آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل در ترانزیستور

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام دوست عزیز جناب gadraj اون محاسبه ی اخرتون در باره ی توان چطوری کردین؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام دوست عزیز جناب gadraj اون محاسبه ی اخرتون در باره ی توان چطوری کردین؟

با سلام :
در مدارات dc حاصلضرب جریان در ولتاژ = توان >> جریانی که از امیتر میگیرید 222 میلی امپر بعبارتی { 0.222 امپر } و ولتاژ موجود 5.33 ولت در نتیجه :
5.33 * 0.222 = 1.2 W >> [hide] 1.PNG[/hide] با این وجود هر چند که ترانزیستور به حالت اشباع رفته اما باز هم می بینید که یک تقویت جریانی انجام یافته بدین معنی که با اعمال توانی در حدود {0.0356156 } وات یا بهتر: توانی حدود 35 میلی وات در بیس >> توانی حدود 1.2 وات در امیتر حاصل شده و ان مسله اشباع شدن هم در بازده ترانزیستور {بتا } تاثیر گذاشته و می بینید که با افت ولتاژی در امیتر مواجه هستین >> 12-6.62= 5.38 ولت !!!! برای ترمیم این مدار کافیست که با توجه به توان ترانزیستور !! مقاومت بار { کلکتور } را بیشتر کنید تا این افت ولت در امیتر ظاهر گردد .
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با تشکر افزایش مقاومت کلکتور باعث کاهش ولتاز کلکتور جریان کلکتور ولتاز امیتر جریان امیتر اما چرا باعث افزایش جریان بیس و کاهش ولتاز بیس می شود؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با تشکر افزایش مقاومت کلکتور باعث کاهش ولتاز کلکتور جریان کلکتور ولتاز امیتر جریان امیتر اما چرا باعث افزایش جریان بیس و کاهش ولتاز بیس می شود؟؟

با سلام :
پاسخ این سوال در پست قبلی و بطور ناخواسته گذاشتم و همون مسله اشباع ترانزیستور بود .
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
بله درست بود کم توجه نکرده بودم اما یه سوال دیگه دارم روی بیس حدود 10ولت می یوفته این یعنی اشباع کامل واسه این ترانزیستور و به احتمال زیاد تو عمل باعث سوختنش بشه اما تو همین اشباع کامل ولتاز کلکتور حدود 9.3ولته در حالی که باید 0.2ولت می شد چرا؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
بله درست بود کم توجه نکرده بودم اما یه سوال دیگه دارم روی بیس حدود 10ولت می یوفته این یعنی اشباع کامل واسه این ترانزیستور و به احتمال زیاد تو عمل باعث سوختنش بشه اما تو همین اشباع کامل ولتاز کلکتور حدود 9.3ولته در حالی که باید 0.2ولت می شد چرا؟؟
با سلام :
شما باید ولتاژ بیس ترانزیستور را نسبت به پایه امیتر همون ترانزیستور { همون حدود 0.6 الی 0.8 }ولت - بسنجید فکر کنم نسبت به زمین {گراند منفی } می سنجید که اینطوری نتیجه درستی نمی گیرید .
مورد بعدی که امری طبیعی هست و نباید نگران ان باشید!!! مربوط میشه به آلفای ترانزیستور و ولتاژی که در کلکتور کم میارین این همون ولتاژی هست که در الفای ترانزیستور { ولتاژ بین کلکتور و امیتر در حداقل }تعریف شده برای اطلاع بیشتر باید به دیتا شیت ترانزیستور فوق مراجعه کنید .
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
شرمنده که سواللتم زیاد تو شبیه ساز مقاومت بیس رو نیز تغییر دادم اما تغیری در جریان بیس و به طبع در جریان کلکتور ایجاد نشد چرا؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
شرمنده که سواللتم زیاد تو شبیه ساز مقاومت بیس رو نیز تغییر دادم اما تغیری در جریان بیس و به طبع در جریان کلکتور ایجاد نشد چرا؟؟
با سلام :
قبلا نیز اشاره کردم در چنین مواردی باید فایل خود را بزارید تا امکان تحلیل داشته باشم به هرحال :
اینکه گفته میشود ولتاژبیس امیتر از 0.6 الی 0.8 ولت باید باشه مربوط به همین مسله هست شما مقاومت را انقدر تغییر نمیدهید تا اثر انرا در امیتر مشاهده کنید و به نظر میرسد هنوز ترانزیستور در حالت اشباع مونده .
- مورد بعدی اینکه در ارایش کلکتور مشترک شما فقط تقویت جریان را دارید و چون تقویت جریان این ترانزیستور {در حال حاضر } به حد نصاب خود رسیده وشاید بیشتر از حد نصاب شده {یعنی هنوز در حالت اشباع هستین } لذا تغییرات تون کمتر از به حالت{ از اشباع خارج بشه } هستش . {اپ فایل یاداوری } .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
مگه تو حالت اشباع نباید ولتاز کلکتور 0.2باشه؟؟

کی گفته در هر شرایط حالت اشباع ترانزیستور ولتاژ کلکتورش حتما 0.2 ولت میشه ؟؟؟ تازه این 0.2 ولت نسبت به کجا ؟؟؟ گراند یا امیتریا ... ؟؟؟؟ اینهمه یاد اوری ...باز اپلود فایل یادتون رفت ؟؟
سوالات گنگ و نامفهومه نمیدونم چه پاسخی بزارم ؟؟؟ موندم دیگه !!!
موفق باشید .

بالا