آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پاسخگویی به سوالات مربوط به میکرو کنترلر هاي AvR

saegheh_0836

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-09-24
118
1,197
38
کرمان
atmega8.blogfa.com
از همه استید گرامی معذرت می خواهم

با سلام خدمت دوستان گرامی بنده به یک بیماری چشمی خیلی بدی مبتلا هستم بیماری من به اصطلاح قوز قرنیه نام دارد که در این اواخر شماره چشمم به 22 رسید و قادر به دیدن نیودم و مجبور شدم به تهران بروم و مورد عمل جراحی قرار گیرم و دکتر به من توصیه کرده است که باید استراحت کامل کنم تا چشمم بهبود یابد به همین دلیل مدتی است نتوانستم به سایت سر بزنم و جواب سولات دوستان را بدم امیدوارم از من رنجیده خاطر نشویید انشاالله در اسرع وقت جواب سوالات شما عزیزان را پاسخ می دهم بیماری من طوری است که باید تا اخر عمر مواظب چشم خود باشم چون ممکن است هر لحظه پیوند چشمم واکنش نشان دهد و به اصطلاح پس بزند

امیدوام مرا ببخشید

saegheh_0836

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-09-24
118
1,197
38
کرمان
atmega8.blogfa.com
سلام
اگه میشه یه مدار ی بزارین که با اون بشه کدی که از قبل داخل برنامه نوشته شده رو با صفحه کلید بزنیم اگه درست بود یه led یا یه خروجی فعال بشه ، و عددهایی که با صفحه کلید میزنیم هم روی یه lcd نمایش بده ...
با تشکر

دوست عزیز ساختن این مدار بسیار اسان است به زودی مدار را در تاپیک قرار می دهم

0098

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-06-06
53
134
با سلام خدمت دوستان گرامی بنده به یک بیماری چشمی خیلی بدی مبتلا هستم بیماری من به اصطلاح قوز قرنیه نام دارد که در این اواخر شماره چشمم به 22 رسید و قادر به دیدن نیودم و مجبور شدم به تهران بروم و مورد عمل جراحی قرار گیرم و دکتر به من توصیه کرده است که باید استراحت کامل کنم تا چشمم بهبود یابد به همین دلیل مدتی است نتوانستم به سایت سر بزنم و جواب سولات دوستان را بدم امیدوارم از من رنجیده خاطر نشویید انشاالله در اسرع وقت جواب سوالات شما عزیزان را پاسخ می دهم بیماری من طوری است که باید تا اخر عمر مواظب چشم خود باشم چون ممکن است هر لحظه پیوند چشمم واکنش نشان دهد و به اصطلاح پس بزند

امیدوام مرا ببخشید

سلام دوست من :)

امیدوارم که هر چه زودتر بهبود پیدا کنید واز خدوند متعال شفاي عاجل مسئلت دارم .

یا من اسم هو دوا و ذکر هو شفا انشا الله

morteza_1130

کاربر vip
کاربر
2008-11-14
158
977
سلام امیدوارم که هر چه زودتر بهبود پیدا کنید با تشکر
در مورد آي سي هاي جديد كه دردو سال اخير در tv بكار ميبرند راهنمايي بكنيد
درمورد پايهايآي سي توضيح دهيد
TDA9361ps/N3/4/1769
TDA9361/N2/5I
TDA9361/N2/4/0528

saegheh_0836

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-09-24
118
1,197
38
کرمان
atmega8.blogfa.com
سلام امیدوارم که هر چه زودتر بهبود پیدا کنید با تشکر
در مورد آي سي هاي جديد كه دردو سال اخير در tv بكار ميبرند راهنمايي بكنيد
درمورد پايهايآي سي توضيح دهيد
TDA9361ps/N3/4/1769
TDA9361/N2/5I
TDA9361/N2/4/0528

با عرض سلام

دوست عزیز این ایسی متشکل شده است از یک سی پی یو 80c51
و ram,rom اسیلاتور ورتیکال و هوریزانتال agc,video,text,paldecoder,audio,....
یعنی دوست من کارخانه سازنده بزای کم حجم کردن و جلوگیری از استفاده نمودن قطعات مختلف امده همه قسمتهایی که در بالا ذکر شد را در چیپ قرار داده که همه این قسمتها به وسیله یک cpu 8051 کنترل می شود این ای سی در بازار نایاب است و به ندرت گیر می اید و تحت انحصار شرکت مربوطه می باشد قیمت این ای سی بسیار گران است این ای سی همه قسمتهای تلویزیون را کنترل م یکند و چون در داخل خود پردازش گر دارد دیگر احتیاج به ای سی فرمان نمی باشد و لازم به ذکر است که کوچکترین عیب در این ای سی تلویزیون را مختل می کند و باید این ای سی را عوض کرد اگر دقت کرده باشید در این تلویز یون ها حجم مدار کم و فقط قسمتهای قدرت و خروجی دیده می شود و دیگر از قسمت ایتوپیرام خبری نیست چون در این ای سی این تراشه تعبیه شده است اما در مورد کدهایی که در اخر شماره ای سی نوشته شده است این ای سی
با کدهای مختف ساخته شده است که هر کدام با دیگری متفاوت است از لحاظ طراحی داخلی و امکانات من دیتا شیت یک نمونه را در زیر قرار می دهم که با کمی دقت می توان از کار هر پایه فهمید که چه کاری انجام می دهد

پیوست‌ها

saegheh_0836

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-09-24
118
1,197
38
کرمان
atmega8.blogfa.com
سلام دوستان
من به تازگی با avrاشنا شدم
منظور ازفیوز بیت چیست
ایا بعد از سوزاندن فیوز بیت می توان ان ای سی را خواند
:confused:

دوست عزیز در کل فیز بیت یک اصطلاح است این قابلیت در خانواده avr به کار برده شده است فیوز بیت قسمتهایی از حافظه فلاش می باشد که با دادن مقدار منطقی به انها می توان امکانات داخلی میکرو را فعال یا غیر فعال کرد و یا حالت کار انها را تغییر داد به طور مثال در میکرو avr cpuاز دو راه میتواند کلاک خود را تامین کند
1-داخلی 2- خارجی در داخل میکرو یک اسیلاتور کالیبره شده rc وجود دارد که می تواند فرکانس 1 تا 8 مگاهرتز را تولید کند و دیگر اینکه در خارج از میکرو دو پایه در نظر گرفته شده است که به ان کریستال وصل می شود ( در مواقعی استفاده می شود که ما احتیاج به فرکانس بالاتر از 8 مگا هرتز داریم ) حالا دقت کنید که ما قفط می توانیم از یک مولد کلاک استفاده کنیم یا داخلی و یا خارجی
که ان هم فقط در زمان پروگرام میکرو باید انتخاب کرد به طور مثال در حافظه میکرو فیوز بیتی به نام CKSEL3..0 وجود دارد که کار ان تنظیم مولد کلاک سی پی یو است که در با لا توضیح داده شد این فیوز بیت دارای 4 بیت است که با مقدار دادن به ان حالتهای مختلف کلاک تنظیم می شود
مثال
اگر به این فیوز بیت مقدار 0001 بدهیم اسیلاتور خارجی غیر فعال و اسیلاتور داخلی فعال و فرکانس 1 مگاهرتز را برای کلاک cpu می سازد

به این صورت
1- CKSEL3..0=0001 اسیلاتور داخلی فرکانس =1mhz

2- 0010 اسیلاتور داخلی فرکانس =2mhz

3- 0011 اسیلاتور داخلی فرکانس =4mhz

4- 0100 اسیلاتور داخلی فرکانس =8mhz

و مثلا اگر به این فیوز بیت مقدار 0101 تا 1000 بدهید اسیلاتور داخلی غیر فعال و پین های خارجی ای سی فعال می شود که در این حالت می توان مدار rc خارجی نصب کرد
برای اینکه بیشتر با فیوز بیت هر ای سی avr اشنا شوید کتاب میکروکنترلر های AVR نوشته مهندس علی کاهه را خریدار و مطالعه فرمایید

و اما اگر فیوز بیت lock bit برنامه ریزی شود دیگر نمی توان اطلاعات داخل ای سی را خواند

آخرین ویرایش:

saegheh_0836

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-09-24
118
1,197
38
کرمان
atmega8.blogfa.com
سلام
اگه میشه یه مدار ی بزارین که با اون بشه کدی که از قبل داخل برنامه نوشته شده رو با صفحه کلید بزنیم اگه درست بود یه led یا یه خروجی فعال بشه ، و عددهایی که با صفحه کلید میزنیم هم روی یه lcd نمایش بده ...
با تشکر

دوست من سلام
مداری را که برای شما در زیر گداشتم یک مدار قفل رمز بوده که با میکرو مگا 8 ساخته شده است این مدار را خودم طراحی کرده ام
و از کارکرد ان مطمئن هستم ساخت این مدار بسیار اسان بوده این مدار دارای یک رمز 4 رقمی می باشد که پیش فرض ان 4 تا صفر است ولتاژ کاری مدار 12 ولت است ولی چون ای سی و نمایشگر با ولتاژ 5 ولت کار می کند باید ابتدا ان را به 5 ولت تبدیل کرد که این کار با یک ای سی 7805 مقدور است لازم به ذکر است کلاک ای سی از اسیلاور داخلی خودش تامین می شود که باید در زمان پروگرام ای سی فیوز بیت مربوطه را روی 8 مگاهرتز تنظیم که در بالا تو ضیح داده ام این مدار دارای یک خروجی است که در صورت وارد کردن رمز صحیح خروجی تحریک می شود و با وارد کردن مجدد خروجی غیر فعال می شود

کار با مدار
1- بعد از ساخت مدار ولتاژ لازم به مدار را وصل کنید نمایشگر روشن شده و به شما سلام می کند بعد از شما رمز را می خواهد بعد از اینکه 4 رقم رمز را وارد روی ال سی دی یک علامت ستاره ظاهر می شود که شما باید کلید ستاره را فشار دهید اگر رمز را صحیح وارد کرده باشید که پیغام password ok روی ال سی دی ظاهر شده و خروجی شما تحریک می شود در غی ر این صورت پیغام error password نمایش داده می شود و اعلام خطا می دهد که بعد چند لحظه دوباره از شما رمز صحیح را می خواهد

2-برای تغییر رمز عبور بدون انکه در اول رمز را وارد کنید کلید مربع را فشار دهید که بعد هیچ تغییری روی ال سی دی ایجاد نمی شود رمز صحیح را وارد کنید و کلید ستاره را فشار دهید بعد اگر رمز شما صحیح باشد پیغام enter new ظاهر می شود که شما رمز دلخواه را وارد و کلید ستاره فشار دهید که بعد از ان پیغام save password
ظاهر می شود در غیر این صورت کلید مربع را برای انصراف از تغییر رمز بزنید تا به مرحله اول برگردد

3-به پایه portc0 رله وصل می شود
به پایه portc.1 دیود نورانی که وضعیت رله را نشان می دهد که اگر روشن باشد به معنی فعال بودن رله است
به پایه portc.2 می توانید یک بیزر نصب کنید که در صورت خطا بوق می زند

در صورت سوال در مورد مدار سوال خود را در تاپیک مطرح کنید

پیوست‌ها

بالا