آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکلات مادربرد

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
ولتاژ مدار PWM از طریق پل جنوبی تامین میشه ، یکی از دلایلی که ولتاژ PWM موجود نیست در صورت سالم بودن فتهای اطراف CPU خرابی یا سوختن پل جنوبی هست.
تعویض پل جنوبی ابزار خاصی نمیخواد. با یه هیت گان و شابلون و خمیر قلع میتونی عوضش کنی.
موفق باشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: milad45

milad45

کاربر
2008-07-08
4
0
آقا ممنونتم. من معمولا اگه ببینم مشکل از پل هست قید مادربرد رو میزنم. چون مشتری پول چندانی هم نمیده.
حالا یه سوال دیگه:
گاهی شده مادربرد تصویر داره ولی کنده یا ریست میکنه و خازنهای کنار فت های pwm باد میکنه(مثلا 4 تا 3300 6.3) بعد وقتی خازنای معیوب رو عوض میکنم(وحتی گاهی یه دونه یا دوتا باد کرده رو عوض میکنیم) دیگه تصویر میپره.
خیلی برام پیش اومده و موندم مشکل چی میتونه باشه

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
آقا ممنونتم. من معمولا اگه ببینم مشکل از پل هست قید مادربرد رو میزنم. چون مشتری پول چندانی هم نمیده.
حالا یه سوال دیگه:
گاهی شده مادربرد تصویر داره ولی کنده یا ریست میکنه و خازنهای کنار فت های pwm باد میکنه(مثلا 4 تا 3300 6.3) بعد وقتی خازنای معیوب رو عوض میکنم(وحتی گاهی یه دونه یا دوتا باد کرده رو عوض میکنیم) دیگه تصویر میپره.
خیلی برام پیش اومده و موندم مشکل چی میتونه باشه

جایی که خازنها رو عوض میکنی رو چک کن قبل از لحیم کردن از روغن لحیم استفاده کن. احتمالا پایه های خازن هایی که عوض کردی درست روی برد نمیشینه و لحیم قطعی داره. همیشه بعد از لحیم کاری بردت رو با تینر20000 شستشو بده.
موفق باشی.

• Like

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام دوست عزیز این در دسته بندی قطعات در شاخه سلف میباشد و در روی نقشه ال نوشته شده و بدلیل وجود سیم در داخل جمبر نیست و میدونید که سلفها به دو دسته تقسیم میشوند 1 سلف با هسته هواییو 2 سلف با هسته زمینی موفق باشید.

• Like

milad45

کاربر
2008-07-08
4
0
سلام دوستان
با تشکر از پاسخ سوالهای نه چندان حرفه ای قبلی یه سوال دیگه هم داشتم
من یه مادربرد ایلایت دارم که بعد از روشن شدن و یک هنگ و ریست دیگه تصویر نمیده.
pic 1
pwm ولتاژ داره1.2. رم هم ولتاژ داره1.8 ولی رم (DDR2) فرکانس 0.9 داره که گویا باید 1.2 تا 1.8 داشته باشه.
کریستالی رو که تو تصویر با رنگ مشکی نشون دادم چک کردم و 1.4 میده. فرکانس گویا از یه خازن 1000 6.3 تغذیه میشد که اونم0.9 بود عوضش کردم ولی بازم همون بود. خازن از آی سی 8 پایه تغذیه میشه که تو پایه ی خروجی 0.9 داره. شماره آی سی اینه:
AT9173WG
0822AC
FM96771
من فکر کردم شاید از آی سی باشه ولی این مدل رو ندارم گفتم شاید مشابه داشته باشه.
ت
و عکس دوم فت هایی رو که با آبی مشخص کردم چک کردم و مشکلی نداشته
خازن هایی که با سفید مشخص کردم هم 1.8 میدن
خازنی که با سبز مشخص کردم همون 1000 6.3 هست که 0.9 میده .
آی سی 8 پایه ای که با قرمز مشخص کردم هم تو پایه ی اولش از پایین سمت چپ 0.9 میده.
pic 2

ممنون. خیلی ممنون

Hossein_pc

کاربر
2012-01-13
11
27
شهریار
سلام یه سیستم برام امده که یه رم 256 داره که توی ویندوز مقدار حافظه رم رو 192 نشون میده
به نظرتون ممکنه یکی از چیپ های رم سوخته باشه؟

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
سلام دوست عزیز ،
موقع بوت شدن تو صفحه POST ببین مقدار رم رو چند میزنه.
در جواب سوالت باید بگم نه اگه چیپ رم بسوزه رم شناخته نمیشه.

بالا