آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: نداشتن ولتاژ خروجی و عدم جوش در دستگاه جوش ای جی بیتی 250- arva

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,068
IRANTK
سلام استاد عزیز یه دستگاه مشابه اومده که با چرخش ولوم ,نمایشگر تغییر میکنه ولی جوش حداکثر میده یعنی با ولوم کم حداکثر جوش و با ولوم زیاد هم حداکثر جوش میده برای عیب یابیش نیاز دارم کار پایه 1= current limit adj و 4=cs+ و 5=ea+ ای سی uc3846 را بدانم ایا براتون مقدور یه توضیح بدین ؟

دوست عزیز برای درخواست مشکل جدید باید تایبیک با عنوان مناسب ایجاد کنید

مشکل شما هم در قسمت کنترل جریان است سیم و سوکت و مقاومت شنت بررسی شود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام استاد عزیز یه دستگاه مشابه اومده که با چرخش ولوم ,نمایشگر تغییر میکنه ولی جوش حداکثر میده یعنی با ولوم کم حداکثر جوش و با ولوم زیاد هم حداکثر جوش میده برای عیب یابیش نیاز دارم کار پایه 1= current limit adj و 4=cs+ و 5=ea+ ای سی uc3846 را بدانم ایا براتون مقدور یه توضیح بدین ؟

درود

پایه ۱ آی سی 3845 که یحتمل مشابه 3846 است بابت کنترل جریان پیش بینی شده ولی برای مقاصد دیگه هم قابل استفاده است و تا آنجاکه بخاطر دارم در دستگاه جوش رایج که این پایه از طریق دیود و مقاومت به خروجی آپ امپ متصله برای پروتکت استفاده شده بطوریکه این پایه در زمان پروتکت L میشه و در حالت عادی H است.

پایه ۴ تعیین کننده فرکانس در محدوده مشخصی است
و پایه ۵ گراند است.

ضمنا با توجه به اظهار لطف همکار گرامی جناب آقای مهران که بنظر میرسه اطلاعات و تجربیات ارزنده ای دارند و و با توجه به توصیه ایشان به پیام خصوصی

چنانچه با این تصور که مخاطب نیستند پاسخ خود را مطرح نفرمودند اینطور نیست و ممکنه همگان مخاطب خاص یک پست نباشند اما کلیه همکاران مخاطب عام هر پستی هستند و پاسخگویی از سوی دیگر همکاران عزیز مایه افتخار و امتنان است و همگی استفاده میکنیم بویژه که در راستای رفع خطاهای احتمالی باشد .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
دوست عزیز برای درخواست مشکل جدید باید تایبیک با عنوان مناسب ایجاد کنید

مشکل شما هم در قسمت کنترل جریان است سیم و سوکت و مقاومت شنت بررسی شود

داستان جراح و تعميرکار
روزي جراحي براي تعمير اتومبيلش آن را به تعميرگاهي برد!
تعميرکار بعد از تعمير به جراح گفت: من تمام اجزا ماشين را به خوبي مي شناسم و موتور و قلب آن را کامل باز مي کنم و تعمير ميکنم! در حقيقت من آن را زنده مي کنم! حال چطور درآمد سالانه ي من يک صدم شما هم نيست؟!
جراح نگاهي به تعميرکار انداخت و گفت : اگر مي خواهي درآمدت برابر من شود اينبار سعي کن زماني که موتور در حال کار است آن را تعمير کني

درود
با توجه به داستان فوق (جراح و تعمیرکار ) که با نتایج معگوسی مورد توجه شما قرار گرفته و موجب قلب حقایق و تضییع فاحش حقوق مظلوم ترین متخصصین شده لذا نتونستم بی پاسخ بگذارم.

همانطورکه جراح در بسیاری از موارد بخش معیوب را غیرفعال میکنه و مثلا قلب را با قلب مصنوعی جایگزین میکنه و پس از رفع عیوب قلب دوباره فعالش میکنه و قطع نظر از برخی امور مانند کالیبراسیون و فیلر گیری و امثالهم که تعمیرکار هم باید در حال کار دستگاهها انجام بده اصولا ، تعمیرکار هم میتونه بسیاری از بخش های معیوب دستگاه ( مثلا پری آمپلیفایر یا تغذیه ) که در حال کار کردن است را با نمونه سالم موازی و سپس بخش معیوب را خارج و تعمیر کنه و نهایتا جایگزین کنه.

ولی ازآنجاکه چنین عملیاتی برای جانداران واجبه لذا تعمیرکار چنین عملیات بی موردی انجام نمیده.

تعمیرکار غالبا مرده را زنده میکنه ( برخلاف پزشک و جراح)

معالجه خودبخودی از ویژگی های حیرت انگیز موجودات زنده است و کمک های شایان توجهی به پزشک میکنه و حتی اقدامات و تجویز ناصحیح را خنثی و اصلاح میکند اما هیچ دستگاهی دارای این قابلیت نیست و کمترین کمکی به تعمیرکار نمیکند

مهمترین مرحله معالجه و تعمیر ، تشخیص درد است که بشرح زیر عمدتا توانایی خاص و جبری تعمیرکار است نه پزشک

غالبا پزشک و جراح اگه هنر کنه درد را درمان میکنه زیرا بیمار خودش درد را اعلام و حتی در جریان درمان هم راهنمایی میکنه که اقدامات قبلی تاثیر مثبت یا منفی داشته
اما از آنجاکه هیچ دستگاهی نمیگه کدوم ترانزیستورم درد میکنه لذا تشخیص درد نیز که مهمترین مرحله تعمیره بعهده تعمیرکاره.
و بشرح زیر پس از پایان کار ، ناتوانی تعمیرکار بلافاصله قابل ارزیابی است و اجرتی جز فحش و ناسزا نداره.
اما نه تنها ناتوانی و حتی خسارات جبران ناپذیر پزشک عموما بلافاصله قابل ارزیابی نیست بلکه در اجرت آنان نیز تاثیری نداره

شاید در نگاه اول و قبل از بررسی و مطالعه حقایق باور نکنید که حتی پتانسیل و توانایی ضعیف ترین تعمیرکار هم ( بله ضعیف ترین تعمیرکار ) بسیار بسیار بیشتر از اغلب جراحان مشهور جهان است. ، اما حقیقتی است بدیهی و متاسفانه بگونه ای باورنکردنی که در باور تعمیرکار محق هم نگنجیده

اکثر پزشکان و جراحان فقط و فقط بواسطه امکان تحصیل به این موقعیت شغلی میرسند چنانکه ضعیف ترین تعمیرکار درصورت امکان تحصیل بسهولت قادرند به این شغل دست یابند ، بهمین علت کسی را سراغ ندارم که دشواری علوم پزشکی موجب انصراف یا تغییر رشته دانشجویی شده باشه

ولی تا دلت بخواد دانشجوی رشته فنی سراغ دارم که بواسطه پیچیدگی علوم فنی ، انصراف یا تغییر رشته دادن
ولذا حقیقتا توانایی و پتانسیل علمی یک متخصص قلب بسیار بسیار کمتر از یک لیسانس مکانیک است
بچشم خودم دیده ام که دانشجویان پزشکی شب امتحان درس میخونن و با نمره بالا پاس میکنن ولی دانشجوی رشته فنی هر شب و روز میخونه تا بلکه بتونه بسختی پاس کنه

چرا توانایی و ارزش علمی و فنی یک تعمیرکار ضعیف هم قابل مقایسه با دکتر و جراح نیست ؟

چون نتیجه کار تعمیرکار بلافاصله قابل مشاهده و ارزیابی است و لذا اگه موفق نشه دستمزدی نداره فلذا چاره ای جز تلاش مستمر جهت فراگیری علوم لازم و ارائه خدمات موثر و موفق نداره و بهمین علت چه بسا افرادی که بدلیل عدم توانایی ناگزیر به تغییر شغل شده اند.

اما نتیجه کار یک جراح و پزشک قابل ارزیابی نیست و اساسا دستمزد اونا ارتباطی با نتیجه اقداماتشون نداره و اگه تعهدی بابت فوت یا تشدید بیمار ی هم نگرفته باشن در ۹۹ در صد موارد قابل تعقیب هم نیستند زیرا ممکنه واقعا بی تقصیر باشن و عوامل دیگری موجب فوت یا تشدید بیماری شده باشه و بهمین علت هیچ پزشکی برخلاف تعمیرکار به میل خودش تغییر شغل نمیده.

من حیث المجموع ازآنجاکه غالبا نتیجه کار جراح و پزشک ( برخلاف تعمیرکار) فورا و پس از اتمام امور مشخص نمیشه و موکول به سر خرمن میشه لذا ملاحظه فرمودید حتی بستگان مایکل جکسون هم با مصیبت قادر به اثبات قصور این قشر هستند .

بنابمراتب در جراحی و پزشکی درسته که اجرت ها متفاوته ولی برای پزشک ، اجرت معالجه موفق و ناموفق ، صواب و ناصواب ، توانایی و ناتوانی فرقی نداره و تاثیری در اجرت نمیذاره ، یعنی خطا و ناتوانی هم همون اجرت معالجه موفق را داره.
اما اجرت خطا و ناتوانی تعمیرکار ، جز فحش و پرداخت خسارت و های های مشتری نیست.

استدلال کودکانه پروفسور سمیعی در مصاحبه اخیر وی با بی بی سی حکایتگر این حقیقت است که در امور و مشاغل پزشکی ، دستیابی به منصب و شهرت جهانی بسادگی میسر است و نیاز به هوش و استعداد و توانایی فکری افراد عادی هم نداره و فقط پول یا رانت میخواد.

و من نمونه های فراوانی سراغ دارم که با مصیبت دیپلم گرفتند و با رانت و یا با موقعیت مالی پروفسوری شده اند و دارای سمت و شهرت آنچنانی در رشته های غیرفنی و پزشکی هستند و جالب اینکه در هر نظامی از ملازمان شاه و صاحب منصبند و نظر فاجعه بار آنها در رشته های نامرتبط هم مهمترین ملاک و تعیین کننده است و اماکن و میادین مهم بنام این پروفسورها نامگذاری میشه و کشور را بگونه ای که ملاحظه میفرمایید سربلند و سرافراز میکنند

و اما بدلایلی که عرض شد این پدیده ها در رشته های فنی بقدری نادره که در بین مسئولان بیغ و بوق ، دانش آموخته رشته فنی نمی بینید.

عجیب اینکه تعمیرکار هستی و برای ضعیف ترین تخصص ، ارزش والایی قائل شدی آنهم در برابر ارزشمندترین ومظلوم ترین تخصص.

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
447
سلام
همونطور که دوستمون گفتن بنظر میاد مشکل در قسمت شنت و اتصالات هست یا ترانس سی تی و اتصالاتش چون تو بعضی دستگاه ها سنس جریان برای کنترل بر عهده ترانس سی تی هست ولی ولتاژ پایه هایی که خواستی:
1=2/6و 4=0/16 و 5=5/33
ولتازهارو قبلا از دستگاه در حال کار و سالم گرفتم
موفق باشی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام
همونطور که دوستمون گفتن بنظر میاد مشکل در قسمت شنت و اتصالات هست یا ترانس سی تی و اتصالاتش چون تو بعضی دستگاه ها سنس جریان برای کنترل بر عهده ترانس سی تی هست ولی ولتاژ پایه هایی که خواستی:
1=2/6و 4=0/16 و 5=5/33
ولتازهارو قبلا از دستگاه در حال کار و سالم گرفتم
موفق باشی

درود

ولتاژ پین هایی که اعلام فرمودید قطعا متعلق به 3845 دارای ۱۴ پین است.
ولی من پین های موصوف را در 3845 که با ۸ پین در دستگاه جوش استفاده شده معرفی کردم.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد غزال عزیز
ولتاژهای اعلام شده مربوط به ای سی 3846 هست البته دوستمون هم برا این ای سی سوال کرده بودن.
سلام بله منظور من نقش پایه های 3846 بود که باتوجه به ولتاژ های اعلامی شما بزرگوار پایه 1 و 4 درسته ولی پایه 5 یعنی E+ بجای 5.33 ولت اعلامی شما 0.66 ولت هست که مشکل ما از این قسمت میباشد طبق نقشه پایه 5 ای سی 3846 در ارتباط با پایه 14 یعنی خروجی ای سی tl084 است که بصورت بافر مثبت بسته شده ایا مشکل از این ای سی میتونه باشه؟ نحوه تستش با مقاومت و اعمال ولتاژ ان به وردیها و تست خروجی امکان پذیر؟ چون اپ امپ ما نقشش تو اینجا مقایسه کننده نیست ؟پایه 3 ای سی tl084 به منفی وصله پایه 2 دارای 0.8 ولت است و پایه 1 مقدار منفی 1.6 و پایه 12 ورودی مثبت بافر مقدار منفی 1.24 است ادرس عکس http://uupload.ir/files/46i5_axj.gif

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد غزال امکان راهنمایی کوچک دارید طبق قسمتی از نقشه که در بالا قرارش دادم؟

لطف شما همیشه شامل حال ما بوده به یاری خداوند هر چه زودتر مشکلتون حل میشود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام استاد غزال امکان راهنمایی کوچک دارید طبق قسمتی از نقشه که در بالا قرارش دادم؟

لطف شما همیشه شامل حال ما بوده به یاری خداوند هر چه زودتر مشکلتون حل میشود

درود
باور کنید که اتفاقا علاقه شدیدی به موارد و عیوب پیچیده دارم بویژه که متعلق به علاقمندانی چون حضرت عالی باشه که بنحو شایسته ای استفاده میفرمائید و خصوصا که همواره مورد لطف شما هم بوده ام
اما در پست های اخیر ملاحظه فرمودید باوجودیکه حساسیت زیادی دارم که اگر اظهار نظر میکنم حتی المقدور صحیح باشه و موجب خسارتی نشه و بهمین علت از طرح نظر مردد و مشکوک اجتناب می ورزم اما با توجه به اینکه در شرایط حاضر فاقد تمرکز لازم هستم ، اصرار شما و فقد تمرکز موجب بروز خطای من در پست اخیر شد و لذا باوجودیکه نام پایه های آی سی را داخل پرانتز معرفی فرمودید اما نتونستم به حروف داخل پرانتز توجه کنم و بسادگی خطای غیرقابل توجیه حادث شد .
بهمین دلیل برای تقدیم پاسخ مقدور ، ناگزیر به تمرکز کافی بر موضوع هستم و امور شخصی و حساسی که حادث شده و تمرکز مفرط میطلبد مملو از خطا خواهد شد.

فرمودید دو مورد پیچیده دارید که یک مورد رفع شد بطوریکه پست های مربوطه گویای بخش بسیار ناچیزی از تلاش هست زیرا ناگزیر به تحلیل کل نقشه دستگاه شدم که در فرصت قابل توجهی میسر شد و اتفاقا با توجه به کهولت سنی که عارضه فراموشی را هم مزید بر علت ساخته تلاش فراوانی جهت ثبت و ضبط تحلیل کردم که تحلیل نقشه زایل نشه اما ثمری جز افسوس حاصل نشد .

باور کنید اگر وقت آزاد کافی بدست می آمد حتما از طریق پیام خصوصی مطلع میکردم و کمافی السابق بحد بضاعت ناچیز در خدمت بودم.

مضافا همکار عزیزی که اظهار لطف فرمودند و بابت اصلاح خطای من شرمنده نیز فرمودند و با ابراز لطف خاص ، تمایل خویش را برای رفع مشکل از طریق پیام خصوصی اظهار داشتند بنظر میرسه دارای تجربیات ارزشمندی هستند.
پایه ۱۲ آی سی u1.4 را با مقاومت تست حدود ۲ کیلو به پایه vcc متصل کن ببین جریان جوش چه تغییری میکنه و پایه ۵ آی سی ۳۸۴۶ چند ولت میشه؟

بنابمراتب اگر با استفاده از محبت ایشان حل شد اعلام فرمایید تا ذهنم از تهیه احتمالی وقت آزاد فارغ بشه.
ضمنا دستگاه مورد بحث را در تاپیک مجزایی مطرح فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد غزال متاسفانه ای سی 3846 تعویضی که از دسگاه اوراقی گرفتم خراب بود یجوری انگار این ای سی یکسره کار میکرد برای همین ولوم تا ماکس بود امروز رفتم دو تا ای سی نو از بازار تهیه کردم که با قرار دادن در سوکت ای سی اصلا ولتاژ خروجی انبر نیومد و با تست شما یعنی پایه 12 ای سی u1.4 به تغذیه ولتاژ دو سر انبر ظاهر میشه در ادرس زیر طبق گفته شما اطاعت امر کردم تاپیک مجزایی مطرح و کامل از اول عیب را گفتم https://www.irantk.ir/irantk93735/#post531813

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا