آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

استاد غزال عزیز

چند ماهیست که من میخوام این مدار رو بسازم.به دلیل پاره از مشکلات وقت نمیشد .

استاد من یک عادتی دارم که قبل از ساخت و مونتاژ برای قطعات گران ابتدا موجودیت هام رو میبینم بعد به بازار میرم و خرید میکنم .

در تعمیرگاه بنده یک ترانس ضبط 3 دیسک سونی هست که خروجی های 29 ولت دوبل یعنی 60 ولت و 5 ولت و .. که خودتون بهتر میدونید رو داره و از آنجا که من چند ماه است یک سیگنال ژنراتور ساختم و از همان موقع تصمیم به ساخت این مدار و چند مدار از جمله LCRX متر را داشتم بنانبر این یک باکس پیدا کردم که همگی این مدار ها را در آن جا دهم .

حال چند سوال:

1- به نظر شما از این ترانس که جوابگوی تمامی مدارهایم است میتوان در این مدار از خروجی 29 ولت آن استفاده نمود؟ (اگر بشود که خیلی عالی میشود زیرا نیاز به تهیه چند ترانس نمیشوم )

2- در تعمیر گاه بنده ترانزیستور MJ2955 موجود هست که به نوعی برادر نا تنی 2n3055 هست زیرا آن PNP و آن یکی NPN میباشد چگونه میتوانم از MJ به جای 2n استفاده کنم (چه تغیراتی باید در مدار بدم ) در صورت امکان راهنمایی نمایید

3- اگر به جای یک ترانزیستور قدرت از 2 ترانزیستور به صورت موازی استفاده کنیم تلفات گرمایی و راندمان بهتر نمی شود ؟

با سپاس فراوان

درود

با ترانس شما 3 آمپر نمیده ولی با آمپر پایین قابل استفاده است
29 ولت متناوب زیاده و باید ولتاژ ترانس را کم کنی که حدود 20 ولت متناوب بشه

با این ترانس نیازی به ترانزیستور موازی نداری چون درواقع میخوای کامیونی درست کنی که یک حبه قند را حمل کنه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
استاد عزیزم آقای مهندس غزال چگونه میتوان آمپراژ خروجی یک ترانس را فهمید؟
شرمنده من در مبحث ماشین های الکتریکی خیلی ضعیف هستم

درود

آمپر ترانس به عواملی ازجمله حجم هسته و قطر و جنس سیم و فرکانس بستگی داره و آمپر مفید ترانس با استفاده از مشخصات ترانس قابل استنتاج و استخراجه اما شما به مشخصات ترانس دستگاه ها دسترسی نداری و باید از طریق شرکت تولید کننده بگیری که ساده و مقرون بصرفه نیست.

افراد مجرب با توجه به اندازه ترانس و قطر سیم میتونن جریاندهی ترانس ها را با تقریب خوبی حدس بزنن .
و اگه بخوای از فروشگاه تهیه کنی فروشنده اطلاعات لازم درخصوص ترانس های موجود خود را داره .
ترانس DVD های پرقدرت برای هدف شما ایده آله ولی فعلا با ترانس خودت مونتاژ کن اگه نیاز به آمپر بیشتری داشتی فقط ترانس را تعویض میکنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

MSL

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-20
333
1,892
تهران
ترانس DVD های پرقدرت برای هدف شما تیده آله ولی فعلا با ترانس خودت مونتاژ کن اگه نیاز به آمپر بیشتری داشتی فقط ترانس را تعویض میکنی

استاد شرمنده
من چه طور میتونم mj2955 رو به جای ترانزیستور خود نقشه بخورونم mj از نوع pnp و خود نقشه از نوع npn یعنی چه تغیراتی باید بدم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد شرمنده
من چه طور میتونم mj2955 رو به جای ترانزیستور خود نقشه بخورونم mj از نوع pnp و خود نقشه از نوع npn یعنی چه تغیراتی باید بدم؟

سپاس

درود

با توجه به ضعف ترانزیستورهای مثبت اگر میخواستی بجای تیپ مثبت از تیپ منفی استفاده کنی قابل تامل و قابل هضم بود
اما اینکه بخوای با تغییراتی از قطعه ای استفاده کنی که عمر دستگاه کم بشه از اون حرفهاست و لذا صرف وقت در این خصوص عاقلانه نیست

مضافا که 2955 قطع نظر از تیپش ، تحفه هم نیست.

سپاس

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
با اهدا سلام و عرض ادب

جناب مهندس منبع تغذیه من بدون مشکل کار میکرد که در زیر بار از کار افتاد و LED مربوطه روشن شد و خروجی ان هم صفر گرددید . بازش که کردم دیدم مقاومت اجری 470 اهم 5 وات سوخته . بدلیل اینکه مقاومت470 اهم نداشتم 2 تا 180 اهم سری کردم که میشه 360 اهم.و بعد از ان تمام زنر دیودها و ترانزیستورها تست شدند که علی الظاهر مشکلی ندارند ./

ابن قسمت از مدار بصورت زیر چک شدند و مشکلی ندارم و ولتاژ 11.5 رو دارم

دوست عزیز کنترل اصلی مدار به عهده U1 و دیود زینر D8 میباشد با روشن شدن مدار ابتدا باید ولتاژ خروجی -6 - U1 از صفر بلا فاصله تا محدوده 6 ولت {دقیقا 5/6 ولت } برسد در این زمان با افزایش همین ولتاژ به بعدش موجب هدایت زینر فوق شده و ولتاژ مرجع پین پایه 2 -U1 را افزایش میدهد نتیجه این عمل با توجه به مقاومت های R5 , R6 , موجب خواهد شد که ولتاژ خروجی U1 پین 6 >> تا محدوده دو برابر ولتاژ دیود زینر فوق یعنی {حدود 11.5 ولت نقطه 5 } برسد و این ولتاژ مرجع باید در هر حالت ثابت و پایدار بماند

قسمت زیر هم بررسی شد و ولتاژ در نقطه B از 0 تا 29 ولت رو دارم نه از 6 الی 33. البته ای سی شماره U3 رو از مدار خارج کردم

- در نقطه 5 ولتاژ ثابت 11.5 ولت توسط ولوم P1 در مقدار مورد نیاز انتخاب و پس از گذشتن از ایسی U2
باید ولتاژ از 6 الی 33 ولت را در نقطه B داشته باشید

اگر ای سی U3 رودر مدار بذارم ؛LED مربوطه کلا روشن میشه و خروجی هم صفر میشه .ولی وقتی ای سی u3 رو بر میدارم .led خاموش میشه و خروجی هم قعال. ولی وقتی که خروجی رو میبرم زیر بار ؛ خروجی کاهش پیدا میکنه و دستگاه مورد نظر رو روشن نمیکنه . ای سی U8 هم تعویض کردم ولی بازم جواب نداد .

متشکرم در این زمینه راهنمایی بفرمائید./

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با اهدا سلام و عرض ادب

جناب مهندس منبع تغذیه من بدون مشکل کار میکرد که در زیر بار از کار افتاد و LED مربوطه روشن شد و خروجی ان هم صفر گرددید . بازش که کردم دیدم مقاومت اجری 470 اهم 5 وات سوخته . بدلیل اینکه مقاومت470 اهم نداشتم 2 تا 180 اهم سری کردم که میشه 360 اهم.و بعد از ان تمام زنر دیودها و ترانزیستورها تست شدند که علی الظاهر مشکلی ندارند ./

ابن قسمت از مدار بصورت زیر چک شدند و مشکلی ندارم و ولتاژ 11.5 رو دارم قسمت زیر هم بررسی شد و ولتاژ در نقطه B از 0 تا 29 ولت رو دارم نه از 6 الی 33. البته ای سی شماره U3 رو از مدار خارج کردم

اگر ای سی U3 رودر مدار بذارم ؛LED مربوطه کلا روشن میشه و خروجی هم صفر میشه .ولی وقتی ای سی u3 رو بر میدارم .led خاموش میشه و خروجی هم قعال. ولی وقتی که خروجی رو میبرم زیر بار ؛ خروجی کاهش پیدا میکنه و دستگاه مورد نظر رو روشن نمیکنه . ای سی U8 هم تعویض کردم ولی بازم جواب نداد .

متشکرم در این زمینه راهنمایی بفرمائید./

درود

این مدار 470 اهم 5 وات نداره لذا احتمالا منظور شما R7 است که 47/ اهمی است و عملکردی که اعلام فرمودید هم منطبق با چنین خطایی است که بجای 47/ مقاومت 360 اهم جایگزین شده
بطوریکه اگه جریان ضعیف بخوای مثلا با بار مقاومت 2 کیلو مشکلی نداره و بهت میده
سپاس
http://www.irantk.ir/irantk37235-4/

attachment.php

آخرین ویرایش:

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
درود

این مدار 470 اهم 5 وات نداره لذا احتمالا منظور شما R7 است که 47/ اهمی است و عملکردی که اعلام فرمودید هم منطبق با چنین خطایی است که بجای 47/ مقاومت 360 اهم جایگزین شده
بطوریکه اگه جریان ضعیف بخوای مثلا با بار مقاومت 2 کیلو مشکلی نداره و بهت میده
سپاس
http://www.irantk.ir/irantk37235-4/

6.jpg

سلام
جناب مهندس از راهنمایتون صمیمانه تشکر میکنم

بله با تعویض مقاومت R7 و کاهش اون به مقدار اصلی ؛ دستگاه درست شد

متشکرم ./

masoodyaghi

کاربر
2013-11-30
24
44
استاد من این مدار رو ساختم ترانس باید جریان خروجی ac باشه یا DC
ضمنا من ترانس سه سیم دارم که دو تا خروجی 12 ac داره میشه از آن استفاده کرد.
ممنون از زحماتتون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا