آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل بالا رفتن دمای هیتر در حد سرخ شدن المنت. مدل Yaxun 701B

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود و سپاس
آی سی هیتر و پایه های آی سی رو با توجه به راهنمایی های شما اطمینان دارم که درسته.
پتانسیومترها هم هیچ کدام رو دستکاری نکردم.
درمورد تست پایه 3 آی سی چون یک مقاومت را از روی برد جایی کندم احتمالا ایراد داشت. و با خریدن مقاومت 100 اهم اینبار با تست مجدد پایه 3 آی سی هیتر خاموش شد.
با گذاشتن ولوم هیتر روی حداقل و شورت کردن پتانسیومتر کنار سوکت 12 با زدن دوشاخه دستگاه به برق بعد از لحظه ای مثلا 2 ثانیه بعد دستگاه بدون زدن کلید روشن میشود ولی هیتر باد خنک می دهد و حرارت روی 120 درجه می ماند. و به محض زدن کلید هیتر اینبار هیتر روشن و سرخ می شود و نمایشگر درجه پایین می آید و روی 3 درجه می ماند. حال اگر کلید هیتر را خاموش کنم دستگاه تق تق می کند و انگار تمایل به روشن شدن دارد که نمی تواند روشن شود.
در ضمن تمامی تست ها را با حالت فابریک انجام می دهم و تا موقعی که کاری نگفتید همان حالت نرمال تست می کنم.
سپاس

درود

یک تست نادرست تمام زحمات را به باد میده لذا باید از صحت تست و گزارش کاملا مطمئن باشی و سپس ارسال کنی.
لذا اینکه 100 اهمی مستعمل را بدون تست اهمی و بدون اطمینان از صحت و سلامتش در تست استفاده کردی بینهایت کم لطفی کردی و گویای تساهل و تکاهل و تغافل است و بدیهی است اگه متوجه نمیشدم و مبنا و ملاک قرار میگرفت ، بنای بی حاصلی روی آب میساختیم
بنابرین خواهشا در انجام تست و تنظیم گزارش صحیح و کافی دقت کن

1-گزارش ناقص و مبهم بود
گفتی
اینبار هیتر روشن و سرخ می شود و نمایشگر درجه پایین می آید و روی 3 درجه می ماند.
آیا منظورت از اینکه نمایشگر پایین میاد اینه که حرارت هیتر کم میشه یا نه ؟

2- تست را بر پایه ولتاژ پایه 2 اعلام کرده بودم و چون تست جواب نداده پس با این وصف ولتاژ پایه 2 را هم در گزارش قبل اشتباها اندازه گیری یا اشتباها گزارش کردی

هیتر را قطع کن یا دو پایه ورودی کوپلر را شورت کن که هیتر خاموش و سنسور کاملا خنک خنک باشه و با دقت ببین پایه 2 چند ولته
برای اندازه گیری ولتاژ پایه 2 باید سیم مشکی ولتمتر را به پایه وسط رگلاتور (یا پایه 11 آی سی ) و سیم قرمز ولتمتر را به پایه 2 متصل کنی و ببینی چند ولته ؟

هرچند بنظر میرسه ولتاژ پایه 3 را بدرستی گزارش کردی اما اگر اشتباه بوده ولتاژ صحیح پایه 3 را هم اعلام کن .

فقط اشتباه و
سپاس

درود

یک تست نادرست تمام زحمات را به باد میده لذا باید از صحت تست و گزارش کاملا مطمئن باشی و سپس ارسال کنی.
لذا اینکه 100 اهمی مستعمل را بدون تست اهمی و بدون اطمینان از صحت و سلامتش در تست استفاده کردی بینهایت کم لطفی کردی و گویای تساهل و تکاهل و تغافل است و بدیهی است اگه متوجه نمیشدم و مبنا و ملاک قرار میگرفت ، بنای بی حاصلی روی آب میساختیم
بنابرین خواهشا در انجام تست و تنظیم گزارش صحیح و کافی دقت کن

1-گزارش ناقص و مبهم بود
گفتی

آیا منظورت از اینکه نمایشگر پایین میاد اینه که حرارت هیتر کم میشه یا نه ؟

2- تست را بر پایه ولتاژ پایه 2 اعلام کرده بودم و چون تست جواب نداده پس با این وصف ولتاژ پایه 2 را هم در گزارش قبل اشتباها اندازه گیری یا اشتباها گزارش کردی

هیتر را قطع کن یا دو پایه ورودی کوپلر را شورت کن که هیتر خاموش و سنسور کاملا خنک خنک باشه و با دقت ببین پایه 2 چند ولته
برای اندازه گیری ولتاژ پایه 2 باید سیم مشکی ولتمتر را به پایه وسط رگلاتور (یا پایه 11 آی سی ) و سیم قرمز ولتمتر را به پایه 2 متصل کنی و ببینی چند ولته ؟

هرچند بنظر میرسه ولتاژ پایه 3 را بدرستی گزارش کردی اما اگر اشتباه بوده ولتاژ صحیح پایه 3 را هم اعلام کن .

فقط اشتباه و
سپاس

درود
استاد بنده کم لطفی یا کم کاری نسبت به کارم نمیکنم. حقیقتا شما زحمات زیادی تا به اینجا کشیدید من شرمنده هستم و از اینکه وقت ارزشمند خودتون رو گذاشتید تشکر می کنم و نمیدونم چطور باید جبران کنم. بنده به دلیل اینکه از شخص بیماری همزمان نگهداری می کنم و باید به کارهای خودمم برسم با تاخیر جواب می دهم. البته هر کس گرفتاری خودش رو داره و شما هم کارهای مهمتر از این امور. در هر صورت ممنونم...
و اما عرض کردم با زدن کلید هیتر نمایشگر درجه پایین می آید و روی 3 درجه می ماند ولی از حرارت هیتر کم نمیشود و سرخ است.
2 پایه ورودی کوپلر را شورت کردم و بعد از زدن دوشاخه به برق کلید هیتر را زدم و هیتر خاموش و باد خنک می داد. حالا ولتاژ پایه 2 را گرفتم 0.33 ولت را نشان می داد ولتاژ پایه 3 هم 1.47 ولت را نشان می داد.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
استاد بنده کم لطفی یا کم کاری نسبت به کارم نمیکنم. حقیقتا شما زحمات زیادی تا به اینجا کشیدید من شرمنده هستم و از اینکه وقت ارزشمند خودتون رو گذاشتید تشکر می کنم و نمیدونم چطور باید جبران کنم. بنده به دلیل اینکه از شخص بیماری همزمان نگهداری می کنم و باید به کارهای خودمم برسم با تاخیر جواب می دهم. البته هر کس گرفتاری خودش رو داره و شما هم کارهای مهمتر از این امور. در هر صورت ممنونم...
و اما عرض کردم با زدن کلید هیتر نمایشگر درجه پایین می آید و روی 3 درجه می ماند ولی از حرارت هیتر کم نمیشود و سرخ است.
2 پایه ورودی کوپلر را شورت کردم و بعد از زدن دوشاخه به برق کلید هیتر را زدم و هیتر خاموش و باد خنک می داد. حالا ولتاژ پایه 2 را گرفتم 0.33 ولت را نشان می داد ولتاژ پایه 3 هم 1.47 ولت را نشان می داد.
سپاس

درود

در حد توان توجه کنید ممنونم
اشتباه اتفاق می افته ولی اگه دقت بیشتری بشه تعداد خطاها کمتر میشه
متاسفانه من تجربه ای با این دستگاه ندارم و لذا اطلاعاتم را با استفاده از نقشه اخذ کردم و مثلا نمیدونم سنسور یا ترموکوپل این مدل چند ولت تولید میکنه و امثالهم که کشف خطا یا عیب را دشوارتر میکنه و اگه خطاهای تست هم اضافه بشه دردسر غیر قابل وصفی بوجود میاد . لذا دقت وافر مورد انتظاره

جناب پویا موردی فرمودند که قابل تامله
یا ممکن هست در قسمت display یک مشکلی باشد که در ورودی ان تاثیر گذاشته ؟؟؟
لذا ضمن تشکر از یاری ایشون برای تست این مورد که دور از ذهن نیست

پایه 6 و 7 آی سی به سوکت 12 رفته که برای نمایشگر رفته ( این پایه سوکت بین پایه گراند و پایه 5 ولته ) یعنی روی نقشه از سمت راست چهارمین پایه سوکت 12 است سیمی که به این پایه سوکت متصله موقتا قطع کن ببین دستگاه درست میشه ؟
ضمنا زمانی که هیتر خنکه و روشن میکنی گفتی اعداد نمایشگر کم میشه نهایتا 3 نشون میده
اما از چه اعدادی شروع میشه و نهایتا 3 نشون میده آیا اعداد لحظات اول طبیعی است یا از ابتدا اعداد غیرعادی نشون میده ؟

سنسور خراب شده و یا دو سیم سنسور اشتباها جابجا شده
روش تشخیص
جابجایی دو سیم سنسور
یعنی چگونه تشخیص دهیم محل دو سیم سنسور صحیح است یا اشتباها جابجا شده

1- ولتمتر را به پایه 2 متصل کن
2- به هر طریقی که راحت تر هستی سنسور را گرم کن مثلا هیتر را روشن کن که گرم بشه
3- اگر ولتاژ پایه 2 کمتر شد دراینصورت دو سیم سنسور اشتباهه و باید جابجا بشه
و اگه ولتاژ پایه 2 بیشتر شد محل دو سیم سنسور درسته و جابجا نیست
و اگه ولتاژ پایه 2 تغییری نکرد ( در صورت سلامت آی سی ) بابای سنسور دراومده و قابل استفاده نیست

لذا اگه محل دو سیم سنسور اشتباهه ، اصلاح و جابجا کن و اگه درست بود دراینصورت سنسور صدمه دیده و ضعیف شده و ازآنجاکه در موقعیت بسیار حساسی قرار داره و تطبیق دقیق مشخصات سنسور متفرقه ضروری است و بسیار محتمله که منطبق با سنسور موجود بازار نباشه لذا سعی میکنم با تغییرات ناچیزی از همین سنسور استفاده کنیم و حتی المقدور شاکله اصلی دستگاه هم حفظ بشه

1- ورودی کوپلر هیتر را شورت کن که هیتر خاموش بشه.
2-ولتمتر را به پایه 2 متصل کن که گفتی 33 . ولته
3- حالا باید پتانسیومتر کنار سوکت 12 را بروش زیر تنظیم کنی که ولتاژ پایه 2 کمی بیشتر از 1.47 ولت بشه بطوریکه دستگاه در حالت خاموش باشه پمپ نباید روشن بشه
محل فعلی پتانسیومتر فوق را علامت بزن که درصورت نیاز بحالت اول برگردونی و سپس تنظیم کن که ولتاژ پایه 2 بیشتر و بیشتر بشه و هر بار که ولتاژ پایه 2 را کمی بیشتر میکنی باید یک لحظه دستگاه را روی حالت خاموش تست کنی که پمپ روشن نشه
تا جایی که ولتاژ پایه 2 تا حد ممکن به 1.47 نزدیک بشه و اگه اندکی بیشتر از 1.47 ولت بشه عالی است بشرطی که پمپ (در حالت خاموش) روشن نشه

حالا کوپلر را از حالت شورت آزاد کن که شورت نباشه و دستگاه را تست کن اگه بازم درست نشده بود دراینصورت
1- ولوم هیتر را حداقل کن
2- ابتدا پتانسیومتر زیر سوکت 7 را علامت بزن و بسمتی تا انتها بچرخون که مقاومتش حداکثر بشه که در اینحالت حرارت هیتر خیلی کم میشه حالا کم کم بچرخون که حرارت هیتر متناسب با ولوم هیتر بشه و بصورت صحیح قابل تنظیم باشه .

ببینم چکار میکنی
به احتمال زیاد با همین سنسور بروش فوق درست میشه
البته اگه دو سر سنسور را اشتباها جابجا کرده بودی ، با جابجایی دو سرش حل میشه و نیاز به عملیات فوق نیست

و اگه سنسور خیلی صدمه دیده باشه و دستگاه بنحو مطلوبی و با قابلیت اصلی درست نشه بازم اشکال نداره با سنسور متفرقه حتما درستش میکنیم نگران نباش

سپاس

آخرین ویرایش:
درود

در حد توان توجه کنید ممنونم
اشتباه اتفاق می افته ولی اگه دقت بیشتری بشه تعداد خطاها کمتر میشه
متاسفانه من تجربه ای با این دستگاه ندارم و لذا اطلاعاتم را با استفاده از نقشه اخذ کردم و مثلا نمیدونم سنسور یا ترموکوپل این مدل چند ولت تولید میکنه و امثالهم که کشف خطا یا عیب را دشوارتر میکنه و اگه خطاهای تست هم اضافه بشه دردسر غیر قابل وصفی بوجود میاد . لذا دقت وافر مورد انتظاره

جناب پویا موردی فرمودند که قابل تامله
یا ممکن هست در قسمت display یک مشکلی باشد که در ورودی ان تاثیر گذاشته ؟؟؟
لذا ضمن تشکر از یاری ایشون برای تست این مورد که دور از ذهن نیست

پایه 6 و 7 آی سی به سوکت 12 رفته که برای نمایشگر رفته ( این پایه سوکت بین پایه گراند و پایه 5 ولته ) یعنی روی نقشه از سمت راست چهارمین پایه سوکت 12 است سیمی که به این پایه سوکت متصله موقتا قطع کن ببین دستگاه درست میشه ؟
ضمنا زمانی که هیتر خنکه و روشن میکنی گفتی اعداد نمایشگر کم میشه نهایتا 3 نشون میده
اما از چه اعدادی شروع میشه و نهایتا 3 نشون میده آیا اعداد لحظات اول طبیعی است یا از ابتدا اعداد غیرعادی نشون میده ؟

سنسور خراب شده و یا دو سیم سنسور اشتباها جابجا شده
روش تشخیص جابجایی دو سیم سنسور
یعنی چگونه تشخیص دهیم محل دو سیم سنسور صحیح است یا اشتباها جابجا شده

1- ولتمتر را به پایه 2 متصل کن
2- به هر طریقی که راحت تر هستی سنسور را گرم کن مثلا هیتر را روشن کن که گرم بشه
3- اگر ولتاژ پایه 2 کمتر شد دراینصورت دو سیم سنسور اشتباهه و باید جابجا بشه
و اگه ولتاژ پایه 2 بیشتر شد محل دو سیم سنسور درسته و جابجا نیست
و اگه ولتاژ پایه 2 تغییری نکرد ( در صورت سلامت آی سی ) بابای سنسور دراومده و قابل استفاده نیست

لذا اگه محل دو سیم سنسور اشتباهه ، اصلاح و جابجا کن و اگه درست بود دراینصورت سنسور صدمه دیده و ضعیف شده و ازآنجاکه در موقعیت بسیار حساسی قرار داره و تطبیق دقیق مشخصات سنسور متفرقه ضروری است و بسیار محتمله که منطبق با سنسور موجود بازار نباشه لذا سعی میکنم با تغییرات ناچیزی از همین سنسور استفاده کنیم و حتی المقدور شاکله اصلی دستگاه هم حفظ بشه

1- ورودی کوپلر هیتر را شورت کن که هیتر خاموش بشه.
2-ولتمتر را به پایه 2 متصل کن که گفتی 33 . ولته
3- حالا باید پتانسیومتر کنار سوکت 12 را بروش زیر تنظیم کنی که ولتاژ پایه 2 کمی بیشتر از 1.47 ولت بشه بطوریکه دستگاه در حالت خاموش باشه پمپ نباید روشن بشه
محل فعلی پتانسیومتر فوق را علامت بزن که درصورت نیاز بحالت اول برگردونی و سپس تنظیم کن که ولتاژ پایه 2 بیشتر و بیشتر بشه و هر بار که ولتاژ پایه 2 را کمی بیشتر میکنی باید یک لحظه دستگاه را روی حالت خاموش تست کنی که پمپ روشن نشه
تا جایی که ولتاژ پایه 2 تا حد ممکن به 1.47 نزدیک بشه و اگه اندکی بیشتر از 1.47 ولت بشه عالی است بشرطی که پمپ (در حالت خاموش) روشن نشه

حالا کوپلر را از حالت شورت آزاد کن که شورت نباشه و دستگاه را تست کن اگه بازم درست نشده بود دراینصورت
1- ولوم هیتر را حداقل کن
2- ابتدا پتانسیومتر زیر سوکت 7 را علامت بزن و بسمتی تا انتها بچرخون که مقاومتش حداکثر بشه که در اینحالت حرارت هیتر خیلی کم میشه حالا کم کم بچرخون که حرارت هیتر متناسب با ولوم هیتر بشه و بصورت صحیح قابل تنظیم باشه .

ببینم چکار میکنی
به احتمال زیاد با همین سنسور بروش فوق درست میشه
البته اگه دو سر سنسور را اشتباها جابجا کرده بودی ، با جابجایی دو سرش حل میشه و نیاز به عملیات فوق نیست

و اگه سنسور خیلی صدمه دیده باشه و دستگاه بنحو مطلوبی و با قابلیت اصلی درست نشه بازم اشکال نداره با سنسور متفرقه حتما درستش میکنیم نگران نباش

سپاس
درود
استاد ممنون مشکل هیتر حل شد. واقعا خیلی خوشحال شدم.
مشکل از همون سنسور بود که فرمودین یعنی با جابجایی دو سر سنسور مشکل حل شد. اگر به یاد داشته باشید عرض کرده بودم هیتر قبلی مشکل داشت و تعویض کرده بودم این هیتر جدید دو سر سنسورش طوری نر و مادگی داشت که اگه برعکسش جا بزنیم داخل همدیگر نمیرفتن ولی با توصیه شما نر و مادگی را کندم و دو سر را جابجا کردم و به هم تاباندم و خوشبختانه مشکل حل شد. کلی دعاتون کردم استاد.
ببخشید این مدت اذیتتون کردم. از بقیه دوستان هم تشکر می کنم.
سپاس

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
سلام خدا رو شکر به لطف جناب استاد غزال گرامی بخیر گذشت .مبارک باشد

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
خسته نباشید استاد غزال بالاخره با پیگیری های شما مشکل برطرف شد .

باباحیدر110

کاربر
2019-05-01
12
11
44
سلام ... دوستان من دسته هیت هوای گرم که مدتهاست بازش کرده بودم رو عوض کردم حالا یادم نمیاد سیمها رو ب کدوم سیم باید وصل کنم دوتا سیم که روی برد نوشته c1 c2 واسه سنسور هستش یا frs مدل دستگاه 852d

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام ... دوستان من دسته هیت هوای گرم که مدتهاست بازش کرده بودم رو عوض کردم حالا یادم نمیاد سیمها رو ب کدوم سیم باید وصل کنم دوتا سیم که روی برد نوشته c1 c2 واسه سنسور هستش یا frs مدل دستگاه 852d

درود

اگه نقشه آن مشابه نقشه گراداک موجود است دراینصورت دو سر سنسور به دو سر خازن ۴۷ میکرو متصل میشه
و یا یک سیم سنسور به مقاومت ۹ اهمی و دیگری به ۱۰۰ اهمی متصله.
اگر بدرستی کار نکرد دو سیم سنسور را جابجا کن

سپاس

باباحیدر110

کاربر
2019-05-01
12
11
44
سیمها به دو تا خازن 16 ولت 220 میکرو متصل میشن .. ک بعد از روشن شدن بیش از حد المنت سرخ میشه در چند ثانیه مجبور ب خاموش کردن دستگاه میشم بعد از خازن هم مقاومت و بعد به ای سی 14 پایه میرسه..

• Like
بالا