آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
استاد گرامی سلام
گزارش کارهای انجام شده بدین قراره :

طبق فرمایشات عالی کارها رو انجام دادم . 1- ابتدا اولیه رو 38دور پیچیدم" حدود 15 سانت هم سیم اضافه زد که قیچی ولحیم کردم

2- بعد از نوار عایق " ثانویه رو 7 دور پیچیدم ویک سر رو بیرون کشیدم . مجدد 3 دور دیگه ویک سر رو بیرون اوردم ودر آخر هم سه دور دیگه و انتهای سیم رو بیرون کشیدم
ورودی ثانویه رو به جای خود که همون 2 سر ترانزیستور میباشد متصل کردم" همچنین خروجی رو هم به جای خود " یعنی بدنه در قسمت خروجی 24 ولت وصل کردم

در آخر سیم نازک که مربوط به آیسی میشد رو هم 6 دور پیچیدم
و نتیجه کار تا به اینجا
در قسمت خروجی 24 ولت ولتاژ متغیره "یعنی اهم متر 18" 19" و 23 رو نشون میده یه لامپ به خروجی متصل کردم خیلی باحال بود دقیقا مثل اتوماتیک راهنما عمل میکنه هی چشمک میزنه از کار خودم خندم گرفت ترانسم تبدیل به اتوماتیک راهنما شد

رو تصویر هم یه سری توضیحات دادم
لطفعا راهنمایی کنید http://up-is.ir/up93/p3/140967490904071.jpg
سلام

اولا با این همه تاخیر هم خودت اشتباه میکنی و هم من چیزی یادم نمیاد و مجبورم یک کتابچه بخونم تا یادم بیاد

چرا بعد از 7 دور دو تا 3 دور پیچیدی کجا قرار شد قرینه نپیچی
ولی این موضوع ارتباطی با دل زدن ولتاژ نداره

لطفا توصیه ها را سریعتر انجام بده و گزارش کن تا یادم نره
حتما خطایی اتفاق افتاده که با اینهمه تاخیر طبیعیه
توضیحی روی تصویر ارسالی نیست مگه خودت چک نمیکنی چه تصویری ارسال شده ؟

ابتدا و انتهای سیم پیچ 7 دور خروجی را جابجا کن و نتیجه را فورا اعلام کن
آیا هسته متفرقه استفاده کردی یا مال خودشه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام

در پست قبل توصیه قرمز را ویرایش کردم
برای جابجایی دو سر 7 دور باید دو سیمی که بعنوان خروجی و برای 24 ولت مانند سابق لحیم کردی آزاد کنی و با هم جابجا کنی

به سیم های آزاد 3 دور و 3 دور کاری نداریم و. تصور کن وجود نداره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
درود
استاد دلیل دیر جواب دادنم مرحوم شدن یکی از بستگان بود ببخشید

طبق فرمایش عالی در پست 48 http://www.irantk.ir/irantk48462-5/ یکی از خروجیها رو واسه 12 ولت به بیرون هدایت کردم
فقط بعد از 7 دور باید 3و نیم دور میپیچیدم یا 4 دور " اینو نمیدونستم بابت همین 3 دور پیچیدم
در ظمن از هسته خودش استفاده کردم
ابتدا و انتهای سیم پیچ 6 دور آی سی را جابجا کن و نتیجه را فورا اعلام کن

ممنون*** تا چند دقیقه دیگه اعلام میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
درود
استاد دلیل دیر جواب دادنم مرحوم شدن یکی از بستگان بود ببخشید

طبق فرمایش عالی در پست 48 http://www.irantk.ir/irantk48462-5/ یکی از خروجیها رو واسه 12 ولت به بیرون هدایت کردم
فقط بعد از 7 دور باید 3و نیم دور میپیچیدم یا 4 دور " اینو نمیدونستم بابت همین 3 دور پیچیدم
در ظمن از هسته خودش استفاده کردم

ممنون*** تا چند دقیقه دیگه اعلام میکنم

تسلیت عرض میکنم
موضوع 3 دور را بعدا درست میکنیم ولی در پست بعدی اعلام کردم توصیه قرمز را ویرایش کردم

اگه 6 دور را جابجا کردی و نتیجه نداد بحالت اول برگردون و توصیه پست 72 را انجام بده و اعلام کن
ضمنا توضیح تصویر را دیدم فوق العاده ریز بود !

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
تسلیت عرض میکنم
موضوع 3 دور را بعدا درست میکنیم ولی در پست بعدی اعلام کردم توصیه قرمز را ویرایش کردم

اگه 6 دور را جابجا کردی و نتیجه نداد بحالت اول برگردون و توصیه پست 72 را انجام بده و اعلام کن
ضمنا توضیح تصویر را دیدم فوق العاده ریز بود !

سپاس
درود
ابتدا دو سر ثانویه رو برعکس کردم فرقی نکرد
بعد 6 دور رو جابجا کردم در ابتدا ولتاژ دقیق رو نشون داد ولی مجدد شروع به دل زدن کرد .
ولی موقعیکه لامپ رو وصل میکنم ولتاژ ثابت میشه 24 و نیم . درست مثل ثابق " ودل هم نمیزنه یعنی فقط بدون بار دل میزنه
در صورتیکه سری قبل اینطور نبود با بار وبدون بار دل میزد (اتومات راهنما اونم از نوع مرغوبش ) خیلی مخلصیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
درود
ابتدا دو سر ثانویه رو برعکس کردم فرقی نکرد
بعد 6 دور رو جابجا کردم در ابتدا ولتاژ دقیق رو نشون داد ولی مجدد شروع به دل زدن کرد .
ولی موقعیکه لامپ رو وصل میکنم ولتاژ ثابت میشه 24 و نیم . درست مثل ثابق " ودل هم نمیزنه یعنی فقط بدون بار دل میزنه
در صورتیکه سری قبل اینطور نبود با بار وبدون بار دل میزد (اتومات راهنما اونم از نوع مرغوبش ) خیلی مخلصیم

سلام

حالا 7 دور رات جابجا کن اگه درست نشد یک مقاومت حدود 2 کیلو برای همیشه به خروجی متصل کن اگه بازم نشد از مقاومت کوچکتر استفاده کن تا حل بشه و نتیجه را اعلام کن

اگه بازم نشد احتمالا سیم پیچ خروجی نیم دور بیشتر پیچیده شده
اگه با مقاومت 2 کیلو حل شد مهم نیست ولی در غیراینصورت باید اصلاح بشه

فعلا نتیجه فوق را گزارش کن

در پیچیدن ترانس دقت نکردی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
سلام

حالا 7 دور رات جابجا کن اگه درست نشد یک مقاومت حدود 2 کیلو برای همیشه به خروجی متصل کن اگه بازم نشد از مقاومت کوچکتر استفاده کن تا حل بشه و نتیجه را اعلام کن

اگه بازم نشد احتمالا سیم پیچ خروجی نیم دور بیشتر پیچیده شده
اگه با مقاومت 2 کیلو حل شد مهم نیست ولی در غیراینصورت باید اصلاح بشه

فعلا نتیجه فوق را گزارش کن

در پیچیدن ترانس دقت نکردی

سپاس
سلام
استاد اگه به همین صورت باشه مشکلیه ؟
الان دوباره آزمایش کردم زمانی که به برق وصل میکنم حدود 2 دقیقه ولتاژ کاملا ثابته بعد اون بالا وپایین میشه ( مثل خودم گیج میزنه ) :52000000:

زمان بالا وپایین شدن ولتاژ " لامپ رو که وصل میکنم نور و ولتاژ ثابته اگه مشکلی نیست ما راضییم استاد

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
استاد : روش بستن مقاومتو که نمیدونم چطور وبه کجا ببندم"
قبلا هم سر موضوعی بابت مقاومت خیلی کلنجار رفته بودم آخرش هم نفهمیدم چی شد؟؟؟؟؟؟؟"
مقاومتو به سر برق ، مثلا مثبت میزنم دو سر اهم متر رو یکی به منفی ویکی هم به سر دیگه مقاومت وصل میکنم ، ولی ولتاژ همونه وتغییری نمیکنه"
جالب اینجاست که نور لامپ رو کم میکنه !!! .... ولی اهم متر همون ولتاژ قبلی رو نشون میده. با 2 سه تا اهم متر دیگه هم تست کردم بازم همینه
اینه که بستن مقاومتو نمیدونم به کجا ببندم

حالا یه دیود پل داشتم ، یه خازن 35 ولتی 3300 هم بهش اضافه کردم و به دو سر خروجی زدم حدود یک ولت کم شد ولی الان دیگه ولتاژ رو 23 ونیم ولت ثابت شده
دستور بفرمایید اجرا کنم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
استاد روش بستن مقاومتو نمیدونم چطور وبه کجا ببندم" قبلا هم خیلی آزمایش کردم مقاومتو به یه سر مثلا مثبت میزنم دو سر اهم متر رو یکی به منفی ویکی هم به سر دیگه مقاومت ولی ولتاژ همونه وتغییری نمیکنه"
جالب اینجاست که نور لامپ رو کم میکنه ولی اهم متر ولتاژ قبلی رو نشون میده.

یه دیود پل داشتم یه خازن هم بهش اضافه کردم و به دو سر خروجی زدم الان ولتاژ رو 23 ولت ثابت شده
دستور بفرمایید اجرا کنم
ممنون

سلام

مقاومت را بجای لامپ متصل کن (بدون لامپ) هر مقاومتی بزرگتر از 1 کیلو که دم دست داری بجای لامپ متصل و تست کن
ایراد عمده ای نداره ولی بذار ببینیم دردش چیه و عاملش چیه تا اساسی حلش کنیم

اگه برات سخته اشکالی نداره

درهرصورت تقریبا آخر خطه
حالا دو دیود (با نام فرضی دیود 1 و 2 ) و یک خازن 1000 میکرو 50 ولتی تهیه کن (همون 3300 میکرو که داره هم خوبه ) و سپس هر دوسیم کلفت خروجی را آزاد کن و بترتیب زیر عمل کن

1- یکدور سیم بصورت سوزنی به 3 دور آخر که آزاده اضافه کن که درواقع دو تا 7 دور با سر وسط داشته باشی ( 3 دور و 4 دور اشکالی نداره و بعدا برای 12 ولت درستش میکنیم)

2- فعلا (با اضافه کردن یکدور سیم به انتهای 3 دور ) فرض کن فقط دو تا 7 دور با سر وسطش داری و سر وسط این دو تا 7 دور را به بدنه (یا گراند یا منفی خازن 24 ولت داخل مدار که لامپو بهش متصل میکنی ) متصل کن

بعبارت دیگه دوسیم 24 ولت که به لامپ متصل میکنی یکیش مثبته و دیگری منفی است که این منفی به بدنه یا گراند متصله که باید سر وسط 14 دور را به این سیم متصل کنی ( یا به پایه منفی خازن 24 ولت داخل مدار . چون منفی این خازن هم به بدنه متصله و فرقی ندارن)

3- حالا دو سر آزاد 7 دور را داری (که سر وسطش را در بند 2 به بدنه متصل کردی ) و حالا یکی از سرهای 7 دور را به آند دیود 1 متصل کن و کاتد دیود 1 را به مثبت خازن 24 ولت داخل مدار متصل کن (که لامپ را به مثبت و منفی همین خازن متصل میکردی ) اشتباه نکنی تغذیه بسوزه
به این ترتیب دو سر خازن خروجی داخل مدار مانند سابق 24+ ولت میده

4- سر دیگر 7 دور را به کاتد دیود 2 متصل کن و آند دیود 2 را به منفی یک خازن 1000 میکرو 50 ولت متصل کن و مثبت این خازن را به بدنه متصل کن حالا دو سر این خازن 24- ولت میده
قبل از اینکه روشنش کنی گزارش کن چکار کردی و کوچکترین ابهام را سوال کن که بعد از اینهمه زحمت نسوزونی
روش دوم :

بند 1 و 2 فوق الذکر را انجام بده

3- یک دیود پل ( بریج که شامل 4 دیود است) تهیه کن و دو پایه ورودی بریج را به ابتدا و انتهای 14 دور آزاد ( یا ابتدا و انتهای آزاد دو تا 7 دور ) متصل کن ( به سر وسط کاری نداریم و در بند 2 به بدنه متصل کردیم)

پایه مثبت بریج را به 24+ مدار تغذیه ( یا پایه مثبت خازن 24 ولت ) متصل کن که 24+ را بهت میده

و پایه منفی بریج را به خازن 1000 میکرو 50 ولت متصل کن و پایه مثبت این خازن را به بدنه متصل کن که این خازن 24- بهت میده

با توجه به اینکه اطلاعات و تجربه ای درخصوص الکترونیک نداری لذا
دقت کن که نسوزونی و نتیجه دلخواه بگیری و الگو بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,704
10,223
گنبد کاووس
درود
استاد ممنون بابت راهنمایی بسیار شیوا

موارد رو با دقت تمام مطالعه کردم " همه چی روشن و مفهومه فقط دو سوال قبل از انجام و اتمام کار دارم

1- مقاومت را بجای لامپ متصل کن (بدون لامپ) هر مقاومتی بزرگتر از 1 کیلو که دم دست داری بجای لامپ متصل و تست کنایراد عمده ای نداره ولی بذار ببینیم دردش چیه و عاملش چیه تا اساسی حلش کنیم

1- مقاومت رو وصل کردم " تا 30 ثانیه ولتاژ ثابته بعد مجدد متغیر میشه ولی شدتش خیلی کمتر از قبل " حالا چیکار کنم ؟ همین مقاومتو بزارم یا اون دیود پل و خازنی که عرض کردم رو قرار بدم ؟ (در این مورد هم ولتاژ و هم نور لامپ ثابته)
ناگفته نمونه««« با برعکس کردن سیم 7 دور در همه موارد ذکر شده نور لامپ دیگه کم وزیاد نمیشه (با مقاومت یا بدون مقاومت )

یکدور سیم بصورت سوزنی به 3 دور آخر که آزاده اضافه کن که درواقع دو تا 7 دور با سر وسط داشته باشی ( 3 دور و 4 دور اشکالی نداره و بعدا برای 12 ولت درستش میکنیم)
در رابطه با اضافه کردن یک دور ( ابتدا سیم اولیه پیچیده شده سپس ثانویه، در آخر هم سیم هفت دور تغذیه آیسی )
پس اول باید 7 دور رو باز کنم ، اون موقه یک دور اضافه کنم ...... درسته ؟ یا روی 7 دور هم میتونم بپیچم.......؟

ودرآخر ........هم مجدد تشکر وهم اینکه :
ما که دست به باز کردن ترانسمون 20 شده (به لطف عالی ) اگه مشکلی ویا نیازی هست بگید دوباره انجام میدم (کار نیکو کردن از پر کردن است )
راستی" لطفعا اندازه وشماره دیود رو هم در صورت لزوم عنوان کنید
مخلص استاد................

آخرین ویرایش:
بالا