آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
درود
استاد ممنون بابت راهنمایی بسیار شیوا

موارد رو با دقت تمام مطالعه کردم " همه چی روشن و مفهومه فقط دو سوال قبل از انجام و اتمام کار دارم

1- مقاومت رو وصل کردم " تا 30 ثانیه ولتاژ ثابته بعد مجدد متغیر میشه ولی شدتش خیلی کمتر از قبل " حالا چیکار کنم ؟ همین مقاومتو بزارم یا اون دیود پل و خازنی که عرض کردم رو قرار بدم ؟ (در این مورد هم ولتاژ و هم نور لامپ ثابته)
ناگفته نمونه««« با برعکس کردن سیم 7 دور در همه موارد ذکر شده نور لامپ دیگه کم وزیاد نمیشه (با مقاومت یا بدون مقاومت )

در رابطه با اضافه کردن یک دور ( ابتدا سیم اولیه پیچیده شده سپس ثانویه، در آخر هم سیم هفت دور تغذیه آیسی )
پس اول باید 7 دور رو باز کنم ، اون موقه یک دور اضافه کنم ...... درسته ؟ یا روی 7 دور هم میتونم بپیچم.......؟

ودرآخر ........هم مجدد تشکر وهم اینکه :
ما که دست به باز کردن ترانسمون 20 شده (به لطف عالی ) اگه مشکلی ویا نیازی هست بگید دوباره انجام میدم (کار نیکو کردن از پر کردن است )
راستی" لطفعا اندازه وشماره دیود رو هم در صورت لزوم عنوان کنید
مخلص استاد................

سلام

در پست 70 گفتی 6 دور برای تغذیه آی سی پیچیدی چرا الان میگی 7 دور پیچیدی ؟ !

ولی اصلا نیازی به باز کردن ترانس و حتی آزاد کردن لحیم پایه های ترانس هم نیست
همینطور که ترانس روی برد لحیمه بصورت سوزنی یکدور اضافه کن جوری که با سیم تغذیه آی سی کمی فاصله داشته باشه و اگه نمیتونی اشکالی نداره و فرض کن دو تا 3 دور هم 7 دور است و کارهایی که گفتم انجام بده

برای تهیه دو دیود از پاورهای اوراقی میتونی استفاده کنی بطوریکه دیودهای دو پایه یا 3 پایه که روی هیت سینگ پیچ میشه و علامت دیود روشه بهتره ( اگر 3 پایه است پایه اول و آخرش را بهم متصل کن و بجای یک دیود استفاده کن و نحوه اتصال پایه ها جوری باشه که علامت روی دیود منطبق با شکل زیر بشه

اگه پیدا نکردی از دیودهای چاق پاور ( کلفت تر از بقیه ) که در ولتاژ خروجی قرار گرفته استفاده کن ( دیودهای طرف برق شهر مناسب نیست )

فقط خازن بالایی مربوط به برد شماست و بقیه باید خارج از برد اضافه بشه
خازن بالایی خازن نسبتا بزرگی است که قبلا هم دو سرش 24 ولت بوده و لذا 24 + ولت خروجی شکل زیر مطابق شکل باید بدرستی به این خازن متصل بشه که همون خازن بالایی است
پ1.PNG
سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
سلام

در پست 70 گفتی 6 دور برای تغذیه آی سی پیچیدی چرا الان میگی 7 دور پیچیدی ؟ !

ولی اصلا نیازی به باز کردن ترانس و حتی آزاد کردن لحیم پایه های ترانس هم نیست
همینطور که ترانس روی برد لحیمه بصورت سوزنی یکدور اضافه کن جوری که با سیم تغذیه آی سی کمی فاصله داشته باشه و اگه نمیتونی اشکالی نداره و فرض کن دو تا 3 دور هم 7 دور است و کارهایی که گفتم انجام بده

برای تهیه دو دیود از پاورهای اوراقی میتونی استفاده کنی بطوریکه دیودهای دو پایه یا 3 پایه که روی هیت سینگ پیچ میشه و علامت دیود روشه بهتره ( اگر 3 پایه است پایه اول و آخرش را بهم متصل کن و بجای یک دیود استفاده کن و نحوه اتصال پایه ها جوری باشه که علامت روی دیود منطبق با شکل زیر بشه

اگه پیدا نکردی از دیودهای چاق پاور ( کلفت تر از بقیه ) که در ولتاژ خروجی قرار گرفته استفاده کن ( دیودهای طرف برق شهر مناسب نیست )

فقط خازن بالایی مربوط به برد شماست و بقیه باید خارج از برد اضافه بشه
خازن بالایی خازن نسبتا بزرگی است که قبلا هم دو سرش 24 ولت بوده و لذا 24 + ولت خروجی شکل زیر مطابق شکل باید بدرستی به این خازن متصل بشه که همون خازن بالایی است
مشاهده فایل‌پیوست 98293

سپاس
سلام
7 دور رو اشتباه گفتم منهم مثل ترانسم قیژ میزنم
بله" نیاز به باز کردن ترانس نیست وبه راحتی میتونم یه دور اضافه کنم
عزیز " آدمای ناشی، وسایل اوراقی زیادی دارن "" اوراقی پاور و دیود 3 پایه هم دارم ، مانند تصویر استفاده میکنم
ممنون بابت تصاویر ارسالی
انشاا... تا شب اعلام نتیجه میکنم
درود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
7 دور رو اشتباه گفتم منهم مثل ترانسم قیژ میزنم
بله" نیاز به باز کردن ترانس نیست وبه راحتی میتونم یه دور اضافه کنم
عزیز " آدمای ناشی، وسایل اوراقی زیادی دارن "" اوراقی پاور و دیود 3 پایه هم دارم ، مانند تصویر استفاده میکنم
ممنون بابت تصاویر ارسالی
انشاا... تا شب اعلام نتیجه میکنم
درود

مگه کجا هستی که الان روزه و تا شب اعلام میکنی

دیود 3 پایه در این تغذیه نیاز به هیت سینک و پیچ کردن نداره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
استاد ساعت حدود 2 نصف شبه وشما همچنان در حال لطف وسرویس دهی
صبح که میرم سر کار اصولا شب میتونم به این جور کارا برسم
کوچیک شما ساکن استان گلستان : گنبد کاووس هستم
مشتاق دیدار در خدمت هستیم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
درود بی پایان
حالا دو دیود (با نام فرضی دیود 1 و 2 ) و یک خازن 1000 میکرو 50 ولتی تهیه کن (همون 3300 میکرو که داره هم خوبه ) و سپس هر دوسیم کلفت خروجی را آزاد کن و بترتیب زیر عمل کن

1- یکدور سیم بصورت سوزنی به 3 دور آخر که آزاده اضافه کن که درواقع دو تا 7 دور با سر وسط داشته باشی ( 3 دور و 4 دور اشکالی نداره و بعدا برای 12 ولت درستش میکنیم)

2- فعلا (با اضافه کردن یکدور سیم به انتهای 3 دور ) فرض کن فقط دو تا 7 دور با سر وسطش داری و سر وسط این دو تا 7 دور را به بدنه (یا گراند یا منفی خازن 24 ولت داخل مدار که لامپو بهش متصل میکنی ) متصل کن

بعبارت دیگه دوسیم 24 ولت که به لامپ متصل میکنی یکیش مثبته و دیگری منفی است که این منفی به بدنه یا گراند متصله که باید سر وسط 14 دور را به این سیم متصل کنی ( یا به پایه منفی خازن 24 ولت داخل مدار . چون منفی این خازن هم به بدنه متصله و فرقی ندارن)

3- حالا دو سر آزاد 7 دور را داری (که سر وسطش را در بند 2 به بدنه متصل کردی ) و حالا یکی از سرهای 7 دور را به آند دیود 1 متصل کن و کاتد دیود 1 را به مثبت خازن 24 ولت داخل مدار متصل کن (که لامپ را به مثبت و منفی همین خازن متصل میکردی ) اشتباه نکنی تغذیه بسوزه
به این ترتیب دو سر خازن خروجی داخل مدار مانند سابق 24+ ولت میده

4- سر دیگر 7 دور را به کاتد دیود 2 متصل کن و آند دیود 2 را به منفی یک خازن 1000 میکرو 50 ولت متصل کن و مثبت این خازن را به بدنه متصل کن حالا دو سر این خازن 24- ولت میده
قبل از اینکه روشنش کنی گزارش کن چکار کردی و کوچکترین ابهام را سوال کن که بعد از اینهمه زحمت نسوزونی
استاد گرامی:
مراحل کارو تکمیل کردم
لطفعا تصویر کارهای انجام گرفته رو مشاهده کنید " انشا ا... در صورت بی نقص بودن ، امر فرمایید تا تغذیه رو روشن کنم
تمامی مراحل رو هم روی تصویر گزارش کردم
http://up-is.ir/up93/p3/140987135222281.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
درود بی پایان
استاد گرامی:
مراحل کارو تکمیل کردم
لطفعا تصویر کارهای انجام گرفته رو مشاهده کنید " انشا ا... در صورت بی نقص بودن ، امر فرمایید تا تغذیه رو روشن کنم
تمامی مراحل رو هم روی تصویر گزارش کردم
http://up-is.ir/up93/p3/140987135222281.jpg

سلام

با توضیح روی تصویر چیزی نفهمیدم
لطفا در پست هم توضیح مبسوط بده

1- بجز سر وسط نباید دو سیم دیگر خروجی مستقیما به هیچکجای مدار متصل بشه ولی بنظر میرسه متصل کردی
باید سر وسط مستقیما به پایه منفی خازن 24 ولت داخل مدار متصل بشه
و کاتد یکی از دیودها که 24 + ولت میده به پایه مثبت همین خازن داخل مدار متصل بشه
دیگه چیزی به مدار متصل نمیشه

2- دو دیود میخواد یعنی یکی ابتدای 14 دور و یکی انتهای 14 دور ولی بنظر میاد فقط یک دیود اضافه کردی که پشتش دیده میشه و لذا علامتش معلوم نیست که ببینم درست متصل شده یا نه

3- من نگفتم خازن 24 ولت را از مدار خارج کن چرا خارج کردی؟

4- چرا سر وسط را بجای اینکه به پایه منفی خازن متصل کنی به جای دیگری متصل کردی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
سلام

با توضیح روی تصویر چیزی نفهمیدم
لطفا در پست هم توضیح مبسوط بده

1- بجز سر وسط نباید دو سیم دیگر خروجی مستقیما به هیچکجای مدار متصل بشه ولی بنظر میرسه متصل کردی
باید سر وسط مستقیما به پایه منفی خازن 24 ولت داخل مدار متصل بشه
و کاتد یکی از دیودها که 24 + ولت میده به پایه مثبت همین خازن داخل مدار متصل بشه

2- دو دیود میخواد یعنی یکی ابتدای 14 دور و یکی انتهای 14 دور ولی بنظر میاد فقط یک دیود اضافه کردی که پشتش دیده میشه و لذا علامتش معلوم نیست که ببینم درست متصل شده یا نه

3- من نگفتم خازن 24 ولت را از مدار خارج کن چرا خارج کردی؟

4- چرا سر وسط را بجای اینکه به پایه منفی خازن متصل کنی به جای دیگری متصل کردی؟

سپاس

سلام
شاید تصویرهایی که کشیدم منظورو خوب نرسوندن .
این یکی اصل عکسه http://up-is.ir/up93/p3/140990626382821.jpg
حقیقت خیلی دقت کردم ومشکلی نمیبینم.
اوه ه ه ه ه راستی نکنه شما تو این تصویر فکر کردین ........
در کل این عکس خود مداره قبل از دستکاری http://up-is.ir/up93/p2/140805820720711.jpg
استاد توضیح اینکه:
1- سیم ورودی ثانویه ( 24 ولت) از مدار خارج شده وبه سمت هر دو آند(+) دیود کوچک رفته واز کاتد ( - ) دیود کوچک به پاییه مثبت خازن داخل مدار

خازن سیاه وهردو دیود روی مدار اضافه شده مربوط به مدار نیستند...

2 -سیم خروجی ثانویه ( 24 ولت) از مدار خارج شده وبه سمت کاتد (-) دیود بزرگ رفته واز آند (+) دیود بزرگ به منفی خازن و از +خازن به سمت منفی خازن داخل مدار هدایت شده

3- سر وسط رو هم مستقیم روی مدار متصل کردم که به پاییه منفی خازن مدار وصل میشه
دیگه..........نمیدونم
توضیح دیگه جز سلامتی شما نیست
مخلص

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
شاید تصویرهایی که کشیدم منظورو خوب نرسوندن .
این یکی اصل عکسه http://up-is.ir/up93/p3/140990626382821.jpg
حقیقت خیلی دقت کردم ومشکلی نمیبینم.
اوه ه ه ه ه راستی نکنه شما تو این تصویر فکر کردین ........
در کل این عکس خود مداره قبل از دستکاری http://up-is.ir/up93/p2/140805820720711.jpg
استاد توضیح اینکه:
1- سیم ورودی ثانویه ( 24 ولت) از مدار خارج شده وبه سمت هر دو آند(+) دیود کوچک رفته واز کاتد ( - ) دیود کوچک به پاییه مثبت خازن داخل مدار

خازن سیاه وهردو دیود روی مدار اضافه شده مربوط به مدار نیستند...

2 -سیم خروجی ثانویه ( 24 ولت) از مدار خارج شده وبه سمت کاتد (-) دیود بزرگ رفته واز آند (+) دیود بزرگ به منفی خازن و از +خازن به سمت منفی خازن داخل مدار هدایت شده

3- سر وسط رو هم مستقیم روی مدار متصل کردم که به پاییه منفی خازن مدار وصل میشه
دیگه..........نمیدونم
توضیح دیگه جز سلامتی شما نیست
مخلص

سلام
این مطلب شما را نمی فهمم که فرمودید:

بر اساس کدام توصیه بصورت فوق عمل کردی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
سلام
این مطلب شما را نمی فهمم که فرمودید:

بر اساس کدام توصیه بصورت فوق عمل کردی

سپاس
سلام

درهرصورت تقریبا آخر خطه
حالا دو دیود (با نام فرضی دیود 1 و 2 ) و یک خازن 1000 میکرو 50 ولتی تهیه کن (همون 3300 میکرو که داره هم خوبه ) و سپس هر دوسیم کلفت خروجی را آزاد کن و بترتیب زیر عمل کن
3- یک دیود پل تهیه کن و دو پایه ورودی بریج را به ابتدا و انتهای 14 دور آزاد ( یا ابتدا و انتهای آزاد دو تا 7 دور ) متصل کن ( به سر وسط کاری نداریم و در بند 2 به بدنه متصل کردیم)

همچنین طبق تصویر در پست 81

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
دو پایه خازن داخل مدار به دو نقطه ای که در تصویر مشخص کردم متصله
لذا بجای اتصال مستقیم سر وسط به پایه منفی خازن مدار میتونی سر وسط را مطابق تصویر به A متصل کنی

و بجای اتصال کاتد دیود 3 پایه به پایه مثبت خازن مدار میتونی کاتد دیود سه پایه را به نقطه B متصل کنی

یعنی درواقع A و پایه منفی خازن 24 ولت مدار فرقی نداره و اگه تعقیب کنی بهم متصلند
و B و پایه مثبت خازن 24 ولت مدار هم فرقی نداره و اگه تعقیب کنی بهم متصلند

سپاستغذیه 24.jpg

بالا