آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

نقشه و مدارات امپليفايرهاي صوتي {پرقدرت }

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام :
نقشه ها ومقالات اموزشي تقويت كننده هاي صوتي با قدرت متوسط و بالاتر در اين تاپيك :
لطفا مشگلات و درخواست هاي خود را در تاپيك سؤالات و پاسخ ها مطرح نماييد .
با تشكر.
موفق باشيد.
 

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
كاملترين امپلي فاير صوتي

با سلام :
كاربران عزيز در اين تاپيك گام به گام راهنمايي مونتاژ كاملترين امپلي فاير براي اولين بار در سايت قرار داده ميشود قدرت خروجي و كيفيت و امكانات دستگاه بنا به پيشنهاد هاي متفرقه اي كه خواهد شد را خودتان انتخاب ميكنيد و در نهايت هر فرد به نسبت نياز خود يك دستگاه امپلي فاير كامل و مجهزي را در اختيار خواهد داشت مورد مهمي كه در مونتاژ اين سري دستگاه ها در نظر گرفته شده تطبيق امپدانس (مچينگ) سيستم هاي مختلف ان با همديگر بوده و اگر طبق راهنمايي هايي كه خواهيد شد اصولا نباشد مشگل و يا نويز و اتلاف انرژي و...... داشته باشيد .
در ابتدا با شرح مختصري از امكانات و اطلاعات اوليه اي كه در اختيار ميگذارم شما با مطالعه و اتخاذ تصميم نسبت به نياز هاي خود قسمت هايي كه مورد علاقه تان است را انتخاب و در مورد ان مدار بيشتر مطالعه نموده و تاپيك را پيگيري كنيد .
الف - در مورد قدرت خروجي :
در اين مورد شما با توجه به ولتاژ كار مدارات و نياز به قدرت لازم و نوع قطعات بكار رفته از بين چندين مدل مختلف مدار امپلي فايري كه معرفي مي شود را انتخاب و طبق دستور العمل ارايه شده انرا مونتاژ و بكار ميگيريد .
ب – در مورد انتخاب ساب بافر و مدارات كنترلي كه شامل (ولوم ديجيتالي و پري امپلي فاير و ميكسر ها و مخصوصا مدارات افكت و ويومتر و.....) دقت لازم را ابتداعا مبذول داريد كه بعدا دچار كمبود و مشگل و نارسايي (اقتصادي ) نداشته باشيد .
پ – (خيلي مهم ) به همراه هر مدار پيشنهادي معمولا يك منبع تغذيه مستقلي براي ان مدار در نظر گرفته شده است شما بايد در مورد كاربرد و مونتاژ ساير مدارات - قابليت هاي قسمت منبع تغذيه از نظر ولتاژ و امپراژ و صافيها را نيز حتما طبق راهنمايي و پيشنهادها در نظر بگيريد (در صورتيكه بتوان براي چند قسمت از يك منبع تغذيه استفاده نمود در جاي خود توضيحات لازم ارايه ميشود) .
ج – در مورد انتخاب قطعات كاربردي حدالامكان ازجنس مرغوب و قابل سهولت دستيابي و ابتياع و همچنين از نظر قيمت اقتصادي تر را بر اساس اطلاعات داده شده بكار بنديد .
و بهتر ين روش در اتخاذ تصميم هايتان .... ابتدا كه كل تاپيك اماده شد را با حوصله و دقت مطالعه نموده و سؤالات و مشگلات خود را در طول تاپيك در لينك سؤالات مطرح نموده تا با تشريح مساعي و مشاوره و.... به نتيجه مطلوب رسيده و سپس اقدام به تهيه قطعات و نسبت به مونتاژ دست بكار شويد.
ابتدا نقشه مدار زير را مطالعه كنيد تا بعد ...ادامه دارد :
لينك سؤالات شما :
http://irantk.info/showthread.php?t=396
با تشكر.
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

  • 78.8 کیلوبایت بازدیدها: 4,164
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
Amplificador de 260W

با سلام :
دوستان در طول اين تاپيك شما با انواع مختلفي از مدارات و نقشه امپلي فاير هاي صوتي اشنا شديد اين مدارات در ساختارهاي گوناگون خود از قطعات مختلفي مثل ترانزيستورهاي جي فيت و موس فيت و ايسي هاي كم قدرت و همچنين از اي سي هاي هايبريد سري STK پرقدرت و لامپ هاي خلاء استفاده كرده و با ولتاژ كارهاي مختلف و قدرت هاي خروجي متفاوتي هر كدوم با ديگري متفاوت بودند ولي در يك مورد همه اين امپلي فاير ها وجه اشتراكي دارند (اين وجه اشتراك را ميتونيد حدث بزنيد ؟) بله قدرت خروجي ها از نظر امپدانس و توان متفاوتند ولتاژ كارها هم با همديگر متفاوتند ولي در ورودي انها يك استانداردي رعايت شده و ان چيزي نيست مگر امپدانس ورودي همه امپلي فاير ها طبق استاندارد هاي پذيرفته شده بايد امپدانسي حدود 500 الي 600 اهم داشته باشند ولي خروجي هر امپلي فاير به نسبت مورد نياز و امكانات مورد لزوم ميتوانند با ولتاژ ها و اهم هاي متفاوتي طراحي و بكار گرفته شوند مانند خروجي با بلندوهاي 4 و 16 و 32 اهمي با توان و ولتاژهاي متفاوت
تطبيق امپدانس چيست (مچينگ)
حال سؤال اين است كه اگر قرارباشد ورودي هر يك ازاين امپلي فاير ها توسط خروجي مثلا يك پري امپلي فاير تامين گردد ايا خروجي پري امپلي فايرها هم ميتوانند مثل امپلي فاير هاي قدرت خروجي هاي متفاوتي داشته باشند پاسخ قطعا منفي خواهد بود چون همانطور كه گفته شد با توجه به اينكه ورودي امپليفايرهاي قدرت با امپدانس ثابتي طراحي ميشوند در اين صورت با سري نمودن خروجي پري امپلي فاير با امپدانس متفاوت با ورودي امپلي قدرت ثابت با يك تلفات چشمگيري مواجه خواهيم شد كه موجب افت بازده و اتلاف انرژي و نويز و ..... به همراه خواهد داشت لذا هميشه استاندارد بر اين است كه ورودي و خروجي دستگاه و مدارات واسط بايد از يك اصول استاندارد تببعيت كنند تا در بكارگيري به بهترين وجه تبادل سيگنال انجام گيرد اين عمل را در اصطلاح الكترونيك مچينگ كردن يا تطبيق امپدانس گويند در مثال هاي اموزشي سعي ما بر اين است كه مچينگ و تطبيق امپدانس را مراعات نماييم تا تبادل سيگنال به بهترين وجه خود و بدون اتلاف انرژي صورت پذيرد .حال كه موقعيت و جايگاه طبقات تقويت قدرت (نهايي ) و تقويت كننده هاي اوليه را فهميديم بد نيست كه به مدارات ديگري كه مابين اين دو طبقه ميتوانند قرار بگيرند را بيشتر مطالعه كنيم .
مدارات واسط چيست ؟
معمولا يك دستگاه كامل از چندين قسمت (طبقه) تشكيل ميشود كه هر كدام وظيفه خاصي را در مدار به عهده دارد در يك دستگاه امپلي فاير كامل از طرف خروجي كه وارد سيستم مي شويم ابتدا با طبقه امپلي فاير قدرت مواجه هستيم كه اين طبقه بايد از طريق يك مدار (طبقه ) درايور كه پري امپلي فاير نام دارد تغذيه گردد حال چنانچه نياز به مدار كنترلي حجم صدا و تن و زير و باس و بالانس (در استريو) داشته باشد اين مدار (طبقه ) نيز بايد مابين طبقه خروجي و طبقه پري امپليفاير قرار گيرد همچنين مدارات اكو و پژواك و افكت گذاري ...... نيز هر كدوم با ارايش خاصي در لابلاي پري امپلي فاير (درايور) و تقويت خروجي جاي دارند در چنين دستگاه كامل اين طبقات را مدارات واسط ميگويند . از مشخصات بارز مدارات واسط (با اينترفيس اشتباه نگيريد ) ورودي و خروجي تثبيت و مچينگ شده با دامنه هاي استاندارد روي 500 الي 600 اهمي و با ولتاژ تغذيه رگوله شده با صافي هاي كيفيت بالا ميباشد كه از قطعات ولتاژ و جريان پايين تشكيل شده اند كه چند نمونه را مرور ميكنيم .
طبقه كنترلي :
منظور از اين قسمت از مدار همون كنترل دستگاه از نظر حجم و دامنه و فركانس و تن صدا و باس و بالانس و.... ميباشد كه بايد بلافاصله و به دنبال ورودي طبقه تقويت نهايي قرار بگيرند مدارات مختلفي (انالوگ و ديجيتال ) براي اين طبقه در طول تاپيك به تشريح خواهد گذشت .
اكولايزر :
مي دانيد كه در يك سيستم صوتي كامل ... تمام فركانس هاي صوتي از 20 هرتز الي 16 كيلو هرتز (در عمل ) در پهناي باندي معادل 4 كيلو هرتز عبور داده ميشوند.
فعلا اين امپلي فاير 260 واتي را داشته باشيد.

سؤالات خود را در تاپيك سؤالات و پاسخ همين بخش مطرح نماييد :
http://irantk.info/showthread.php?t=396
. با تشكر .
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

  • 49.6 کیلوبایت بازدیدها: 4,072
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام :
اين هم از يك امپلي فاير كاملا عملي و ساده به قدرت 100 وات فقط با يك اي سي lm12 :
عكسهاي اپلود شده راهنماي كلي و كاملي براي مونتاژ و مطالعه شما دوستان ميباشند :
ادامه دارد
با تشكر .
موفق باشيد
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
50 وات amplifaier 50

با سلام :
اين هم يك امپلي فاير جالب 50 واتي فقط با يك اي سي lm3886tf به همراه منبع تغذيه پيشنهادي :
در نوع خود جالب هست دانلود كنيد :
ادامه دارد :
با تشكر.
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
60 وات امپلي فاير با 2n3055

با سلام :
اين هم ازيك مدار امپلي فايري با 60 وات قدرت خروجي با استفاده از ترانزيستورهاي مشهور 2n3055 با مدار چاپي و ليست قطعات بكاررفته ان قابل توسعه تا 100 وات rms :
با تشكر .
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
100 وات امپلي فاير rms

با سلام :
و اين هم مداري با 100 وات خروجي موثر ( RMS ) به همراه مدار چاپي و ليست قطعات در متن نقشه :

دانلود فرماييد :
مدار چاپي در ارسالات افتاده بود كه بدينوسيله اصلاح و اپ ميكنم:
هر گونه راهنمايي و سؤالي داشتين دراين لينك زير مطرح نماييد :
http://irantk.info/showthread.php?t=396 لينك سؤالات
با تشكر .
 

پیوست‌ها

  • 17.6 کیلوبایت بازدیدها: 637
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
300 وات امپلي فاير تمام ترانزيستوري

با سلام :
و اين هم از يك امپلي فاير مجهز با توان 300 وات خروجي قابل توسعه :
با شرح كاملي از منبع اصلي ان :

clear.gif

دانلود كنيد :
اين هم لينك كمكي :
http://www.s108081681.onlinehome.us/gal036808283/300Wamp.zip
با تشكر .
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

  • 6.1 مگابایت بازدیدها: 1,297

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
2000 وات با ترانزيستورهاي 2sc2922 , 2sa1216 امپلي فاير

با سلام :
اين ديگه خداييش يك مدار استثناييست نقشه را مطالعه كردم حيفم اومد كه نداشته باشيد اپلود ميكنم :


با تشكر .
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
170 وات امپلي فاير استثنايي

با سلام :
و اما يك امپلي فاير استثنايي كامل و مجهز براي استفاده در امفي تءاترها و خودرو هاي شخصي واستوديوها و سيستم صوتي خانگي با توضيح و راهنمايي جهت مونتاژ علاقمندان :
مداري كه تقديم شما دوستان گلم ميكنم منتخبي از انواع مدارهاي موجود در حال استفاده چند منظوره ميباشد كه با قدرت خروجي نامي ( rms ) 170 وات واقعي ميباشد كه در ان فقط از سه ايسي مشهور و موجود در بازار ايران استفاده شده و خيلي از شركت هاي توليدي داخلي اقدام به مونتاژ و فروش ان مخصوصا استفاده در ماشين هاي سنگين و با استفاده از مدار منبع تغذيه سويچينگي درخودروهاي شخصي در بازار تجارت نموده اند .
امكانات مدار :
1 - قسمت خروجي اين مدار از نظر اتصال كوتاه و ترمال (بيش از حد مجاز گرم شدن ) و اوورلود (بار بيش از حد كشيدن ) كاملا و توماتيك حفاظت شده ميباشد بطوري كه در هر شرايط نامساعدي اتوماتيك وار مدار استندباي شده و بعداز رفع شدن مشگل مدار اتوماتيك اماده بكار ميشود .
2 – مدار در داخل خود با استفاده از ايسي افكتور lm4651 افكت هاي اكو و پژواك دلخواه و دلنشيني را به سيگنال ورودي (اعم از ميكروفون يا هر وسيله جانبي ديگر ) كه قابل كنترل و تغيير انتخاب توسط كاربر ميباشد به صورت ( pwm ) مدوله و اضافه ميكند . (يكي از امتيازهايي كه تا بحال به ندرت در يك امپلي فاير يك پارچه تعبيه شده (درصورت موجود بودن خيلي گران قيمت هستند) است ).
3 – در خروجي ان با استفاده از ايسي بريچ( پل ) موسفيت مشهور ( lm4652 ‌) استفاده شده كه شامل چهار ترانزيستور از نوع موسفيت مرغوب خود سهولت مونتاژو كيفيت اين مدار را تضمين ميكند .
4 – همچنين يك مدارپيشرفته و كم نويزبا استفاده از يك ايسي ( lm833 ) پري امپليفاير مخصوص خود را دارا ميباشد كه شما را از مشگلات و تهيه پري بي نياز ميكند .
5 – با توجه به ولتاژ مصرفي دوقطبي 22ولت با سر وسط (رگوله شده از 24 ولت ) ميتوان خروجي را به دلخواه در يك يا دو باند ويا بيشتر( تطبيق با 4 اهم بايد باشد ) تعميم داد . اين گوي و اين هم ميدان يا حق :
دانلود فرماييد . ( فايل زيپ نقشه ها با كيفيت بالا )
با تشكر.
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا