آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکلات مادربرد

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
نه دوست عزیز بوق ممتد دلیل بر شورتی نیستش .اگه دقت کنید همراه بوق اهم هم نشون میده براتون میزان بوق به دو صورت اتفاق میافته یا به صورت ثانیه ای چند ثانیه و یا به صورت ممتد که اگه به صورت ثانیه باشه یعنی خازن پر بوده و خالی شد دیگه نمیده .ولی اگه به صورت ممتد باشه نمیشه گفت شورت هستش و نمیشه نظر داد احتمالا شاید سر راهش یک مقاوت خفیف استفاده شده که ولتاژ میده به بدنه وخیلی احتمال های دیگه .و تها راه مطمئن شدن شما باید خازن رو بردارین و بیرون از مدار تست کنید

reza01j

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
نه دوست عزیز بوق ممتد دلیل بر شورتی نیستش .اگه دقت کنید همراه بوق اهم هم نشون میده براتون میزان بوق به دو صورت اتفاق میافته یا به صورت ثانیه ای چند ثانیه و یا به صورت ممتد که اگه به صورت ثانیه باشه یعنی خازن پر بوده و خالی شد دیگه نمیده .ولی اگه به صورت ممتد باشه نمیشه گفت شورت هستش و نمیشه نظر داد احتمالا شاید سر راهش یک مقاوت خفیف استفاده شده که ولتاژ میده به بدنه وخیلی احتمال های دیگه .و تها راه مطمئن شدن شما باید خازن رو بردارین و بیرون از مدار تست کنید

reza01j

سلام و خیلی ممنون
آقا رضای عزیز خیلی شیوا و جالب توضیح دادید و جوابمو گرفتم
ولی از شورتی منظور من در مدار هست حتی وقتی خازنها رو برداشتیم جای خازنها رو که می زنیم بازهم اگر بوق ممتد داشته باشیم دلیل بر شورت بودن مدار یا اتصالی در مدار نیست؟

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,688
62,033
اصفهان
با عرض سلام
عزیزم برای تست خازن از اهمتر آنالوگ استفاده کنید بهتر جواب خواهید گرفت
بازر را فقط برای تست سیم بکار ببرید وگرنه در مدارات تستر جالبی نیست

reza01j

کاربر
2010-12-25
192
2,379
maragheh
دوست عزیز دقت کنید حالا همون خازنی که از مدار برداشتین تست کنید بوق ثانیه ای میده اگه بوق ممتد بده بیرون مدار خازن خراب هستش.پس پست قبلی هم گفتم احتمالا سر راه یه چیزی باشه که جای پایه رو gnd کنه نمیشه گفت دقیقا مدار اتصالی داره باید دید و چک کرد.

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
پس پست قبلی هم گفتم احتمالا سر راه یه چیزی باشه که جای پایه رو gnd کنه نمیشه گفت دقیقا مدار اتصالی داره باید دید و چک کرد.

ممنون دوست عزیز
مشکل من هم دقیقا همین موضوعی هست که می فرمائید که برای خاطر اونهم شکل منطقه شورت مادربردها رو قرار دادم
و میخوام بدونم چه چیز باعث شده جای پایه رو gnd کنه ؟
و گرنه تست خازن و دیود و مسفت چیزی نیست و خازن سنج و اهم متر من دیجتتالی و از نوع حرفه ای و عالی هست یعنی در مورد تست تک تک قطعات مانند دیود و خازن و مسفت مشکلی ندارم
حتی در این دو مادربرد اخیر که اشکالشون رو در پستها قرار داده ام برای اینکه مطمئن بشم از خازن و ماسفت شورتی برجای نمونده حتی همه خازنها و موسفتها رو از رو برد برداشتم و باز هم مدار تغذیه شورت منکه فکر می کنم دلیلش خود n.b باشد؟؟؟
مشکلم پیدا کردن دلیل شورتی در مدار و اینکه به رگلاتور و آیسهای دیگر و یا دقیقا مربوط به خود n.b باشه می مونم و بنظرم بهترین روش همون روش ولتاژگیری باشد که در یکی از پستهای قبلی روش جالب رو شرخ دادین و بنظرم باید نقشه مداری این دو برد رو باید دانلود کنم و کلیه ولتاژهایی که در نهایت به خود n.b وارد میشند را چک کنم تا مطمئن بشم که ایراد نهایی از چیست
در کل راهنمائیهایتان خیلی مثمرثمر و مفیده دست گلتون درد نکند

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با عرض سلام
عزیزم برای تست خازن از اهمتر آنالوگ استفاده کنید بهتر جواب خواهید گرفت
بازر را فقط برای تست سیم بکار ببرید وگرنه در مدارات تستر جالبی نیست
مرسی دوست خوبم باشه یک اهم متر آنالوگ هم گیر میارم ولی در کل در تست خازن مشکلی ندارم یعنی راحتتر از همه قطعات خازنها تست میشند و در ضمن یک خازن سنج عالی هم دارم که مشکلمو در این مورد رفع می کنه
البته من روش تست خودمو بشرح زیر انجام میدم که اگر باز هم ایراد داشت راهنمایی بفرمائید ممنون خواهم شد
منظورم از بوق ممتد در مدار تست خود خازن نیست
شورتی یا اتصالی هست که در مدار هست
و اینکه در اول قبل از هرچیزی اگر در مدار خازن بوق ممتد داشت اگر خازنو بیرون بیاریم براحتی میشه چک کرد در خارج از مدار اگه شورتی یا بوق ممتد داشت یعنی خرابه
و بعدش مقدار دقیقشو از نظر نشتی میشه با خازن سنج برآورد کرد
ظرفیت خازن که ثابت روی خازن سنج نشون داده میشه اگر دقیقا با مقدار ذکر شده در روی خود خازن مطابقت داشت یعنی خازن اصلا نشتی ندارد
و ممکنه که یک لحظه مقدار یا ظرفیت خازن همون مقدار اصلیشو نشون بده و یواش یواش زیاد یا کم بشه که در اینصورت هم خازن مشکل دارد
و بعضی مواقع هم ظرفیت خازن از مقدار کمتر شروع و آهسته آهسته بالا میرود و به مقدار خود خازن نزدیک میشه که اینم دلیل بر خرابی خازن هست که نشون میده شارژ کردن خازن مشکل دارد

آخرین ویرایش:

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
یادمه در دانشگاه اولین درسمون درس مبانی کامپیوتر بود در مقدمه کتاب نویسنده نوشته بود
هروقت کامپیوتر جواب نداد یا بنظرتون خطایی مرتکب شد حتم بدانید که کامپیوتر مرتکب خطا نمیشه و این مغز خود شماست که دچار خطا میشه و زود قضاوت بر خرابی کامپیوتر نکنید و دنبال نقطه ضعف مغز خودتان باشید (در مورد نرم افزار و اجرای برنامه ها در محیط های برنامه نویسی)
و اینجا هم تا من می بینم که تا در مدار تغذیه cpu شورتی یا اتصالی وجود دارد تا نمی تونم ایرادو رفع کنم میگم ایراد از نورث هست که این اشتباهه برای همین به همکاری و کمک شما اساتید گرامی و بزرگوار شدیدا نیازمندم

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
سلام به دوستان اول يه مورد خيلي جديرو بگم كه چرا سايت به اين مفيدي بايد تبليغ پارسه رو بزاره . من خودم مبلغ 900 هزار تومان پول بي زبونو دادم به اينا نه من كل بچه ها . به قران مجيد به شرفم قسم يه ادمهايي اونجا هستن كه تست فت بلد نيستن به شرفم قسم . به خدا قسم من اين سايتو تو مشاجره اي كه با هاشون داشتم معرفي كردم . واقعا دارم مي سوزم ژول بي زبونو دادم به اينا . كاش زودتر با سايت شما اشنا ميشدم تا ژولمو به اون كلاشا نميدادم . يه نفر هست به اسمه مراديان به جان مادرم بلد نبود فتو تست كنه ميگفت اگه اهمتر صدا داد فت سالمه . كاش اين سايت خوب عامل گول خوردن بچه ها از طريق تبليغ ژارسه نشه .

milad45

کاربر
2008-07-08
4
0
سلام
دوستان من یه مادر برد اسوس p5... دارم که عکسش هم براتون میزارم.
خودمم یه چیزایی از تعمیرات میدونم ولی دست و پا شکسته.
قضیه اینه که این مین اول چیپ صداش ترکید. بعد از چند وقت usb از کار افتاد و حالا هم تصویر نداره.
cpu داغ نمیکنه. روی فتهای pwm ولتاژ خروجی ندارم ولی فت ها سالمن.(بیرون برد تست کردم)(تو عکس با سبز دورش رو خط کشیدم)
مقاومتهای اطراف تغیه ی cpu رو چک کردم مشکل نداشتن.خازن هاش سالید

بالا