آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام و عرض خسته نباشید به استاد رجبی
ضمن تشکر از اینکه وقت گذاشتید و مرا در رسیدن به طرح مورد نظرم یاری کردید
استاد یک سری سوال برام پیش اومده :
1) در لینک زیر شماتیک مدار فوق قرار دارد فقط یک قسمت رو که با دایره نشون دادم نمی دونم چی هست ممکنه راهنمایی بفرمایید
http://www.redhue.ir/images/25563653712311050599.jpg////////////////////////////////////////////////////////
2) نوع سون سگمنت بکار برده شده را مشخص می کنید ؟
3) استاد در مورد وصل کردن ولوم سوالم اینه که ورودی ولوم یکی از پایه های کناری هست و خروجی هم پایه وسط درسته؟
4) آیا با چرخش ولوم عدد سون سگمنت تغییر می کند ؟
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sajjad-d

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام و عرض خسته نباشید به استاد رجبی
ضمن تشکر از اینکه وقت گذاشتید و مرا در رسیدن به طرح مورد نظرم یاری کردید
استاد یک سری سوال برام پیش اومده :
1) در لینک زیر شماتیک مدار فوق قرار دارد فقط یک قسمت رو که با دایره نشون دادم نمی دونم چی هست ممکنه راهنمایی بفرمایید
[2) نوع سون سگمنت بکار برده شده را مشخص می کنید ؟
3) استاد در مورد وصل کردن ولوم سوالم اینه که ورودی ولوم یکی از پایه های کناری هست و خروجی هم پایه وسط درسته؟
4) آیا با چرخش ولوم عدد سون سگمنت تغییر می کند ؟
با تشکر
با سلام :
علامت كه زدين مربوط به يك عدد كليد كشويي چهارتايي هست { چهار عدد كليد كشويي ON/OFF را در يك مجموعه قرار داده اند و تك به تك هر كدام قابل تغيير هستند } } و كار ان تعويض حالت هاي خروجي { فرضا با خاموش كردن يكي ازانها = با فشار دگمه ريست ولوم را به حداكثر ميبره و يا برعكس و كليد دومي نقش دگمه هاي اپ و داون را تعويض ميكنه وكليد سومي ميزان گام ولوم را تا رقم دلخواه بين 1 الي 15 محدود ميكنه و برعكس و......
قبلا نيز توضيح داده ام كه ميتونيد از اين كليد صرف نظر { حذف } كنيد . پست 831 >> {
كليد كشويي چهار تايي فعلا و صرفا جهت تست مدار و استفاده از سگمنت در لاجيك مثبت و منفي و هم چنين با برنامه ريزي اين كليد ميتوانيد شمارش را تا عدد خاصي محدود كنيد { گام سلكتور زير 16 رقم } تعبيه كرده ام ميتوانيد حذفش كنيد .}
- 7 سگمنت نيز از نوع BCD ميباشد و همه اين نوع سگمنت ها فكر كنم كاتد مشترك هستند كه اينجا هم كاتد مشترك ميباشد .
- اگر توضيحات را با تامل مطالعه كنيد متوجه خواهيد شد >> اين مدار كلا يك ولوم ديجيتالي با نمايش گام ولوم ميباشد با مونتاژ و بكار گيري اين مدار -- ديگر نيازي به ولوم انالوگ نداريد و تنها كاري كه ميكنيد سيم كناري { ورودي } ولوم موجود را به محل ورودي مدار و سيم وسطي ولوم تان به محل خروجي مدار و سيم گراند هم كه مشترك مدارات ميباشد در نتيجه ولوم موجودتان را حذف ميكنيد و توسط دو دگمه UP/ DOWN و ريست هم اختياري هست استفاده ميكنيد .
و نمايشگر 7 سگمنت نيز بله گام ولوم را تا عدد انتخاب شده نمايش خواهد داد .
موفق باشيد .

کاربر
2011-05-07
1
2
با سلام.من نقشه یک مدار فرستنده فقط تصویر ر میخوام.تو اینترنت گشتم تمامشون با صدا هست. اما من فقط ارسال تصویر رو میخوام.لطفا راهنمائی منید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام.من نقشه یک مدار فرستنده فقط تصویر ر میخوام.تو اینترنت گشتم تمامشون با صدا هست. اما من فقط ارسال تصویر رو میخوام.لطفا راهنمائی منید.
سلام :
از مدار ويديو سندر كه در همين بخش اپلود شده استفاده كنيد .
در ضمن ميتونيد قسمت صدا را از هر فرستنده تصويري حذف { مونتاژ نكنيد } و يا صرف نظر كنيد .
اگر مدار بخصوصي دارين اينجا لينك دهيد تا نحوه حذف ان قسمت را براتون توضيح دهم .
موفق باشيد .

sajjad-d

VIP PLUS
VIP PLUS
کاربر
2008-07-21
308
914
اصفهان
با سلام و خسته نباشید خدمت آقای رجبی

مدار و نحوه ساخت دستگاه شستشوی برد التراسونیک برای مادربرد و ماین های تلویزیون میخواستم
همه اصفهان و تهران را گشتم ولی دستگاهی با این سایز پیدا نکردم

ممنون میشم راهنمایی کنید

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام :
اين هم شماتيك كامل خدمت شما .
دانلود كنيد .
hidden content may not be quoted
موفق باشيد .
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد من قطعات اون مدار ولوم دیجیتال که شماتیکش رو کشیدید ( پست شماره 841 همین صفحه ) را تهیه کردم فقط تو نقشه شما پایه ولتاژ آیسی ها رو مشخص نکردید . البته من دیتا شیت آیسی ها رو پیدا کردم که برای پایه های ولتاژ نوشته vss و vdd . کدام به ولتاژ مثبت و کدام به ولتاژ منفی وصل می شود؟؟؟
سوال دیگرم در مورد سگمنت هست که 5 تا پایه بالای نمایشگر دارد و 5 تا پایه پایین نمایشگر مثل شکل زیر :
88760958602326988725.gif

شما تو نقشه فقط از پایه های پایینی استفاده کردید میشه مقددارهای a-b-c-d رو بر روی پایه های سگمنت مشخص کنید
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد من قطعات اون مدار ولوم دیجیتال که شماتیکش رو کشیدید ( پست شماره 841 همین صفحه ) را تهیه کردم فقط تو نقشه شما پایه ولتاژ آیسی ها رو مشخص نکردید . البته من دیتا شیت آیسی ها رو پیدا کردم که برای پایه های ولتاژ نوشته vss و vdd . کدام به ولتاژ مثبت و کدام به ولتاژ منفی وصل می شود؟؟؟
سوال دیگرم در مورد سگمنت هست که 5 تا پایه بالای نمایشگر دارد و 5 تا پایه پایین نمایشگر مثل شکل زیر :
شما تو نقشه فقط از پایه های پایینی استفاده کردید میشه مقددارهای a-b-c-d رو بر روی پایه های سگمنت مشخص کنید
با تشکر
با سلام :
مفهوم لغات زير به طور كلي عبارتند از :
vss=-
vdd=+
Vcc is Voltage Collector Collector
Vdd is Voltage Drain Drain
Vss is Voltage Source Source
Vce is Voltage Collector Emitter
Vbe is Voltage Base Emitter
Vec is Voltage Emitter Collecter

به عبارتي هر جا با اين كلمات مواجه ميشويد يعني پايه هاي ولتاژ ايسي ميباشند و در اين مورد فعلي شما : VDD يعني پايه مثبت و VSS يعني پايه منفي .
در اكثر ايسي هاي ديجيتالي اعم از TTL/CMOS اگر 14 پايه باشد پين هفت زمين يا همون منغي و پين 14 مثبت خواهد بود و در 16 پايه ها پين 8 زمين يا VSS و پين 16 مثبت يا VDD خواهد بود .
در مورد 7 سگمنت :
در متن اشاره كرده ام اين نوع سگمنت ها بخاطر سهولت كاربردي فقط 5 پايه دارند كه يكي در رابطه با منفي و 4 تاي بقيه ورودي هاي A B C D و مشهور به سگمنت BCD هستند براي توجيه بيشتر بايد عرض كنم كه اين سگمنت ها در داخل خود يك ايسي مثل 7447 دارند كه فقط ورودي هاي BCD ان در دسترس ميباشند و خروجي هاي سگمنتي A الي G بطور داخلي به نمايشگر متصل شده است و با تحريك به ترتيب جدول پست هاي قبلي سگمنت اعداد را نشان ميدهد .
البته اگر با پروتيوس كار ميكردين خود به خود به پاسخ سوالات هم ميرسيدين با اين وجود توصيه ميكنم در سر فرصت اين نرم افزار جالب را نصب و استفاده كنيد .
براي راهنمايي استفاده از اين نرم افزار مقاله هاي خوبي در تاپيك معرفي نرم افزارها و تاپيك پروتيوس اپلود شده است وتا انجا كه حتي نيازي نداريد كه به طور دستي PCB مدارات را در بياريد چون پروتيوس بهترين مدارPCB و LAY .. را اتوماتيك براتون چاپ ميكند .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام :
در مورد 7 سگمنت :
در متن اشاره كرده ام اين نوع سگمنت ها بخاطر سهولت كاربردي فقط 5 پايه دارند كه يكي در رابطه با منفي و 4 تاي بقيه ورودي هاي A B C D و مشهور به سگمنت BCD هستند براي توجيه بيشتر بايد عرض كنم كه اين سگمنت ها در داخل خود يك ايسي مثل 7447 دارند كه فقط ورودي هاي BCD ان در دسترس ميباشند و خروجي هاي سگمنتي A الي G بطور داخلي به نمايشگر متصل شده است و با تحريك به ترتيب جدول پست هاي قبلي سگمنت اعداد را نشان ميدهد .
با سلام استاد این سگمنتی که من خریدم به فروشنده گفتم کاتد مشترک باشه که این سگمنت رو بهم داد ( البته من نگفتم از نوع bcd باشه )
18072898211234811979.jpg

این سگمنت 10 پایه داره ( 5تابالا و 5 تا پایین ) .
به نظرتون من سگمنت رو اشتباه خریدم؟( با توجه به این که گفتید 5 تا پایه باید داشته باشه )

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: CINAPA

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام استاد این سگمنتی که من خریدم به فروشنده گفتم کاتد مشترک باشه که این سگمنت رو بهم داد ( البته من نگفتم از نوع bcd باشه )
این سگمنت 10 پایه داره ( 5تابالا و 5 تا پایین ) .
به نظرتون من سگمنت رو اشتباه خریدم؟( با توجه به این که گفتید 5 تا پایه باید داشته باشه )
با سلام :
بله متاسفانه شما 7 سگمنت اورجينال خريدين كه بايد نوع bcd ميخواستين با اين وجود ميتونيد از همين سگمنت هم استفاده كنيد منتهي بايد يك ايسي ديگر به شماره 7447 به پايه هاي سگمنت اضافه كنيد تا ورودي bcd داشته باشيد از شكل زير كمك بگيريد .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست 74xx47.rar [/hide]
[hide] اين لينك در اين مورد كمك خوبي براي شماست :http://www.davidswinscoe.com/electronics/components/7447/index.html [/hide]
پايه هاي 3 و 4 و 5 هم براي كنترل سگمنت خواستيد استفاده كنيد با زمين كردن يا مثبت 5 ولت دادن يكي از اين پايه ها فقط عدد صفر در سگمنت خاموش ميشود { جهت صرفه جويي در مصرف }و ديگري نقطه مميز و كل سگمنت {تست كنيد متوجه ميشويد} .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام به استاد رجبی عزیز
استاد امروز رفتم جمهوری از چند تا مغازه سوال کردم نمیدونستند BCD SGMENT چیه و بالاخره همون آیسی 7447 رو خریدم انشاا... سعی میکنم بعد از کشیدن pcb شروع به مونتاژش کنم و اگر مشکلی بود مزاحمتون میشم .اما باتوجه به اینکه سگمنت من کاتد مشترک هست مثل شکل زیر:
18241458545752414384.jpg

اما سوالم اینه که در قسمت بالا و پایین سگمنت GND وجود داره حالا من باید هر دو قسمت GND رو به زمین مدار وصل کنم یااینکه فقط یکی از اونها به زمین وصل بشه کافی هست؟؟؟
استاد الان مشغول ساخت یک میکسر هستم آیا مداری هست تا بوسیله یک LED پیک صدا رو در همون کانال میکسر نشون بده .مثلا" وقتی که میکروفن وصل می کنیم با افزایش بیش از حد صدای ورودی به پری این چراغ روشن بشه؟؟؟ البته من می خواهم ورودی این مدار به خروجی پری وصل بشه تا پیک صدا رو نشون بده
مورد بعدی این که نیاز به یک مدار اکو دارم که تاخیر زیاد داشته باشه مثلا" 500 میلی ثانیه . قبلا" با 2399 کار کردم اما وقتی تاخیر زیاد ازش بگیری نویز دار میشه آیا شما مداری مد نظر دارید؟
با تشکر

بالا