آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: مشکل بالا رفتن دمای هیتر در حد سرخ شدن المنت. مدل Yaxun 701B

درود
فیشی که بنام ۷ مشخص کردی سومین پایه از چپ را به گراند متصل کن ببین دیگه پمپ خودبخود روشن نمیشه ؟ درود

بسیار عالی

1- از چپ پایه 3 یا 4 را به پایه 5 فیشی که بنام 7 در نقشه خودت مشخص کردی متصل و شورت کن

یعنی در نقشه خودت در فیش 7 ، از چپ پایه 4 و 5 و یا 3 و 5 یا هر سه پایه 3 و 4 و 5 را بهم شورت کن ببین هیتر بکلی خاموش میشه و پمپ هم بحالت عادی و نرماله ؟
برای پیدا کردن پایه 3 و 4 فیش ، دو پایه ای که بهم متصلند 3 و 4 فیش هستند و لذا پایه 5 مشخص میشه مضافا که گراند به پایه 5 فیش متصل شده

اگر با تست فوق هیتر و پمپ خاموش نشد
2- دو سر سنسور را اتصال کوتاه کن که به دو پایه چپ فیشی متصله که بنام 12 مشخص کردی ( تا اطلاع ثانوی این اتصال کماکان باقی باشه و آزاد نکن )
آیا با اتصال دو سر سنسور ، دستگاه در حالت خاموش عادی است ؟ ( هیتر و پمپ خاموشه ؟ )

3- آیا تابحال پتانسیومتر فیش 12 را دستکاری کردی ؟
بقیه پتانسیوترها چطور ؟

سپاس
درود
استاد ببخشید این تست هایی که گفتین انجام بدم با پابرجا موندن همون مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 این تست ها انجام بشه؟ یا بدون مقاومت 100 اهم؟
سومین پایه از چپ فیش 7 رو به گراند متصل کردم در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و عادی بود.
در مورد سوال 1 شما باز مثل قبل در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و عادی بود.
و سوال 2 با اتصال دو سر سنسور که در 2 پایه سمت چپ فیش 12 اتصال کوتاه کردم باز هم به همان صورت یعنی در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و در حالت خاموش عادی بود هیتر و پمپ خاموش بود.
و سوال سوم هیچ کدام از پتانسیومترها را دست نزدم.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
استاد ببخشید این تست هایی که گفتین انجام بدم با پابرجا موندن همون مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 این تست ها انجام بشه؟ یا بدون مقاومت 100 اهم؟
سومین پایه از چپ فیش 7 رو به گراند متصل کردم در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و عادی بود.
در مورد سوال 1 شما باز مثل قبل در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و عادی بود.
و سوال 2 با اتصال دو سر سنسور که در 2 پایه سمت چپ فیش 12 اتصال کوتاه کردم باز هم به همان صورت یعنی در حالت اتصال مقاومت 100 اهم به پایه های 9 و 11 باز با زدن دوشاخه به برق دستگاه خود به خود روشن شد ولی با برداشتن مقاومت از پایه های 9 و 11 آی سی دستگاه خود به خود روشن نشد و در حالت خاموش عادی بود هیتر و پمپ خاموش بود.
و سوال سوم هیچ کدام از پتانسیومترها را دست نزدم.
سپاس

درود

ایراد فعلی دستگاه
کلیدی که هیتر را خاموش و روشن میکنه در واقع دو کلید است که کلید الف و کلید ب می نامیم
بطوریکه مطابق نقشه ای که کشیدی و درست هم هست فقط از دو کنتاکت بسته کلید الف استفاده شده که یک کنتاکت با سیمی به پایه 5 فیش 7 متصل شده و کنتاکت دیگر با سیمی به پایه 3 یا 4 متصل شده (که هر دو پایه 3 و 4 گراند است )
این کلید الف یا خراب است و یا اشتباها با دستکاری به حالت باز متصل کردی
یعنی وقتی کلید در حالت خاموش است باید دو کنتاکت کلید الف بهم متصل باشه و باز نباشه

بنابرین در حالت خاموش ببین دو کنتاکت کلید الف بهم متصل باشه اگر اینطور نبود اصلاحش کن و از کنتاکت دیگر استفاده کن که در حالت خاموش متصل باشه
اگه از کلید الف در حالت باز استفاده کرده بودی برای اصلاحش کافیه سیم وسط کلید سرجاش باشه و سیم دیگر را به کنتاکتی که خالی است و به جایی متصل نشده متصل کنی ( تاکید میکنم مبادا بهیچ عنوان به کلید ب متصل کنی که گندش دربیاد )

ضمنا هر تستی توصیه میکنم باید تست قبلی را فراموش کنی یعنی وقتی تست پایه 9 را توصیه کردم و سپس تست سنسور را توصیه کردم دیگه نباید تست سنسور همزمان با تست قبلی پایه 9 انجام بشه
درصورتی که تست همزمان نیاز باشه حتما تاکید میکنم.

اگه در هر تست تکرار نمیکنم که تست قبلی را فراموش کن به این خاطره که همین جوری هم با توجه به پاسخ های کوتاه و مبهم شما ، پاره میشم اینقدر تایپ میکنم و باوجودیکه مکررا تاکید کردم نگو پاسخ سوال 2 اینه پاسخ سوال 3 اینه و کامل بگو چکار کردی ولی بازم در همین پست اخیر گفتی در مورد سوال فلان و بهمان
فلذا هر کاری که برای خودت راحت تر باشه انجام میدی و خلاصه و کوتاه تایپ میکنی و میگی پاسخگو برای درک مقصودم پاره میشه که بشه .

در هرصورت فقط پاسخ سطر قرمز را بده ببین درست میشه یا اشکال دیگری هم داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AMD
درود

ایراد فعلی دستگاه
کلیدی که هیتر را خاموش و روشن میکنه در واقع دو کلید است که کلید الف و کلید ب می نامیم
بطوریکه مطابق نقشه ای که کشیدی و درست هم هست فقط از دو کنتاکت بسته کلید الف استفاده شده که یک کنتاکت با سیمی به پایه 5 فیش 7 متصل شده و کنتاکت دیگر با سیمی به پایه 3 یا 4 متصل شده (که هر دو پایه 3 و 4 گراند است )
این کلید الف یا خراب است و یا اشتباها با دستکاری به حالت باز متصل کردی
یعنی وقتی کلید در حالت خاموش است باید دو کنتاکت کلید الف بهم متصل باشه و باز نباشه

بنابرین در حالت خاموش ببین دو کنتاکت کلید الف بهم متصل باشه اگر اینطور نبود اصلاحش کن و از کنتاکت دیگر استفاده کن که در حالت خاموش متصل باشه
اگه از کلید الف در حالت باز استفاده کرده بودی برای اصلاحش کافیه سیم وسط کلید سرجاش باشه و سیم دیگر را به کنتاکتی که خالی است و به جایی متصل نشده متصل کنی ( تاکید میکنم مبادا بهیچ عنوان به کلید ب متصل کنی که گندش دربیاد )

ضمنا هر تستی توصیه میکنم باید تست قبلی را فراموش کنی یعنی وقتی تست پایه 9 را توصیه کردم و سپس تست سنسور را توصیه کردم دیگه نباید تست سنسور همزمان با تست قبلی پایه 9 انجام بشه
درصورتی که تست همزمان نیاز باشه حتما تاکید میکنم.

اگه در هر تست تکرار نمیکنم که تست قبلی را فراموش کن به این خاطره که همین جوری هم با توجه به پاسخ های کوتاه و مبهم شما ، پاره میشم اینقدر تایپ میکنم و باوجودیکه مکررا تاکید کردم نگو پاسخ سوال 2 اینه پاسخ سوال 3 اینه و کامل بگو چکار کردی ولی بازم در همین پست اخیر گفتی در مورد سوال فلان و بهمان
فلذا هر کاری که برای خودت راحت تر باشه انجام میدی و خلاصه و کوتاه تایپ میکنی و میگی پاسخگو برای درک مقصودم پاره میشه که بشه .

در هرصورت فقط پاسخ سطر قرمز را بده ببین درست میشه یا اشکال دیگری هم داره ؟

سپاس
درود
در حالت خاموش کلید، دو کنتاکت قسمت الف به هم اتصال دارد و صحیح است.
از اینکه مینویسم پاسخ سوال فلان به علت راحت خواندن شماست که با هم قاطی نشه، چشم درهرصورت اینبار فقط پاسخ می دهم.
پاسخ های بنده از نظر خودم فکر میکنم کامله یعنی پاسخ سوال شما را می دهم. وگرنه قصد آزار و اذیت شما را ندارم.از این پس تا آنجا که می توانم جوابها را کامل تر می کنم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
در حالت خاموش کلید، دو کنتاکت قسمت الف به هم اتصال دارد و صحیح است.
از اینکه مینویسم پاسخ سوال فلان به علت راحت خواندن شماست که با هم قاطی نشه، چشم درهرصورت اینبار فقط پاسخ می دهم.
پاسخ های بنده از نظر خودم فکر میکنم کامله یعنی پاسخ سوال شما را می دهم. وگرنه قصد آزار و اذیت شما را ندارم.از این پس تا آنجا که می توانم جوابها را کامل تر می کنم.
سپاس

درود

در پست قبل گزارش کردی

اگه منظورت از گزارش فوق این بوده که با برداشتن مقاومت پایه 9 و 11 و انجام تست فیش 7 فقط پمپ عادی ولی هیتر غیر عادی بوده دراینصورت بدون تست فیش 7 هم پمپ عادی بود و اساسا نصب مقاومت بین 9 و 11 پمپ را غیر عادی میکرد و هدف ما عادی کردن پمپ نیست چون خودش عادی هست و فقط باید هیتر را عادی کنیم

بنابرین با تجزیه و تحلیل گزارش شما استنباطم این شد که قطعا منظور شما از اینکه عادی شد یعنی هیتر و پمپ عادی شد یعنی وقتی پایه 3 فیش 7 را به پایه 5 یعنی گراند متصل کردی ، دستگاه عادی شد یعنی درحالت خاموش پمپ خاموش شد و هیتر هم که بمحض اتصال برق داغ میشد دیگه داغ نشد

که با توجه به گزارش مبهم شما و استنباطم از آن اشکال یا خرابی کلید الف را اعلام کردم

اما اکنون نیز با گزارش ناقص و مبهم آخر فقط اعلام کردی کلید الف صحیحه یعنی کلید همین اتصال 3 فیش 7 را به گراند متصل میکنه
ولی نگفتی بازم هیتر الکی داغ میشه یا نه

ولذا مجددا باید خودم ابتدا تحقیق و بررسی مفصلی در اظهارات شما بکنم یا سوال کنم که الان با وجود صحت کلید دستگاه عادی است یا بازم هیتر داغ میکنه که البته با توجه به تحقیق و بررسی پست ها و با توجه به اینکه کاری دیگه ای نکردیم و عیب را هنوز مشخص نکردیم که درست شده باشه لذا بنظر میرسه هنوز دستگاه خرابه

و قطعا در پست قبلی خودت منظورت از اینکه گفتی عادی شد یعنی هیتر عادی نشد و همچنان خودبخود داغ میکرد و لذا اینهمه تحقیق در پست های شما بابت برداشتم از گزارش قبلی شما درست نبوده
و چون استنباط غلطی از گزارش فوق الذکر قبلی شما داشتم لذا بدیهی است که نظر غلطی هم داده بودم که گفتم کلید اشکال داره

حالت بعد اینکه استنباطم از گزارش قرمز فوق الذکر شما درست بوده و واقعا در تست مربوطه هیتر درست شده بود و لذا منم نظر بعدی را بر پایه آن بدرستی دادم که با توجه به گزارش اخیر شما باید الان دستگاه درست باشه
اما اگه هنوز دستگاه خرابه دراینصورت کلید را بدرستی بررسی نکردی

ملاحظه میفرمایید اینهمه تحقیق و احتمالات صرفا به این خاطره که گزارشات شما مبهمه

عزیزم اولا با این روشی که هر روز فقط چند لحظه کوتاه در حق من لطف میکنی و پست خلاصه ای تنظیم میکنی و میری که میری و فقط یک توصیه را میخونی بنابرین فردا باید مجددا وضعیت را بخاطر بیارم
ثانیا بنظر میرسه در حال دویدن گزارش میکنی و نمیتونی گزارش واضحی تنظیم کنی که مجبور میشم ضمن تحقیق مفصل ، احتمالات عدیده را تحریر کنم

اما عزیزم اگه من برای درک گزارش شما ناگزیر به تحریر 10 تا کتاب و یک میلیون سوال هم بشم تازمانیکه نفهمم دستگاه چه پاسخی میده توصیه های من حرف مفته
لذا باید جوری گزارش کنی که دقیقا بفهمم دستگاه نسبت به تست چه پاسخی میده ؟

بنابرین گزارش اخیر خودت را اصلاح و کامل کن تا بگم چکار کنی
جون هر کسی که دوست داری گزارش واضح بده که نیاز نباشه اینقدر بنویسم و تکرار کنم . دیگه دارم میبرم
اگه وقتت خیلی طلاست و فرصت نداری گزارش دقیقی تنظیم کنی به زمانی
موکول کن که فرصت داشته باشی چون عمده وقت من صرف بررسی گزارش شما میشه که بفهمم چی گفتی و وضعیت دستگاه چیه آخرشم نمی فهمم.
عزیزم درسته که وقتم به اندازه وقت شما ارزش نداره ولی باور کن منم یه کم آدمم

با توجه به آشفتگی و نحوه پاسخگویی که گاها حدس و گمانی بنظر میرسه و با توجه محدودیت های شما تصور میکنم دستگاه متعلق به غیر است و دراختیار شما نیست و یا در محل دستگاه دسترسی به اینترنت مقدورتان نیست لذا اگر اینطوره لطفا قبل از تست دقیق و اطمینان کامل ، هرگز پاسخ مشکوک و مرددی را بعنوان پاسخ قطعی گزارش نکن

سپاس

آخرین ویرایش:
درود
کلیدی که هیتر را خاموش روشن میکنه در واقع کلید الف و ب کاملا سالم است یعنی وقتی کلید در حالت خاموش است دو کنتاکت کلید الف بهم متصل است.
قسمت ب کلید هم سالم است و سیم های اتصالی به قسمت ب کلید هم دستکاری نشده و صحیح است.
اکنون وضعیت دستگاه مثل قبل است یعنی با زدن کلید هیتر باز هم هیتر سرخ میشود چه ولوم حرارت روی ماکزیموم باشد چه روی مینیموم.
در ضمن با شورت کردن پایه های 3 و 4 و 5 در فیش 7 باز هیتر سرخ میشود و مشکل قبل را دارد.
دو سر سنسور هم اتصال کوتاه کردم و بنا به توصیه شما هنوز بصورت اتصال کوتاه باقی مانده ولی باز هم وضعیت دستگاه مثل قبل است و مشکل پابرجاست.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
کلیدی که هیتر را خاموش روشن میکنه در واقع کلید الف و ب کاملا سالم است یعنی وقتی کلید در حالت خاموش است دو کنتاکت کلید الف بهم متصل است.
قسمت ب کلید هم سالم است و سیم های اتصالی به قسمت ب کلید هم دستکاری نشده و صحیح است.
اکنون وضعیت دستگاه مثل قبل است یعنی با زدن کلید هیتر باز هم هیتر سرخ میشود چه ولوم حرارت روی ماکزیموم باشد چه روی مینیموم.
در ضمن با شورت کردن پایه های 3 و 4 و 5 در فیش 7 باز هیتر سرخ میشود و مشکل قبل را دارد.
دو سر سنسور هم اتصال کوتاه کردم و بنا به توصیه شما هنوز بصورت اتصال کوتاه باقی مانده ولی باز هم وضعیت دستگاه مثل قبل است و مشکل پابرجاست.

درود

عیب فعلی در حوالی سنسوره مثلا خازن
ولی اگه خازن 47 میکرو متصل به سنسور طبق نقشه شما واقعا 25 ولتی باشه خیلی بعیده که سوخته باشه ولی اگه 16 ولتیه تعویض کن اگه در حالت خاموش هیتر خاموش نشد آزمایش زیر را انجام بده . بعد از تعویض احتمالی خازن به شورتی سنسور دست نزن همین جور شورت باشه چون اگه عیب رفع بشه با سنسور شورت هم هیتر خاموش میشه

دستگاه در حالت خاموش و دو سر سنسور شورت باشه
1- ولتاژ 9 چند ولته ؟
2- ولتاژ 10 چند ولته ؟
3- یک مقاومت حدود 2 کیلو ( یا 5 یا 10 کیلو ) را به 12 ولت ( خروجی رگلاتور یا پایه 4 آی سی) متصل کن و سر دیگر این مقاومت را به انتهای یک پتانسیومتر حدود 5 کیلو ( یا 10 یا 20 کیلو ) متصل کن .
ابتدای پتاسیومتر را به گراند متصل کن .
و وسط پتانسیومتر را به پایه 10 متصل کن .

حالا پتانسیومتر در حالت انتها باشه که سر وسط بیشترین ولتاژ را به پایه 10 بده ( در اینحالت هیتر خاموش میشه ولی پمپ روشن میشه )

حالا خیلی خیلی آهسته و کم کم پتانسیومتر را کمی بچرخون و کمی صبر کن اگه پمپ خاموش نشد کمی بیشتر بچرخون و بازم کمی صبر کن و اونقدر ادامه بده تا پمپ خاموش بشه بطوریکه هم پمپ و هم هیتر هر دو خاموش بشه
اگه جایی پمپ روشن یا خاموش شد باید کمی صبر کنی فورا نتیجه گیری نکن و فورا از برق نکش بعد از کمی صبر نتیجه صحیح مشخص میشه .

برای اینکه نگران سوختن هیتر نباشی و عجله نکنی یا فورا دستگاه را از برق نکشی و با حوصله آزمایش کنی ، موقتا مقاومت 330 اهم را که بین گیت ترایاک هیتر و کوپلر هیتر است با یک دیود 4007 1N سری کن که حرارت هیتر نصف بشه تا نگران سوختنش نباشی و پس از رفع عیب دیود را حذف میکنی

بهترین نقطه ای از پتانسیومتر که درست میشه و دستگاه در حالت خاموشه و پمپ و هیتر هم حاموشه پیدا کن و دراینحالت ببین پایه 10 چند ولته و اعلام کن

خدا خیرت بده با حوصله و دقت تست کن و واضح و کامل گزارش کن.

سپاس

آخرین ویرایش:
درود

عیب فعلی در حوالی سنسوره مثلا خازن
ولی اگه خازن 47 میکرو متصل به سنسور طبق نقشه شما واقعا 25 ولتی باشه خیلی بعیده که سوخته باشه ولی اگه 16 ولتیه تعویض کن اگه در حالت خاموش هیتر خاموش نشد آزمایش زیر را انجام بده . بعد از تعویض احتمالی خازن به شورتی سنسور دست نزن همین جور شورت باشه چون اگه عیب رفع بشه با سنسور شورت هم هیتر خاموش میشه

دستگاه در حالت خاموش و دو سر سنسور شورت باشه
1- ولتاژ 9 چند ولته ؟
2- ولتاژ 10 چند ولته ؟
3- یک مقاومت حدود 2 کیلو ( یا 5 یا 10 کیلو ) را به 12 ولت ( خروجی رگلاتور یا پایه 4 آی سی) متصل کن و سر دیگر این مقاومت را به انتهای یک پتانسیومتر حدود 5 کیلو ( یا 10 یا 20 کیلو ) متصل کن .
ابتدای پتاسیومتر را به گراند متصل کن .
و وسط پتانسیومتر را به پایه 10 متصل کن .

حالا پتانسیومتر در حالت انتها باشه که سر وسط بیشترین ولتاژ را به پایه 10 بده ( در اینحالت هیتر خاموش میشه ولی پمپ روشن میشه )

حالا خیلی خیلی آهسته و کم کم پتانسیومتر را کمی بچرخون و کمی صبر کن اگه پمپ خاموش نشد کمی بیشتر بچرخون و بازم کمی صبر کن و اونقدر ادامه بده تا پمپ خاموش بشه بطوریکه هم پمپ و هم هیتر هر دو خاموش بشه
اگه جایی پمپ روشن یا خاموش شد باید کمی صبر کنی فورا نتیجه گیری نکن و فورا از برق نکش بعد از کمی صبر نتیجه صحیح مشخص میشه .

برای اینکه نگران سوختن هیتر نباشی و عجله نکنی یا فورا دستگاه را از برق نکشی و با حوصله آزمایش کنی ، موقتا مقاومت 330 اهم را که بین گیت ترایاک هیتر و کوپلر هیتر است با یک دیود 4007 1N سری کن که حرارت هیتر نصف بشه تا نگران سوختنش نباشی و پس از رفع عیب دیود را حذف میکنی

بهترین نقطه ای از پتانسیومتر که درست میشه و دستگاه در حالت خاموشه و پمپ و هیتر هم حاموشه پیدا کن و دراینحالت ببین پایه 10 چند ولته و اعلام کن

خدا خیرت بده با حوصله و دقت تست کن و واضح و کامل گزارش کن.

سپاس
درود
بابت تاخیر عذرخواهی میکنم. البته با نبود پست های بنده در این مدت فکر می کنم آرامش خاطر داشتید.
خازنی که فرمودید در حوالی سنسوره, 25 ولت 47 میکرو است ولی با این وجود تعویض کردم که نتیجه ای حاصل نشد.
در حالتی که دو سر سنسور شورت است و دستگاه در حالت خاموش بود ولتاژ پایه های 9 و 10 را گرفتم که ولتاژ هر دو پایه ها در حالت خاموشی دستگاه مقدار 0.01 تقریبا ناچیز یا صفر را نشان می داد.
(در ضمن استاد فرمودید در حالت خاموش ببین هیتر خاموش میشه؟) در حالت خاموش بکلی هیتر و پمپ خاموش است و مشکلی از این بابت نیست. اما وقتی مقاومت 100 اهم را بین پایه های 9 و 11 متصل می کنم دستگاه با زدن دوشاخه به برق بدون زدن کلید روشن می شود. (آیا منظور شما حالت اتصال مقاومت بین پایه های 9 و 11 است؟)
در ادامه یک مقاومت 10 کیلو اهم را به پایه 4 آی سی متصل کردم و سر دیگر همین مقاومت را به انتهای یک پتانسیومتر 10 کیلو اتصال دادم ابتدای پتانسیومتر هم به گراند و سر وسط پتانسیومتر هم به پایه 10 آی سی متصل کردم. بنا به توصیه شما یک دیود 1N4007 هم با مقاومت 30 اهم که بین گیت ترایاک هیتر و کوپلر هیتر است سری کردم که حرارت هیتر نصف شد و مشکلی از این بابت نداشتم.
حال با زدن دوشاخه به برق به علت اینکه پتانسیومتر در حالت انتهای خودش قرار داشت بدون زدن کلید پمپ روشن ولی هیتر خاموش و باد سرد می داد. با آهسته کم کردن پتانسیومتر تا جایی رسیدم که پمپ هم خاموش شد حالا پمپ و هیتر هر دو خاموش شدند.
اکنون در این حالت ولتاژ پایه 10 آی سی را گرفتم که تقریبا 0.01 ولت یا صفر را نشان می داد.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو کامل برسونم.
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
بابت تاخیر عذرخواهی میکنم. البته با نبود پست های بنده در این مدت فکر می کنم آرامش خاطر داشتید.
خازنی که فرمودید در حوالی سنسوره, 25 ولت 47 میکرو است ولی با این وجود تعویض کردم که نتیجه ای حاصل نشد.
در حالتی که دو سر سنسور شورت است و دستگاه در حالت خاموش بود ولتاژ پایه های 9 و 10 را گرفتم که ولتاژ هر دو پایه ها در حالت خاموشی دستگاه مقدار 0.01 تقریبا ناچیز یا صفر را نشان می داد.
(در ضمن استاد فرمودید در حالت خاموش ببین هیتر خاموش میشه؟) در حالت خاموش بکلی هیتر و پمپ خاموش است و مشکلی از این بابت نیست. اما وقتی مقاومت 100 اهم را بین پایه های 9 و 11 متصل می کنم دستگاه با زدن دوشاخه به برق بدون زدن کلید روشن می شود. (آیا منظور شما حالت اتصال مقاومت بین پایه های 9 و 11 است؟)
در ادامه یک مقاومت 10 کیلو اهم را به پایه 4 آی سی متصل کردم و سر دیگر همین مقاومت را به انتهای یک پتانسیومتر 10 کیلو اتصال دادم ابتدای پتانسیومتر هم به گراند و سر وسط پتانسیومتر هم به پایه 10 آی سی متصل کردم. بنا به توصیه شما یک دیود 1N4007 هم با مقاومت 30 اهم که بین گیت ترایاک هیتر و کوپلر هیتر است سری کردم که حرارت هیتر نصف شد و مشکلی از این بابت نداشتم.
حال با زدن دوشاخه به برق به علت اینکه پتانسیومتر در حالت انتهای خودش قرار داشت بدون زدن کلید پمپ روشن ولی هیتر خاموش و باد سرد می داد. با آهسته کم کردن پتانسیومتر تا جایی رسیدم که پمپ هم خاموش شد حالا پمپ و هیتر هر دو خاموش شدند.
اکنون در این حالت ولتاژ پایه 10 آی سی را گرفتم که تقریبا 0.01 ولت یا صفر را نشان می داد.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو کامل برسونم.
سپاس

درود عزیزم اگه دستگاه را خاموش میکنی هیتر و پمپ خاموش میشه پس این چیه که در پست اول گزارش کردی که مجبوری از برق بکشی

دستگاه هیتر بنده به محض روشن کردن سریعا المنت آن قرمز میشه و درجه دمای آن هم بالا میره که باید سریع خاموش کنم. وقتی که خاموش میکنم باز هم درجه به سمت بالا میره و بصورت خودکار خاموش نمیشه تا وقتی که برقشو قصع کنم.

تا حالا با گزارشات شما فکر میکردم هیتر دستگاه در حالت خاموش هم خاموش نمیشه و لذا هر چی توصیه کرم حرف مفت بوده چون پای شما درد میکرده ولی گفتی سرم درد میکنه و لذا تکلیف نسخه های منم معلومه

لااقل حالا بگو درد دستگاهت چیه
ولی تو رو به مفدساتت قسم میدم یه بار بخون چی نوشتی بعد ارسال کن که بعد از 76 پست تازه متوجه بشم پای شما درد میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:
درود
شرمنده بخدا درد دستگاه همون بود که در پست اول نوشتم نمیدونم چی شد از اون حالت خارج شد الان روشن که می کنم پمپ باد کار میکنه پتانسیومتر پمپ هم کم و زیاد میشه ولی هیتر سرخ میشه طوری که باید از برق بکشم پتانسیومتر هیترم کار نمیکنه (پتانسیومتر هم اسپری زدم). و درجه هم ثابت میمونه. من فکر می کردم این تستهای شما برای بررسی رفع سرخ شدن المنت هست.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود
شرمنده بخدا درد دستگاه همون بود که در پست اول نوشتم نمیدونم چی شد از اون حالت خارج شد الان روشن که می کنم پمپ باد کار میکنه پتانسیومتر پمپ هم کم و زیاد میشه ولی هیتر سرخ میشه طوری که باید از برق بکشم پتانسیومتر هیترم کار نمیکنه (پتانسیومتر هم اسپری زدم). و درجه هم ثابت میمونه. من فکر می کردم این تستهای شما برای بررسی رفع سرخ شدن المنت هست.

درود

بخاطر گزارش مبهم شما شاخ درآورده بودم

ولی عزیزم بازم داری منو می پیچونی یا نمیدونی چی میخوای
چون گزارش مربوطه خودتو برنگ قرمز و درشت مشخص کردم که دوباره داری میگی هیتر سرخ میشه طوری که باید از برق بکشم ( یعنی اگه روی خاموش بذارم هیتر خاموش نمیشه و لذا مجبور میشم از برق بکشم

آخه مگه 78 پست الکی تایپ شد و وقت هر دومون تلف شد هنوز عبرت نشده که باید با دقت گزارش کنی که 78 پست الکی دیگه تایپ نکنیم؟
عزیزم من باید بفهمم دردش چیه تا بتونم نسخه درستی بدم

با توجه به گزارش اخیر که دقیقا شبیه پست اوله لذا چیزی که من فهمیدم ظاهرا دستگاه این بوده و هست که

حرارت هیتر در حالت روشن همیشه حداکثره و قابل تنظیم نیست و در حالت خاموش کاملا خاموش میشه و نیاز نداری از برق بکشی بلکه زیاد داغ شد باید با کلید خاموشش کنی

1- اگه همینطوره اعلام کن تا بگم چکار کنی
2- زیر سوکت 9 پایه که با شماره 7 مشخص کردی آیا این پتانسیومتررا دستکاری کردی ؟
3- سه پایه پتانسیومتر اصلی ( ولوم ) هیتر هر کدام چند ولته ؟
4- ببین وقتی ولوم هیتر را میچرخونی آیا ولتاژ پایه وسط ولوم هیتر تغییر میکنه اگه تغییر میکنه چند ولت تا چند ولت؟
5- یک مقاومت حدود 2 کیلو بین گراند و پایه وسط ولوم هیتر نصب کن ببین حرارت هیتر کم میشه ؟ و کمی قابل کنترل میشه ؟
با توجه به اینکه زحمت زیادی برای نقشه کشیدی میخوام دست خالی نباشی و حتما درست میشه ولی با صراحت و دقت گزارش کن که زودتر درست بشه و اذیت نشیم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا