آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0 الي 30 ولت 10 امپر با نشانگر ولتاژ و امپراز

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

تغذیه ای که مترصد طراحی آن هستم در نهایت سادگی بسیار دقیق است و قطعات اصلی آن
یک آپ امپ ۷۴۱
یک رگلاتور
یک ترانزیستور قدرت برای کمتر از ۲ آمپر و بتعداد بیشتر برای اقزایش جریان

صرفنظر از ترانس ، قطعات اصلی و گرانقیمتش همینه .
و احتمالا با مشارکت احد از اساتید محترم تولید هم میشه و در همین انجمن بقیمت نازلی عرضه میشه .

سپاس
استاد جالبه,که تمام امکانات و همچنین محافظت های جریانی و متغییر بودن ولت جریان توانسته اید منبع تغذیه سوعیچینگ طراجی کنید که تمام خصوصیت های یک منبع تغذیه آزمایشگاهی را دارا باشد مشتاق خبرهای خوب توسط شما هستیمhug

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
اگر ممکنه بصورت سوئیچینگ طراحی کنید نه بصورت خطی

درود

اشتباه نکن باوجودیکه توانایی ترانزیستورها در فرکانس پایین و dc بشدت افت میکنه و حرارت زیادی تولید میکنند و حجم و وزن ترانس در فرکانس پایین از معایب بزرگ تغذیه آنالوگ است و بهمین دلایل طراحی تغذیه سوئیچینگ بسیار آسان تره و دستیابی به جریان و ولتاژ بالا را بسهولت میسر میکنه اما با این وجود تغذیه سوئیچینگ برای مصارف آزمایشگاهی و پژوهشی و تعمیرات پشیزی ارزش نداره و بهمین دلیله که در آزمایشگاهها و امور تحقیقاتی هرگز از تغذیه سوئیچینگ استفاده نمیشه و تغذیه آنالوگ استفاده میشه چرا ؟

چون ضعف بسیار فاحش و بزرگ تغذیه سوئیچینگ اینه که منبع نویزهای بیشمار و بسیار پرقدرت است که موجب انحراف اهداف پژوهشی میشه مثلا اگه در حال آزمایش سیستمی دارای آپ امپ یا فت هستید که با سیم های نسبتا بلند و گیره آزمایش روی برد مونتاژ موقت و آزمایشگاهی کرده اید و تغذیه سوئیچینگی در نزدیکی آن روشن کنید با احتمال ۹۰ درصد موجب اختلال اون سیىتم میشه و قادر به دریافت پاسخ واقعی اون سیستم نخواهید بود. چه رسد به اینکه به این تغذیه سوئیچینگ متصل بشه

لذا تغذیه سوئیچینگ بدترین تغذیه و تغذیه آنالوگ پاک ترین تغذیه است و بهمین علت ناگزیر به تحمل معایبی از جمله حجم و وزن زیاد تغذیه آنالوگ هستیم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
استاد جالبه,که تمام امکانات و همچنین محافظت های جریانی و متغییر بودن ولت جریان توانسته اید منبع تغذیه سوعیچینگ طراجی کنید که تمام خصوصیت های یک منبع تغذیه آزمایشگاهی را دارا باشد مشتاق خبرهای خوب توسط شما هستیمhug

درود

مهران عزیز همانطور که در پست قبل عرض کردم تغذیه سوئیچینگ برای امور پژوهشی و آزمایشگاهی و تعمیرات بسیار نامناسب است
و اتفاقا اوایل ظهور سوئیچینگ با شوق زیادی منبع تغذیه متغیر با کنترل جریان و محافظت های لازم طراحی و در باکس نسبتا شکیلی مونتاژ کردم و اتفاقا بیادگار نگه داشتم و تصویر آنرا نیز در تاپیکی ارسال کردم اما دیناری ارزش نداره بطوریکه پس از مدت کوتاهی که دیدم نویزهای وحشتناک آن تاثیر مخربی بر سیستم های محیط اطراف داره از آنزمان تاکنون شاید یکبار هم استفاده نکردم و تصویرش را در تاپیک زیر ارسال کردم و برای انتقال احساس و شدت تنفرم ، خاک و غبار سالیان گذشته که بر آن نشسته در زمان عکسبرداری پاک و تمیز نکردم تا اولا محرز بشه سالها استفاده نشده و ثانیا مورد تنفر منه
باوجودیکه در حجم ناچیزی قدرت فوق العاده ای داره و با حدود ۱۰۰ وات خروجی و ولتاژ صفر تا ۱۵۰ ولت قابل استفاده است مثلا در ۱۰ ولت براحتی ۱۰ امپر میده و حرارت بسیار بسیار ناچیزی داره و تصویرش اینجا در این تاپیک است

https://www.irantk.ir/threads/3773-...0-0-ولت-1ma-3A?p=244405&viewfull=1#post244405

اما یکصد حیف که زحمت بیهوده کشیدم .
ولی تغذیه آنالوگی که در تعطیلات عید آماده میکنم حاصل ۴۰ سال اندوخته های علمی و تجربی من است که سعی میکنم در نهایت سادگی و قطعات بسیار کم ، قابلیت های تغذیه های گرانقیمت را داشته باشه و ولتاژی با دقت کم نظیر و با جریان قابل توجه و دلخواه در دسترس قرار بده
و اما بجهت پاکی آنالوگ ، ناگزیر به تحمل حجم و وزن ترانس و نیز استفاده از تعداد ترانزیستور قدرت در جریان بالا هستیم که از معایب کلیه تغذیه های آنالوگه

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

مهران عزیز همانطور که در پست قبل عرض کردم تغذیه سوئیچینگ برای امور پژوهشی و آزمایشگاهی و تعمیرات بسیار نامناسب است
و اتفاقا اوایل ظهور سوئیچینگ با شوق زیادی منبع تغذیه متغیر با کنترل جریان و محافظت های لازم طراحی و در باکس نسبتا شکیلی مونتاژ کردم و اتفاقا بیادگار نگه داشتم و تصویر آنرا نیز در تاپیکی ارسال کردم اما دیناری ارزش نداره بطوریکه پس از مدت کوتاهی که دیدم نویزهای وحشتناک آن تاثیر مخربی بر سیستم های محیط اطراف داره از آنزمان تاکنون شاید یکبار هم استفاده نکردم و تصویرش را در تاپیک زیر ارسال کردم و برای انتقال احساس و شدت تنفرم ، خاک و غبار سالیان گذشته که بر آن نشسته در زمان عکسبرداری پاک و تمیز نکردم تا اولا محرز بشه سالها استفاده نشده و ثانیا مورد تنفر منه
باوجودیکه در حجم ناچیزی قدرت فوق العاده ای داره و با حدود ۱۰۰ وات خروجی و ولتاژ صفر تا ۱۵۰ ولت قابل استفاده است مثلا در ۱۰ ولت براحتی ۱۰ امپر میده و حرارت بسیار بسیار ناچیزی داره و تصویرش اینجا در این تاپیک است

https://www.irantk.ir/threads/3773-...0-0-ولت-1ma-3A?p=244405&viewfull=1#post244405

اما یکصد حیف که زحمت بیهوده کشیدم .
ولی تغذیه آنالوگی که در تعطیلات عید آماده میکنم حاصل ۴۰ سال اندوخته های علمی و تجربی من است که سعی میکنم در نهایت سادگی و قطعات بسیار کم ، قابلیت های تغذیه های گرانقیمت را داشته باشه و ولتاژی با دقت کم نظیر و با جریان قابل توجه و دلخواه در دسترس قرار بده
و اما بجهت پاکی آنالوگ ، ناگزیر به تحمل حجم و وزن ترانس و نیز استفاده از تعداد ترانزیستور قدرت در جریان بالا هستیم که از معایب کلیه تغذیه های آنالوگه

سپاس

مدار منبع تغذیه آنالوگ ولت و آمپر متغییری که شما در حال طراحی آن هستید آیا نمونه ی آماده ای در بازار وجود دارد یا حاصل 40 سال تجربه و دانش شما شماست؟
نفرمودید علت نویز منبع تغذیه ای که طراحی کردید بر روی لوازم دیگر چیست؟
به دلیل گستردگی مطالب شاید در تاپیکی که معرفی کردید توضیح داده باشید اما سوالی که پیش اومد کلام شما بود که منبع تغذیه سوعیچینگ نویز بر دیگر دستگاه ها دارد!
منبع تغذیه که در کارگاهم استفاده میکنم تغذیه مدار آن از ترانس استفاده شده اما منابع تغذیه آزمایشگاهی جدیدی روانه بازار شده که چه طور این منابع بدون نویز است؟
آیا این امکان وجود دارد که در طراحی منبع تغذیه سوعیچینگی که انجام دادی قسمتی از مدار رو برای حذف نویز و یا ... طراحی نکرده بودید؟
این سوالات برای تجربه خودم و طراحی در مدارات و دستگاه های دیگر برای مشتریانم سوال میکنم .
DC-POWER-SUPPLY-VARIABLE-30V-10A-2892-800x800.jpg

این نکته را هم لحاظ کنم که اسکپ دیجیتالی دارم که برخی از دستگاه های جوش وقتی گیت سورس را میگیرم مانیتور دوربین مغازم نویز شدیدی روش میوفته بلندگوها وزوز میوفتن و همچنین آژیر مغازم که غیر فعال است شروع به آژیر کشیدن میکند و فقط تعداد کمی از دستگاه ها به این صورت است و با سایر دستگاه ها این مشکل وجود ندارد و یک بار هم به اسکپم صدمه زد که در وریستور پاورسوعیچینگ اسکپم سوخت که علتشو نفهمیدم و فکر میکنم و فکر میکنم شاید به خاطر ولتاژ غیر مجاز بوده!

همچنین درخواست صمیمانه دارم که اگر در تعطیلات وقت آزادی داشتید مشتاق , تحقیقی در خصوص آموزش طراحی و محاسبات چوک(ترانس) منبع تغذیه سوعیچینگ داشته باشید.
ارادتمندمnamastehappy-Face

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
مدار منبع تغذیه آنالوگ ولت و آمپر متغییری که شما در حال طراحی آن هستید آیا نمونه ی آماده ای در بازار وجود دارد یا حاصل 40 سال تجربه و دانش شما شماست؟
به دلیل گستردگی مطالب شاید در تاپیکی که معرفی کردید توضیح داده باشید اما سوالی که پیش اومد کلام شما بود که منبع تغذیه سوعیچینگ نویز بر دیگر دستگاه ها دارد!
منبع تغذیه که در کارگاهم استفاده میکنم تغذیه مدار آن از ترانس استفاده شده اما منابع تغذیه آزمایشگاهی جدیدی روانه بازار شده که چه طور این منابع بدون نویز است؟
آیا این امکان وجود دارد که در طراحی منبع تغذیه سوعیچینگی که انجام دادی قسمتی از مدار رو برای حذف نویز و یا ... طراحی نکرده بودید؟
این سوالات برای تجربه خودم و طراحی در مدارات و دستگاه های دیگر برای مشتریانم سوال میکنم .
مشاهده فایل‌پیوست 154767

این نکته را هم لحاظ کنم که اسکپ دیجیتالی دارم که برخی از دستگاه های جوش وقتی گیت سورس را میگیرم مانیتور دوربین مغازم نویز شدیدی روش میوفته بلندگوها وزوز میوفتن و همچنین آژیر مغازم که غیر فعال است شروع به آژیر کشیدن میکند و فقط تعداد کمی از دستگاه ها به این صورت است و با سایر دستگاه ها این مشکل وجود ندارد و یک بار هم به اسکپم صدمه زد که در وریستور پاورسوعیچینگ اسکپم سوخت که علتشو نفهمیدم و فکر میکنم و فکر میکنم شاید به خاطر ولتاژ غیر مجاز بوده!

همچنین درخواست صمیمانه دارم که اگر در تعطیلات وقت آزادی داشتید مشتاق , تحقیقی در خصوص آموزش طراحی و محاسبات چوک(ترانس) منبع تغذیه سوعیچینگ داشته باشید.

درود

تغذیه ای که اوایل ظهور سوئیچینگ ساختم فقط یک نمونه است که بدلیل مشاهده مشکلات آن اساسا برای خودم هم قابل استفاده نشد و لذا به مرحله تولید انبوه نرسید

در مورد حذف نویز
امکان تضعیف نویز ها وجود داره اما حذف کامل آنها محاله
از طرفی نویز تغذیه سوئیچینگ بقدری قوی و وحشتناک و در فرکانس های بیشماری تولید میشه که تضعیف آنها هزینه سنگینی میطلبد مضافا که حذف کامل آنها محاله
خصوصا که بخوای بعنوان تغذیه سیستم آموزشی یا سیستم مورد تحقیق یا دستگاههای تحت تعمیر ازش استفاده کنی که در اینصورت اگه قادر به حذف کامل نویز منتشره در محیط شده باشی معذالک براحتی از طریق سیم خروجی وارد دستگاه مورد آزمایش یا مورد تعمیر میشه و خرابکاری میکنه و ممکنه صدمات شدیدی بزنه.

اساسا بهمین دلایل هیچ آزمایشگاه معقولی از تغذیه سوئیچینگ استفاده نمیکنه
فرمودی تعداد کمی از دستگاههای سوئیچینگ برای دستگاهه‍ای محل کار شما خرابکاری میکنه
بله درسته و دلیلش اینه که بعنوان منبع تغذیه اون دستگاه محل کار خودت ازش استفاده نکردی و خرابکاری مورد اشاره شما فقط خرابکاری از طریق انتشار محیطی نویزه که دیدی و اعلام کردی اما بعنوان تغذیه مثلا مانیتور و بقیه دستگاهها استفاده کن ببین چکار میکنه.

شاید سوال کنی پس چرا در خود همین دستگاهها از تغذیه سوئیچینگ استفاده شده ؟
بله کلیه دستگاههای تولید سالیان اخیر دارای سوئیچینگه اما برای هر دستگاهی تضعیف نویز در محدوده خاصی از فرکانس ها لازمه که تضعیف در اون حوزه و تولید انبوه آنرا مقرون بصرفه میکنه
بهمین دلیل میبینی مثلا وقتی یک تلویزیون led روشن میکنی برخی از دستگاهها مختل میشه ولی خودش بخوبی کار میکنه و کارآیی خودش مختل نمیشه
چون بابای طراحش دراومده تا با محاسبات علمی و تست عملی ، نویزهای موثر بر اون دستگاه را بمیزان کافی تضعیف کنه و بهمین دلیل کوچکترین تغییراتی حتی در مسیر سیم ها و در مسیر جریان ، کلیه معادلات بهم میریزه و فقط می بینی همه قطعات دستگاه سالمه ولی کار نمیکنه فقط بدلیل تغییر مسیر یک جریان
غالبا اینگونه عیوب که هرگز به ذهن بسیاری از تعمیرکاران نمیرسه نهایتا منجر به اوراق شدن دستگاه میشه.

اولین دستگاهی که چنین عیبی در آن تجربه کردم ناگزیر شدم دستگاه را از مشتری بخرم تا قادر به کشف عیب باشم که بالاخره پس از چند ماه که خواب و خوراکم را مختل کرده بود بالاخره پیداش کردم که فقط و فقط سیمی بود که توسط تعمیرکار جابجا شده بود و بنحو تمیز و شکیلی مهار شده بود.
وحشتناک ترین مبحث الکترونیک مبحث نویزهاست

اینکه در اغلب اماکن عمومی دارای لوازم الکترونیکی حیاتی و مهم نوشته دستگاه موبایل خود را خاموش کنید بهمین دلیله که حتی دستگاه کم توان موبایل نویز وحشتناکی تولید میکنه چه رسد به منبع تغذیه که قراره با سیمی به دستگاه مورد آزمایش هم متصل بشه که بمعنای فاجعه است و لذا برای هر دستگاهی باید یکسال تلاش و محاسبه کنی تا بتونی از تغذیه سوئیچینگ در اون دستگاه استفاده کنی اما برای دستگاه متفاوت بعدی چی ؟

لذا اگر از تغذیه سوئیچینگ استفاده کنی علاوه بر صدماتی که گاها جبران ناپذیره و به دستگاهها وارد میکنه هر لحظه با فاجعه جدیدی مواجه میشی و گاهی چنان صدمه به دستگاه ها مثلا به گوشی موبایل وارد میکنه که هیچ تعمیرکاری نمیتونه تعمیرش کنه یا تعمیرش مقرون بصرفه نیست لذا بواسطه مشاهده و تجربه این مواردی که فقط افراد خاصی که دیوانه وار کنجکاو هستن میتونن لمس کنن بمیزان علاقه ای که به الکترونیک دارم خیلی بیشتر از آن از سوئیچینگ متنفرم و خاطرات بسیار بدی ازش دارم.

در مورد تغذیه ای که مترصد طراحی آن هستم نگفتم سوئیچینگه بلکه آنالوگ و بسیار ساده و با قطعات ناچیزی آماده میشه و مقدمات اولیه جهت تولید و عرضه در انجمن انجام شده اما نقشه آنرا بعد از عید پس از طراحی و تست عملی و رفع نقائص احتمالی در انجمن تقدیم میکنم
عرض کردم قطعات مهم آن
یک آپ امپ
یک رگلاتور
و یک ترانزیستور قدرت tip35 برای جریان پایین و جریان لحظه ای تا ۳ امپر که برای جریان بالاتر کلیه تمهیدات را در نقشه پیش بینی میکنم که تعداد ترانزیستور قدرت بتعداد دلخواه اضافه بشه

ضمنا تصویر منبع تغذیه ای که ارسال کردی و به عنوان سوئیچینگ تاکید کرده احتمالا مقصودش بخش کنترل جریان و ولتاژه نه تولید انرژی به روش سوئیچینگ بویژه که بنظر میرسه قاب لاکی و حجم قابل توجه داره که گویای آنالوگه ، اما اگه واقعا سوئیچینگ باشه ۲ ذار نمیارزه و اگه سوئیچینگ با قاب غیرفلزی هم باشه درواقع منبع خسارته نه منبع تغذیه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
مشاهده فایل‌پیوست 154767

درود

در خصوص این سوال که علت نویز چیه ؟
با آزمایش زیر پاسخ کلیه سوالات و ابهامات را می بینی.

کلید پاور یکدستگاه خصوصا دستگاهی که دارای سیم پیچ باشه مانند ریش تراش روشن کن و با سرعت دوشاخه آنرا به پریز برق متصل و قطع کن .
حالا به کلیه دستگاههای اطراف که روشن است دقت کن ببین چه تاثیر مخربی روی اونا داره؟
در کلیه دستگاههای صوتی مجاور صدای تق تق و در کلیه دستگاههای تصویری نقطه های غیرعادی میبینی.

درواقع سیم پیچ ریش تراش بمنزله سیم پیچ ترانس سوئیچینگ نویزهایی در فرکانس های بیشمار تولید میکنه که حاصل ضربه های انرژی زمان قطع و وصله .
و البته اگه بصورت شانسی در لحظه ای که برق شهر صفر ولته اتصال دو شاخه با پریز برقرار بشه نویزی تولید نمیشه و در بقیه موارد تولید میشه و قویترین نویزها زمانی تولید میشه که ولتاژ برق شهر ماکزیمم باشه و دو شاخه را به برق متصل کنید.

این نویز دقیقا همان نویزهای سوئیچینگه و بواسطه سوئیچ انرژی و ارتباط ناگهانی ولتاژ به ترانس تولید میشه و ازآنجاکه تغییر ولتاژ در زمان بسیار بسیار ناچیز اتفاق میافته لذا دارای کلیه فرکانس ها و واقعا دارای بینهایت فرکانس است و حقیقتا بی پدر و مادر و چه بسا زنازاده است و رحم و انصاف نداره و همه چی رو داغون میکنه و از هر فیلتری عبور میکنه یعنی فیلتری در دنیا وجود نداره که بتونه مانع عبور کلیه فرکانس ها بشه لذا من بینهایت ازش بدم میاد و تا خسارت هایی که من تحمل کردم تحمل نکردی ، به نفعته تو هم بدت بیاد

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

در خصوص این سوال که علت نویز چیه ؟
با آزمایش زیر پاسخ کلیه سوالات و ابهامات را می بینی.

کلید پاور یکدستگاه خصوصا دستگاهی که دارای سیم پیچ باشه مانند ریش تراش روشن کن و با سرعت دوشاخه آنرا به پریز برق متصل و قطع کن .
حالا به کلیه دستگاههای اطراف که روشن است دقت کن ببین چه تاثیر مخربی روی اونا داره؟
در کلیه دستگاههای صوتی مجاور صدای تق تق و در کلیه دستگاههای تصویری نقطه های غیرعادی میبینی.

درواقع سیم پیچ ریش تراش بمنزله سیم پیچ ترانس سوئیچینگ نویزهایی در فرکانس های بیشمار تولید میکنه که حاصل ضربه های انرژی زمان قطع و وصله .
و البته اگه بصورت شانسی در لحظه ای که برق شهر صفر ولته اتصال دو شاخه با پریز برقرار بشه نویزی تولید نمیشه و در بقیه موارد تولید میشه و قویترین نویزها زمانی تولید میشه که ولتاژ برق شهر ماکزیمم باشه و دو شاخه را به برق متصل کنید.

این نویز دقیقا همان نویزهای سوئیچینگه و بواسطه سوئیچ انرژی و ارتباط ناگهانی ولتاژ به ترانس تولید میشه و ازآنجاکه تغییر ولتاژ در زمان بسیار بسیار ناچیز اتفاق میافته لذا دارای کلیه فرکانس ها و واقعا دارای بینهایت فرکانس است و حقیقتا بی پدر و مادر و چه بسا زنازاده است و رحم و انصاف نداره و همه چی رو داغون میکنه و از هر فیلتری عبور میکنه یعنی فیلتری در دنیا وجود نداره که بتونه مانع عبور کلیه فرکانس ها بشه لذا من بینهایت ازش بدم میاد و تا خسارت هایی که من تحمل کردم تحمل نکردی ، به نفعته تو هم بدت بیاد

سپاس

با توجه به توضیحات و تجارب 40 ساله شما نکات و مثال های شما قابل فهم بود و به موضوع کامل مشرف شدم و علت اینکه در اسپیکر ها و دستگاه های بیمارستانی و یا امثال اینها از ترانس به جای تغذیه سوعیچینگ استفاده میشود به خاطر به حداقل رساندن نویز است.

آیا این امکان وجود دارد که راهنمایی بفرمایید چه زمانی از منبع تغذیه سوعیچینگ و چه زمانی از ترانس برای طراحی مدارات خودمان استفاده کنیم؟
از آنجایی که دچار خسارت های زیادی شده اید و از سوعیچینگ نفرت دارید جواب شما قطعا این است که هیچوقت از سوعیچینگ استفاده نکنیم! اما طراحی ترانس 12 ولت 30 آمپر جدای صرف اقتصادی هم حجیم است و هم سنگین اینجاست که اولویت با سوعیچینگ است!(زمانی که نویز برای ما اهمیت زیادی نداشته باشد)
چگونه میتوان نویز را به حداقل رساند؟دربرخی از دستگاه های دور تا دور ترانس و یا برد تغذیه و یا زیر برد از فلز استفاده میکنند که برای دفع نویز باید باشد.

اگر بخواهیم دستگاهی بسازیم که باعث ایجاد اختلال در چندین سیستم مجاور آن شود به نحوی که دستگاه ها از کاربیافتند ایجاد نویز بهترین راه است اما به چه صورتی میتوان نویز شدیدی را تولید کرد؟

اگه سوئیچینگ با قاب غیرفلزی هم باشه درواقع منبع خسارته نه منبع تغذیه .
منظور شما قاب فلزی و پلاستیکی چیست و چرا مد نظر شماست؟ به خاطر دفع نویز است؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با توجه به توضیحات و تجارب 40 ساله شما نکات و مثال های شما قابل فهم بود و به موضوع کامل مشرف شدم و علت اینکه در اسپیکر ها و دستگاه های بیمارستانی و یا امثال اینها از ترانس به جای تغذیه سوعیچینگ استفاده میشود به خاطر به حداقل رساندن نویز است.

آیا این امکان وجود دارد که راهنمایی بفرمایید چه زمانی از منبع تغذیه سوعیچینگ و چه زمانی از ترانس برای طراحی مدارات خودمان استفاده کنیم؟
از آنجایی که دچار خسارت های زیادی شده اید و از سوعیچینگ نفرت دارید جواب شما قطعا این است که هیچوقت از سوعیچینگ استفاده نکنیم! اما طراحی ترانس 12 ولت 30 آمپر جدای صرف اقتصادی هم حجیم است و هم سنگین اینجاست که اولویت با سوعیچینگ است!(زمانی که نویز برای ما اهمیت زیادی نداشته باشد)
چگونه میتوان نویز را به حداقل رساند؟دربرخی از دستگاه های دور تا دور ترانس و یا برد تغذیه و یا زیر برد از فلز استفاده میکنند که برای دفع نویز باید باشد.

اگر بخواهیم دستگاهی بسازیم که باعث ایجاد اختلال در چندین سیستم مجاور آن شود به نحوی که دستگاه ها از کاربیافتند ایجاد نویز بهترین راه است اما به چه صورتی میتوان نویز شدیدی را تولید کرد؟

منظور شما قاب فلزی و پلاستیکی چیست و چرا مد نظر شماست؟ به خاطر دفع نویز است؟

درود

مواردی که نویزهای سوئیچینگ بنحوی قابل تضعیف باشه که موجب اختلال کار خود سیستم نشه و یا در مواردی مانند دستگاه جوشکاری dc که استفاده ار فرکانس پایین ناممکنه سوئیچینگ استفاده میشه .

برای کاهش آلودگی محیط سیستم های الکترونیکی از قاب فلزی استفاده میشه تا بمیزان قابل توجهی از انتشار نویز به محیط و از ورود نویز محیط به دستگاه جلوگیری بشه.
اما در مواردی مثلا برای جوشکار اهمیتی نداره که عملکرد دستگاه های دیگران مختل بشه بویژه که غالبا بصورت دائمی در یک محل جوشکاری نمیکنه لذا پیشگیری از انتشار نویز در محیط چندان اهمیتی نداره و قاب فلزی در اینگونه دستگاهها رعایت نمیشه و واجب نیست اما قاب دستگاههای اندازه گیری حتما باید فلزی باشه که در تولیدات سالهای اخیر جهت کاهش هزینه تولید رعایت نمیشه و عامل خرابکاری در آزمایشگاه ها و مراجع پژوهشی میشه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود

یکی از خاطراتم در خصوص نویز بشرح زیر است که بدون شک بسیاری از تعمیرکاران با این عیب مواجه شدن ولی ازآنجاکه کشف چنین عیوبی مقرون بصرفه نیست لذا باوجودیکه در یکی از تاپیک های انجمن که عیب های پیچیده مطرح میشد و اگر اشتباه نکنم همین عیب و یا عیب مشابهی را بعنوان عیب پیچیده مطرح کردم معذالک تا بحال پاسخی دریافت نشد که کل ماجرا و پاسخ بشرح زیر است.

مدلی از تلویزیون گروندیک که بخش های مختلف با تسمه قوی و با ضخامت قابل توجه مهار شده بود تولید میشد که علاوه بر استحکام و خنک کردن قطعات ، وظیفه مهم این تسمه ها شیلد کردن هر بخش از بخش های دیگه بود یعنی روی شاسی این تلویزیون ، چند مربع یا مستطیل فلزی نصب شده بود بطوریکه اضلاع هر مربع تسمه هایی با ارتفاع تقریبا به اندازه بند انگشت بود و درواقع هر مربع علاوه بر استحکام شاسی ، ضمنا نویز های هر بخش را از بخش های مجاور ایزوله میکرد و هر ضلع با چند پایه به گراند متصل میشد.

عیب این تلویزیون این بود که ناگهان نویزهای شدیدی وارد صدا و تصویر میشد و قابل تحمل نبود.
و ازآنجاکه این عیب بندرت ظاهر میشد و گاهی تا چند روز هم دیده نمیشد لذا بسیار پر دردسر بود و کشف عیب نیاز به زمان طولانی داشت

و لذا بناگزیر تلویزیون سالم امانی به مشتری دادم تا آنرا برای مدت طولانی دراختیارم بگذارد و فرصت لازم را داشته باشم.
نهایتا عیب فقط و فقط قلع مردگی دو پایه یک ضلع یکی از این مربع ها بود و باوجودیکه یکی از ۳ پایه یک ضلع مربع بخوبی به گراند متصل بود و باوجودیکه مقاومت اهمی هر ضلع که تسمه ها ضخیمی بود بسیار بسیار کم اهم بود و بنظر میرسید اتصال یک پایه هر ضلع کارساز باشد معذالک هر لحظه پایه های قلع مرده کاملا قطع میشد و باوجودیکه یک پایه اون ضلع کاملا به شاسی متصل بود با این وجود نه تنها قادر به تضعیف نویزها بمقدار لازم نبود بلکه بخشی از اون ضلع بعنوان آنتن نویز هم عمل میکرد و ورود و خروج نویز بخش های مجاور به نحو باورنکردنی موجب اختلال عملکرد تلویزیون میشد.

البته حساسیت و عادت من هم کمک زیادی جهت کشف عیب کرد زیرا مطابق حساسیت شدید و عادت معمولم تا زمانیکه عیب را با اطمینان کامل پیدا نکنم بهیچ عنوان بصورت شانسی عملی انجام نمیدم و حتی برای جابجا کردن شاسی با احتیاط کامل بنحوی جابجا میکنم که حتی المقدور موجب رفع شانسی عیب نشه .
یعنی اگه این حساسیت خاص را نداشتم و با مشاهده قلع مردگی بلافاصله آنرا رفع و ترمیم میکردم هرگز قادر به مشاهده چنین حوادث و ایراداتی نمیشدم و تا این اندازه ، قدرت نویز را با چشم خودم تجربه نمیکردم .

اینگونه ماجراهای باورنکردنی و جالب را در خصوص قدرت تخریب نویز به وفور تجربه کردم و بخش قابل توجهی از اوقاتم مصروف نویز شده .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا