آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0 الي 30 ولت 10 امپر با نشانگر ولتاژ و امپراز

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

عزیزم فرمودید همین مداری که میخواستی مدار زیر است فقط نمیدونی چیه و چطور کار میکنه که من برات میگم چیه

مشاهده فایل‌پیوست 108897
مشاهده فایل‌پیوست 108898
این مدار اگر در منبع پر قدرتی استفاده بشه چنانچه اتصال کوتاه اتفاق بیافته باید بقدری مسیر را نابود کنه که ولتاژ منبع بشدت افت کنه و لذا اگر منبع پرقدرتی باشه تازمانیکه ولتاژ منبع بشدت افت نکنه همچنان به نابودی مسیر ادامه میده

این مدار در منابع بسیار ضعیف به این صورت قابل استفاده است که مانند فیوز عمل میکنه البته به آمپر خاصی حساس نیست بلکه به قدرت منبع بستگی داره یعنی زمانیکه جریان در حدی کشیده بشه که موجب افت ولتاژ شدید منبع بشه دراینصورت رله آزاد و جریان قطع میشه
البته ازآنجاکه سرعت رله بسیار بسیار کم است لذا تا زمانیکه عمل کنه فرصت قابل توجهی داره که به قطعات صدمه بزنه

بنابمراتب کاربردی برای این مدار به ذهنم نمیرسه بطوریکه عملکرد فیوز فشنگی بسیار بالاتر از این مداره زیرا درسته که فیوزها با تاخیر عمل میکنند و در این مدت تاخیر ، موجب خسارات قابل توجهی میشن اما پس از تاخیر در آمپر خاصی فعال میشن ( برخلاف مدار فوق )
یعنی از فیوز یا رله ای که برای 5 آمپر پیش بینی شده مدت کوتاهی ممکنه 100 آمپر هم عبور کنه یعنی اگه بروز ناهنجاری موجب عبور 6 آمپر یا 100 آمپر هم بشه در زمان کوتاهی 6 آمپر یا 100 آمپر عبور میکنه و سپس عمل میکنه

به دلیل همین تاخیر است که پس از سوختن فیوز شاهد صدمه قطعات در زمان تاخیر هستید اما محافظ الکترونیکی اجازه گسترش عیب را نمیده و با بروز اولین عیب جریان را متوقف و از ادامه خسارت پیشگیری میکنه.

سپاس

سلام مهندس غزال منظورم درک نکردن شکل فیزیکیه مدار که دوست عزیز کشیدند بود

منظور ایشون همین شکل پایینیه که کشیدم ؟
http://8pic.ir/images/hlsdei7h1t1dkwol672d.gif

توضیح مدار بالا:با زدن کلید یا اتصال کوتاه کردن بین کنتاکت مشترک رله و یکی از پینهای بوبین رله وصل میشود و در خروجی یا out ولتاژ 12 ولت را داریم به محض اتصال کوتاه خروجی ولتاژ بوببین رله هم افت میکنه و رله قطع میشه 

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام مهندس غزال منظورم درک نکردن شکل فیزیکیه مدار که دوست عزیز کشیدند بود

منظور ایشون همین شکل پایینیه که کشیدم ؟
http://8pic.ir/images/hlsdei7h1t1dkwol672d.gif

توضیح مدار بالا:با زدن کلید یا اتصال کوتاه کردن بین کنتاکت مشترک رله و یکی از پینهای بوبین رله وصل میشود و در خروجی یا out ولتاژ 12 ولت را داریم به محض اتصال کوتاه خروجی ولتاژ بوببین رله هم افت میکنه و رله قطع میشه

درود

بله عملکرد آن را درست فرمودید
یعنی زمانیکه جریان غیرمجاز از منبع ولتاژ بکشید ولتاژ منبع افت میکنه و اگر برای رله 12 ولتی مثلا 5 ولت بشه دراینصورت رله رها میشه و لذا ولتاژی به خروجی نمیده

بنابرین اگر منبع قادر به تامین 1000 آمپر باشه ولتاژ آن با جریان حدود 2000 آمپر افت میکنه و رله رها میشه و اگر منبع 1 آمپری باشه با جریان حدود 2 یا 3 آمپر عمل میکنه

البته همیشه با آمپر خاصی عمل نمیکنه یعنی در مثال بالا گاهی با 2 آمپر گاهی با 3 آمپر و گاهی با 4 آمپر عمل میکنه زیرا بدلایل عدیده دارای دقت نیست و به عوامل متعددی بستگی داره مثلا سرعت تغییرات جریان و زمان جریان غیرمجاز و نوع بار سلفی یا خازنی و غیره هم در رها کردن رله موثره .

اما محافظ الکترونیکی دقیقا در جریان خاصی عمل میکنه یعنی محافظ 3 آمپری همیشه با جریان 3/001 آمپر هم عمل میکنه.

بگو محافظ را برای چه کاری میخوای تا متناسب با ارزش آن پیشنهاد کنم که خودت طراحی و تست کنی.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

بله عملکرد آن را درست فرمودید
یعنی زمانیکه جریان غیرمجاز از منبع ولتاژ بکشید ولتاژ منبع افت میکنه و اگر برای رله 12 ولتی مثلا 5 ولت بشه دراینصورت رله رها میشه و لذا ولتاژی به خروجی نمیده

بنابرین اگر منبع قادر به تامین 1000 آمپر باشه ولتاژ آن با جریان حدود 2000 آمپر افت میکنه و رله رها میشه و اگر منبع 1 آمپری باشه با جریان حدود 2 یا 3 آمپر عمل میکنه

البته همیشه با آمپر خاصی عمل نمیکنه یعنی در مثال بالا گاهی با 2 آمپر گاهی با 3 آمپر و گاهی با 4 آمپر عمل میکنه زیرا بدلایل عدیده دارای دقت نیست و به عوامل متعددی بستگی داره مثلا سرعت تغییرات جریان و زمان جریان غیرمجاز و نوع بار سلفی یا خازنی و غیره هم در رها کردن رله موثره .

اما محافظ الکترونیکی دقیقا در جریان خاصی عمل میکنه یعنی محافظ 3 آمپری همیشه با جریان 3/001 آمپر هم عمل میکنه.

بگو محافظ را برای چه کاری میخوای تا متناسب با ارزش آن پیشنهاد کنم که خودت طراحی و تست کنی.

سپاس
تشکر از reza_476 دوست گرامی

مهندس غزال یک ترانس 3 امپر 12 ولت  دارم که از ان به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم البته بعد از دی سی کردن با دیود پل و خازن میخواستم مداری اضافه کنم به محض اینکه خروجی اتصال کوتاه شد ولتاژ هم قطع بشه تا به ترانس و دیودها فشار نیاد 

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
تشکر از reza_476 دوست گرامی

مهندس غزال یک ترانس 3 امپر 12 ولت دارم که از ان به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم البته بعد از دی سی کردن با دیود پل و خازن میخواستم مداری اضافه کنم به محض اینکه خروجی اتصال کوتاه شد ولتاژ هم قطع بشه تا به ترانس و دیودها فشار نیاد

درود

با چه هزینه ای ؟

1- آیا مییخوای با استفاده از ترانزیستور قدرت و آی سی ، محدودیت جریان با دقت زیادی قابل انتخاب باشه ؟

2- آیا میخوای با هزینه کمتر ، محدودیت جریان با دقت کمتر و فقط با ترانزیستور انجام بشه ؟

3- آیا میخوای با حداقل هزینه و استفاده از رله انجام بشه که دراینصورت در زمان بسیار کوتاه بدلیل تاخیر رله کاری نمیکنه و حداکثر جریان را به شما میده و ممکنه قطعاتی بسوزه ولی اگه در زمان بسیار کوتاه اولیه چیزی نسوزه ، از استمرار جریان زیاد جلوگیری کرده و جریان را قطع میکنه و قطعه ای نمیسوزه.

اگر مورد سوم برای شما کافی است مدارهای پیشنهادی این تاپیک پاسخگو است و البته پیشنهاد استاد رضا عزیز دقت کافی را پس از تاخیر ناچیز اولیه رله داره و بدیهی است که دقیق تر است و ارجعیت داره .

و اگه میخوای با تقبل هزینه بیشتر ، دقت بالاتری داشته باشه اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس ارجمند بنده تشنه یادگیری هستم و هزینه برام مهم نیست حتی ضرر در یادگیری  متاسفانه در دانشگاه چیزی یاد نمیدن برای همین  با سوالهای زیاد وقتتان را میگیرم 
زحمت نمیشه گزینه 1 و 2 بسیار ممنون 

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام مهندس ارجمند بنده تشنه یادگیری هستم و هزینه برام مهم نیست حتی ضرر در یادگیری متاسفانه در دانشگاه چیزی یاد نمیدن برای همین با سوالهای زیاد وقتتان را میگیرم

درود
البته مورد اول بخشی از نقشه ای است که در تاپیک منبع تغذیه 0 الی 30 ولت با تحلیل کامل با عنوان محدود کننده جریان تقدیم شده

اگه دوست داری مدار کلی مورد دوم را برات میکشم و تحلیلشو میگم که با هزینه بسیار ناچیز مونتاژ کنی و ضعف و ایرادشو بگیریم که منبع تغذیه متغیر با محدود کننده جریان و محافظ و بسیار کارآمد باشه و با هزینه نازلی مونتاژ بشه

باید ضعف های ایده اولیه را در عمل رفع کنیم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام مهندس ارجمند بنده تشنه یادگیری هستم و هزینه برام مهم نیست حتی ضرر در یادگیری متاسفانه در دانشگاه چیزی یاد نمیدن برای همین با سوالهای زیاد وقتتان را میگیرم

درود

جناب رجایی عزیز

به تاپیک زیر مراجعه کن تا با عنوان تاپیک مناسبی اونجا ادامه بدیم

http://www.irantk.ir/irantk65053/#post374218

سپاس

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

این مداری که استاد بزرگوار میفرمایند من دو نمونه از آن را درست کردم خودش مدار محافظ اتصال کوتاه دارد و یک دستگاه منبع تغذیه از هر لحاظ ایده آل میباشد.
شما آنرا درست کن نتیجه اش را میبینی که واقعا ارزشمند است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
باسلام

این مداری که استاد بزرگوار میفرمایند من دو نمونه از آن را درست کردم خودش مدار محافظ اتصال کوتاه دارد و یک دستگاه منبع تغذیه از هر لحاظ ایده آل میباشد.
شما آنرا درست کن نتیجه اش را میبینی که واقعا ارزشمند است

درود

استاد رضا عزیز
تغذیه مورد نظر شما بسیار عالی است اما هر کسی بسادگی قادر به مونتاژ آن نیست خصوصا که وقت و هزینه بیشتری میخواد

لذا مدار بسیار ساده و ارزانتری در نظر گرفتم و ایده اولیه را مطرح کردم که اشکالاتشو برطرف کنیم
ببینم آقای رجایی چکار میکنه .

ایده اولیه اینه
IV.jpg

آخرین ویرایش:
بالا