آی پی امداد
abtahi

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
درود
استاد با این حال که در برابر اتصال کوتاه محافظت می شه ولی با اتصال کوتاه ترانزیستور قدرت می سوزه چار اینطوری و ایا میشه این مشکل رو حل کرد
2- ممکنه عکسی چیزی بزارین تا ببینیم که اگر بخاهیم در جریان بالا ازش استفاده کنیم مثلا 3 امپر ممتد چطوری باید ترانزیستور قدرت خنک کنیم هر کاری می کنم خنک نمی شه استاد گیر کردم
با تشکر از استاد خوب

درود

بدون اتصال کوتاه هم اگه خنک نشه میسوزه.

عرض کردم من از همین تغذیه سالها حتی بدون هیت سینک و بدون فن استفاده کردم و نسوخته.

اما اگه ۱۰ دقیقه شبیه شما استفاده میکردم میسوخت .
این ضعف تغذیه نیست ، استفاده نادرست از تغذیه است .

شما چجوری خنکش کردی که خنک نشده.
متاسفانه همانطور که استاد رجبی استاد بزرگ و عزیزم فرمودند و منم تاکید کردم ، در پست های خود اطلاعاتی مطرح نمیکنید و سوالات کلی قابل پاسخگویی نیست مثلا میفرمایید هر کاری میکنم ترانزیستور خنک نمیشه
یعنی من نمیگم در چه امپری استفاده میکنم و چه عملیاتی برای تهویه انجام دادم و تصویری هم ارسال نمیکنم ، بنابرین کلیه احتمالات را مطرح و یکی یکی بررسی کنید تا نیازی به اطلاعات من نباشه.

البته اینکه تمامی احتمالات مطرح و بررسی بشه ، خیلی خوبه اما نیاز به وقت کلانی داره که هرگز حاصل نمیشه .

به همین علت باید سوال محدود به مورد خاصی باشه و اطلاعات جامعی همراه با تصویر و ملزومات کافی ارسال فرمایید تا پاسخگویی میسر بشه .

پاسخ این سوال را میتونم تقدیم کنم که فرمودید
باوجودیکه مجهز به حفاظت در قبال اتصال کوتاه است ، با این وجود چرا اتصال کوتاه میکنم ترانزیستور میسوزه .

پاسخ را در پست آتی ملاحظه فرمایید .

سپاس

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
---------------------
استاد غزل ظاهر ا اون یکی استاد زیاد وقت نداره سرش شلوغ من خیلی سرچ کردم راجب داغ کردن هیتسینک 2n3055 وقتی 1 امپر جریان ممتد می گیرم بعد 30 ثانیه انقدر داغ میکنه که انگشتم میسوزه دوتا فن گذاشتم روش با دوبرابر هیتسینک خودش ولی فایده نداره ترانزیستور هم اورجینال ژاپنی خریدم مجبور شدم چون ازاین فله ای ها سریع می سوخت امون نمی داد حالا ممکنه
راهنمایی کنید که چیکار کنم خنک بشه بتونم 3 امپر ممتد بگیرم و چرا موقع تست اتصال کوتاه به ترانزیستور فشار میاد و چطوری مشکل اتصال کوتاه و سوختن تزانزیستور حل کنم البته مشکل بزرگ من داغ کردن ترانزیستور بعدش استاد موقعی که چراغ قرمز روشن میشه برای محدود کردن جریان یکم بعضی وفتا اشتباه می کنه و میره بالا دوباره میاد پایین این ایراد بعدش استاد من ترانس طبق روش شما از 24 به 20 تبدیل کردم که الان روی حروحی زیر 30 ولت دارم با تشکر
ببخشید من همون منبع تغذیه 0 تا 30 ولت 3 امپر که اون یکی استاد گفت شما تحلیل کردین و چه خوب هم تحلیل کردین درست کردم که سه تا اپ امپ داره زده محافظت دربرابر اتصال کوتاه همینطوره ولی سریع ترانزیستور می سوزه 2n3055 مشکل اصلی من استاد نمی دونم چطوری خنکش کنم هر کاری می کنم خنک نمی شه
با تشکر

درود

سوال فرمودید
باوجودیکه این تغذیه مجهز به حفاظت در قبال اتصال کوتاه است ، با این وجود چرا اتصال کوتاه میکنم ترانزیستور میسوزه .

متشابها به شخصی میگن خورن آب مفیده
ولی یکنفر پاسخ میده اینطور نیست چون دوستم به دریا رفت که حسابی اب بخوره و کمی اب خورد و غرق شد و فوت کرد و لذا آب خیلی مضرره .
آب خوردن مفیده اما مقدار غیرمجاز مضر است..

من مطمئنم این تغذیه بواسطه ناکارآمدی حفاظتش در دست شما نسوخته بلکه حفاظتش بخوبی کار کرده اما بقدری در حالت اتصال کوتاه در زمان طولانی استفاده کردی و تهویه مناسب هم نکردی که حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز رسیده و سوخته.
لذا مقدار غیرمجاز حرارت موجب صدمه شده نه اتصال کوتاه.

فرمودید فقط ۱ آمپر مصرف کردید و سوخته و لذا خودتون اذعان فرمودید که ارتباطی با اتصال کوتاه نداره و اگه حرارت با ۱ آمپر هم بمقدار غیرمجاز برسه میسوزه
درحالیکه من مکررا تاکید کردم با نیم آمپر هم بدون تهویه میسوزه.

بنابرین شما نیاز به حفاظت در قبال تهویه نکردن دارید که چنین سیستمی وجود نداره و باید بطرق علمی از هیت سینک و تهویه مناسب استفاده کنید تا نسوزه .

من سالیان درازی از همین تغذیه حتی بدون هیت سینک استفاده کردم و هرگز ترانزیستور قدرت نسوخته ، چون همیشه مراقب هستم جریان قابل توجه در زمان قابل توجه مصرف نکنم تا حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز نرسه و لذا بدون هیت سینک هم نسوخته .

اما شما میخواهید با هیت سینک و تهویه و شرایطی که نمیدونم چیه ، علت صدمه تغذیه شما را ارزیابی کنم

این تغذیه بعنوان ابزار کار تعمیرکار قابل استفاده است و با توجه به سادگی آن برای زمان کوتاه مفید است ، لذا اگه برای زمان طولانی نیاز داری باید در جهت کاهش حرارت ترانزیستور قدرت ، یکی از دو روش زیر ( یا هر دو ) را استفاده کنید.

۱- بجای یک ترانزیستور از چند ترانزیستور قدرت استفاده کن.
۲- حتی المقدور اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی را می نیمم کن.

به این ترتیب اگر حرارت ترانزیستور قدرت بمقدار غیرمجاز نرسه ، صدمه نمی بینه

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
208
43
کرج
درود و سپاس به اساتید و استاد خوبم غزل
طبق راهنمایی شما و توصیه های شما و دیگر دوستان رفتار کردم و تونستم منبع تغذیه بسیار خوبی بسازم که حتی با یک ایسی قدرت در 3 امپر ممتد برای یک دقیقه هم نسوزه واین مربوط به تحلیل بسیار زیبای شما در موارد زیز می باشد
1-تحلیل بسیار عالی محافظ یخچال
2 تحلیل بسیار عالی اپ امپ و رگلاتور ردقیق با ان
3- تحلیل بسیار زیبای منابع تغذیه سوییچینگ که متاسفانه برخی از دوستان کم لطفی کردن و سوالات نامربوط پرسیدن و شور حیجان منو ازبین بردن بعداز یه مدتی هم اصلا ادامه مباحث ول کردم چون ناراحت شدم نمی دونم چرا خارج ازموضوعات استاد سوال می کنند
4- تحلیل بسیار قشنگ ولتاژ منفی
و من به عنوان شاگرد کوچک الکترونیک تازه دارم مدار 1 و الکترونیک 1 رو پاس میکنم به همه علاقمندان توصیه می کنم در کنار مطالعه دقیق صحبتهای استاد کتابهای الکترونیک رو مطالعه کنند تا تعالیم استاد برایشان سودمند واقع شده و درک تعالیم استاد رو بخوبی به انجام برسانند
دراخر هم از استاد غزل تشکر می کنم و با ارزوی سلامتی برای خودشان و دیگر مدیران خوب این سایت که تحلیل های قشنگ دیگری رو برای ما روی سایت شروع کنند و مارو از تجربیات پرارزششان بهرمند گردانند :68000000::68000000::68000000:#$V686#$V686#$V686

heical

کاربر
2011-05-13
306
538
استاد غزال عزیز سلام.
امکانش هست یک نظر لطفی هم به پست ۱۸۶ داشته باشید؟ممنون میشم از راهنمایی های ارزشمندتون بنده رو مستفیذ بفرمایید.
با سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
استاد غزال عزیز سلام.
امکانش هست یک نظر لطفی هم به پست ۱۸۶ داشته باشید؟ممنون میشم از راهنمایی های ارزشمندتون بنده رو مستفیذ بفرمایید.
با سپاس

درود

مقصود شما رو متوجه نشدم.
پست ۱۸۶ کدوم تاپیک ؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: heical

heical

کاربر
2011-05-13
306
538
همین تاپیک استاد:
2 تا سوال دارم:
یکی اینکه همونطور که همه دوستان می دونن عملا ترانزیستور 2n3055 و 2n2199 اریجینال توی بازار پیدا نمیشه. به جای این دو ترانزیستور از چه مشابهاتی میشه استفاده کرد که اولا جواب بده و ثانیا اریجینالش رو بشه توی بازار پیدا کرد.
سوال دومم این هست که اگه خدای نکرده ترانزیستور یا آی سی ها بسوزن ممکنه برق 33 ولت مستقیم به خروجی بره و داستان درست کنه؟ برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

• Like

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
همین تاپیک استاد:
2 تا سوال دارم:
یکی اینکه همونطور که همه دوستان می دونن عملا ترانزیستور 2n3055 و 2n2199 اریجینال توی بازار پیدا نمیشه. به جای این دو ترانزیستور از چه مشابهاتی میشه استفاده کرد که اولا جواب بده و ثانیا اریجینالش رو بشه توی بازار پیدا کرد.
سوال دومم این هست که اگه خدای نکرده ترانزیستور یا آی سی ها بسوزن ممکنه برق 33 ولت مستقیم به خروجی بره و داستان درست کنه؟ برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

درود

این موضوع را در پست ۴۴۶ مطرح کردید .

اگه روشی برای پیشگیری از عرضه ترانزیستورهای متفرقه وجود داشت دراینصورت ترانزیستور متفرقه در بازار پیدا نمیشد.
ترانزیستور معتبر همیشه در بازار وجود داره همانطورکه نایاب ترین لوازم و قطعات وجود داره.

اما بابت سوال دوم ، اگه تغذیه ای مجهز به انواع حفاظت نیاز دارید باید از تغذیه های مجهز و بسیار گرانقیمت استفاده کنید.
هرچند من در بین تغذیه های بسیار مجهز و گرانقیمت هم چنین سیستم حفاظتی ندیدم که از تغییر و یا افزایش ولتاژ خروجی ممانعت کنه اما اگه چنین سیستمی قابل تصور باشه دراینصورت
درواقع اتومبیل بسیار ساده و ارزانقیمتی میخواهید که توانایی های پورشه را داشته باشه که وجود نداره یا من سراغ ندارم.

شما در کدام تغذیه گرانقیمتی چنین حفاظتی دیده اید که از این تغذیه توقع دارید؟

من در طول عمرم از همین تغذیه استفاده کردم و هرگز خسارتی هم ندیدم زیرا صدمه ترانزیستور قدرت بواسطه حرارت غیرمجاز ترانزیستور اتفاق میافته و من همیشه قبل از داغ شدن ترانزیستور ، استفاده از تغذیه را تعطیل میکنم و در زمان های کوتاه و صرفا جهت تست و انجام آزمایشات مقطعی و لحظه ای از این تغذیه استفاده کرده ام .

برای استفاده ممتد و دائمی از تغذیه باید یکی از روش هایی که در پست ۴۴۹ پیشنهاد کردم استفاده کنید تا حرارت ترانزیستور به مقدار غیرمجاز نرسه .

سپاس

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
538
ممنونم استاد.
فرمایشتون کاملا درسته. یک سوال دیگه. اگه بخوام چند تا ترانزیستور رو با هم موازی ببندم آیا احتیاجی هست که بین امیتر از مقاومت استفاده بشه و اگه لازمه چه مقاومتی رو توصیه می کنید؛ چند اهم و چند وات؟

• Like

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
ممنونم استاد.
فرمایشتون کاملا درسته. یک سوال دیگه. اگه بخوام چند تا ترانزیستور رو با هم موازی ببندم آیا احتیاجی هست که بین امیتر از مقاومت استفاده بشه و اگه لازمه چه مقاومتی رو توصیه می کنید؛ چند اهم و چند وات؟

درود

متناسب با تعداد ترانزیستور از ۱/. اهم حداقل یک وات تا ۲/. اهم حداقل دو وات با امیترها سری بشه .
مقاومت ها را روی پایه ترانزیستورها نصب و لحیم نکنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
121
کرمان
سلام

فقط مدار مربوطه را ارسال کنید درخدمتم

سپاس
با سلام.
بنده مدار زیر رو در اینترنت دیده و با دو عدد ترانزیستور 2n3055 قابلمه ای ساختم از اساتید محترم درخواست دارم نحوه اتصال پنل دیجیتالی ولت امپرمتر اماده که از بازار خریدم رو چگونه متصل کنم. البته تا حدودی میدونم که قسمت ولتاژ موازی و امپر سری میباشد. ولی اخه چطور این سیم نازک پنل میتونه مثلا ده امپر رو از خودش عبور بده وقتی قراره بین خروجی یکی از خروجیهای مدار قرار بگیره؟ اگه ممکنه توضیح کاملی در مورد اتصال و تغذیه پنل بدین ممنون میشم. در ضمن نگاهی به مدار بندازین ببینین خوب و عملی هست؟
با تشکر فراوان.مشاهده فایل‌پیوست 182951

• Like
بالا