آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: نداشتن ولتاژ خروجی و عدم جوش در دستگاه جوش ای جی بیتی 250- arva

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام مهندس عزیز هر زمان که فرصت کردین عجله ای نیست و اگر هم خسارتی پیش بیاد مشکلی ندارم چون به حسن نیت شما ایمان دارم واقعا جای تاسفه که وقتتون صرف این موارد بی ارزش میشه cs-=0v, cs+=0.14v , ea+=5.2v, ea-=0.7v , vref=5v, shutdown=0.8v, vin=15.2v , vc=15.2v sync=2.4v , Rt=3.6v
Ct=2.06v , comp=0.7v , cs/ss=0.04v
یک مورد عجیب اینکه با اسیلوسکوپ یکی از دوستان بررسی کردیم که یک شکل موج دندان اره ای رو پایه ct ای سی داریم با فرکانس تقریبا 50 کیلو ولی در خروجی پایه های 11 و 14 هیچگونه پالسی مشاهده نشد ممنون

درود
از این پس ولتاژها را بر اساس پایه گزارش کن
پایه ۴ را از طریق مقاومت حدود ۱۰ کیلو به ۱۵- متصل کن که ولتاژش حتما منفی بشه ببین راه می افته ؟

اشتباهی در سمت چپ نقشه صفحه ۲ گیجم کرده لذا ببین کاتد دو تا led در دستگاه به ۱۵ - متصله یا ۱۵+ ؟
ضمنا پالسی که دیدی طبیعیه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود
از این پس ولتاژها را بر اساس پایه گزارش کن
پایه ۴ را از طریق مقاومت حدود ۱۰ کیلو به ۱۵- متصل کن که ولتاژش حتما منفی بشه ببین راه می افته ؟

اشتباهی در سمت چپ نقشه صفحه ۲ گیجم کرده لذا ببین کاتد دو تا led در دستگاه به ۱۵ - متصله یا ۱۵+ ؟
ضمنا پالسی که دیدی طبیعیه

سپاس

سلام مهندس بله دو ال ای دی جلو که یکی مخصوص روشنی دستگاه و دیگری مخصوص لامپ پروتکه مسیرش بررسی کردم مثبتهاشون به هم وصل و مثبتها به مثبت 15 ولت میره و طبق استدلال شما نقشه اشتباه

به پایه 4 ای سی 3846 مقاومت 10 کیلو وصل کردم و خروجی رگولاتور 7915 را به سر ابتدای مقاومت زدم و انتهای مقاومت 10 کیلو به پایه 4 که هیچ تغییری در ولتاژ خروجی دو سر انبر حاصل نشد با ولت گیری متوجه شدم ابتدای مقاومت منفی 15 ولت دارم نسبت به زمین مدار ولی انتهای مقاومت که به پایه 4 ای سی وصل میشه صفر ولته انگار ولتاژ میخوابه رو پایه 4 ای سی ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام مهندس بله دو ال ای دی جلو که یکی مخصوص روشنی دستگاه و دیگری مخصوص لامپ پروتکه مسیرش بررسی کردم مثبتهاشون به هم وصل و مثبتها به مثبت 15 ولت میره و طبق استدلال شما نقشه اشتباه

به پایه 4 ای سی 3846 مقاومت 10 کیلو وصل کردم و خروجی رگولاتور 7915 را به سر ابتدای مقاومت زدم و انتهای مقاومت 10 کیلو به پایه 4 که هیچ تغییری در ولتاژ خروجی دو سر انبر حاصل نشد با ولت گیری متوجه شدم ابتدای مقاومت منفی 15 ولت دارم ولی انتهای اون که به پایه 4 ای سی وصل میشه صفر ولته انگار ولتاژ میخوابه رو پایه ای سی ممنونم

درود
آیا منظورت اینه که آند دو led به مثبت ۱۵ ولت متصله ؟ ( مطمئن شو چون در تحلیل نیاز دارم )
پایه ۴ نسبت به گراند از دو طرف چند اهمه داخل مدار
قبلا گفتی +cs = مقدار ۰۱۴/ ولت
الان گفتی تغییر نمیکنه و همون صفر ولته لذا شاید مقاومت را به پایه ۳ که گراند است متصل کردی ؟ ( مطمئن شو )
ببین با ۱ کیلو هم ولتاژش منفی نمیشه ؟

سمت چپ صفحه ۵ نقشه از بالا تا پایین شماره هایی نوشته که بالای صفحه کنتاکت شماره ۲۳ و پایین ۱۶ نوشته ببین کنتاکت شماره ۷ به کجا متصل شده ( در نقشه مشخص نشده یا من ندیدم )

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بله اند یا مثبت دو ال ای دی به هم وصل و این اتصال به مثبت 15 ولت ارتباط دارد

یک سیم اهممتر به پایه وسط رگولاتور 7815 زدم یک سیم هم به پایه 4 ای سی 3846 از هر دو طرف 115 اهم نشون میداد حتی ای سی رو هم از سوکت در اوردم و باز هم همین اهم 115 از دو طرف داشتم

بله در حالت عادی پایه cs+= 0.149 ولت
با مقاومت 10 کیلو که به پایه 4 ای سی زدم و ابتدای مقاومت رو به منفی 15 زدم ولتاژ به 0.004 کاهش یافت با تغییر مقاومت از 10 کیلو به یک کیلو این ولتاژ به 0.689 رسید و از اینکه به پایه 4 زدم اطمینان دارم
مهندس در هنگام مسیر یابی نقشه متوجه شدم دستگاه من مقداری با نقشه ای که در پست 6 ارایه شده فرق میکنه مثلا بجای 358 تو دستگاه من از 324 استفاده شده
البته برد کنترل و پالس دقیقا یکیه که از ای سی 3846 و tl084 تشکیل شده حتی اتصالات و بررسی کردم که کاملا شبیه
اون مستطیلی که تو نقشه با شماره pk-119-a1 هست همون برد پالسه که 3846 و 084 داره و از 25 پایه تشکیل شده نقششم ارایه داده ولی نقشه احتیاج به رمز گشایی داره که با مسیر یابی دستگاه متوجه شدم
مثلا فلشهای 3.2 -4.2-5.2 که در ارتباط مستقیم با پایه 5 و 10 و 23 برد پالسه باید در ادامش به نقاطی به ترتیب 3.3 -4.3 و 5.3 وصل بشه که تو نقشه شماره گذاشته
مثلا نقاطه 7.3 و 8.3 نقشه ادامه ش نقاط 7.1 و 8.1 مربوط به ترانس پالس
مثلا 1.1 و 2.1 نقشه ادامه اش نقاط 1.3 و 2.3 مربوط به ترانس کنترل جریان ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام بله اند یا مثبت دو ال ای دی به هم وصل و این اتصال به مثبت 15 ولت ارتباط دارد

یک سیم اهممتر به پایه وسط رگولاتور 7815 زدم یک سیم هم به پایه 4 ای سی 3846 از هر دو طرف 115 اهم نشون میداد حتی ای سی رو هم از سوکت در اوردم و باز هم همین اهم 115 از دو طرف داشتم

بله در حالت عادی پایه cs+= 0.149 ولت
با مقاومت 10 کیلو که به پایه 4 ای سی زدم و ابتدای مقاومت رو به منفی 15 زدم ولتاژ به 0.004 کاهش یافت با تغییر مقاومت از 10 کیلو به یک کیلو این ولتاژ به 0.689 رسید و از اینکه به پایه 4 زدم اطمینان دارم
مهندس در هنگام مسیر یابی نقشه متوجه شدم دستگاه من مقداری با نقشه ای که در پست 6 ارایه شده فرق میکنه مثلا بجای 358 تو دستگاه من از 324 استفاده شده
البته برد کنترل و پالس دقیقا یکیه که از ای سی 3846 و tl084 تشکیل شده حتی اتصالات و بررسی کردم که کاملا شبیه
اون مستطیلی که تو نقشه با شماره pk-119-a1 هست همون برد پالسه که 3846 و 084 داره و از 25 پایه تشکیل شده نقششم ارایه داده ولی نقشه احتیاج به رمز گشایی داره که با مسیر یابی دستگاه متوجه شدم
مثلا فلشهای 3.2 -4.2-5.2 که در ارتباط مستقیم با پایه 5 و 10 و 23 برد پالسه باید در ادامش به نقاطی به ترتیب 3.3 -4.3 و 5.3 وصل بشه که تو نقشه شماره گذاشته
مثلا نقاطه 7.3 و 8.3 نقشه ادامه ش نقاط 7.1 و 8.1 مربوط به ترانس پالس
مثلا 1.1 و 2.1 نقشه ادامه اش نقاط 1.3 و 2.3 مربوط به ترانس کنترل جریان ممنونم

درود
این شماره هایی که گفتی در نقشه هم مشخصه مثلا ۲.۱ یعنی کنتاکت ۲ که در صفحه ۱ هست
و ۲.۳ یعنی همون کنتاکت ۲ در صفحه ۳ هست که بهم متصلند
من شماره ۷ خالی مورد نظرم هست که سمت چپ صفحه ۵ داخل ۶ ضلعی شبیه لوزی نوشته شده بطوریکه بالاترین لوزی عدد ۲۳ و پایین ترین لوزی عدد
۱۶ نوشته شده
لوزی با عدد ۷ به کجا متصل شده البته در صفحات دیگر ؟ درواقع باید ببینی پایه ۷ برد کوچیک به کجا متصل شده

۲- شماره آپ امپ مهم نیست و تفاوت محسوب نمیشه
۳- در صفحه ۵ پایه ۴ آی سی ۳۸۴۶ به R10 که ۵۱۰ اهمه متصله ببین در دستگاه شما هم ۵۱۰ اهمه ؟ یا حدود ۱۱۵ اهمه ؟
۴- یک پایه ابتدا یا انتهایی پتانسیومتر جریان به گراند متصله ببین وقتی جریان ماکزیمم میکنی سر وسط به گراند متصل میشه یا از گراند دور میشه؟
۵- آیا در دستگاه هم پایه ۵ آپ امپ u3 ( یعنی u3.2 ) به گراند متصله ؟
۶- کلید دو حالته TIG و MMA چیه و چه کاری میکنه ؟

در صفحه ۲ خروجی آپ امپ u3.1 به خروجی آپ امپ u1.1 در صفحه ۳ متصل شده اگه در دستگاه هم همینطور باشه این دستگاه به درد سطل آشغال میخوره ( یعنی ببین پایه ۱ این دو آپ امپ بدون مقاومت بهم متصله یا نه)
البته نقشه اشتباهات زیادی داره و ممکنه در نقشه اشتباه کشیده باشه
به به عجب نقشه گندی !!! ایرانی دیده بودیم ولی نه اینقدر ایرانی ( این خیلی ایرانیه )

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بررسی کردم در دستگاه ما در برد پالس کوچک که دو تا ای سی یکی 3846 و یکی 084 داره r10 مساوی 510 اهم هست و مطابق با نقشه هست یک برد خالی پالس سالم دیگه داشتم دقیقا از همین نوع که با تست اونم یه سیم اهممتر به پایه زمین برد پالس یا اسیلاتور مثلا پایه 4 یا 6 یا 8 یه سیم اهممتر به پایه 4 ای سی 3846 که از دو طرف 130 اهم نشون میداد
حالت tig حالت جوش ارگون هست که با ان کاری نداریم و جوش الکترود که مورد نظر ماست در حالت mma انجام میشود که ما با حالت جوش عادی یا mma کار داریم
در دستگاه ما بجای lm358 از lm324 استفاده شده پس باید پایه های خروجی 324 مورد بررسی قرار بگیره که از 4 پایه خروجیهای ان کدوم زمین است درست گفتم جناب غزال؟
این همه ای سی مقایسه کننده و تغذیه دوبل برای بخش کنترل جریانه قبول دارین پیچیده هست پس چرا تو دستگاههای رایج بازار ماسفتی یک ای سی تقویت کننده ca3140 این وظیفه رو بخوبی انجام میده بدون تغذیه دوبل؟
در مورد مواردی دیگر که سوال فرمودین با دقت بررسی میکنم و گزارش میدم چون باید با چند بار چک دقیق مطمئن بشم تا اذیت نشین ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام بررسی کردم در دستگاه ما در برد پالس کوچک که دو تا ای سی یکی 3846 و یکی 084 داره r10 مساوی 510 اهم هست و مطابق با نقشه هست یک برد خالی پالس سالم دیگه داشتم دقیقا از همین نوع که با تست اونم یه سیم اهممتر به پایه زمین برد پالس یا اسیلاتور مثلا پایه 4 یا 6 یا 8 یه سیم اهممتر به پایه 4 ای سی 3846 که از دو طرف 130 اهم نشون میداد
حالت tig حالت جوش ارگون هست که با ان کاری نداریم و جوش الکترود که مورد نظر ماست در حالت mma انجام میشود که ما با حالت جوش عادی یا mma کار داریم
در دستگاه ما بجای lm358 از lm324 استفاده شده پس باید پایه های خروجی 324 مورد بررسی قرار بگیره که از 4 پایه خروجیهای ان کدوم زمین است درست گفتم جناب غزال؟
این همه ای سی مقایسه کننده و تغذیه دوبل برای بخش کنترل جریانه قبول دارین پیچیده هست پس چرا تو دستگاههای رایج بازار ماسفتی یک ای سی تقویت کننده ca3140 این وظیفه رو بخوبی انجام میده بدون تغذیه دوبل؟
در مورد مواردی دیگر که سوال فرمودین با دقت بررسی میکنم و گزارش میدم چون باید با چند بار چک دقیق مطمئن بشم تا اذیت نشین ممنونم

درود
۱- بله با توجه به استفاده از ۳۲۵ بجای ۳۵۸ باید خروجی آپ امپی که ورودی آن به R12 متصله بررسی بشه
من بر اساس نقشه بررسی میکنم خودت پایه متناظر را پیدا کن

۲- در مورد اهم غیر منطقی ببین اگه پایه ۴ به مقاومت کوچکتر از ۵۱۰ اهم متصل نیست دراینصورت c10 یا c9 خراب و تقریبا ۱۱۵ اهم شده که البته خیلی بعیده و احتمالا اشتباه میکنی و مقاومت ۵۱۰ اهمی را درست نخوندیو حدود ۱۱۵ اهمه و یا مقاومت دیگری به پایه ۴ متصله که در نقشه نیست

۳- خیلی از آپ امپ ها در این دستگاه زائد و الکیه و برای پروتکت از روش های مسخره ای استفاده کرده ولی پیچیده نیست فقط اشتباهات نقشه ذلیلم کرده
طراح این دستگاه سنگسار بشه بحق فاطمه زهرا

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
۴- یک پایه ابتدا یا انتهایی پتانسیومتر جریان به گراند متصله ببین وقتی جریان ماکزیمم میکنی سر وسط به گراند متصل میشه یا از گراند دور میشه؟
سلام پایه ولوم کنترل جریان بررسی شد سر ابتدایی به زمین متصله و با زیاد کردن ولوم امپر سر وسط به گراند دورتر میشه یعنی اهم به یک کیلو که مقدار خود ولوم هست میرسه

۵- آیا در دستگاه هم پایه ۵ آپ امپ u3 ( یعنی u3.2 ) به گراند متصله ؟
خیر ای سی 324 هیچکدام از 4 خروجیه اپ امپهای داخلیش به گراند متصل نیست

در صفحه ۲ خروجی آپ امپ u3.1 به خروجی آپ امپ u1.1 در صفحه ۳ متصل شده اگه در دستگاه هم همینطور باشه این دستگاه به درد سطل آشغال میخوره ( یعنی ببین پایه ۱ این دو آپ امپ بدون مقاومت بهم متصله یا نه)
این مورد هم بررسی و اهمگیری شد که هیچکدام از خروجیهای اپ امپها بهم ارتباط اهمی کمی نداشت در حد چندین کیلو بود

با این اوصاف نقشه ها بعد از برد پالس تفاوتهای زیادی دارن یا این نقشه اشتباهات زیادی داره

پایه 7 برد پالس همان لوزی که فرمودین به هیچ جایی متصل نمیشه یعنی فقط به پین 7 خودش متصله و پین 7 به جایی نمیره چند باری تست کردم هم با اهممتر هم با تست چشمی روی برد و زیر برد انگاری رو برد پالس گره اخرشه

- در مورد اهم غیر منطقی ببین اگه پایه ۴ به مقاومت کوچکتر از ۵۱۰ اهم متصل نیست دراینصورت c10 یا c9 خراب و تقریبا ۱۱۵ اهم شده که البته خیلی بعیده و احتمالا اشتباه میکنی و مقاومت ۵۱۰ اهمی را درست نخوندیو حدود ۱۱۵ اهمه و یا مقاومت دیگری به پایه ۴ متصله که در نقشه نیست
چون برد پالس سالم را اهم گیری کردم مطمئن شدم که درست تست کردم چون از دو طرف مانند برد خود دستگاه اهم نزدیک به اون رو نشون میداد در حدود 130 اهم حتما در نقشه موردی هست که ذکر نکرده مثل اشتباهاتی که گفتین ولی فردا دوباره بررسی خواهم کرد ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام پایه ولوم کنترل جریان بررسی شد سر ابتدایی به زمین متصله و با زیاد کردن ولوم امپر سر وسط به گراند دورتر میشه یعنی اهم به یک کیلو که مقدار خود ولوم هست میرسه

خیر ای سی 324 هیچکدام از 4 خروجیه اپ امپهای داخلیش به گراند متصل نیست

این مورد هم بررسی و اهمگیری شد که هیچکدام از خروجیهای اپ امپها بهم ارتباط اهمی کمی نداشت در حد چندین کیلو بود

با این اوصاف نقشه ها بعد از برد پالس تفاوتهای زیادی دارن یا این نقشه اشتباهات زیادی داره

پایه 7 برد پالس همان لوزی که فرمودین به هیچ جایی متصل نمیشه یعنی فقط به پین 7 خودش متصله و پین 7 به جایی نمیره چند باری تست کردم هم با اهممتر هم با تست چشمی روی برد و زیر برد انگاری رو برد پالس گره اخرشه

چون برد پالس سالم را اهم گیری کردم مطمئن شدم که درست تست کردم چون از دو طرف مانند برد خود دستگاه اهم نزدیک به اون رو نشون میداد در حدود 130 اهم حتما در نقشه موردی هست که ذکر نکرده مثل اشتباهاتی که گفتین ولی فردا دوباره بررسی خواهم کرد ممنون

درود
پاسخ پست اخیر شما خیلی کمکم کرد
با این اوصاف نقشه ها بعد از برد پالس تفاوتهای زیادی دارن
صرفنظر از تفاوت احتمالی از بن و اساس اشتباه اندر اشتباهه و نمیتونه در هیچ دستگاهی اینجوری کار کنه
لذا تردید ناچیز من هم رفع شد و مطمئن شدم این نقشه بیش از هر چیز به درد خندیدن می خوره
اشتباهات فراوون و عجیب و غریب داره البته با همین اشتباهات هم خیلی موثره و کمک زیادی میکنه ولی بابای آدمو هم درمیاره
دو ورودی یک آپ امپ در صفحه ۲ به R12 متصل شده ببین خروجی این آپ امپ در دستگاه به کجا رفته ( من کلی برای این آپ امپ خندیدم که اگه طبق قشه نصب میشد فقط برای سوختن طراحی شده بود و وظیفه دیگری نداشت)

پایه ۱۶ یعنی شات دان را آزاد کن و تست کن اگه موثر نبود
دیود کوپلر u5 یعنی ورودی کوپلر u5 را اتصال کوتاه و نتیجه را اعلام کن

اگر اتصالات u1.2 در صفحه ۵ طبق نقشه باشه دراینصورت جهت دیود متصل به خروجی یعنی D4 غلطه
ببین اتصالات این آپ امپ و D4 طبق نقشه است؟

با این حساب و اشتباهات نقشه حتما مقاومت کوچکتر از ۲۰۰ اهم هم به پایه ۴ متصله

آیا تابحال در حالت جوش آرگون تست کردی که ببینی چه تفاوتی داره ؟ مطابق این نقشه یک لحظه کوتاه اولیه جریان زیاده و سپس کم میشه

احتمالا یه نقاش این نقشه رو کشیده
الهی نقاش این نقشه تیر غیب بگیره

اگه دستگاه سالم داری ولتاژ پایه های ۳۸۴۶ ر در دستگاه سالم گزارش کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس همانطور که فرمودین از یکی از اشناها که شبیه همین مدل دستگاه سالم ای جی بی تی داشت بازش کردم اولین کار اهم پایه 4 نسبت به زمین از دو طرف همون 115 اهم نشان میداد
بعد ولتاژهای پایه های 3846 را گرفتم که در این دستگاه سالم پایه یک ای سی 2.62 ولت نشون میداد ولی در دستگاه خراب ما ولتاژش تقریبا صفر بود cs/ss=0.04v که مشکل از پایه یک ای سی 3846 و یا اپتو کوپلر یا قطعات مربوط به اونه نظر شما چیه؟
خدمتتان عرض کنم با تعجب فرکانس این دستگاه سالم 20 کیلو هرتز بود و با نزدیک کردن پراپ برای ولت گیری باعث صدا اومدن ترانس و اختلال در کار دستگاه میشد برای همین دست کشیدم ولی ولتاژها رو با احتیاط گرفتم
1= 2.6vو 2=5.11v و 3=v0 و 4= v0.16و 5=5.33v
پایه 6 و 7 صدا میداد که با احتیاط 1.5 ولت بود 8=1.99v و 9=3.6v که صدا میداد پایه 13 و 15 =15ولت و پایه 16 صفر ولت

با این شرایط مواردی که در پست قبل گفتین اگر لازم میدونین فردا تست میکنم ممنونم

آخرین ویرایش:
بالا