آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: نداشتن ولتاژ خروجی و عدم جوش در دستگاه جوش ای جی بیتی 250- arva

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام مهندس همانطور که فرمودین از یکی از اشناها که شبیه همین مدل دستگاه سالم ای جی بی تی داشت بازش کردم اولین کار اهم پایه 4 نسبت به زمین از دو طرف همون 115 اهم نشان میداد
بعد ولتاژهای پایه های 3846 را گرفتم که در این دستگاه سالم پایه یک ای سی 2.62 ولت نشون میداد ولی در دستگاه خراب ما ولتاژش تقریبا صفر بود cs/ss=0.04v که مشکل از پایه یک ای سی 3846 و یا اپتو کوپلر یا قطعات مربوط به اونه نظر شما چیه؟
خدمتتان عرض کنم با تعجب فرکانس این دستگاه سالم 20 کیلو هرتز بود و با نزدیک کردن پراپ برای ولت گیری باعث صدا اومدن ترانس و اختلال در کار دستگاه میشد برای همین دست کشیدم ولی ولتاژها رو با احتیاط گرفتم
1= 2.6vو 2=5.11v و 3=v0 و 4= v0.16و 5=5.33v
پایه 6 و 7 صدا میداد که با احتیاط 1.5 ولت بود 8=1.99v و 9=3.6v که صدا میداد پایه 13 و 15 =15ولت و پایه 16 صفر ولت

با این شرایط مواردی که در پست قبل گفتین اگر لازم میدونین فردا تست میکنم ممنونم

درود
پایه ۱۶ را آزاد کن احتمالا راه میافته ولی اگه راه افتاد جوشکاری نکن و گزارش کن تا عیب را پیدا کنیم
اگه با تست فوق روشن نشد دیود کوپلر u5 یعنی ورودی کوپلر را اتصال کوتاه و تست کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام با ازاد کردن پایه 16 ای سی 3846 پالس خروجی ای سی اومد و ولتاژ خروجی دو سر انبر هم هست و با زدن کلید tig ولتاژ از 60 ولت به 8 ولت میرسه که درسته حتی ولتاژ پایه 1 ای سی هم به 2.6 رسید فک کنم همه چی طبیعیه
مهندس یعنی همون ولتاژ اندک پایه 16 سبب خاموش شدن ای سی میشد؟ ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام با ازاد کردن پایه 16 ای سی 3846 پالس خروجی ای سی اومد و ولتاژ خروجی دو سر انبر هم هست و با زدن کلید tig ولتاژ از 60 ولت به 8 ولت میرسه که درسته حتی ولتاژ پایه 1 ای سی هم به 2.6 رسید فک کنم همه چی طبیعیه
مهندس یعنی همون ولتاژ اندک پایه 16 سبب خاموش شدن ای سی میشد؟ ممنونم

درود
بله ولتاژ بزرگتر از ۳/ ولت موجب شات دان میشه
ولی اطلاعات بسیار ضعیفی از این آی سی در اینترنت هست حتی بلوک دیاگرامی که در دیتاشیت هست اشتباهه
مثلا طبق بلوک دیاگرام این آی سی که دیودی بین پایه ۱ و گراند هست بهیچ عنوان پایه ۱ نمیتونه بزرگتر از ۷/ بشه درحالیکه شما دیدی که در دستگاه سالم ۲.۶ ولت بود بنابرین بلوگ دیاگرام غلطی منتشر کردن . البته قبل از گزارش شما هم بدلایل عدیده مطمئن بودم اشتباهه .

در هر صورت برای کشف عیب باید خواسته قبلی دو پست قبل منو در خصوص u1.2 برآورده کنی و بررسی کنی آیا قطعات دستگاه مطابق نقشه به این آپ امپ متصله یا نه ؟
آیا آند D4 به پایه ۷ آپ امپ متصله ؟
آیا پایه ۵ این آپ امپ به پایه ۲ آی سی ۳۸۴۶ متصله ؟
آیا پایه ۶ آپ امپ کوچکتر از ۵.۲ ولت شده ؟

پایه شات دان را سر جای خودش بگذار و موارد زیر را پاسخ بده
ولتاژ پایه ۶ و ۷ آپ امپ فوق را اعلام کن

۱۵ ولت را با مقاومت حدود۴ کیلو به پایه ۶ آپ امپ فوق یعنی u1.2 متصل کن اگه دستگاه روشن نشد در همین حالت هم ولتاژ پایه ۵ و ۶ و ۷ این آپ امپ را گزارش کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

آیا آند D4 به پایه ۷ آپ امپ متصله ؟
بله اند دیود d4 به پایه 7 اپ امپ و کاتد ان به پایه 7 برد پالس

آیا پایه ۵ این آپ امپ به پایه ۲ آی سی ۳۸۴۶ متصله ؟
بله

آیا پایه ۶ آپ امپ کوچکتر از ۵.۲ ولت شده ؟
بله در حدود 4.98 ولت

پایه شات دان را سر جایش گذاشتم و ولتاژ پایه 6 همان 4.98 ولت و پایه 7 ام 11.96 ولت بود

با مقاومت 4.7 کیلو پایه 6 را به مثبت 15 ولت وصل کردم که ولتاژ خروجی دو سر انبر فعال شد ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام

بله اند دیود d4 به پایه 7 اپ امپ و کاتد ان به پایه 7 برد پالس

بله

بله در حدود 4.98 ولت

پایه شات دان را سر جایش گذاشتم و ولتاژ پایه 6 همان 4.98 ولت و پایه 7 ام 11.96 ولت بود

با مقاومت 4.7 کیلو پایه 6 را به مثبت 15 ولت وصل کردم که ولتاژ خروجی دو سر انبر فعال شد ممنونم

درود
ولتاژ ۱۵ ولت باید از طریق تقسیم ولتاژ R18 و R19 به پایه ۶ بره و لذا پایه ۶ باید حدود ۵.۲ ولت باشه ولی بدلیلی کمتر از ۵.۲ شده
احتمالا ولتاژی که به R19 متصله درست نیست و کمتر از ۱۵ ولته و اگه ۱۵ ولت بود خازن c12 را آزاد کن اگه دستگاه روشن شد این خازن خرابه اگه بازم روشن نشد یک خازن صافی ۱۰۰۰ میکرو یا بزرگتر با ۱۵ ولت موازی کن و نتیجه را اعلام کن
در هر صورت دیگه کشف عیب خیلی ساده شده و باید ببینی چرا پایه ۶ کمتر از ۵.۲ ولته .

البته این آپ امپ الکی و زائده و اگه D4 را آزاد کنی دستگاه درست میشه و بهتر هم میشه ولی ابتدا عیب را پیدا کن و اگه دوست داشتی نهایتا D4 را آزاد کن
اگه مقدورت هست عکس هم از این دستگاه تحفه ارسال کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام فردا حتما نتیجه اعلام میکنم ممنون تمام سعیم و کردم گزارشات و دقیق بدم تا مشکلی ایجاد نشه و شما خسته نشین
مهندس ایا امکان داره بخش کنترل جریان خروجی رو تحلیل کنید یعنی اتفاقات بخش کنترل جریان وظیفه کدام قطعاته بیشتر؟
زیرا یک دستگاه مشابه این دارم برای عیب ترکیدگی ترانزیستورها که با اشتیاق و هزینه بالا ترانزیستورها رو عوض کردم و ولتاژ خروجی جوش هم اومد ولی با اتصال اولین الکترود به قطعه کار ترانزیستورها ترکید که بخش کنترل جریان کار نمیکنه و با اولین جوش ای جی بی تیها میترکند ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام فردا حتما نتیجه اعلام میکنم ممنون تمام سعیم و کردم گزارشات و دقیق بدم تا مشکلی ایجاد نشه و شما خسته نشین
مهندس ایا امکان داره بخش کنترل جریان خروجی رو تحلیل کنید یعنی اتفاقات بخش کنترل جریان وظیفه کدام قطعاته بیشتر؟
زیرا یک دستگاه مشابه این دارم برای عیب ترکیدگی ترانزیستورها که با اشتیاق و هزینه بالا ترانزیستورها رو عوض کردم و ولتاژ خروجی جوش هم اومد ولی با اتصال اولین الکترود به قطعه کار ترانزیستورها ترکید که بخش کنترل جریان کار نمیکنه و با اولین جوش ای جی بی تیها میترکند ممنون

درود
حقیقتا همین مقدار هم که منو آلوده کردی و مجبور شدم با نقشه مملو از خطا بی وقفه پیگیری کنم که ناگزیر به مطالعه مجدد پست های قبلی ناشی از فراموشی نشوم بسیاری از امورم ابتر و معطل شده .
و لذا اگه اجازه داشته باشم بعد ار تکمیل این دستگاه به امور بی حاصل و بیهوده ای که برای همگان مقدر و برای من مقدرتر گردیده ، بپردازم.

اگه در آینده فرصت مناسبی حاصل شد در خدمتم.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام اختیار دارین ببخشید جسارت شد و هر وقت فرصت مناسبی حاصل شد بنده لحظه شماری میکنم
دستگاه درست شد کنار tl084 برد پالس یک مقاومت 6.8 کیلو در اثر رطوبت که اصلا مشخص نبود اهمش بالاتر رفته بود و باعث افت ولتاژ پایه ای سی میشد و با تعویضش مشکل حل شد البته مقدار مقاومتها هم تعدادی با نقشه مطابقت نداره
شما مشکلات خیلی از امثال مارا حل کردین مطمئن باشید خداوند کمکتان میکند ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام اختیار دارین ببخشید جسارت شد و هر وقت فرصت مناسبی حاصل شد بنده لحظه شماری میکنم
دستگاه درست شد کنار tl084 برد پالس یک مقاومت 6.8 کیلو در اثر رطوبت که اصلا مشخص نبود اهمش بالاتر رفته بود و باعث افت ولتاژ پایه ای سی میشد و با تعویضش مشکل حل شد البته مقدار مقاومتها هم تعدادی با نقشه مطابقت نداره
شما مشکلات خیلی از امثال مارا حل کردین مطمئن باشید خداوند کمکتان میکند ممنونم

درود
ضمن سپاس و تشکر بابت اظهار لطف حضرت عالی

ازآنجاکه رفع مشکل مطروحه در تاپیک ، بخش کوچکی از مقصود منه و با توجه به گزارشات شما که با دقت قابل ملاحظه ای تنظیم میشه و موجب اطاله امور و گمراهی های ناخواسته نمیشه و عاری از پست های بی حاصله لذا مطمئنم پیگیری چنین مواردی بسیار موثرتر و مفیدتره
بویژه که قطع نظر از رفع یک مشکل ، مراد و مقصود اصلی ، که انتقال مطالب و مبانی و تکنیک است نیز حاصل میشه از جمله ارزش و اهمیت تحلیل عملکرد دستگاه ها که در این صورت :
۱- قادر به تست بسیار ساده و بسیار دقیق قطعات داخل مدار و بدون لحیمکاری هستیم
۲- نیازی به تعویض کورکورانه قطعات نداریم
بخصوص که تعویض شانسی و کورکورانه قطعات بسیار زیان بار است و موجب خرید بی مورد قطعات و اتلاف وقت کلان و بروز خطا و ظهور عیوب تازه و افزایش عیب و پیچیدگی تعمیر میشه .

باین ترتیب همانطور که ملاحظه فرمودید
اولا : با این شیوه تنها قطعه ای که از مدار خارج شد معیوب بود .
ثانیا : برخلاف هراس اولیه شما ، ثابت شد تعمیر این دستگاه سخت تر از دیگر دستگاهها نیست.

بنابمراتب اگه برادران قاچاقچی رخصتی منظور فرمایند ، بدیهی است که مشتاق به پیگیری مورد بعدی و موارد مشابه هستم.
خصوصا که در جریان این تاپیک ناگزیر به تحلیل دستگاه شدم و لذا اگه بزودی مکتوب نشه عمده تلاشم بی ثمر و دستخوش فراموشی خواهد شد.

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد عزیز یه دستگاه مشابه اومده که با چرخش ولوم ,نمایشگر تغییر میکنه ولی جوش حداکثر میده یعنی با ولوم کم حداکثر جوش و با ولوم زیاد هم حداکثر جوش میده برای عیب یابیش نیاز دارم کار پایه 1= current limit adj و 4=cs+ و 5=ea+ ای سی uc3846 را بدانم ایا براتون مقدور یه توضیح بدین ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا