آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر شما استاد عزیز و گرانقدر

منظور از اینکه فرمودید مقاومت ها رو روی پایه ترانزیستورها لحیم نکنید یعنی چی؟

درود

مقاومتی که بدلیل موقعیت و کارآیی ، حرارت تولید میکنه درصورت مجاورت با ترانزیستور ، از طریق پایه و از طریق هوا عامل افزایش حرارت ترانزیستور میشه و لذا پایه مقاومتی که احتمال تولید حرارت داره نباید مستقیما به ترانزیستوری متصل بشه که مهمترین قاتلش حرارته .

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
درود

این موضوع را در چند تاپیک مطرح کردی ازجمله پست ۳۵ اینجا
https://www.irantk.ir/threads/771-يك-منبع-تغذيه-ازمايشگاهي?p=675477&viewfull=1#post675477

و اینجا
https://www.irantk.ir/threads/11961...غذیه-ساخته-شده?p=675476&viewfull=1#post675476

که خلاف مقرراته بویژه که پاسخی ندادی چرا؟

بنظر میرسه مشکل دیگران را مطرح کردی.

سپاس

با سلام و تشکر از توجه استاد گرامی.
متاسفانه هفته گذشته کل خانواده درگیر این بیماری شده بودیم. نتونستم به گروه سر بزنم. در مورد مطرح کردن حق با شماست و بنده رو ببخشین چون قبلا سوال مطرح کردم و پاسخی تا چندین روز دریافت نکردم گفتم از یکی دو نفر از اساتید بپرسم. چشم تکرار نمیشه. عکس ولت امپرمتر رو میگذارم. و بسیار ممنون.
متاسفانه پراکندگی مطالب خیلی زیاده بنده بعد ساخت این طرح اومدم و طرح جنابعالی که فوق العاده هست رو دیدم و این در صورتیه که یک هفته میگشتم و چیزی ندیده بودم.

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام استاد گرامی. عکس ولت امپر متر ضمیمه شد.
لطفا طریقه اتصال به هر دو مدار خود رو چه اون قبلی که ترانس 21 ولت میخاست و سه امپر بود و این اخری که قابل ارتقا بود با اضافه کردن مقاومت 68 صدم و ترانزیستور رو لطف میفرمایین.در ضمن یدونه ترانس سه سر 13 ولت پنج امپر دارم که فکر کنم بشه مدار اخر شما رو با دو ترانزیستور tip35 ساخت و یدونه 21.5 ولت حدود سه امپر هم دارم که واسه مداری که قبلا ارائه کرده بودین خوب باشه.میخام دوتا بسازم البته واسه دومی کلید بگذارم که واسه ولتاژ بالاتر ازسر دوم ترانس کمک بگیرم که به ترانزیستور فشار نیاد. اولی هم که یک سر 21.5 ولته و تک ترانزیستور.به نظر شما میشه هر دو تا رو با مدار اخر بست و دوتا tip35. به ترانس کوچکتر فشار نمیاد؟ بازم اگه کامنتی دارین ممنون میشم. از خیر مدار خودم گذشتم چون تست نشده هست و معلوم نیست چی باشه. 164475486107430274091.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد گرامی. عکس ولت امپر متر ضمیمه شد.
لطفا طریقه اتصال به هر دو مدار خود رو چه اون قبلی که ترانس 21 ولت میخاست و سه امپر بود و این اخری که قابل ارتقا بود با اضافه کردن مقاومت 68 صدم و ترانزیستور رو لطف میفرمایین.در ضمن یدونه ترانس سه سر 13 ولت پنج امپر دارم که فکر کنم بشه مدار اخر شما رو با دو ترانزیستور tip35 ساخت و یدونه 21.5 ولت حدود سه امپر هم دارم که واسه مداری که قبلا ارائه کرده بودین خوب باشه.میخام دوتا بسازم البته واسه دومی کلید بگذارم که واسه ولتاژ بالاتر ازسر دوم ترانس کمک بگیرم که به ترانزیستور فشار نیاد. اولی هم که یک سر 21.5 ولته و تک ترانزیستور.به نظر شما میشه هر دو تا رو با مدار اخر بست و دوتا tip35. به ترانس کوچکتر فشار نمیاد؟ بازم اگه کامنتی دارین ممنون میشم. از خیر مدار خودم گذشتم چون تست نشده هست و معلوم نیست چی باشه.مشاهده فایل‌پیوست 183019

درود

هر ترانسی با هر ولتاژی داشته باشی میتونی با راهکار این تاپیک براحتی ، ولتاژهای دلخواه پایین تر ازش بگیری
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

و لذا هر ترانسی برای هر نقشه ای قابل استفاده میشه.
ترانس کوچیک و با توان پایین هم برای هر نقشه ای قابل استفاده است فقط جریان زیاد بهت نمیده که با هر نقشه ای همینه و در جریان خروجی اثری نداره .
یعنی نقشه منبع تغذیه ۱۰ آمپری به این معنی نیست که حتما باید ترانس ۱۰ آمپری یا قویتر باشه بلکه ترانس ۱ آمپری هم مانعی نداره و فقط جریان بیش از ۱ آمپر نمیده و در جریان بالاتر بازی درمیاره که طبیعیه و با هر نقشه ای همینطوره .

در خصوص آمپرمتر پنلی ، دو سیم ضخیم متصل به فیشی که در بالای تصویر شماست مربوط به آمپرمتره .
سیم مشکی ضخیم را به خروجی منفی تغذیه متصل کن و از سیم قرمز ضخیم بعنوان سیم منفی نهایی استفاده کن .

تکه سیم نقره ای که شبیه u روی برد نصب شده و با فلش قرمز مشخص کردم ، مقاومت نمونه گیر جریانه و یکطرفش به سیم مشکی ضخیم و طرف دیگرش به سیم قرمز ضخیم متصل است.

سپاس

IMG_20220213_205302_626.jpg

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
درود

هر ترانسی با هر ولتاژی داشته باشی میتونی با راهکار این تاپیک براحتی ، ولتاژهای دلخواه پایین تر ازش بگیری
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

و لذا هر ترانسی برای هر نقشه ای قابل استفاده میشه.
ترانس کوچیک و با توان پایین هم برای هر نقشه ای قابل استفاده است فقط جریان زیاد بهت نمیده که با هر نقشه ای همینه و در جریان خروجی اثری نداره .
یعنی نقشه منبع تغذیه ۱۰ آمپری به این معنی نیست که حتما باید ترانس ۱۰ آمپری یا قویتر باشه بلکه ترانس ۱ آمپری هم مانعی نداره و فقط جریان بیش از ۱ آمپر نمیده و در جریان بالاتر بازی درمیاره که طبیعیه و با هر نقشه ای همینطوره .

در خصوص آمپرمتر پنلی ، دو سیم ضخیم متصل به فیشی که در بالای تصویر شماست مربوط به آمپرمتره .
سیم مشکی ضخیم را به خروجی منفی تغذیه متصل کن و از سیم قرمز ضخیم بعنوان سیم منفی نهایی استفاده کن .

تکه سیم نقره ای که شبیه u روی برد نصب شده و با فلش قرمز مشخص کردم ، مقاومت نمونه گیر جریانه و یکطرفش به سیم مشکی ضخیم و طرف دیگرش به سیم قرمز ضخیم متصل است.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 183031

با تشکر از استاد گرامی. سوال اینکه جایی دیدم تو دیتاشیت این پنلهای ولت امپرمتر نوشته بود به دلیل وجود مقاومت شنت داخلی نیاز به شنت خارجی نداره. منظور اینه که باید مقاومت 68 صدم حذف بشه یا بازم باید واسه دوتا tip35 دوعدد 68 صدم پنج وات بگذارم. در ضمن اون سه سیم نازک رو هم اگه لطف کنین ممنون میشم.تغذیه پنل سیم نداره؟ چون به نظرم این سه سیم مال ولتاژ نیست؟

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر از استاد گرامی. سوال اینکه جایی دیدم تو دیتاشیت این پنلهای ولت امپرمتر نوشته بود به دلیل وجود مقاومت شنت داخلی نیاز به شنت خارجی نداره. منظور اینه که باید مقاومت 68 صدم حذف بشه یا بازم باید واسه دوتا tip35 دوعدد 68 صدم پنج وات بگذارم. در ضمن اون سه سیم نازک رو هم اگه لطف کنین ممنون میشم.تغذیه پنل سیم نداره؟ چون به نظرم این سه سیم مال ولتاژ نیست؟

درود

اگه قصد داری ، تغذیه طراحی منو مونتاژ کنی ، مشکلات و بقیه سوالات خود را در همون تاپیک ، یعنی اینجا مطرح کن .

https://www.irantk.ir/threads/99745-تحلیل-و-عیب-یابی-ساده-ترین-و-دقیق-ترین-تغذیهٔ-طراحی-غزال
شما پست اول تاپیک فوق رو توجه نفرمودی.
همه اطلاعات لازم را تقدیم کردم ازجمله نحوه نصب ولتمتر آمپرمتر پنلی.

نصب ولتمتر امپرمتر هیچ ارتباطی به نقشه تغذیه نداره
ضمنا نگفتم به تعداد tip35 باید مقاومت 68/. موازی کنید
بلکه با یک مقاومت 68/. هم میتونی ۱۰ تا ترانزیستور موازی استفاده کنی.
دراینصورت ۳ آمپر قابل دریافته

فعلا با یک ترانزیستور tip35 و یک مقاومت 68/. راه اندازی کن تا بعد

محل سیم قرمز و زرد و مشکی نازک در نقشه من مشخصه
ولی قرمز نازک باید به حدود ۵ ولت
و مشکی نازک به مشکی ضخیم یا گراند متصل بشه ولی بجهت پیشگیری از خطا بهتره مشکی نازک را به جایی متصل نکنی ( ارتباط مشکی ضخیم کافیه )
و زرد نازک به خروجی تغذیه متصل بشه.
به توصیه هایی که خارج از تاپیک ، بابت شنت دیدی توجه نکن .

سپاس

آخرین ویرایش:

soltaneeia

کاربر
2014-11-02
47
25
سلام.تبریک سال نو خدمت همه هموطنان عزیز.تشکر فراوان بابت ارائه این منبع تغذیه.من چند روز قبل این مدار را ساختم و ترانس 24 ولت 3 امپر را وصل کردم .ولتاژبین 0الی 18.7ولت بالا میرود و نصف حرکت ولوم بینتیجه میماند .یعنی تا 30ولت بالا نمیرود.جریان کنترل میشود اما بسیار ضعیف است یعنی لامپ 6ولت وصل کردم وولتاژرا بالا بردم ب لامپ اسیبی نرسید.ولتاژبیس Q2تا 34 ولت بالا میرود اما در امیتر خیلی پاینتر است.

• Like

soltaneeia

کاربر
2014-11-02
47
25
سلامی دوباره خدمت دوستان گرامی.میدانم بسیار در مورد این تغذیه مطالب گذاشته شده ومن بیشتر انها را خواندم وهمه تجزیه وتحلیل مدار وعیب یابیش را خواندم وبیشتر سوالات افرادی ک ساخته اند ونتیجه صدرصدی نگرفته اندوراهنمایی های گوناگون شده رادریافت کرداند را دیدم ومدارم را با توجه ب انها برسی نمودم اما متاسفانه فعلا نتوانستم ب نتیجه کامل برسم.در پست قبلی نوشتم ک ولتاژتا 18.7بالا میرود من Q2را با برند دیگری عوض کردم ولتاژتا24 ولت بالا میرود بدون باروهنوز ب 30 ولت نمیرسد البته نه اینکه حتما 30 ولت لازم دارم بلکه میخواهم علت را بدانم ک چرا حداکثر نمیشود.در برسی جریان دهی مدار متوجه شدم حداکثر جریان تا 8/امپر بالا میرود هرقدر هم ولوم جریان را زیاد میکنم زیاتر ازاین نمیشود اما کمتر میشود.وقتی جریان کشی از مدار میکنم ولتاژبسیار پایین میاید .r7ک باید 47/اهم باشد در مدار 1.2اهم است هرچند در روی مقاومت اجری 47/نوشته شده ایا میتواند ازین باشد؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلامی دوباره خدمت دوستان گرامی.میدانم بسیار در مورد این تغذیه مطالب گذاشته شده ومن بیشتر انها را خواندم وهمه تجزیه وتحلیل مدار وعیب یابیش را خواندم وبیشتر سوالات افرادی ک ساخته اند ونتیجه صدرصدی نگرفته اندوراهنمایی های گوناگون شده رادریافت کرداند را دیدم ومدارم را با توجه ب انها برسی نمودم اما متاسفانه فعلا نتوانستم ب نتیجه کامل برسم.در پست قبلی نوشتم ک ولتاژتا 18.7بالا میرود من Q2را با برند دیگری عوض کردم ولتاژتا24 ولت بالا میرود بدون باروهنوز ب 30 ولت نمیرسد البته نه اینکه حتما 30 ولت لازم دارم بلکه میخواهم علت را بدانم ک چرا حداکثر نمیشود.در برسی جریان دهی مدار متوجه شدم حداکثر جریان تا 8/امپر بالا میرود هرقدر هم ولوم جریان را زیاد میکنم زیاتر ازاین نمیشود اما کمتر میشود.وقتی جریان کشی از مدار میکنم ولتاژبسیار پایین میاید .r7ک باید 47/اهم باشد در مدار 1.2اهم است هرچند در روی مقاومت اجری 47/نوشته شده ایا میتواند ازین باشد؟

درود

شما با موتور ژیان نمیتونی کامیون را به سرعت عادی برسونی و بگی سازنده این کامیون گفته با بار ۱۰ تن میتونه با سرعت ۱۰۰ کیلومتر حرکت کنه ولی چرا بیشتر از ۲ کیلومتر سرعت نداره ؟

همه ملزومات تغذیه باید متناسب باشه
وقتی جریان زیاد از تغذیه میکشی ، کلکتور Q2 چند ولته ؟

ترانس شما ضعیفه.
هیچ اطلاعات و مشخصاتی از ولتاژ و قدرت ترانس هم گزارش نکردی.
هیچگونه اطلاعات شفافی گزارش نکردی مثلا Q2 را با یک برند دیگه عوض کردم چجور گزارشه ؟
در چه ولتاژی جریان مصرف کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا