آی پی امداد
abtahi

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
سلام
هر دیودی نمی شود گذاشت !! وظیفه این دیود ولتاژ آنی و لحظه ای که درون سیم پیچ رله ذخیره شده را خنثی می کند.تا به ترانزیستور اسیبی نرسد. می تونی از 1N4001 تا 1N4007 در این مدار استفاده کنید. دوست عزیز در مدار داخلی AVR هم از آپ امپ استفاده شده .
فکر نمی کنم دقتش خیلی کمتر از AVR باشه . میتونید از همین مدار استفاده کنید.
خازن uf .1 همون خازن 104 است؟ترمیستور d-53 گیر نیاوردم جاش بهم bd244c داد جواب میده؟مرسی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران
خازن uf .1 همون خازن 104 است؟ترمیستور d-53 گیر نیاوردم جاش بهم bd244c داد جواب میده؟مرسی

بله خازن همونه ولی ترانزیستور BD244 بجای ترمیستور نمی خوره . حنما فروشنده متوجه نشده. باید میگفتی ترمیستور که سنسور دماست و دو تا پایه داره!!!

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
بله خازن همونه ولی ترانزیستور BD244 بجای ترمیستور نمی خوره . حنما فروشنده متوجه نشده. باید میگفتی ترمیستور که سنسور دماست و دو تا پایه داره!!!

مرسی ازین که پاسخ میدید من هم نمی دونستم چیه حتما فروشنده هم متوجه نشده حالا اگه d53 نداشت مشابش چی میتونم بگیرم ؟(چون تو ساری 4 تا مغازه قطعه فروشی بیشتر نداره )شاید گیر نیاد پایه ی g و s ترمیستور که تو نقشه هست رو چطوری میشه تشخیص داد؟ ترمیستورش ntc یه یا ptc ؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران
با سلام من به یک مدار جهت روشن کردن 48 led {به صورت سری} با 220 ولت نیاز دارم ::bounce::

با سلام منتظر جوابتان هستم :busted_red:

با سلام منتظر جوابتان هستم :busted_red:

با سلام لطفا جواب بدید:busted_red:

سلام
دوست عزیز اگه یه خورده قسمت الکترونیک رو مرور کنی دوتا مدار لامپ 220 ولت که با ال ای دی طراحی شده رو پیدا میکنید .

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران
مرسی ازین که پاسخ میدید من هم نمی دونستم چیه حتما فروشنده هم متوجه نشده حالا اگه d53 نداشت مشابش چی میتونم بگیرم ؟(چون تو ساری 4 تا مغازه قطعه فروشی بیشتر نداره )شاید گیر نیاد پایه ی g و s ترمیستور که تو نقشه هست رو چطوری میشه تشخیص داد؟ ترمیستورش ntc یه یا ptc ؟

سلام
ببخشید دو روز اینترنتم قطع بود. معمولا این قطعات در رادیو ها قدیمی که قسمت صوتشون بصورت ترانزیستوری بود وجود داشت . و به فرو شنده بگید سنسور دمای دو پایه که شکل خازن عدسی و تیپش یه خورده متفاوته.
[hide]دوست عزیز این قطعه دو تا پایه داره که بدون قطبه و می تونید برعکس هم بزنید کلا در قطعه مشکلی پیش نمیاد. علامت g منظور شاسی یا زمین مدار است . اگه به فروشنده بگی سیم شیلد 3 سیمه بده سیم بهتون میده شبیه سیم آنتن و نازکتر که مغزی 2تایی و دورش سیم افشان داره .به سیم افشان در مدار بالا g گفته میشه که مانع از افتادن پا را زیت در قسمت سنسور میشه. معمولا در این مدار ها NTC بسته میشه. NTC مقاومت بالا داره که با رسیدن دما مقاومتش افت پیدا میکنه تا جایی که مثلا با 50 درجه مقدار مقاومتش به صفر اهم نزدیک میشه.[/hide]

آخرین ویرایش:

takesh

کاربر
2009-08-07
3
4
درود به همگی
من نیاز مبرم به یه مدار درایور برای LED پاور 1 وات دارم که بی نهایت ساده و ارزان باشه - چندتا هم با LM317 ساختم ولی نشد و مشکل این بود که وقتی با منبع تغذیه راش مینداختم خیلی قشنگ کار میکنه ولی وقتی 220ولت رو با خازن 330 نانو و مقاومت 1کیلو اهمی و دیودپل 1 آمپری بهش میدم کار نمیده
الان یه مدار درایور ساده و ارزون نیاز دارم که قابلیت تجاری شدن داشته باشه
آیا میشه از Ltc 3543 استفاده کرد؟

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام مدیران عزیز دستگاهی دارم که وقتی بازش کردم از 4 باتری 1.2 ولتی بصورت سری تغذیه میشود جمعا 4.8 میشود برای شارژ از یک مدار بدون ترانس استفاده شد که یک خازن و 4دیود تشکیل شده به حالا سوالم انجاست که ایا ولتازی که از خروجی دیودها به باتری می اید چقدره و چطور میشود با اضافه کردن یا کم کردن چند قطعه ولتاز مطلوب شارژ به باتری بدهیم

• Like

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
ببخشید دوتا سوال دیگه هم داشتم
1 در مدارات بدون ترانس اگر ظرفیت خازن مثلا 1 میکرو را 1/5 یا 2 بزاریم ایا مشکلی ایجاد میکند ؟
2 در پنکه های کنترلی مثل سانی که از تریاک شبیه ترانزیستور برای سوئیچ استفاده میشود ولتاز گیت ان چند ولت است و ای سی چگونه باعث تحریک گیت تریاک میشود اگر بخواهیم این تحریک را بدون ای سی و با دست دهیم با مقاومت متصل به پایه های گیت و ترمینال میشود؟

• Like

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام
نحوه شارژ باطریهای لیتیوم چگونه باید باشد مثلا برای شارژ باطریهای نیکل کادمیوم بهترین حالت شارژ برابر است با جریانی معادل یک دهم جریان نامی باطری ،با این تفاسیر بفرمایید مثلا باطریهای لیتیومی 18 ولتی با چه جریان و حداکثر تا چه ولتاژی باید شارژ شوند؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,623
دوستان می شه توضیح بدهید که در نرم افزار bascom avr چگونه می شود فایل هگز ساخت ، و پایه های jtag آن را هم غیر فعال کرد.
با تشکر::bounce::
با سلام :
دوست عزیز در حفظ نظم انجمن با مطالعه تاپیک قوانین استفاده از انجمن {
[h=2]قوانین سایت | Forum Rules

[/h] } کوشا باشید در صورت عدم مراعات اعمال قوانین !!
درخواست شما بلا محل و پست تان حذف میگردد .
سوال خود را در بخش میکرو کنترلها مطرح نمایید .
موفق باشید .

بالا