آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل صفر نشدن (زیر 1.5 ولت نشدن) ولتاژ منبع تغذیه zaoxin txn-1502d

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
در‌ود

نتیجه اتصال کوتاه که با خط قرمز مشخص کردی چی شد؟
در حالتی که کمترین ولتاژ را انتخاب کردی R12 کنار خط قرمز را هم شورت کن نتیجه را اعلام کن .

ضمنا نتیجه دو تست موازی کردن مقاومت با R9 وR10 اشتباهه ولی مهم نیست ، با همین گزارش نادرست هم ، پاسخی که نیاز داشتم ، گرفتم.

با احتمال زیاد R12 عوض شده و مقاومت نامناسبی جایگزین شده که با این تست‌ها معلوم میشه و اطمینان بیشتری حاصل میشه.

سپاس
استاد گرامی وقتی اون خط قرمز به هم اتصال میدم ولتمتر دستگاه 0.1 ولت نشون میده
وقتی اون خط قرمز را اتصال نمی دم و فقط R12 خالی هم شورت می کنم باز هم ولتمتر دستگاه 0.1 ولت نشون میده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد گرامی وقتی اون خط قرمز به هم اتصال میدم ولتمتر دستگاه 0.1 ولت نشون میده
وقتی اون خط قرمز را اتصال نمی دم و فقط R12 خالی هم شورت می کنم باز هم ولتمتر دستگاه 0.1 ولت نشون میده

درود

R12 و یا R8 اشکال داره و نامناسبه و با روش زیر اصلاح کن
یک پتانسیومتر حدود یک الی ۱۰ کیلو را با R12 موازی کن بطوریکه پایه وسط پتانسیومتر را به یک پایه R12 لحیم کن و یکی از پایه‌های کناری پتانسیومتر را به پایه دیگر R12 لحیم کن.

ولتاژ خروجی تغذیه را با ولوم ولتاژ و ولوم فاین ، کمترین ولتاژ تنظیم کن .

حالا پتانسیومتر اضافی فوق را بچرخون تا ولتاژ خروجی حدود صفر ولت بشه.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

R12 و یا R8 اشکال داره و نامناسبه و با روش زیر اصلاح کن
یک پتانسیومتر حدود یک الی ۱۰ کیلو را با R12 موازی کن بطوریکه پایه وسط پتانسیومتر را به یک پایه R12 لحیم کن و یکی از پایه‌های کناری پتانسیومتر را به پایه دیگر R12 لحیم کن.

ولتاژ خروجی تغذیه را با ولوم ولتاژ و ولوم فاین ، کمترین ولتاژ تنظیم کن .

حالا پتانسیومتر اضافی فوق را بچرخون تا ولتاژ خروجی حدود صفر ولت بشه.

سپاس
هم با 10 کیلو و هم با یک کیلو امتحان کردم ولی باز هم کمترین مقداری که ولتمتر دستگاه نشون میده 0.1 ولت هست
البته بعضی اوقات به صفر هم نوسان می کنه ولی دوباره 0.1 میشه
وقتی ولتمتر دستگاه 0.1 نشون میده با مولتیمتر اندازه گیری کردم 0.165 ولت بود
به نظرم ولتمتر دستگاه اندکی خطا داره آی سی ولتمتر و آمپرمتر 7107 هست

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
هم با 10 کیلو و هم با یک کیلو امتحان کردم ولی باز هم کمترین مقداری که ولتمتر دستگاه نشون میده 0.1 ولت هست
البته بعضی اوقات به صفر هم نوسان می کنه ولی دوباره 0.1 میشه
وقتی ولتمتر دستگاه 0.1 نشون میده با مولتیمتر اندازه گیری کردم 0.165 ولت بود
به نظرم ولتمتر دستگاه اندکی خطا داره آی سی ولتمتر و آمپرمتر 7107 هست
درود

خطا در هر دستگاهی وجود داره و در محدوده‌ای تعریف میشه و قابل قبوله ولی قابل اصلاح است.
چنین خطایی مشکل ساز نیست و با توجه به سادگی و ضعف طراحی بویژه ازآنجاکه تمهیدی برای اصلاح تلرانس مقاومت‌ها پیش‌بینی نشده لذا یحتمل از ابتدا وجود داشته .

در هر صورت اگر حذف کامل چنین خطایی هم لازمه و با تست‌هایی ازجمله موازی کردن مقاومت با R8 و تست خرابی C1 نتونستی خودت رفع کنی همراه با نتایج تست‌ها مطلع کن اصلاح کنم.

در صورت توفیق هم جهت اطلاع علاقمندان مطلع کن.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

خطا در هر دستگاهی وجود داره و در محدوده‌ای تعریف میشه و قابل قبوله ولی قابل اصلاح است.
چنین خطایی مشکل ساز نیست و با توجه به سادگی و ضعف طراحی بویژه ازآنجاکه تمهیدی برای اصلاح تلرانس مقاومت‌ها پیش‌بینی نشده لذا یحتمل از ابتدا وجود داشته .

در هر صورت اگر حذف کامل چنین خطایی هم لازمه و با تست‌هایی ازجمله موازی کردن مقاومت با R8 و تست خرابی C1 نتونستی خودت رفع کنی همراه با نتایج تست‌ها مطلع کن اصلاح کنم.

در صورت توفیق هم جهت اطلاع علاقمندان مطلع کن.

سپاس
سلام مجدد خدمت استاد گرانقدر
یک پتانسیومتر یک کیلو با R8 موازی کردم ولتمتر دستگاه هنوز هم 0.1 ولت نشون میداد و سلکتور از کار افتاد و با خارج کردن پتانسیومتر دوباره سلکتور به حالت قبل بازگشت
خازن c1 با خازن سنج مولتی متر ویکتور 97 تست کردم 50 میکرو نشون میداد و به علت نداشتن خازن نو با تعویض c1 با خازنی دیگر که از برد اوراقی درآوردم باز هم ولتمتر دستگاه هنوز 0.1 ولت نشون میداد

استاد یک مساله ای هم هست که به احتمال زیاد مربوط به طراحی داستگاه هست اینکه وقتی محافظ اضافه جریان (اتصال کوتاه) منبع فعال میشه رنگ LED دستگاه سبز میشه و ولتاژ خروجی دستگاه صفر میشه تا دستگاه خاموش و روشن نکنی ولتاژ برقرار نمیشه و مثل منابع حرفه ای اتوماتیک نیست
این مشکل هم قابل حل هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام مجدد خدمت استاد گرانقدر
یک پتانسیومتر یک کیلو با R8 موازی کردم ولتمتر دستگاه هنوز هم 0.1 ولت نشون میداد و سلکتور از کار افتاد و با خارج کردن پتانسیومتر دوباره سلکتور به حالت قبل بازگشت
خازن c1 با خازن سنج مولتی متر ویکتور 97 تست کردم 50 میکرو نشون میداد و به علت نداشتن خازن نو با تعویض c1 با خازنی دیگر که از برد اوراقی درآوردم باز هم ولتمتر دستگاه هنوز 0.1 ولت نشون میداد

استاد یک مساله ای هم هست که به احتمال زیاد مربوط به طراحی داستگاه هست اینکه وقتی محافظ اضافه جریان (اتصال کوتاه) منبع فعال میشه رنگ LED دستگاه سبز میشه و ولتاژ خروجی دستگاه صفر میشه تا دستگاه خاموش و روشن نکنی ولتاژ برقرار نمیشه و مثل منابع حرفه ای اتوماتیک نیست
این مشکل هم قابل حل هست؟

درود

نگفتم مقاومت 1 کیلو با R8 مواری کن چه رسد به پتانسیومتر 1 کیلو.
موازی کردن 1 کیلو با مقاومت اصلی که حدود 4 کیلو است مجاز نیست و معلومه خرابکاری میکنه.

طراحی ضعیف و ناقصی داره و برای اصلاح خطای صفر ولت پیش‌بینی نکرده.

اگه بابت رفع خطای یکدهم ولت اصرار داری دراینصورت
با روشی که گفتم خودت زور بزن اصلاح کنی و اگه نتونستی ، همراه با گزارش کامل که چکارهایی کردی مطلع کن رفع کنم.

مثلا یک پتانسیومتر حدود ۱۰ کیلو با R2 که ۱ کیلو هست سری کن و بچرخون و تست کن.

یا یک مقاومت حدود ۱ کیلو با پتانسیومتر حدود ۲۰ کیلو یا بزرگتر ، سری کن و بین کاتد D5 و گراند (منفی) نصب و تست کن.( البته با مقاومت پایین صفر ولت میشه ولی باید بزرگترین مقاومت را پیدا کنی یعنی اگه با حداکثر اهم پتانسیومتر ۲۰ کیلو هم صفر ولت میشه باید پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو جایگزین کنی تا مرز صفر ولت با ماکزیمم مقاومت مشخص بشه یعنی بزرگترین مقاومتی که ولتاژ ، ذره‌ای میخواد بیشتر از صفر ولت بشه .)

همین مقاومت ‌و پتانسیومتر سری را بین پایه ۵ آی سی و گراند نیز نصب و تست کن.

خاموشی تغذیه پس از اتصال کوتاه ، عیب نیست و اتفاقا بهتره.

اما اشتباه سبز شدن لامپ در صورت جریان غیرمجاز بدلیل نصب ناصحیح led هست لذا یک پایه led که به گراند یا منفی متصله و احتمالا پایه وسط هست، دست نزن ولی دو پایه دیگر را جابجا کن تا در صورت جریان غیرمجاز با رنگ قرمز روشن بشه نه سبز.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

نگفتم مقاومت 1 کیلو با R8 مواری کن چه رسد به پتانسیومتر 1 کیلو.
موازی کردن 1 کیلو با مقاومت اصلی که حدود 4 کیلو است مجاز نیست و معلومه خرابکاری میکنه.

طراحی ضعیف و ناقصی داره و برای اصلاح خطای صفر ولت پیش‌بینی نکرده.

اگه بابت رفع خطای یکدهم ولت اصرار داری دراینصورت
با روشی که گفتم خودت زور بزن اصلاح کنی و اگه نتونستی ، همراه با گزارش کامل که چکارهایی کردی مطلع کن رفع کنم.

یا یک مقاومت حدود ۱ کیلو با پتانسیومتر حدود ۲۰ کیلو یا بزرگتر ، سری کن و بین کاتد D5 و گراند (منفی) نصب و تست کن.( البته با مقاومت پایین صفر ولت میشه ولی باید بزرگترین مقاومت را پیدا کنی یعنی اگه با حداکثر اهم پتانسیومتر ۲۰ کیلو هم صفر ولت میشه باید پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو جایگزین کنی تا مرز صفر ولت با ماکزیمم مقاومت مشخص بشه یعنی بزرگترین مقاومتی که ولتاژ ، ذره‌ای میخواد بیشتر از صفر ولت بشه .)

خاموشی تغذیه پس از اتصال کوتاه ، عیب نیست و اتفاقا بهتره.

اما اشتباه سبز شدن لامپ در صورت جریان غیرمجاز بدلیل نصب ناصحیح led هست لذا یک پایه led که به گراند یا منفی متصله و احتمالا پایه وسط هست، دست نزن ولی دو پایه دیگر را جابجا کن تا در صورت جریان غیرمجاز با رنگ قرمز روشن بشه نه سبز.

سپاس
اینکار انجام دادم تاثیری نداشت فقط یک نکته جالب این بود که وقتی مقاومت پتانسیومتر کم بود LED سه پایه قرمز بود و با چرخوندن و زیاد شدن مقاومت پتانسیومتر LED به رنگ سبز متمایل میشد
اینکار هم انجام دادم چرخوندن پتانسیومتر هم تاثیری نداشت و هیچ موقع صفر نشد
یک پایه این مقاومت سری با پتانسیومتر به کاتد D5 و سر دیگر به منفی خازن بزرگ Cx وصل بود
البته الان موقع نوشتن مطلب یادم افتاد مقاومت 10 کیلو با پتاسیومتر 20 سری کرده بودم البته احساس می کنم به جوابی که میخواستید رسیده اید اگر حتما لازمه که مقاومت 1 کیلو باشه دوباره تست کنم

یک پایه این مقاومت 10 کیلو سری با پتانسیومتر به پایه 5 آی سی و سر دیگر به منفی خازن بزرگ Cx وصل کردم با پتانسیومتر 20 کیلو به نتیجه نرسیدم ولی با پتانسیومتر 100 کیلو به نتیجه رسیدم تقریبا در میزان 25.76 کیلو اهم مرز بین صفر ولت و 0.1 ولت شدن ولت متر دستگاه بود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
اینکار انجام دادم تاثیری نداشت فقط یک نکته جالب این بود که وقتی مقاومت پتانسیومتر کم بود LED سه پایه قرمز بود و با چرخوندن و زیاد شدن مقاومت پتانسیومتر LED به رنگ سبز متمایل میشد
اینکار هم انجام دادم چرخوندن پتانسیومتر هم تاثیری نداشت و هیچ موقع صفر نشد
یک پایه این مقاومت سری با پتانسیومتر به کاتد D5 و سر دیگر به منفی خازن بزرگ Cx وصل بود
البته الان موقع نوشتن مطلب یادم افتاد مقاومت 10 کیلو با پتاسیومتر 20 سری کرده بودم البته احساس می کنم به جوابی که میخواستید رسیده اید اگر حتما لازمه که مقاومت 1 کیلو باشه دوباره تست کنم

یک پایه این مقاومت 10 کیلو سری با پتانسیومتر به پایه 5 آی سی و سر دیگر به منفی خازن بزرگ Cx وصل کردم با پتانسیومتر 20 کیلو به نتیجه نرسیدم ولی با پتانسیومتر 100 کیلو به نتیجه رسیدم تقریبا در میزان 25.76 کیلو اهم مرز بین صفر ولت و 0.1 ولت شدن ولت متر دستگاه بود

درود

اولا باید در کلیه تست ها از پایه ‌وسط و یکی از پایه‌های کناری پتانسیومتر حتما استفاده کنی

ثانیا گزارش محال ارسال میکنی .
مثلا در تست آخر ، اگر با پتانسیومتر 20 کیلو نتیجه‌ نداشته با 100 کیلو بهیچ عنوان نباید نتیجه بده .
ولی گزارش کردی که با 100 کیلو درست شد.

1 کیلو سری با پتانسیومتر هم مهمه و 10 کیلو جواب نمیده.
ضمنا قرار بود با سر نخ‌هایی که دادم خودت تلاش کنی و در صورت توفیق مطلع کنی نه اینکه نتیجه سر نخ‌هایی که دادم به خودم گزارش کنی که قبل از تلاش خودت ، خودم رفع کنم.

اگه رغبتی برای اصلاح ندارم به این دلیله که:
این تغذیه پدر و مادر نداره و با طراحی ضعیفی تولید شده و اصلاحش نیاز به تحلیل جامع و کامل داره که ‌وقت قابل توجهی میطلبه و وقت آزاد ندارم و بدلایل مشکلات و وقایع و ناهنجاری‌های کشور تمرکز هم ندارم و کلافه هستم.
از طرفی مشکل مهم و اصلی تغذیه هم رفع شده و مته به خشخاش میذاری.
در همین حد هم خیلی خوبه و اگر متعلق به خودم بود برای خطای یکدهم ولت اقدامی نمیکردم .

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

اولا باید در کلیه تست ها از پایه ‌وسط و یکی از پایه‌های کناری پتانسیومتر حتما استفاده کنی

مثلا در تست آخر ، اگر با پتانسیومتر 20 کیلو نتیجه‌ نداشته با 100 کیلو بهیچ عنوان نباید نتیجه بده .

ضمنا قرار بود با سر نخ‌هایی که دادم خودت تلاش کنی و در صورت توفیق مطلع کنی نه اینکه نتیجه سر نخ‌هایی که دادم به خودم گزارش کنی که قبل از تلاش خودت ، خودم رفع کنم.

این تغذیه پدر و مادر نداره و با طراحی ضعیفی تولید شده و اصلاحش نیاز به تحلیل جامع و کامل داره که ‌وقت قابل توجهی میطلبه و وقت آزاد ندارم و بدلایل مشکلات و وقایع و ناهنجاری‌های کشور تمرکز هم ندارم و کلافه هستم.
در همین حد هم خیلی خوبه و اگر متعلق به خودم بود برای خطای یکدهم ولت اقدامی نمیکردم .

سپاس
دقیقا به همین شکلی فرمودید آزمایش کردم
استاد متاسفانه از حوصله ی شما خارج هست مگر نه با فیلم و عکس انجام شدن این کار رو به شما نشون میدادم
استاد علم من در الکترونیک اینقدر زیاد نیست که خودم ایده بدم و اگر اینکار بکنم مطمئنن گند می زنم به مدار
در ضمن خب یکی از سر نخ هاتون منجر به حصول نتیجه دلخواه شده و الان این موضوع باید موجب رضایت شما بشه نه اینکه ناراحت بشید

استاد خیلی ممنون از زحمت و وقت گرانبهاتون که در اختیار من گذاشتید و بیشتر از این مزاحمتون نمیشم
(قبل از اینکه تاپیک این موضوع بزنم چند تا تعمیر گاه داخل شهرمون سر زدم و همه شون از جواب دادن طفره رفتن و حتی یدونه شون که تعمیرگاه تلویزیون بود من با عصبانیت ولی نسبتا محترمانه از تعمیرگاه بیرون کردن) وجود افرادی مثل شما در این انجمن واقعا گرانبها هست و من قدر شما رو می دونم
تهیه گزارش های خوانا و کامل هم علاوه بر یادگاری و حل مشکل خودم به نوعی تلاش برای قدردانی اندک از زحمات شما بود

1- به عنوان نتیجه گیری نهایی اون پتانسیومتر 1 کیلو که با R12 موازی کردم و موجب 0.1 شدن ولتاژ خروجی منبع شده رو بگذارم در مدار بمونه برای همیشه ؟ یا چون برای 0.1 شدن ولتاژ نیاز هست اون پتانسیومتر همیشه در کمترین میزان اهم خودش باشه و با توجه قانون مقاومت موازی معادل و بعضی نقشه های مشابه کلا R12 از مدار خارج کنم و جاش جامپر بزنم؟ (چون به نظر میاد اهم معادل فرقی با جامپر نداره)
2- اون سرنخ پایه 5 آی سی که موجب صفر شدن ولتاژ شد هم بزارم روی مدار برای همیشه بمونه یا اون هم از مدار قطع کنم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
دقیقا به همین شکلی فرمودید آزمایش کردم
استاد متاسفانه از حوصله ی شما خارج هست مگر نه با فیلم و عکس انجام شدن این کار رو به شما نشون میدادم
استاد علم من در الکترونیک اینقدر زیاد نیست که خودم ایده بدم و اگر اینکار بکنم مطمئنن گند می زنم به مدار
در ضمن خب یکی از سر نخ هاتون منجر به حصول نتیجه دلخواه شده و الان این موضوع باید موجب رضایت شما بشه نه اینکه ناراحت بشید

استاد خیلی ممنون از زحمت و وقت گرانبهاتون که در اختیار من گذاشتید و بیشتر از این مزاحمتون نمیشم
(قبل از اینکه تاپیک این موضوع بزنم چند تا تعمیر گاه داخل شهرمون سر زدم و همه شون از جواب دادن طفره رفتن و حتی یدونه شون که تعمیرگاه تلویزیون بود من با عصبانیت ولی نسبتا محترمانه از تعمیرگاه بیرون کردن) وجود افرادی مثل شما در این انجمن واقعا گرانبها هست و من قدر شما رو می دونم
تهیه گزارش های خوانا و کامل هم علاوه بر یادگاری و حل مشکل خودم به نوعی تلاش برای قدردانی اندک از زحمات شما بود

1- به عنوان نتیجه گیری نهایی اون پتانسیومتر 1 کیلو که با R12 موازی کردم و موجب 0.1 شدن ولتاژ خروجی منبع شده رو بگذارم در مدار بمونه برای همیشه ؟ یا چون برای 0.1 شدن ولتاژ نیاز هست اون پتانسیومتر همیشه در کمترین میزان اهم خودش باشه و با توجه قانون مقاومت موازی معادل و بعضی نقشه های مشابه کلا R12 از مدار خارج کنم و جاش جامپر بزنم؟ (چون به نظر میاد اهم معادل فرقی با جامپر نداره)
2- اون سرنخ پایه 5 آی سی که موجب صفر شدن ولتاژ شد هم بزارم روی مدار برای همیشه بمونه یا اون هم از مدار قطع کنم؟

درود

از لطف شما سپاسگزارم.

سیمی که با خط قرمز در نقشه مشخص کردی فقط برای اطلاع خودم از پاسخ سیستم بود .
چون بدون تحلیل این تغذیه قصد داشتم مشکل را رفع کنم و از طرفی ضعف طراحی کاملا مشخص هست و مشکل مربوط به صدمه قطعه‌ای نبود که با جستجو و تعویض قطعه‌ معیوب رفع بشه .، لذا تست‌هایی پیشنهاد کردم .

لذا سیمی که با خط قرمز مشخص کردی نیاز نیست متصل بمونه ولی بجای R12 فقط جامپر بگذار .

متاسفانه با توجه به غلظت افراطی عواطف و احساساتم در سالهای اخیر بدلایل مشکلات اجتماعی جامعه بسیار عصبی و کلافه هستم و دیگر مشکلاتی هم مزید بر علت شده و تمرکز لازم برای ورود به هر مشکل فنی را ندارم و لذا فقط قادر به پاسخگویی به سوالاتی هستم که نیاز چندانی به تمرکز نداشته باشه ،
و لذا اگر رفع مشکلی در محدوده بضاعت فنی و علمی من باشه باید در محدوده بضاعت جسمی من هم باشه تا دخالت کنم .

درغیراینصورت ممکنه منجر به بروز خطا و خسارت و شرمندگی بشه.
و لذا اگرچه مشکل این تغذیه با توجه به طراحی ناقص و ضعیف آن ، نیاز به تمرکز و وقت قابل توجه داشته و در شرایط معمول ورود نمیکردم .

اما با توجه به شخصیت ارزنده و شایسته حضرتعالی که بدرستی تشخیص دادم و هر لحظه بارزتر شد لذا در حد بضاعتم مصمم به تلاش و رفع احتمالی مشکل شدم که خوشبختانه به نتیجه قابل قبولی رسید و رفع خطای ناچیز یکدهم ولت را با تقدیم سرنخ‌هایی به خودتان سپردم که هرچند خطای مشکل سازی هم نیست و نیازی به رفع این خطا نیست اما در شرایط مناسب حتما رفع میکردم چون شیفته و عاشق چنین عیوبی هستم .

در هر صورت اگر بواسطه شرایط نامناسب ، جسارت و رنجشی حاصل شد عذرخواهی میکنم و بمنظور جبران رفتار نامناسب احتمالی که احتمالا هر لحظه بیشتر و محتمل‌تر هم میشه ،

یکی از کلک‌های فنی که تابحال جایی مطرح نکردم به حضرتعالی که عامل و بانی انتشار این کلک شده‌اید و به دیگر مخاطبان و علاقمندان عزیز بشرح زیر تقدیم میکنم .

یادمان باشه ازآنجاکه خطای تولید قطعات که با تلرانسی معین میشه بشدت موجب آزار طراح و ضعف سیستم و افزایش پیچیدگی و افزایش قطعات لازم و کاهش بازدهی دستگاه‌ها میشه .

یعنی اگر میتونستیم هر مقاومت و هر خازنی با مشخصات دلخواه بسازیم دراینصورت میتونستیم با قطعات بسیار کمتر و ساده‌تر ، دستگاه‌هایی با بازدهی و کیفیت بالاتر بسازیم.

اما تولید مقاومت مثلا ۱۴۲۱۵ اهمی مقدور نیست و مجبوریم مثلا از ۱.۵ کیلو موجود در بازار که به مقدار مطلوب نزدیکتره استفاده کنیم مضافا که همین مقدار هم قابل استناد نیست و با درصد خطایی تولید میشه که منشاء مشکلات فراوانی میشه که برشمردم .

بنابمراتب قادریم با اصلاح خطای قطعات حساس دستگاه‌ها موجبات بهبود عملکرد و بازدهی آنها را بنحو باورنکردنی فراهم کنیم و من در این خصوص خاطرات شیرین و فراوانی دارم که موجب حیرت تولید کنندگان معتبر گردید .

بطوریکه با تغییرات ناچیزی محصول تولیدی شرکت‌های بزرگ جهانی و معتبر را با قدرت و کیفیت بیش از دو برابر تحویل خودشان کردم درحالیکه اساسا باورکردنی نیست و خنده‌دار بنظر میرسه که تولید این شرکت‌های جهانی قابل دخل و تصرف و اصلاح باشه آنهم با نتیجه حیرت انگیز افزایش قدرت و کیفیت بیش از دو برابر.

بطوریکه باید ابتدا با تست‌های عاجل و سریع ، قطعات حساس را شناسایی و سپس خطای مشخصه آنها را رفع کنیم که مرحله دوم و بسیار مهم را بشرح زیر تقدیم میکنم.

در راستای بهبود عملکرد هر سیستمی میتونیم از اصلاح خطای قطعات از جمله اصلاح خطای مقاومت‌ها ( که راحت‌تر از اصلاح خازن و غیره است ) از مقاومت سری و یا موازی استفاده کنیم با این شرط که صرفنظر از استثناء ، عمدتا مقاومت معادل نباید تفاوت فاحشی کنه .

بنحویکه با انجام آزمایشات لازم ، در مقاومت موازی یا پتانسیومتر موازی باید بزرگترین اهم که موجب بهبود سیستم میشه ، نصب و اضافه بشه.

ازآنجاکه مهمه مثال میزنم .
مثلا اگه قصد داریم خطای مقدار یک مقاومت 2 کیلو در سیستمی را اصلاح کنیم ( که قبلا حساسیت و اهمیت دقت آنرا تشخیص دادیم)
حالا برای استفاده از مقاومت موازی اگر دیدیم ۱۰ کیلو الی ۱۵۰ کیلوی موازی پاسخ ایده‌آل میده و خارج از این بازه و بیشتر از ۱۵۰ کیلو موجب بهبود نمیشه.

دراینصورت ایده‌آلترین مقاومت موازی 140 کیلو یعنی نزدیک به بیشترین مقدار است نه کمترین مقدار ، چرا؟

پاسخ علمی این سوال بعهده شما و بقیه مخاطبان و خوانندگان محترم.

اما برای استفاده از مقاومت سری ، در اغلب موارد بجز استثناء ، حتی‌المقدور کوچکترین مقاومت ممکن ، ایده‌آلترین اصلاح است.

مثلا برای اصلاح خطای همان مقاومت 2 کیلو چنانچه مقاومت سری 10 اهم الی 150کیلو موجب بهبود عملی عملکرد سیستم میشه اینجا باید کمترین اهم یعنی باید نزدیک به 10 اهمی مثلا 15 اهمی نصب کنیم نه 140 کیلو چرا؟

باز پاسخ این سوال هم بعهده شما.
از این جهت که این تجربه قیمتی را بخاطر بسپارید لازم به ذکر است که این تجربه از محصولات سالها تلاش و تحقیق شخصی است و اگرچه بسادگی مطرح و منتشر میکنم ، اما بسادگی حاصل نشده.

سپاس

بالا