آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نوک هویه آی سی بسازید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام
استاد مهربانم و همکاران عزیزم
و استاد عزیزم ممنونم از پست ها و مطالبتان
در مورد سیم مفتولی مسی به مرور زمان از قسمت نوک خورده میشه . به مرور زمان از بین میره به خصوص موقعی که نوک هویه کثیف شده باشد . که من با سیم ظرفشویی پاک میکنم . و نوک هویه از بین میره و به همین خاطر یک بار از سیم برنج ( در جوشکاری کارپیت استفاده میشه به رنگ زرد است) استفاده کردم . که طول عمرش نسبت به مس زیاد تر است و حرارتش در بدنه فلز هم خوب است و محکمتر از مس است . فقط یک مشکلی که داره بیشتر نمیشه خمش کرد میشکنه . به نظر من میشه به جای مس هم استفاده کرد.
متشکرم
امیر سجاد عزیز وقت بخیر
غالبا برای نوک هویه از مس استفاده میشه بابت رسانایی خوبی که داره
البته آلومینیوم هم رسانای حرارتی بسیار خوبی داره ولی هرگز به مس نمیرسه
سیم استیل هم رسانای خوبی هست ولی رسانای آن از آلومینیوم مقداری ضعیفتره . بدی این دو فلز این هست که خاصیت لحیم پذیری ندارن البته استیل را دقیقا تست نکردم
از آنجایی که برنج خاصیت لحیم پذیری داره به نسبت آلومینیوم و استیل بابت نوک هویه مناسبتره ولی مشکلی که داره رسانای حرارتی برنج به نسبت از آلومینیوم و استیل پایینتره و همین عامل سبب میشه که هنگام استفاده از برنج در نوک هویه باعث دیر ذوب شدن لحیم میشود لذا بابت رفع این عیب ناچاریم از هویه یا المنتی با قدرتی بیشتر و در واقع با تلفات حرارتی بالاتری استفاده کنیم

البته استفاده از برنج بابت نوک هویه مزیتی که داره سفتی آلیاژ اون به نسبت مس و آلومینیوم میباشد که نوک را بسیار مقاومتر میکنه

دوست خوبم در صورت ممکن بفرمایید هویه ای که شما در اون از نوک برنجی استفاده میکنید چند وات هست ؟
سپاسگزارم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

نوک هویه هایی با طول عمر دائمی و با آلیاژ مناسب ، نقش زیادی در سرعت و کیفیت لحیمکاری داره ، خصوصا که بسادگی و به این زودی خراب نمیشه

اما عالیترین و ایده آلترین نوک هویه ها ، متعلق به هویه هیترها هستند و عامدانه با ضخامتی ساخته میشوند که در هویه های معمولی و رایج قابل استفاده نباشند ، بطوریکه ضخامت آنها بیشتر یا کمتر از ضخامت مورد نیاز هویه های معمولی است .
اما با عملیات ساده ای قابل انطباق با هویه شما هستند و لذا اگر از این نوک ها در هویه خود استفاده نمیکنید حتما با یکی از دو روش زیر از این نوک هویه ها استفاده کنید .

۱- نوک هویه هایی که برای هویه شما ضخیم تر و کلفت تر از ضخامت لازم هستند تا جایی که من اطلاع دارم تقریبا همگی توخالی و شبیه لوله هستند و لذا بسادگی میتوانید نوک هویه فعلی خود را به دریل ببندید و دریل را روشن کنید با سوهان نوک هویه خود را لاغر کنید تا داخل لوله نوک هویه جدید قرار بگیره و سپس با ایجاد سوراخ ریز و یک پیچ مطابق تصویر پیوست روی نوک هویه قبلی خود محکم کنید .

و یا میله فلزی و ترجیحا مسی پیدا کنید که ضخامت آن لااقل با هویه و یا نوک هویه جدید مناسب باشه و اگه طرف دیگر مناسب نیست ، از یکی از دو روش یاد شده استفاده کنید .

مشاهده فایل‌پیوست 174493

مشاهده فایل‌پیوست 174494

۲- نوک هویه هایی که برای هویه شما نازک هستند بدلیل سادگی راه حل ، نیاز به توضیح نداره که باید صفحه فلزی نازکی روی آن بپیچید تا ضخیم تر بشه و برای هویه شما مناسب باشه.

بهترین صفحه فلزی نازک که برای این منظور جون داده و از ابزار بسیار ارزشمند هر تعمیرکاری است ، صفحه خازن لامپ تصویر رنگی تلویزیون های crt است.

یعنی صفحه بزرگ و نازکی که بعنوان یک صفحه خازن هایولتاژ در لامپ تصویر استفاده میشد ، شاه کلید بسیاری از امور تعمیرکاران است که در امور مختلفی قابل استفاده است و با قیچی معمولی هم بریده میشه .

باید حباب لامپ تصویر را بشکنید و از این صفحه بزرگ و نازک استفاده کنید بویژه اگر مسی باشه حقیقتا برای تعمیرکار ، گنجینه ارزشمند و راهگشاست و حتی با توجه به ضخامت ناچیز و جنس مرغوب مس آنها ، بعنوان عالیترین رادیاتور ترانزیستورها نیز قابل استفاده است و بسیار بهتر و سریع تر از رادیاتور های رایج موجب تهویه و تبادل حرارتی میشه .

در هر صورت مقدار کافی از این صفحه ببرید و دور نوک هویه بپیچید تا ضخامت مناسبی برای هویه شما داشته باشه ( مطابق تصویر )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 174495

مشاهده فایل‌پیوست 174497

مشاهده فایل‌پیوست 174496
درود بر استاد غزال
طبق معمول پستها و تجربیات عالی بود متشکرم

بنده هیتر ندارم وتابحال از این مدل نوک هویه ها استفاده نکردم و تجربه ای هم ندارم موردی که در این رابطه برای من ایجاد سوال کرد اینکه در هویه های معمولی هنگامی که نوک را جاگزاری میکنیم عموما 85 الی 90 درصد از طول نوک هویه را به داخل المنت هدایت میکنیم و بخش ناچیزی از نوک بیرون میماند
هرچقدر فاصه نوک هویه از المنت بیشتر باشه نوک هویه خنکتر میباشد و بلعکس
یعنی هر چقدر نوک هویه را بیشتر به داخل المنت فرو ببریم حرارت در نوک هویه بیشتر میشه

حال با توجه به این شرایط طوری که به تصاویر دقت کردم اگر بخوام از این مدل نوک هویه استفاده کنم از آنجایی که این مدل داخل هویه جاگذاری نمیشه باید بخش زیادی از نوک هویه را به داخل نوک جدید هدایت و فیکس کنم

در این شرایط به نظر میرسه ناچاریم حرارت را مقداری افزایش بدیم حالا نمیدونم آیا کلا درست متوجه اصل موضوع شدم و یا کلا جایی را دارم اشتباه میکنم ؟

سپاس و تقدیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر استاد غزال
طبق معمول پستها و تجربیات عالی بود متشکرم

بنده هیتر ندارم وتابحال از این مدل نوک هویه ها استفاده نکردم و تجربه ای هم ندارم موردی که در این رابطه برای من ایجاد سوال کرد اینکه در هویه های معمولی هنگامی که نوک را جاگزاری میکنیم عموما 85 الی 90 درصد از طول نوک هویه را به داخل المنت هدایت میکنیم و بخش ناچیزی از نوک بیرون میماند
هرچقدر فاصه نوک هویه از المنت بیشتر باشه نوک هویه خنکتر میباشد و بلعکس
یعنی هر چقدر نوک هویه را بیشتر به داخل المنت فرو ببریم حرارت در نوک هویه بیشتر میشه

حال با توجه به این شرایط طوری که به تصاویر دقت کردم اگر بخوام از این مدل نوک هویه استفاده کنم از آنجایی که این مدل داخل هویه جاگذاری نمیشه باید بخش زیادی از نوک هویه را به داخل نوک جدید هدایت و فیکس کنم

در این شرایط به نظر میرسه ناچاریم حرارت را مقداری افزایش بدیم حالا نمیدونم آیا کلا درست متوجه اصل موضوع شدم و یا کلا جایی را دارم اشتباه میکنم ؟

سپاس و تقدیر

درود

چرا تصور میکنی بخش عمده نوک هویه باید خارج از هویه باشه؟

تفاوت این نوک هویه فقط در شکل نوک آن است و تفاوت دیگری نداره و لذا میتونی به اندازه دلخواه از نوک هویه را وارد هویه کنی که در مجاورت المنت باشه و بخش ناچیزی بیرون باشه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
امیر سجاد عزیز وقت بخیر
غالبا برای نوک هویه از مس استفاده میشه بابت رسانایی خوبی که داره
البته آلومینیوم هم رسانای حرارتی بسیار خوبی داره ولی هرگز به مس نمیرسه
سیم استیل هم رسانای خوبی هست ولی رسانای آن از آلومینیوم مقداری ضعیفتره . بدی این دو فلز این هست که خاصیت لحیم پذیری ندارن البته استیل را دقیقا تست نکردم
از آنجایی که برنج خاصیت لحیم پذیری داره به نسبت آلومینیوم و استیل بابت نوک هویه مناسبتره ولی مشکلی که داره رسانای حرارتی برنج به نسبت از آلومینیوم و استیل پایینتره و همین عامل سبب میشه که هنگام استفاده از برنج در نوک هویه باعث دیر ذوب شدن لحیم میشود لذا بابت رفع این عیب ناچاریم از هویه یا المنتی با قدرتی بیشتر و در واقع با تلفات حرارتی بالاتری استفاده کنیم

البته استفاده از برنج بابت نوک هویه مزیتی که داره سفتی آلیاژ اون به نسبت مس و آلومینیوم میباشد که نوک را بسیار مقاومتر میکنه

دوست خوبم در صورت ممکن بفرمایید هویه ای که شما در اون از نوک برنجی استفاده میکنید چند وات هست ؟
سپاسگزارم
سلام . آقا حبیب عزیزم . هویه 60 وات بود.
دوست خوبم الان دیگه از هویه تکی استفاده نمیکم . از هویه هیتر استفاده میکنم . تا الان هم راضی هستم .
متشکرم

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
درود.
/// اگر واقعا قصد تهیه یا انجام این کار را داشتید نیازی به لامپ تصویر و شکستن گان یعنی تخریب لامپ نیست تو تراشکاری از ورق های فلزی مخصوصا مسی با سایز بندی و ضخامت مورد نیاز استفاده میشد که براحتی هم قابل تهیه هست به اسم ورق << لاتون >>> ./// وسایل قیمی رو حتی مثل لامپ تصویر ضعیف را تخریب کردن اشتباهه چون بالاخره روزی مثل شاید همین الان آنتیک حساب بشه و بیشتر ارزش پیدا کنه . اگر قصد ساخت و انجام چنین پروژه ای !!! رو دارید از ورق لاتون مسی استفاده کنید . چیزی که به خار آید روزی به کار آید

آخرین ویرایش:

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
درود اگر واقعا قصد تهیه یا انجام این کار را داشتید نیازی به لامپ تصویر و شکستن گان یعنی تخریب لامپ نیست تو تراشکاری از ورق های فلزی مخصوصا مسی با سایز بندی و ضخامت مورد نیاز استفاده میشد که براحتی هم قابل تهیه هست به اسم ورق << لاتون >>> . وسایل قیمی رو حتی مثل لامپ تصویر ضعیف را تخریب کردن اشتباهه چون بالاخره روزی مثل شاید همین الان آنتیک حساب بشه و بیشتر ارزش پیدا کنه . اگر قصد ساخت و انجام چنین پروژه ای !!! رو دارید از ورق لاتون مسی استفاده کنید . چیزی که به خار آید روزی به کار آید
درود بر شما، جمع کردن اینجور وسایل که شاید چند سال یکبار هم بکار نیان کم کم مغازه و انبار را تبدیل به آشغالدونی می‌کنه.این تجربه ای هست که من دارم.این ضرب المثل هم فقط یک روی سکه را میگه.

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
درود بر شما
ورق لاتون مسی قیمت خیلی زیادی نداره اگه جا واسه نگهداری اون مانیتور یا تلویزیون crt نداشته باشیم باز هم خودش را کامل بدیم سمسار یا ضایعاتی هم کارگاه بیشتر خلوت میشه هم با پولش هم میشه همون لوازم مورد نیاز مثل لاتون رو خیلی دقیق تر و سفارشی تر تهیه کرد البته اگر جا واسه نگهداریشون وجود داشته باشه صددرصد ضرب المثلی که بکار بردم خیلی هم درست از آب در میاد همیشه . خودم در ظاهر کل زیر زمین را تبدیل کردم به انبار ضایعات که اتفاقا به وقتش از همش پول خوب در میاد اما اگه مثلا بخاطر یک تکه ورق مسی بزنم هر کدام را نابود کنم دیگه این قضیه صدق نمیکنه ناچار میشم یه پولی هم بدم به تا واقعا بعنوان ضایعات - ضایعاتی یا کارگر شهرداری باقیمانده وسایل نابود شده بی ارزش را ببره . سایت دی...را نگاه کنید میبینید مردم چه وسایل بی مصرف و جا گیری را بعنوان آنتیک خرید و فروش میکنن و صد البته با قیمت های باور نکردنی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

در نظر داشته باشید درسته که نوک هویه مسی زودتر از بقیه فلزات خراب میشه اما دو مزیت بسیار مهم و عالی داره.

اولا راحت‌تر از بقیه فلزات لحیم را قبول میکنه و لحیمی میشه که بسیار ارزشمند و مفیده.
زیرا چنانچه بخش دلخواه از نوک هویه لحیمی نباشه لحیمکاری با مشکل جدی مواجه میشه.

ثانیا عامل افزایش عمر المنت میشه .
چون حرارت بیشتری به نوک هویه منتقل میکنه و لذا بدلیل افزایش سرعت تهویه ، حرارت کمتری اطراف المنت وجود داره و سیم المنت دیرتر قطع میشه.

سپاس

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
درود

در نظر داشته باشید درسته که نوک هویه مسی زودتر از بقیه فلزات خراب میشه اما دو مزیت بسیار مهم و عالی داره.

اولا راحت‌تر از بقیه فلزات لحیم را قبول میکنه و لحیمی میشه که بسیار ارزشمند و مفیده.
زیرا چنانچه بخش دلخواه از نوک هویه لحیمی نباشه لحیمکاری با مشکل جدی مواجه میشه.

ثانیا عامل افزایش عمر المنت میشه .
چون حرارت بیشتری به نوک هویه منتقل میکنه و لذا بدلیل افزایش سرعت تهویه ، حرارت کمتری اطراف المنت وجود داره و سیم المنت دیرتر قطع میشه.

سپاس
درود بر استاد غزال عزیز.
استاد اگر مس اینقد خوبه که حتما هست چرا شرکت های سازنده هویه ازش استفاده نمیکنن بعلت هزینه است یا چیز دیگه؟
سر هویه های بازار از چه جنسی هستن؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر استاد غزال عزیز.
استاد اگر مس اینقد خوبه که حتما هست چرا شرکت های سازنده هویه ازش استفاده نمیکنن بعلت هزینه است یا چیز دیگه؟
سر هویه های بازار از چه جنسی هستن؟

درود

تولید کننده بدنبال توجیه اقتصادی محصولات تولیدی است و دلش برای کسی نمیسوزه که در محصولات خود ، هدف متقاضی را رعایت کنه.
نوک هویه با انواع فلزات تولید میشه و هر کدام معایب و مزایایی دارند.

سپاس

بالا