آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مداری مانند رله صندق پران

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد این مدار اصلا تغذیه نشده پایه های 7 و4 را شما اصلا به کل فراموش کردید که اگر درست بود به محض اینکه شستی را فشار دهید فعال میشود و تا زمان تخلیه خازن روشن می ماند درسته همین چیز را از مدار میخواهید ؟
که اگر این را هم بخواهید با2 تا ترانزیستور و یک خازن و 3 تا مقاومت و همان رله درست میشود و نیاز به ای سی نیست

سلام. نه استاد عزیزم فراموش نکردم. درسته که توی شماتیک نکشیدمش.
عملکرد مدار: وقتی کلید را فشار داده و پایین نگه دارین خازن شروع به شارژ شدن میکنه و بسته به ظرفیت خازن مدت زمانی طول میکشه تا ولتاژش بالا بیاد. وقتی ولتاژ خازن کمی بیشتر از ولتاژ زنر بشه خروجی آپ امپ «های» میشه و ترانزیستور رو روشن میکنه و در نتیجه رله فغال میشه و صندوق باز میشه. زمان انتظار رو با تغییر ظرفیت خازن میشه تغییر داد.
در پست 13 عرض کردم که هدف از مدار مد نظرم چیه.
در باره

با2 تا ترانزیستور و یک خازن و 3 تا مقاومت و همان رله درست میشود و نیاز به ای سی نیست
هم لطفاً تصویری توضیح بدین تا بهتر درک کنم. ممنون از لطفتون.

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
اینجا تا شستی رو فشار بدید خازن کاملا شارژ میشه و کم کم شروع به تخلیه میکنه
اما چیزی رو هم که بنده عرض کردم به این ترتیب است به محض فشار دادن شاسی روشن میشه و بعد از یک ثانیه الی 2 ثانیه تخلیه میشه و خاموش میشه و با بالا بردن ظرفیت خازن دیر تر تخلیه میشه

shasti on.JPG

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
اینجا تا شستی رو فشار بدید خازن کاملا شارژ میشه و کم کم شروع به تخلیه میکنه
اما چیزی رو هم که بنده عرض کردم به این ترتیب است به محض فشار دادن شاسی روشن میشه و بعد از یک ثانیه الی 2 ثانیه تخلیه میشه و خاموش میشه و با بالا بردن ظرفیت خازن دیر تر تخلیه میشه
مشاهده فایل‌پیوست 134823

با تشکر از استاد عزیزم.
1- در مدار شما شاسی رو نمیتونم پیدا کنم.
2- بیس ترانزیستور Q1 و خازن از چه طریقی تغذیه میشن؟
احساس میکنم مقداری از مدار مغفول مانده.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
دوستان مدارات متنوعي پيشنهاد كرده اند كه از همه ايشون متشكريم ....
مدار دقيق و نسبتا اسان و كم خرجي را نسبت به امكاناتش معرفي ميكنم اميدوارم مفيد واقع شود .
توسط يك ايسي كانتر رايج CD4017 مدار ساده زير را ببنديد و به هر زمان دقيق و قابل تنظيمي دست يازيد : دانلود كنيد؟
[hide] TEST.PNGmaxresdefault.jpg hack_quartz_clock.gif timebase_generator.jpg [/hide]
موردي كه لازم ميدانم توضيح بيشتري بزارم اينكه تايم بيس يك ثانيه دقيق مدار ميباشد ميدانيد كه ساخت چنين مدار دقيقي وقت گير و هزينه بر ميباشد اما شما ميتونيد با مراجعه به تعميركاران ساعت هاي ديواري !!! يك موتور {معمولا ساعت ساز ها به اين مدار كارخانه ميگويند } خراب كه با يك باتري 1.5 ولتي به همراه مدارش كه يك كريستال 32 كيلوهرتزي . يك ايسي 8 پين يا چيپ تزريقي روي يك برد كوچك ميباشد كه شما فقط به اين برد نياز داريد و معمولا خرابي چنين راه انداز ها به قطعات مكانيكي و چرخ دنده خلاصه ميشه كه براي شما مورد نياز نيست به قيمت خيلي نازلي { حتي حدود يا كمتر از هزار تومان } ابتياع كنيد فقط توجه كنيد كه اين مدار با 1.5 ولت كارميكند كه ميتونيد توسط يك مقاومت يك كيلويي كه بموازات يك ال اي دي وصل شده از 12 ولت استفاده كنيد در مورد ايسي 4017 اگر مشكلي داشتيد به تاپيك معرفي ايسي ها مراجعه و بكار گيري اين ايسي را دقيقا و مفصل و مصور مطالعه كنيد .
مشكلي بود ؟؟ در خدمتم .
موفق باشيد .

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
با تشکر از استاد عزیزم.
1- در مدار شما شاسی رو نمیتونم پیدا کنم.
2- بیس ترانزیستور Q1 و خازن از چه طریقی تغذیه میشن؟
احساس میکنم مقداری از مدار مغفول مانده.
سلام استاد
همون شاسی فراموش شده بود که اظافه شد

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
در ادامه پست قبل
میشه به عنوان نمونه مدار زیر رو در نظر گرفت:

hidden content may not be quoted
که هزینه این مدار کمتر از قبلیه و همچنین یک بار دستور داده میشه و نیز با تغییر ظرفیت خازن میشه مدت زمان انتظار رو تغییر داد.
سلام اقا مجید بنده این مدار رو بستم
بدون وصل کردن تغذیه پایه های 4 و 7 وقتی به پایه 2 ولتاژ معادل 5.6 میدادم و پایه 3 را صفر پایه 6 ولتاژ 4.7 ولت خروجی داشت که با بیشتر شدن ولتاژ پایه 3 نسبت به پایه 2 خروجی تقریبا همان ولتاژ پایه 3 میشد
با وصل کردن تغذیه 12 ولت به پایه های 4 و 7
وقتی ولتاژ پایه 3 رو وصل نکنم روی پایه 6 باز هم 1.9 ولت داریم که خیلی کمتر از حالت بدون تغذیه است اما باز هم صفر نیست و وقتی ولتاژ پایه 3 از 2 بیشتر میشه ولتاژ پایه 6 12 ولت میشه
لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام اقا مجید بنده این مدار رو بستم
بدون وصل کردن تغذیه پایه های 4 و 7 وقتی به پایه 2 ولتاژ معادل 5.6 میدادم و پایه 3 را صفر پایه 6 ولتاژ 4.7 ولت خروجی داشت که با بیشتر شدن ولتاژ پایه 3 نسبت به پایه 2 خروجی تقریبا همان ولتاژ پایه 3 میشد
با وصل کردن تغذیه 12 ولت به پایه های 4 و 7
وقتی ولتاژ پایه 3 رو وصل نکنم روی پایه 6 باز هم 1.9 ولت داریم که خیلی کمتر از حالت بدون تغذیه است اما باز هم صفر نیست و وقتی ولتاژ پایه 3 از 2 بیشتر میشه ولتاژ پایه 6 12 ولت میشه
لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید

سلام بر سید عزیزم.
1- آیا مدار رو طبق تصویر بستی؟
2- ولتاژ تغذیه آیسی(پایه های 4 و 7) حتماً باید وصل باشه.
3- اگه پایه 4 تغذیه آیسی 741 رو 0 قرار بدی، خروجی در حالت low صفر نخواهد شد و مقداری offset خواهد داشت. برای دسترسی به ولتاژ 0 در حالت low ، پایه 4 باید به ولتاژی کمتر از صفر (تغذیه منفی) متصل بشه.

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام مهندس با ولتاژ منفی درست جواب میده اما توی شماتیک شما پایه 4و7 را به تغذیه وصل نکردید و توی پست 21 هم گفتید که جواب میده و بنده چون تا به حال بدون تغذیه چک نکرده بودم گفتم شاید بدون تغذیه جواب میده اما با این تفاسیر اگر ما توی مدار شما ولتاژ منفی به تغذیه وصل نکنیم در همان حالت low هم ترانزیستور روشن است درسته؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام مهندس با ولتاژ منفی درست جواب میده اما توی شماتیک شما پایه 4و7 را به تغذیه وصل نکردید و توی پست 21 هم گفتید که جواب میده و بنده چون تا به حال بدون تغذیه چک نکرده بودم گفتم شاید بدون تغذیه جواب میده اما با این تفاسیر اگر ما توی مدار شما ولتاژ منفی به تغذیه وصل نکنیم در همان حالت low هم ترانزیستور روشن است درسته؟

آقا مهدی عزیز اگه توی رسوندن پیام و منظورم از کلمات درستی استفاده نکردم عذر میخوام. من توی پست 21 عرض کردم

نه استاد عزیزم فراموش نکردم. درسته که توی شماتیک نکشیدمش.
و منظورم این بود که اگرچه من توی شماتیک نکشیدمش اما چون وصل کردن تغذیه آیسی از بدیهیاته فکر نمیکردم برداشت اشتباه از بیان من بشه. باز هم به هر حال عذر میخوام.
درباره تغذیه منفی هم بله درسته اگه به پایه 4 ولتاژ صفر اعمال کنیم خروجی در حالت LOW کمی از صفر بیشتره و شاید بتونه ترانزیستور رو روشن کنه(خودم تست نکردم). فکر میکنم به اندازه ولتاژ مثبت تغذیه هم بستگی داشته باشه. حالا که زحمت تست کردن رو میکشین، با تغذیه 5 ولت هم تست کنین.

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,517
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام مهندس اختیار دارید برداشت بنده اشتباه بوده و عذر میخواهم
اما جواب تستی که دستور فرمودید

با ولتاژ 12 ولت در حالت low باز روی پایه 6 1.9 ولت داشتیم
با ولتاژ 5 ولت در حالت low باز روی پایه 6 1.8 ولت داشتیم
با ولتاژ 3.3 ولت در حالت low باز روی پایه 6 1.7 ولت داشتیم