آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
اه میخواستم مشغول بشم دستگاهش اندازه یه اتو لوله کشی بود .استاد روی یه تغذیه بارتون پیان گذاشتم جواب ندادین هنوز کلی وقتمو گرفته .

درود

روی یه تغذیه بارتون پیان گذاشتم جواب ندادین

متوجه نشدم کجا پیام گذاشتید؟
اندازه اتو لوله کشی چه چیزی رو ثابت میکنه ؟
نگفتم باید حجمش بزرگ باشه بلکه عرض کردم جریان بسیار بالاتری نیاز داره .

سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

متوجه نشدم کجا پیام گذاشتید؟
اندازه اتو لوله کشی چه چیزی رو ثابت میکنه ؟
نگفتم باید حجمش بزرگ باشه بلکه عرض کردم جریان بسیار بالاتری نیاز داره .

سپاس

ممنون.الان اون پست را بالا میارم شما رو منشن میکنم
در خصوص اندازه اون دستگاهی که دیدم تقریباً انقدر بود وگرنه دیگه استاد میدونم بابد جریان بیستری داشته باشیم .گفتم شاید با این برد بشه یه چیز تو اون حد درست کرد که می‌فرماید ضعیفه . تشکر

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

سلف ۱ و ۲ را بدون عایق روی هسته پیچیدی و احتمالا زخمی و شورت شده .

اما هر زمانی خواستی تست کنی بدون بار یعنی بدون سوهان ولتاژ متناوب دو سر سلف ۳ را با ولتمتر آنالوگ ببین چند ولته ؟
و ولتاژهای درین و ورودی و باطری ( یعنی هر دو پایه مقاومت سری باطری ) زمانیکه متصل به سیستم است ؟

نهایتا هسته دو سلف را با چسب نواری عایق کن و مجددا با سیم مطمئن و سالمی بپیچ و اگه فضای کافی نداره چند دور کمتر با دقت بپیچ که زخمی نشه و هر دو سلف یکسان باشند .

سپاس

سلام استاد عزیزم( با مقاومت 1 کیلو موازی شده با 470 ولت )
ولتاژ بازطری بدون وصل کردن مدار 12.60 ولت بود.
ولتاژ باطری با متصل کردن مدار بدون با 12.60 ولت بود.
ولتاژ روی دو پایه مقاومت 9.5 ولت بود.
ولتاژ دو سر سلف 3 هیچ ولتاژی نبود صفر ( عقربه اصلا حرکتی نکرد)
ولتاژ درین 1 دو ولت ولتاژ درین 2 دو ولت است.
به جای فیت ها فیت نوع جاگزین میکنم .بعد از تست جواب داد . گزارش میکنم . در صورت جواب نگرفتن سلف ها را دوبار سیم پیچی میکنم . با عایق کاری سلف ها.
متشکرم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد عزیزم( با مقاومت 1 کیلو موازی شده با 470 ولت )
ولتاژ بازطری بدون وصل کردن مدار 12.60 ولت بود.
ولتاژ باطری با متصل کردن مدار بدون با 12.60 ولت بود.
ولتاژ روی دو پایه مقاومت 9.5 ولت بود.
ولتاژ دو سر سلف 3 هیچ ولتاژی نبود صفر ( عقربه اصلا حرکتی نکرد)
ولتاژ درین 1 دو ولت ولتاژ درین 2 دو ولت است.
به جای فیت ها فیت نوع جاگزین میکنم .بعد از تست جواب داد . گزارش میکنم . در صورت جواب نگرفتن سلف ها را دوبار سیم پیچی میکنم . با عایق کاری سلف ها.
متشکرم.

درود

ولتاژ دو سر سلف را باید در حالت متناوب و با مولتیمتر آنالوگ از دو طرف اندازه گیری کنید .

۱- با توجه به تست های قبل که حاکی از سلامت فت های قبلی است ، هرچند احتمال جواب گرفتن با فت های جدید ضعیفه اما ازآنجاکه تعویض فت ساده تر از تعویض سیم پیچ سلف هاست لذا پس از تعویض فت ، چنانچه ولتاژ متناوبی دو سر سلف ۳ ظاهر نشد

۲- دو سلف حلقوی را با سیم مطمئن و سالم و عایق کاری دقیق ، سیم پیچی کنید بنحوی که کمترین تردیدی به دو سلف حلقوی نداشته باشیم.

۳- سلف ۳ را فعلا و حتما ۲۰ دور بپیچ که در زمان تست تحت فشار کمتری باشه.

۴- سپس یک ولتمتر بصورت دائم به ورودی سیستم یعنی بعد از مقاومت سری متصل کن تا ببینی هر زمانیکه ولتاژ ورودی کمتر از ۵ ولت شد تغذیه را قطع کنید و مجددا وصل کنید ، (چون اگر نوسان این سیستم در حین کار متوقف بشه دیگه هرگز نوسان نمیکنه و نیاز به شوک اولیه داره .)

۵- ولتمتر آنالوگ را نیز بصورت دائم به دو سر سلف ۳ متصل کنید

۶ _ حالا بدون بار یعنی بدون فلز داخل سلف ۳ ، ولتاژ متناوب دو سر سلف ۳ را گزارش کنید .
و جهت اطمینان کامل ، ولتاژ متناوب را با جابجا کردن پروب ها نیز اندازه گیری و گزارش کنید .

ضمنا
ولتاژ روی دو پایه مقاومت 9.5 ولت بود
یعنی پروب ها را به دو سر مقاومت متصل و درواقع ولتاژ دو سر مقاومت را اعلام کردید ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی.
استاد با ماسفت ۴۱۰۸ و یا ۲۰ ان ۵۰ قابل راه اندازی هست .
این کوره رو قبلاً منتاژ کرده بودم البته شماتیک من فقط یک سلف هسته فریت داشت الان ک دیدم شما تأیید کردید مدار رو خواستم دوباره منتاژ کنم irfz44 ندارم ب همین دلیل پرسیدم ۴۱۰۸ و ۲۰ ان۵۰ مناسب این کوره هست هست یا خیر
با سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
این کوره رو قبلاً منتاژ کرده بودم البته شماتیک من فقط یک سلف هسته فریت داشت الان ک دیدم شما تأیید کردید مدار رو خواستم دوباره منتاژ کنم irfz44 ندارم ب همین دلیل پرسیدم ۴۱۰۸ و ۲۰ ان۵۰ مناسب این کوره هست هست یا خیر
با سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
۲- دو سلف حلقوی را با سیم مطمئن و سالم و عایق کاری دقیق ، سیم پیچی کنید بنحوی که کمترین تردیدی به دو سلف حلقوی نداشته باشیم.
استاد عزیزم سلفها را دوبار با دقت سیم پیچی کردم . و خود سلف را چسب کاغذی عایق کردم.

۳- سلف ۳ را فعلا و حتما ۲۰ دور بپیچ که در زمان تست تحت فشار کمتری باشه.
سلف سه را 20 دور پیچیدم.

۴- سپس یک ولتمتر بصورت دائم به ورودی سیستم یعنی بعد از مقاومت سری متصل کن تا ببینی هر زمانیکه ولتاژ ورودی کمتر از ۵ ولت شد تغذیه را قطع کنید و مجددا وصل کنید ، (چون اگر نوسان این سیستم در حین کار متوقف بشه دیگه هرگز نوسان نمیکنه و نیاز به شوک اولیه داره .)
استاد ولتمتر بصورت دائم به بعد از مقاومت متصل کردم. ولتا4/17 ولته وبا اندازه گیری ولتاژ سلف 3 عفربه حرکتی ندارد.

۶ _ حالا بدون بار یعنی بدون فلز داخل سلف ۳ ، ولتاژ متناوب دو سر سلف ۳ را گزارش کنید .
و جهت اطمینان کامل ، ولتاژ متناوب را با جابجا کردن پروب ها نیز اندازه گیری و گزارش کنید .
عقربه مولتی متر حرکت نمیکند.
در ضمن استاد خازن 0/68 میکرو فاراد ولتاژ 400 ولت نو جاگزین کردم. و فیت های قبلی را irfz44n با فیت های irf3205 تعویض کردم
ولتاژ باطری وقتی که مدار وصل است. 12/5 است . ولتاژ دو سر مقاومت های آجری 9 ولت . ولتاژ دو سر مدار 4/5 ولت است ( این ولتاژ 4/5 بعد از مقاومت های آجری است. مثبت و منفی مدار)
متشکر م

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سپاس

درود

با فت هایی که معرفی فرمودید تجربه ای ندارم
اما ایراد جناب سجاد عزیز برطرف بشه قابل ارزیابی است که حساسیت این سیستم به مشخصات فت تا چه حد است ؟
لطفا نقشه مورد نظر خود را ارسال فرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد عزیزم سلفها را دوبار با دقت سیم پیچی کردم . و خود سلف را چسب کاغذی عایق کردم.

سلف سه را 20 دور پیچیدم.

استاد ولتمتر بصورت دائم به بعد از مقاومت متصل کردم. ولتا4/17 ولته وبا اندازه گیری ولتاژ سلف 3 عفربه حرکتی ندارد.

عقربه مولتی متر حرکت نمیکند.
در ضمن استاد خازن 0/68 میکرو فاراد ولتاژ 400 ولت نو جاگزین کردم. و فیت های قبلی را irfz44n با فیت های irf3205 تعویض کردم
ولتاژ باطری وقتی که مدار وصل است. 12/5 است . ولتاژ دو سر مقاومت های آجری 9 ولت . ولتاژ دو سر مدار 4/5 ولت است ( این ولتاژ 4/5 بعد از مقاومت های آجری است. مثبت و منفی مدار)
متشکر م

درود

قطعا مقاومتی که بعنوان ۲ اهم سری کردید بزرگتر از ۲ اهمه
و گرنه نباید ولتاژ ورودی ۴ ولت باشه

مقاومت سری را کوچکتر کنید تا ولتاژ ورودی لحظه اتصال تغذیه بزرگتر از ۶ ولت باشه.
با ۴ ولت نوسان نمیکنه
ولتمتر متناوب آنالوگ دو سر سلف بصورت دائمی متصل باشه تا هرگونه ولتاژ متناوب را ببینید و اگه صفر بود تغذیه را قطع کنید.
چه تعداد دور برای دو سلف ها ۲ و ۱ پیچیدید؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

با فت هایی که معرفی فرمودید تجربه ای ندارم
اما ایراد جناب سجاد عزیز برطرف بشه قابل ارزیابی است که حساسیت این سیستم به مشخصات فت تا چه حد است ؟

سپاس

سلام
استاد عزیزم . فیت های قبلی را در مدار جاگزین کردم . و مقاومت آجری 1 اهم جاگزین کردم . ولتاژ ورودی تغذیه مدار بعد از مقاومت آجری 6/5 ولت شد . و ولتاژ سلف عقربه حرکت کرد . حدودا تا 50 ولت حرکت کرد. و ولتاژ 6.5 افت کرد . و ولتاژ سلف پایین آمد . و صفر شد.
متشکرم

بالا