1 سلف L1 با منبع تغذیه موازی میشود و L2 و L3 بصورت سری به منبع تغذیه متصل میشوند .

بدیهی است که تا اینجا اثری از ولتاژ القایی در سلف ها وجود نداره و جهت جریان و ولتاژها ناشی از جریانی است که از منبع تغذیه در سلف ها جاری میشه که موجب ذخیره انرژی در سلف ها و در تنها خازن سیستم خواهد شد.

اما پس از عبور این جریان اولیه چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

darvishy

کاربر
2013-02-28
26
48

با سلام خدمت تمامی دوستان و ستاد غزال عزیز

من اینو قبلا ساختم و کاملا هم درست عمل میکنه.

تو آپارات فیلمش رو گذاشتم. کانال آپارت مال خود من هست.

لینکش رو میزارم. اگه تمایل داشتین یه نگاه بندازین.

https://www.aparat.com/v/nYltc

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

سلام
استاد عزیزم من این مدار رو بستم در موقع آزمایش مدار در لحظه اول یکی از فیت ها میسوزه.
سلف 1 و 2 (28 دور )با سیم لاکی 0/95 نمره
و به جای24N06 ازirfz44 استفاده کردم.
و از مقاومت های تلرانس 5 در صد استفاده کردم .
اما نتونستم جوابی بگیرم
استاد مهربانم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

درود

هرچند هنوز صحت تحلیل نظری خودم را تست و آزمایش نکردم و تا قبل از اطمینان قطعی قادر به ارائه و انتشار آن نیستم.

اما بخش بدیهی و آغازین تحلیل ، که اطمینان کاملی نسبت به صحت آن دارم مطرح میکنم تا سر نخی برای همراهی علاقمندان وجود داشته باشه .

لذا اگرچه انتظار نمیره تصورات و برداشت های شما حتما درست و صحیح باشه اما قطعا تحلیل ناصحیح شما نیز میتونه موثر باشه و منشاء الهامات جدیدی برای مخاطبان باشه و علاوه بر همراهی و همفکری ، کمک شایان توجهی به تحلیل صحیح خواهد کرد .

لذا از این جهت که ممکنه تحلیل شما نادرست باشه نگران نباشید و مطرح فرمایید زیرا از یکسو قطعا در تحقق هدف اصلی موثر خواهد بود و از سوی دیگر مشارکت شما موجب درک عمیق تر پدیده های علمی خواهد شد.

لوکیشن فت ها فراموشم شد لذا فت سمت چپ را Q1 فرض کنید.

مشاهده فایل‌پیوست 172696
تحلیل کوره القایی

در مقدمات تحلیل ، ضرورت بایاسینگ فت ها را ملاحظه فرمودید که دو مقاومت ۴۷۰ اهم و ۱۰ کیلو اهم وظیفه تامین ولتاژ بایاسینگ را برای هر فت بعهده دارند .

اما بایاسینگ در این سیستم تفاوت قابل توجهی با اغلب سیستم های الکترونیکی داره که بعنوان سوال مطرح و سوژه مباحثه میکنم تا مشارکت علاقمندان ، گرمای لازم را به این تاپیک ببخشد.

درواقع سوال اینه که
تفاوت بایاسینگ در این سیستم چه تفاوتی با دیگر سیستم های الکترونیکی داره ؟

اما تحلیل این سیستم با پیش بینی جهت اولیه جریان در سلف ها آغاز میشه.
و ازآنجاکه این سیستم دارای دو فت با شرایط کاملا یکسان است و ازآنجاکه روشن شدن یک فت موجب خاموش شدن دیگری خواهد شد لذا در ابتدای ورود ولتاژ به سیستم باید بشکل تصادفی یکی از فت ها بموجب اغتشاشات و نویز محیطی روشن و بتبع آن دیگری خاموش بشه.

لذا با این فرض که بمحض اتصال سیستم به منبع تغذیه ، Q1 روشن و لذا Q2 خاموش میشود ، جهت جریان سلف ها ناشی از این حالت فت ها را مشخص میکنیم که در سلف های نقشه پیوست با قلم قرمز مشخص کردم .

زیرا با ارتباط درین و سورس Q1 سلف L1 با منبع تغذیه موازی میشود و L2 و L3 بصورت سری به منبع تغذیه متصل میشوند .

بدیهی است که تا اینجا اثری از ولتاژ القایی در سلف ها وجود نداره و جهت جریان و ولتاژها ناشی از جریانی است که از منبع تغذیه در سلف ها جاری میشه که موجب ذخیره انرژی در سلف ها و در تنها خازن سیستم خواهد شد.

اما پس از عبور این جریان اولیه چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

سپاس

سلام
استاد عزیزم
به نظر من میشه وقتی که فیت Q1 روشن میشه . دیود D3 خاموش میشه و دیود D4 روشنتر و این باعث میشه تعادل مقاو مت های گیت بهم بخوره و باعث روشن و خاموش شدن فیت ها بشه.
متشکرم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

سلام
استاد عزیزم من این مدار رو بستم در موقع آزمایش مدار در لحظه اول یکی از فیت ها میسوزه.
سلف 1 و 2 (28 دور )با سیم لاکی 0/95 نمره
و به جای24N06 ازirfz44 استفاده کردم.
و از مقاومت های تلرانس 5 در صد استفاده کردم .
اما نتونستم جوابی بگیرم
استاد مهربانم

درود

شماره و مشخصه قطعات را اعلام کنید تا دلیلش قابل ارزیابی بشه
همیشه همون طرف میسوزه ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

سلام
استاد عزیزم
به نظر من میشه وقتی که فیت Q1 روشن میشه . دیود D3 خاموش میشه و دیود D4 روشنتر و این باعث میشه تعادل مقاو مت های گیت بهم بخوره و باعث روشن و خاموش شدن فیت ها بشه.
متشکرم.

درود

لحظه اول و روشن شدن یکی و خاموش شدن دیگری قابل قبوله
اما چرا پس از آن باید دومی روشن و اولی خاموش بشه؟
توجیه دلیل روشن و خاموش شدن متوالی اهمیت داره.

سپاس

بالا