آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: محل طرح سوال در خصوص ترانس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

موازی کردن ورودی دو یا چند ترانس اشکال نداره .
البته بدیهی است که ورودی هر ترانس باید قادر به تحمل ولتاژ مورد نظر باشه .
مثلا اولیه ترانس ۱۱۰ ولت را نمیتوانید به ۲۲۰ ولت متصل کنید .

و لذا اگر ورودی ترانس ۱۱۰ و ۲۲۰ را موازی کنید و به ۲۲۰ ولت متصل کنید ترانس ۱۱۰ ولتی میسوزه.
و اگر هر دو را به ۱۱۰ ولت متصل کنید هیچکدام نمیسوزه ولی بازدهی ترانس ۲۲۰ ولتی کم میشه

و اگر ورودی یا اولیه ترانس ۲۲۰ ولتی و ۲۴۰ ولتی را موازی کنید و به ۲۲۰ یا ۲۴۰ ولت متصل کنید اشکالی نداره.

اما مجاز به موازی کردن ثانویه دو یا چند ترانس نیستیم .
سوال : چرا نمیتونیم ثانویه دو یا چند ترانس را موازی کنیم؟

اما چرا میتونیم با اطمینان کامل ، خروجی یکسوسازهای دو یا چند ترانس را موازی کنیم ؟

یعنی اگر ثانویه ۱۲ ولتی یک ترانس را یکسو کنیم
و ثانویه ۱۰ ولتی ترانس دیگر را هم یکسو کنیم.
دراینصورت میتونیم خروجی یکسوساز ۱۰ ولتی را با خروجی یکسوساز ۱۲ ولتی موازی کنیم.

ولی نمیتونیم ثانویه این دو ترانس را قبل از یکسوسازی موازی کنیم.

یکسوسازی چه نیم موج و چه تمام‌موج باشه یعنی هر نوع یکسوسازی باشه مانعی نداره.

منتظر پاسخ سوال‌ها هستم ببینم چکار میکنین؟.

سپاس
با درود متقابل بر استاد بزرگوار
به نظرم اگر ثانویه دو ترانس بصورت موازی به همدیگه بسته بشوند احتمالا ترانسی که ضعیفتر باشه مغلوب ترانس قوی تر خواهد شد وبعنوان یک بار برای ترانس قوی تر محسوب میشه مگر اینکه هر دو ترانس کاملا مشابه با همدیگه تولید شده باشند و کمترین اختلافی هم نداشته باشند

ولی بعد از یکسوسازی دیودهای یکسوساز مانع برگشت
ولتاژ خواهند شد لذا با اطمینان بیشتری میتونیم ترانس را موازی کنیم

امیدوارم اشتباه نکرده باشم

با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با درود متقابل بر استاد بزرگوار
به نظرم اگر ثانویه دو ترانس بصورت موازی به همدیگه بسته بشوند احتمالا ترانسی که ضعیفتر باشه مغلوب ترانس قوی تر خواهد شد وبعنوان یک بار برای ترانس قوی تر محسوب میشه مگر اینکه هر دو ترانس کاملا مشابه با همدیگه تولید شده باشند و کمترین اختلافی هم نداشته باشند

ولی بعد از یکسوسازی دیودهای یکسوساز مانع برگشت
ولتاژ خواهند شد لذا با اطمینان بیشتری میتونیم ترانس را موازی کنیم

امیدوارم اشتباه نکرده باشم

با تشکر فراوان

درود

آفرین

اگر دو سیم‌پیچ ثانویه با ولتاژ متفاوت بهم متصل و موازی بشن بمیزان اختلاف ولتاژ بالاتر و ولتاژ پایین‌تر ، جریانی برقرار میشه .

و ازآنجاکه نمیتونیم دو ولتاژ کاملا یکسان و مجزا آماده کنیم لذا هرگز نباید دو ثانویه را با هم موازی کنیم.
ولی در یک ترانس میتونیم از سیم دو لا یا سه لا استفاده کنیم چون ولتاژ دو یا سه سیم موازی دقیقا یکسانه و مشکلی پیش نمیاد.

اما اگر خروجی دو یکسوساز را با هم موازی کنیم هرکدام که ولتاژ بالاتری داشته باشه به بار جریان میده و مادامیکه ولتاژ دیگری پایین‌تر باشه توسط دیود یکسوساز قطع است و جریانی نمیده.

مثلا اگر دو ثانویه ۱۲ و ۱۰ ولتی را موازی کنیم و به لامپی متصل کنیم .
ابتدا فقط ۱۲ ولتی جریان میده ‌و بدلیل وجود بایاس معکوس دیود یکسوساز ۱۰ ولتی ، جریان ۱۰ ولتی بکلی قطع میشه. چون کاتد ۱۲ ولت میشه و آند ۱۰ ولت و لذا کاتد از آند بزرگتر میشه و خاموش و قطع میشه.

اما عبور جریان از یکسوساز ۱۲ ولتی ، متناسب با جریان ، موجب افت ولتاژش میشه و مثلا ۱۱ ولت میشه که باز هم ۱۰ ولتی بدلیل وجود دیود ، قطع و خاموشه .

حالا اگر بقدری جریان بکشیم و لذا بقدری ولتاژ افت کنه که ولتاژش ۱۰ ولت بشه دراینصورت هر دو جریان میدن.

حالا هرچقدر جریان بیشتر بکشیم مثلا ۱۲ ولتی مقدار ۹ ولت بشه دراینصورت یکسوساز ۱۰ ولتی هم آنقدر کمک میکنه و جریان میده که اونم ۹ ولت میشه و البته یکسوساز ۱۲ ولتی جریان بیشتری میده .

و حالا هر چقدر جریان بیشتر بکشیم هر دو ترانس مشارکت دارند و هیچ صدمه‌ای ‌وارد نمیشه.

چون همیشه هر دو ولتاژ دقیقا یکسان میشن ، مگر جریان را کم کنیم .

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

آفرین

اگر دو سیم‌پیچ ثانویه با ولتاژ متفاوت بهم متصل و موازی بشن بمیزان اختلاف ولتاژ بالاتر و ولتاژ پایین‌تر ، جریانی برقرار میشه .

و ازآنجاکه نمیتونیم دو ولتاژ کاملا یکسان و مجزا آماده کنیم لذا هرگز نباید دو ثانویه را با هم موازی کنیم.
ولی در یک ترانس میتونیم از سیم دو لا یا سه لا استفاده کنیم چون ولتاژ دو یا سه سیم موازی دقیقا یکسانه و مشکلی پیش نمیاد.

اما اگر خروجی دو یکسوساز را با هم موازی کنیم هرکدام که ولتاژ بالاتری داشته باشه به بار جریان میده و مادامیکه ولتاژ دیگری پایین‌تر باشه توسط دیود یکسوساز قطع است و جریانی نمیده.

مثلا اگر دو ثانویه ۱۲ و ۱۰ ولتی را موازی کنیم و به لامپی متصل کنیم .
ابتدا فقط ۱۲ ولتی جریان میده ‌و بدلیل وجود بایاس معکوس دیود یکسوساز ۱۰ ولتی ، جریان ۱۰ ولتی بکلی قطع میشه. چون کاتد ۱۲ ولت میشه و آند ۱۰ ولت و لذا کاتد از آند بزرگتر میشه و خاموش و قطع میشه.

اما عبور جریان از یکسوساز ۱۲ ولتی ، متناسب با جریان ، موجب افت ولتاژش میشه و مثلا ۱۱ ولت میشه که باز هم ۱۰ ولتی بدلیل وجود دیود ، قطع و خاموشه .

حالا اگر بقدری جریان بکشیم و لذا بقدری ولتاژ افت کنه که ولتاژش ۱۰ ولت بشه دراینصورت هر دو جریان میدن.

حالا هرچقدر جریان بیشتر بکشیم مثلا ۱۲ ولتی مقدار ۹ ولت بشه دراینصورت یکسوساز ۱۰ ولتی هم آنقدر کمک میکنه و جریان میده که اونم ۹ ولت میشه و البته یکسوساز ۱۲ ولتی جریان بیشتری میده .

و حالا هر چقدر جریان بیشتر بکشیم هر دو ترانس مشارکت دارند و هیچ صدمه‌ای ‌وارد نمیشه.

چون همیشه هر دو ولتاژ دقیقا یکسان میشن ، مگر جریان را کم کنیم .

سپاس
سلام استاد گرانمایه
من یک ترانس ایرانی دارم که روی قابش نوشته 12 ولت 5 آمپر و فقط AC هست و اصلا پل دیود و خازن نداره وقتی با مولتی متر ولتاژ ac اندازه می گیرم ولتاژ 13.45 ولت هست و فقط با وصل کردم لامپ ماشین و جریان کشی به میزان 1.7 آمپر ، ولتاژ خروجی به 12 ولت میرسه (یعنی ترانسه این قدر بی غیرته؟)
من جایی خوندم که برای براورد آمپر ترانس علاوه بر اندازه ترانس و اندازه هسته ترانس و ضخامت سیم که روش تئوریش هست
روش عملیش این هست که از ترانس جریان کشی می کنیم هر مقدار آمپرکشی که ولتاژ ترانس به مقدار اسمی برسه که اینجا مثلا 12 ولت هست اون میشه جریان واقعی ترانس
اگر اشتباه میگم روش صحیح و کلی در این باره می فرمایید؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد گرانمایه
من یک ترانس ایرانی دارم که روی قابش نوشته 12 ولت 5 آمپر و فقط AC هست و اصلا پل دیود و خازن نداره وقتی با مولتی متر ولتاژ ac اندازه می گیرم ولتاژ 13.45 ولت هست و فقط با وصل کردم لامپ ماشین و جریان کشی به میزان 1.7 آمپر ، ولتاژ خروجی به 12 ولت میرسه (یعنی ترانسه این قدر بی غیرته؟)
من جایی خوندم که برای براورد آمپر ترانس علاوه بر اندازه ترانس و اندازه هسته ترانس و ضخامت سیم که روش تئوریش هست
روش عملیش این هست که از ترانس جریان کشی می کنیم هر مقدار آمپرکشی که ولتاژ ترانس به مقدار اسمی برسه که اینجا مثلا 12 ولت هست اون میشه جریان واقعی ترانس
اگر اشتباه میگم روش صحیح و کلی در این باره می فرمایید؟

درود

یکی از مشخصات مهم ترانس‌ها ، قدرت آنهاست که گویای توانایی انجام ‌وظیفه است.
و درج مشخصه جریان یا آمپر روی ترانس‌ها مشخصه‌ای نامفهوم و اشتباه است و ترانس ۵ آمپری یا ۲ آمپری نداریم .

زیرا در هر ولتاژی توانایی جریاندهی متفاوتی پیدا میکنه مثلا ترانسی که در ۲۰ ولت توانایی ماکزیمم جریان ۵ آمپر داره همین ترانس در ۱۰ ولت توانایی جریاندهی با ماکزیمم جریان ۱۰ آمپر داره.
لذا مشخصه مهم و گویای این ترانس ۱۰۰ وات است نه ۵ آمپر یا ۱۰ آمپر.
مگر جریان را با شرط ولتاژ خاص اعلام کنیم که همون توان محسوب میشه.

اما اگر از ترانس ۱۲ ولت یک وات برای لامپ ۱۰ آمپری استفاده کنیم و ولتاژ ترانس بشدت افت کنه و مثلا ۲ ولت بشه دراینصورت اگر جریان را قطع نکنی ترانس میسوزه. چرا ؟

دلیل علمی ناتوانی و ضعف ترانس‌ها
و دلیل سوختن ترانس‌ها

برای سیم پیچی اولیه و ثانویه ترانس‌ها ، متناسب با فرکانس و هسته و ولتاژ اولیه و ثانویه ترانس ، باید دور هسته تعداد n دور برای اولیه مثلا برای ۲۲۰ ولت و تعداد m دور برای ثانویه مثلا ۱۲ ولت بپیچیم .

حالا هر چقدر حجم هسته کوچکتر باشد درسته که ارزانتر است اما دراینصورت مجبوریم با سیم نازکتری n , m دور اولیه و ثانویه را بپیچیم تا در فضای کوچک هسته جا بشه.

اینجاست که مشکل بزرگی پیش میاد زیرا مطابق فرمول محاسبه مقاومت سیم‌ها ، هر چه سیم نازکتر باشه مقاومت اهمی بیشتری داره و بنابرین مقاومت اولیه و ثانویه ترانس‌های کوچیک بسیار زیاده و لذا با عبور جریان موجب افت ولتاژ زیاد بمیزان R×i میشه .

به همین علت است که در ترانس کوچک ولتاژ بی باری با عبور جریان متوسط هم بشدت افت میکنه و مثلا ۱۲ ولت ترانس کم توان با اتصال به لامپ اتومبیل تبدیل به ۲ ولت میشه.

اما بقیه ولتاژ یعنی ۱۰ ولت چی شده و کجا رفته ؟
این ۱۰ ولت که غیب شده و به خروجی نرسیده درواقع با مقاومت ترانس تلف میشه و افت میکنه .
بنابرین مقاومت داخلی ترانس ولتاژ ۱۰ ولت را میخوره و کاش به اینجا ختم میشد که فقط ۱۰ ولت را برای خودش برداره .

ولی متاسفانه این ۱۰ ولت را طبق معادله kRi²t تبدیل به حرارت میکنه و بزودی بابای ترانس درمیاد .

بنابرین باید ترانسی انتخاب کنیم که با سیم ضخیم‌تری پیچیده شده باشه که مقاومت کمتری داشته باشه و موجب افت ولتاژ کمتری بشه تا با حداکثر جریان دلخواه ، ولتاژ کمتری صرف تولید حرارت ترانس بشه تا قادر به تحمل این حرارت باشه.

بنابرین هر چه ترانس بزرگتر و درواقع قویتری انتخاب کنی مطمئن‌تر هستی چون حرارت کمتری تولید میکنه و عمر طولانی‌تری داره.

با توجه به دلایل فوق ترانسی که گزارش فرمودی ترانس بزرگ و پرتوان و مناسبی برای جریان زیاد نیست.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

و درج مشخصه جریان یا آمپر روی ترانس‌ها مشخصه‌ای نامفهوم و اشتباه است و ترانس ۵ آمپری یا ۲ آمپری نداریم .

زیرا در هر ولتاژی توانایی جریاندهی متفاوتی پیدا میکنه مثلا ترانسی که در ۲۰ ولت توانایی ماکزیمم جریان ۵ آمپر داره همین ترانس در ۱۰ ولت توانایی جریاندهی با ماکزیمم جریان ۱۰ آمپر داره.

اما اگر از ترانس ۱۲ ولت یک وات برای لامپ ۱۰ آمپری استفاده کنیم و ولتاژ ترانس بشدت افت کنه و مثلا ۲ ولت بشه دراینصورت اگر جریان را قطع نکنی ترانس میسوزه. چرا ؟

و دلیل سوختن ترانس‌ها

برای سیم پیچی اولیه و ثانویه ترانس‌ها ، متناسب با فرکانس و هسته و ولتاژ اولیه و ثانویه ترانس ، باید دور هسته تعداد n دور برای اولیه مثلا برای ۲۲۰ ولت و تعداد m دور برای ثانویه مثلا ۱۲ ولت بپیچیم .

حالا هر چقدر حجم هسته کوچکتر باشد درسته که ارزانتر است اما دراینصورت مجبوریم با سیم نازکتری n , m دور اولیه و ثانویه را بپیچیم تا در فضای کوچک هسته جا بشه.

اینجاست که مشکل بزرگی پیش میاد زیرا مطابق فرمول محاسبه مقاومت سیم‌ها ، هر چه سیم نازکتر باشه مقاومت اهمی بیشتری داره و بنابرین مقاومت اولیه و ثانویه ترانس‌های کوچیک بسیار زیاده و لذا با عبور جریان موجب افت ولتاژ زیاد بمیزان R×i میشه .

به همین علت است که در ترانس کوچک ولتاژ بی باری با عبور جریان متوسط هم بشدت افت میکنه و مثلا ۱۲ ولت ترانس کم توان با اتصال به لامپ اتومبیل تبدیل به ۲ ولت میشه.

این ۱۰ ولت که غیب شده و به خروجی نرسیده درواقع با مقاومت ترانس تلف میشه و افت میکنه .
بنابرین مقاومت داخلی ترانس ولتاژ ۱۰ ولت را میخوره و کاش به اینجا ختم میشد که فقط ۱۰ ولت را برای خودش برداره .

ولی متاسفانه این ۱۰ ولت را طبق معادله kRi²t تبدیل به حرارت میکنه و بزودی بابای ترانس درمیاد .

بنابرین باید ترانسی انتخاب کنیم که با سیم ضخیم‌تری پیچیده شده باشه که مقاومت کمتری داشته باشه و موجب افت ولتاژ کمتری بشه تا با حداکثر جریان دلخواه ، ولتاژ کمتری صرف تولید حرارت ترانس بشه تا قادر به تحمل این حرارت باشه.

بنابرین هر چه ترانس بزرگتر و درواقع قویتری انتخاب کنی مطمئن‌تر هستی چون حرارت کمتری تولید میکنه و عمر طولانی‌تری داره.

با توجه به دلایل فوق ترانسی که گزارش فرمودی ترانس بزرگ و پرتوان و مناسبی برای جریان زیاد نیست.

سپاس

استاد عزیز ممنون از توضیحاتتون
من سوالمو این طوری مطرح می کنم
بر فرض یک ترانس در اختیار شما هست داخل یک قوطیه شما نمی تونید ببینیدش و وسایل و اطلاعاتی که در اختیار شما هست عبارتند از یک مولتی متر و چند عدد لامپ رشته ای ماشین (یا مقاومت آجری) و اینکه به شما گفتن ترانس 12 ولت هست
شما با این اطلاعات و وسایل می تونید توان ترانس بدست بیارید؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیز ممنون از توضیحاتتون
من سوالمو این طوری مطرح می کنم
بر فرض یک ترانس در اختیار شما هست داخل یک قوطیه شما نمی تونید ببینیدش و وسایل و اطلاعاتی که در اختیار شما هست عبارتند از یک مولتی متر و چند عدد لامپ رشته ای ماشین (یا مقاومت آجری) و اینکه به شما گفتن ترانس 12 ولت هست
شما با این اطلاعات و وسایل می تونید توان ترانس بدست بیارید؟

درود

برای محاسبه توان ترانس باید امکانات آزمایشگاهی بویژه تاپ‌چنجر داشته باشید که چنین امکاناتی ندارید و برای علاقمندان الکترونیک ضرورتی هم نداره که آزمایش پر‌دردسر اتصال کوتاه و مدار باز را انجام دهند و نمودارهای ترانس را بدست آورند .

اما همانطور که قبلا تاکید کردم ماکزیمم بار ممکن را به ثانویه متصل کنید که دراینصورت توان ترانس برابر با حاصلضرب ولتاژ در آمپر است و تا همین اندازه برای امور الکترونیک کافی است و این تقریب ، هیچگونه زیانی وارد نمیکنه که مثلا ۹۷ ولت آمپر را ۱۰۰ وات درنظر گرفتید.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

و دلیل سوختن ترانس‌ها

سپاس

با درود خدمت استاد غزال

یک نرانس متعلق به ضبط صوت های قدیمی سی دی خور که آی سی های stk را با ولتاژ دوبل تغذیه میکردن
ولتاژهای متفاوتی اعم از 25 دوبل .17 دوبل . 50 ولت تک و.... داره

بنده این ترانس را بعد از یکسوسازی خواستم قدرتش را تست کنم و به این منظور به یک موتور جاروشارژی متصل کردم پروانه موتور را هم تعویض کردم یعنی پروانه دمنده بهش متصل کردم که در این صورت بار و جریان خیلی شدیتری متحمل میشد مقاومت سلفی این موتور هم حدود صفر اهم هست

ولتاژها را تست کردم در 25 ولت دوبل 10 آمپر میداد و ولتاژش هم به حدود 7 ولت کاهش پیدا میکرد
روی 17 ولت دوبل در حدود11 آمپر و وتاژ به 5 ولت کاهش پیدا میکرد

حال در راستای پاسخی که به این دوست بزرگوار منتقل کردید و بنده هم الان ریپلی نمودم این سوال در ذهن بنده بوجود آمده؟

اگر ثانویه ترانس فوق را تعویض کنیم بطوری که فقط یک ولتاژ دوبل 7 یا 8 ولت از این منبع بیرون بکشیم
باتوجه به توضیحات فوق باید حدود 10 آمپر جریان از ترانس فوق دریافت کنیم آیا درسته؟

حالا سوال اصلی اینجاست
سری قبل ولتاژ در زیر بار از 25 ولت دوبل به 7 ولت کاهش پیدا کرد و حدود 12 ولت آن غیب شد که طبق توضیحات حضرتعالی" این ولتاژ غیب شده تبدیل به حرارت میشود

حالا با توجه به شرایط جدیدی که بخواهیم برای ترانس بوجود بیاریم یعنی ثانویه را کلفت و فقط یک ولتاژ برای 7 یا 8 ولت دوبل آماده کنیم
با توجه به اینکه دیگه ولتاژ چندانی برای غیب شدن وجود نداره تکلیف ترانس چی میشه ؟

در واقع میخوام اینو بدونم
آیا در شرایط جدید هم دقیقا همان فشاری به ترانس وارد میشه که قبلا روی 25 ولت دوبل وارد میشده؟
یا الان شرایط مقداری نرمال تر میشه؟

مطالب و سوال کمی طولانی شد امیدوارم مبهم تایپ نکرده باشم و قابل درک بوده باشه

با تشکر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود
پیش از پاسخ جناب استاد عزیزمان، نکته ای رو در این رابطه باید عرض کنم. با توجه به تجربه اندکی که در بحث ترانس و سیم پیچی اون دارم باید خدمتتون عرض کنم که رابطه اولیه و ثانویه ترانس با یکدیگر آمیخته هستند. در صورت تغییر در ثانویه شما لزوما باید محاسبات در قسمت اولیه ترانس رو هم تغییر داده فلذا سیم پیچ اولیه نیز دستخوش تغییر خواهد شد. زیرا تعداد دور بر ولت و انتخاب سطح مقطع مناسب برای سیم در هر دو طرف لازم و ملزوم یکدیگرند و با تغییر یکی دیگری نیز تغییر خواهد داشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با درود خدمت استاد غزال

یک نرانس متعلق به ضبط صوت های قدیمی سی دی خور که آی سی های stk را با ولتاژ دوبل تغذیه میکردن
ولتاژهای متفاوتی اعم از 25 دوبل .17 دوبل . 50 ولت تک و.... داره

بنده این ترانس را بعد از یکسوسازی خواستم قدرتش را تست کنم و به این منظور به یک موتور جاروشارژی متصل کردم پروانه موتور را هم تعویض کردم یعنی پروانه دمنده بهش متصل کردم که در این صورت بار و جریان خیلی شدیتری متحمل میشد مقاومت سلفی این موتور هم حدود صفر اهم هست

ولتاژها را تست کردم در 25 ولت دوبل 10 آمپر میداد و ولتاژش هم به حدود 7 ولت کاهش پیدا میکرد
روی 17 ولت دوبل در حدود11 آمپر و وتاژ به 5 ولت کاهش پیدا میکرد

حال در راستای پاسخی که به این دوست بزرگوار منتقل کردید و بنده هم الان ریپلی نمودم این سوال در ذهن بنده بوجود آمده؟

اگر ثانویه ترانس فوق را تعویض کنیم بطوری که فقط یک ولتاژ دوبل 7 یا 8 ولت از این منبع بیرون بکشیم
باتوجه به توضیحات فوق باید حدود 10 آمپر جریان از ترانس فوق دریافت کنیم آیا درسته؟

حالا سوال اصلی اینجاست
سری قبل ولتاژ در زیر بار از 25 ولت دوبل به 7 ولت کاهش پیدا کرد و حدود 12 ولت آن غیب شد که طبق توضیحات حضرتعالی" این ولتاژ غیب شده تبدیل به حرارت میشود

حالا با توجه به شرایط جدیدی که بخواهیم برای ترانس بوجود بیاریم یعنی ثانویه را کلفت و فقط یک ولتاژ برای 7 یا 8 ولت دوبل آماده کنیم
با توجه به اینکه دیگه ولتاژ چندانی برای غیب شدن وجود نداره تکلیف ترانس چی میشه ؟

در واقع میخوام اینو بدونم
آیا در شرایط جدید هم دقیقا همان فشاری به ترانس وارد میشه که قبلا روی 25 ولت دوبل وارد میشده؟
یا الان شرایط مقداری نرمال تر میشه؟

مطالب و سوال کمی طولانی شد امیدوارم مبهم تایپ نکرده باشم و قابل درک بوده باشه

با تشکر

درود

نفهمیدم که ۲۵ ولت چطور بمقدار ۷ ولت رسیده ولی ۱۲ ولت افت کرده ؟

در هر صورت در چنین شرایطی اگر زمان قابل توجه استفاده کنی ترانس میسوزه.

اگر از ثانویه‌ای استفاده کردید که با سیم ضخیم پیچیده شده دراینصورت سیم‌پیچی مجدد ثانویه هیچ ثمری نداره.
و اگه سیم نازک بوده چنانچه با سیم ضخیم‌تر سیم‌پیچی بشه اندکی موثر میشه .

اساسا در شرایطی که ولتاژ ثانویه زیر بار بشدت افت میکنه نباید استفاده کنید.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
استاد عزیزم . صبح بخیر . روز خوب و شادو بانشاد. داشته باشید.
در مورد چاپ برد سوالی داشتم . در یکی از تاپیک ها در مورد چاپ pcd صحبت شده بود . به روش اتو با کاغذ کلاسه . در این تاپیک فرمودید من از روش مهر سازی استفاده میکنم . در صورت امکان مختصر در این مورد توضیح دهید .
و نتونستم تاپیک مورد نظر را پیدا کنم . در این قسمت پرسیدم .
متشکرم

بالا