آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل صفر نشدن (زیر 1.5 ولت نشدن) ولتاژ منبع تغذیه zaoxin txn-1502d

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
سلام
یک منبع تغذیه قدیمی zaoxin txn-1502d که 15ولت و 2 آمپر هست به صورت دست دوم به دستم رسیده که وقتی برای اولین بار روشنش کردم فقط تا 1.5 ولت نشون میداد که موقع در آوردن مدار از قاب ،ولوم 5 کیلو ولتاژ شکست و همچنین ولوم 1 کیلو هم بعد از خارج کردن از مدار و تست متوجه شدم که خراب هست روی محدوده ی 1.5 کیلو قفل شده بود که در کل دو تا ولوم مربوط به ولتاژش خراب بود که بنده اون ها رو با ولوم نو با همون مقدار قبلی خودش یعنی B1K و B5K عوض کردم
طبق گفته ی صاحب جنس چون منبع تغذیه خیلی قدیمی و برای حداقل 15 سال پیش هست خیلی خاطرش نیست که دست تعمیر کار داده یا نه ولی آخرش گفت دادم (با توجه به قدمت موضوع نمیشه روی حرفش حساب کرد) ولی من با بررسی برد متوجه دستکاری نشدم و پتانسیومتر های مدار اصلی و مدار ولتمتر آمپرمتر هم دست نخورده به نظر میان که البته عکس پشت و روی برد قرار می دم
الان مشکلی که دارم این هست که طبق نوشته های روی خود منبع تغذیه و فیلم های روی اینترنت ، باید ولتاژ از صفر شروع بشه تا 15 ولت بره ولی الان از 1.5 ولت شروع میشه تا 15.7ولت میره
یک نکته هم باید بگم که نمی دونم به حل مسئله کمک می کنه یا نه؟
وقتی کلید منبع تغذیه رو خاموش می کنم 35 ثانیه طول می کشه تا LED منبع تغذیه خاموش بشه
Untitled2.png

20231113_145322-jpg.208420

20231113_214812-jpg.208422

20231113_214919-jpg.208424

20231117_202814.jpg

20231117_202949.jpg

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
791
1,328
سلام
بهتره قبل از هرکاری مطالب زیر رو چک بفرمایید:
☆معمولا ایراد اصلی در عدم تنظیم دقیق خروجی به همون دو ولوم ۵ و ۱ کیلو اهمی که تعویض کردید بر می‌گرده.
اهم ولومها بین دو پایه چپ و راست، همچنین اهم در موقعیت حداکثر و حداقل ولوم با پایه وسط رو چک بفرمایید تا از صفر شدن و بدست اومدن حداکثر اهم در ولوم‌ها اطمینان حاصل کنید؛ خصوصا ولوم ۱ کیلو.
☆متاسفانه ولوم‌های تو بازار کیفیت لازم رو ندارن و اگر می‌تونید از ولوم صنعتی استفاده بفرمایید.
☆ضمنا از شستشوی سلکتور هم غافل نشید.
☆تصور می‌کنم طولانی شدن زمان تخلیه خازن اصلی باعث روشن ماندن LED تا ثانیه‌هایی بعد از خاموشی منبع تغذیه باشد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
یک منبع تغذیه قدیمی zaoxin txn-1502d که 15ولت و 2 آمپر هست به صورت دست دوم به دستم رسیده که وقتی برای اولین بار روشنش کردم فقط تا 1.5 ولت نشون میداد که موقع در آوردن مدار از قاب ،ولوم 5 کیلو ولتاژ شکست و همچنین ولوم 1 کیلو هم بعد از خارج کردن از مدار و تست متوجه شدم که خراب هست روی محدوده ی 1.5 کیلو قفل شده بود که در کل دو تا ولوم مربوط به ولتاژش خراب بود که بنده اون ها رو با ولوم نو با همون مقدار قبلی خودش یعنی B1K و B5K عوض کردم
طبق گفته ی صاحب جنس چون منبع تغذیه خیلی قدیمی و برای حداقل 15 سال پیش هست خیلی خاطرش نیست که دست تعمیر کار داده یا نه ولی آخرش گفت دادم (با توجه به قدمت موضوع نمیشه روی حرفش حساب کرد) ولی من با بررسی برد متوجه دستکاری نشدم و پتانسیومتر های مدار اصلی و مدار ولتمتر آمپرمتر هم دست نخورده به نظر میان که البته عکس پشت و روی برد قرار می دم
الان مشکلی که دارم این هست که طبق نوشته های روی خود منبع تغذیه و فیلم های روی اینترنت ، باید ولتاژ از صفر شروع بشه تا 15 ولت بره ولی الان از 1.5 ولت شروع میشه تا 15.7ولت میره
یک نکته هم باید بگم که نمی دونم به حل مسئله کمک می کنه یا نه؟
وقتی کلید منبع تغذیه رو خاموش می کنم 35 ثانیه طول می کشه تا LED منبع تغذیه خاموش بشه
مشاهده فایل‌پیوست 208564
20231113_145322-jpg.208420

20231113_214812-jpg.208422

20231113_214919-jpg.208424

مشاهده فایل‌پیوست 208567
مشاهده فایل‌پیوست 208568

درود

با توجه به سوالاتی که در تاپیک قبلی در خصوص همین تغذیه پرسیدم و مکررا تاکید کردم.
بازم هیچ سوالی رو پاسخ ندادی ؟ چرا؟

بنظر میرسه چنانچه قادر به پاسخگویی سوالی نباشید بکلی پاسخی نمیدهید و با تاخیر طولانی زحمات مضاعفی تحمیل میکنید و پاسخگو بدلیل فراموشی باید مجددا گزارشات قبلی را مطالعه کند .
اگر سوالی را درک نکردید و به هر دلیلی قادر به پاسخگویی نیستید اشکالی نداره اما لااقل اعلام کنید که پاسخ را نمیدانید.
علاوه بر سوالات تاپیک قبلی ، سوالات زیر را نیز در اسرع وقت پاسخ دهید که ارزیابی‌های فعلی را فراموش نکرده باشم و ناگزیر به بررسی کلیه اطلاعات قبلی نباشم.

آیا از شماره آی سی اصلی مطمئنی که ۱۷۲۳ بوده ؟
آیا فقط دو ولوم را عوض کردی و قطعه‌ دیگری عوض نکردی ؟ گزارش کامل تنظیم و ارسال کن .
اگر کلید سلکتور در حالت ۶ ولت باشه ماکزیمم و مینیمم ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

ولتاژ خروجی را کمترین مقدار تنظیم کن و یک مقاومت حدود ۲ کیلو یکبار بین پایه ۵ و ۷ همچنین یکبار بین پایه ۵ و ۱۲ آی سی یکلحظه موقتا متصل کن و ببین ولتاژ خروجی کمتر میشه؟

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

با توجه به سوالاتی که در تاپیک قبلی در خصوص همین تغذیه پرسیدم و مکررا تاکید کردم.

بنظر میرسه چنانچه قادر به پاسخگویی سوالی نباشید بکلی پاسخی نمیدهید و با تاخیر طولانی زحمات مضاعفی تحمیل میکنید و پاسخگو بدلیل فراموشی باید مجددا گزارشات قبلی را مطالعه کند .
اگر سوالی را درک نکردید و به هر دلیلی قادر به پاسخگویی نیستید اشکالی نداره اما لااقل اعلام کنید که پاسخ را نمیدانید.
علاوه بر سوالات تاپیک قبلی ، سوالات زیر را نیز در اسرع وقت پاسخ دهید که ارزیابی‌های فعلی را فراموش نکرده باشم و ناگزیر به بررسی کلیه اطلاعات قبلی نباشم.

آیا فقط دو ولوم را عوض کردی و قطعه‌ دیگری عوض نکردی ؟ گزارش کامل تنظیم و ارسال کن .

ولتاژ خروجی را کمترین مقدار تنظیم کن و یک مقاومت حدود ۲ کیلو یکبار بین پایه ۵ و ۷ همچنین یکبار بین پایه ۵ و ۱۲ آی سی یکلحظه موقتا متصل کن و ببین ولتاژ خروجی کمتر میشه؟

سپاس

سلام استاد گرامی
من چند تا از تاپیک های شما از اول تا آخر مطالعه کرده ام و به اخلاق شما آشنا هستم و اصلا قصد جسارت و بی ادبی نسبت به شما ندارم
شما کم لطفی می کنید پاسخ سوالات شما در همون تاپیک قبلی و پست آخر و داخل نقل قول سخنان خودتون داده ام که دوباره عینا همین جا قرار می دم

آیا تغییر حالت سلکتور تاثیری در شروع ولتاژ نداره و بازم ولتاژ کمتر از ۱.۵ ولت نمیشه؟
بعضی وقت ها ولت متر دستگاه 1.4 ولت و بعضی وقتها 1.5 ولت نشون میده
وقتی سلکتور در حالت ۶ ولت باشه حداقل ‌ و حداکثر ولتاژ چند ولت میشه؟
وقتی سلکتور دستگاه روی 1.5 ولت نامی بود
ولتاژ ولت متر دستگاه 1.4ولت ولتاژ مولتیمتر 1.53ولت
وقتی سلکتور دستگاه روی 3.6 ولت نامی بود
ولتاژ ولت متر دستگاه 3.4 ولت ولتاژ مولتیمتر 3.56 ولت
وقتی سلکتور دستگاه روی 4.8 ولت نامی بود
ولتاژ ولت متر دستگاه 4.6 ولت ولتاژ مولتیمتر 4.66 ولت
وقتی سلکتور دستگاه روی 6 ولت نامی بود
ولتاژ ولت متر دستگاه 5.8 ولت ولتاژ مولتیمتر 5.88 ولت (ولتاژ ثابت بود و بازی نمی کرد)
وقتی سلکتور دستگاه روی 7.2 ولت نامی بود
ولتاژ ولت متر دستگاه ابتدا 6.4 ولت بود و به تدریج زیاد شد تا به 6.7 رسید و متعاقبا ولتاژ مولتیمتر هم تا 6.8 ولت بالا اومد
وقتی سلکتور دستگاه روی 15-0 ولت متغیر بود
ولتاژ ولتمتر دستگاه 1.4 ولت ولتاژ مولتیمتر 1.54 ولت
ولتاژ ولتمتر دستگاه 15.8 ولت ولتاژ مولتیمتر 15.82 ولت

دو دیود 1n4007 و یا هر دیود یکسوساز دیگری باشه اشکال نداره. اگه مهم بود اعلام میکردم.
استاد منظورتون اینه که کاتد دیود اول به آند دیود دوم و کاتد دیود دوم به بیس 2N3055 لحیم کنم؟ اینکار هم زمان با اتصال اون مقاومت ها انجام بدم یا جدا جدا انجام بدم و گزارش کنم؟ کدوم تست اول انجام بدم؟ در نهایت بعد از پایان تست ها اون دو دیود از مدار جدا کنم و به شکل اصلی بکنمش یا روی مدار باقی بمونن؟
نقشه ارسالی خیلی ساده‌تر از تصویر برد نشون میده ، آیا تعداد قطعات نقشه کمتر از برد است ؟
نقشه یک عدد مقاومت R12 کم داشت که در نقشه جدید کشیدم الان تعداد قطعات برد 46 تاست و قطعات نقشه هم 46 تاست
فقط یه نکته بگم اضافه بر نقشه و بورد یک خازن الکترولیت 220 میکروفاراد 25 ولت هم بر روی انتهای سیم های خروجی بورد که به مادگی روی جعبه دستگاه لحیم و پیچ شده (به صورت معلق در هوا) لحیم شده

20231117_202949.jpg

آیا لوکیشن‌های نقشه و برد هماهنگه یعنی R8 در نقشه و برد در یک موقعیت هستن
بله هماهنگه حتی در نقشه مشکلدار قبلی هم این مقاومت در همون موقعیت هست
20231113_214813.jpg

آخرین ویرایش:

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

سپاس
من درب منبع تغذیه رو باز کردم همین آی سی روی سوکت نصب بود اصلا بهش دست نزدم
فقط دو ولوم رو عوض کردم و قطعه دیگری عوض نکردم و در پست اول همین تاپیک شرایط و شرح ما وقع توضیح دادم لطفا با دقت و حوصله مطالعه فرمایید
در مورد کلید سلکتور در پست قبل پاسخ دادم

وقتی روشنه اینکار انجام بدم یا اول متصل کنم بعد روشن کنم؟
لطفا کامل توضیح بدید چون بدون هماهنگی و اجازه شما هیچ کاری از خودم انجام نمی دم

کلا این تست هایی که می فرمایید انجام بدم از هم مستقل هستن؟ یعنی اون کار انجام بدم و بعد منبع به شکل اول بکنم و بعد تست بعدی انجام بدم و الی آخر؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
من درب منبع تغذیه رو باز کردم همین آی سی روی سوکت نصب بود اصلا بهش دست نزدم
فقط دو ولوم رو عوض کردم و قطعه دیگری عوض نکردم و در پست اول همین تاپیک شرایط و شرح ما وقع توضیح دادم لطفا با دقت و حوصله مطالعه فرمایید
در مورد کلید سلکتور در پست قبل پاسخ دادم

وقتی روشنه اینکار انجام بدم یا اول متصل کنم بعد روشن کنم؟
لطفا کامل توضیح بدید چون بدون هماهنگی و اجازه شما هیچ کاری از خودم انجام نمی دم

کلا این تست هایی که می فرمایید انجام بدم از هم مستقل هستن؟ یعنی اون کار انجام بدم و بعد منبع به شکل اول بکنم و بعد تست بعدی انجام بدم و الی آخر؟

درود

برای موازی کردن لحظه‌ای مقاومت ۲ کیلو در دو حالت باید دستگاه روشن باشه ولی مراقب باش اتصال ناخواسته موجب صدمه نشه.

پس از هر توصیه‌ای که اجرا میکنی ، قبل از اجرای تست بعدی باید ابتدا توصیه قبلی بحالت قبلی برگرده که گویی هنوز اجرا نشده.

اگه اجرای همزمان دو یا چند پیشنهاد مورد نظرم باشه حتما تاکید میکنم.
و لذا اگر پیشنهاد میکنم مقاومتی موازی کنید و سپس پیشنهاد میکنم خازنی اضافه کنید یعنی برای تست دوم ، باید ابتدا توصیه اول بحالت اصلی و بدون مقاومت برگرده و سپس خازن اضافه بشه و نباید همزمان اجرا بشه مگر تاکید کنم.

برای سری کردن دیود باید کاتد به بیس ترانزیستور قدرت متصل بشه .
خروجی را برای کمترین ولتاژ یعنی حدود ۱.۵ ولت تنظیم کن سپس درحالیکه دستگاه روشنه ، پایه R8 که در تصویر پیوست با ضربدر قرمز مشخص کردم به پایه 6 آی‌سی با یک تکه سیم ، یکلحظه شورت کن ( متصل کن) ببین ولتاژ خروجی تغذیه ، کمتر از ۱.۵ ولت میشه؟
سریعتر پاسخ ارسال کن با تاخیر زیاد فراموش میکنم و احتمال خطای من زیاد میشه

سپاس

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

برای موازی کردن لحظه‌ای مقاومت ۲ کیلو در دو حالت باید دستگاه روشن باشه ولی مراقب باش اتصال ناخواسته موجب صدمه نشه.

پس از هر توصیه‌ای که اجرا میکنی ، قبل از اجرای تست بعدی باید ابتدا توصیه قبلی بحالت قبلی برگرده که گویی هنوز اجرا نشده.

اگه اجرای همزمان دو یا چند پیشنهاد مورد نظرم باشه حتما تاکید میکنم.
و لذا اگر پیشنهاد میکنم مقاومتی موازی کنید و سپس پیشنهاد میکنم خازنی اضافه کنید یعنی برای تست دوم ، باید ابتدا توصیه اول بحالت اصلی و بدون مقاومت برگرده و سپس خازن اضافه بشه و نباید همزمان اجرا بشه مگر تاکید کنم.

برای سری کردن دیود باید کاتد به بیس ترانزیستور قدرت متصل بشه .
خروجی را برای کمترین ولتاژ یعنی حدود ۱.۵ ولت تنظیم کن سپس درحالیکه دستگاه روشنه ، پایه R8 که در تصویر پیوست با ضربدر قرمز مشخص کردم به پایه 6 آی‌سی با یک تکه سیم ، یکلحظه شورت کن ( متصل کن) ببین ولتاژ خروجی تغذیه ، کمتر از ۱.۵ ولت میشه؟
سریعتر پاسخ ارسال کن با تاخیر زیاد فراموش میکنم و احتمال خطای من زیاد میشه

سپاس

درود

سوالاتی که میتونی زودتر پاسخ بدی پاسخ ارسال کن بقیه را بعدا ارسال کن.
پاسخ سوالی که با قلم قرمز مشخص کردم زودتر ارسال کن.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

سپاس
استاد
بین این دو نقطه با سیم یک لحظه وصل بکنم؟
Untitled2 - Copy.png

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

سپاس
با اتصال دو دیود سری به شماره 1N4003 به پایه بیس ترانزیستور 2N3055 تغییری در ولتاژ ولتمتر دستگاه به وجود نیامد

4 عدد مقاومت 1 کیلو اهم که بصورت سری بهم وصل شده و یک مقاومت 4 کیلو اهمی میسازند را با مقاومت R7 موازی کردم تغییری در ولتاژ ولتمتر دستگاه به وجود نیامد

یک مقاومت 20 کیلو اهمی با R9 موازی کردم که قبل اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 1.4 ولت بود و بعد از اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 2.3 ولت شد
همین مقاومت 20 کیلو اهمی را با R10 موازی کردم که قبل اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 1.4 ولت بود و بعد از اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 3.8 ولت شد

2 عدد مقاومت 1 کیلو اهم که بصورت سری بهم وصل شده و یک مقاومت 2 کیلو اهمی میسازند را با پایه های 5 و 12 متصل کردم ولتاژ ولت متر دستگاه 20.4 ولت شد و زمانی که با پایه های 5 و 7 متصل کردم ولتاژ ولتمتر دستگاه صفر ولت شد

راستی استاد نقشه نهایی و صحیح همونی هست که در پست اول این تاپیک قرار دادم لطفا اون در گوشی تون ذخیره نمایید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با اتصال دو دیود سری به شماره 1N4003 به پایه بیس ترانزیستور 2N3055 تغییری در ولتاژ ولتمتر دستگاه به وجود نیامد

4 عدد مقاومت 1 کیلو اهم که بصورت سری بهم وصل شده و یک مقاومت 4 کیلو اهمی میسازند را با مقاومت R7 موازی کردم تغییری در ولتاژ ولتمتر دستگاه به وجود نیامد

یک مقاومت 20 کیلو اهمی با R9 موازی کردم که قبل اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 1.4 ولت بود و بعد از اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 2.3 ولت شد
همین مقاومت 20 کیلو اهمی را با R10 موازی کردم که قبل اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 1.4 ولت بود و بعد از اتصال ولتاژ ولتمتر دستگاه 3.8 ولت شد

2 عدد مقاومت 1 کیلو اهم که بصورت سری بهم وصل شده و یک مقاومت 2 کیلو اهمی میسازند را با پایه های 5 و 12 متصل کردم ولتاژ ولت متر دستگاه 20.4 ولت شد و زمانی که با پایه های 5 و 7 متصل کردم ولتاژ ولتمتر دستگاه صفر ولت شد

راستی استاد نقشه نهایی و صحیح همونی هست که در پست اول این تاپیک قرار دادم لطفا اون در گوشی تون ذخیره نمایید

در‌ود

نتیجه اتصال کوتاه که با خط قرمز مشخص کردی چی شد؟
بله جای ابهام باقی نگذاشتم که بجای خط قرمز با سیم متصل کنی.

در حالتی که کمترین ولتاژ را انتخاب کردی R12 کنار خط قرمز را هم شورت کن نتیجه را اعلام کن .

ضمنا نتیجه دو تست موازی کردن مقاومت با R9 وR10 اشتباهه ولی مهم نیست ، با همین گزارش نادرست هم ، پاسخی که نیاز داشتم ، گرفتم.

با احتمال زیاد R12 عوض شده و مقاومت نامناسبی جایگزین شده که با این تست‌ها معلوم میشه و اطمینان بیشتری حاصل میشه.

سپاس

بالا